ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.02.2011
ÎNSCRIS: 03.01.11
JAN-2011
doi AD. + unul COPII -- v: 8 ani

Locul ideal pentru odihna

Nu am nici o legatura cu locatia pe care vreau s-o descriu, mi-a fost recomandata de unul dintre colegii mei, mare iubitor de calatorii montane, caruia i-am multumit deja.

La Moeciu de Jos, se face un drum spre stanga, ce duce la Cheile Gradistei, loc destul de cunoscut de catre multa lume.

Complexul Cheile Gradistei, este situat, imediat dupa Cheile Gradistei, spre dreapta.

Mergand mai departe pe langa Complex, exista un drum, destul de bine amenajat, dar nu recomand soferilor sa se avante iarna, daca nu au masina dotata corespunzator, cu cauciucuri de iarna si lanturi, ce urca inca vreo 10 Km, pana aproape de Fundata, pe un platou, unde a fost construit inca un complex, format din cateva hoteluri, dintre care unul central, cu Centru Spa, cateva vile si un centru de agrement, cu Restaurant, Bar, Sala de Conferinte, etc.

Drumul este mai greoi, mai ales iarna, insa odata ajunsi acolo, orice regret dispare, pentru ca pur si simplu, peisajul i-ti taie rasuflarea.

Cazarea se poate face in hoteluri sau in vile, iar conditiile sunt de 3*Plus.

Mobilierul este din lemn masiv si da o nota de arhaism, camerele spatioase, balconul larg si baia, la fel mare si utilata cu cada (cel putin, asa este la Hotelul Bucegi, unde am fost noi cazati).

La mezaminul aceluiasi hotel se afla centrul Spa, cu piscina si hidromasaj, plus doua Suane, una umeda si una uscata. Bine dotat, centru Spa, dispune de cabine pentru schimbarea hainelor, dusuri si toalete.

La intrare primesti cate un prosop de persoana, iar daca soliciti, un halat de baie.

Pretul de 50 lei pentru un adult si 25 pentru un copil, l-am gasit justificat, prin dotarile centrului si pentru faptul ca poti petrece acolo o zi intreaga in acesti bani.

Retaurantul este dispus in cel mai inalt loc din cadrul complexului, are un meniu variat, pentru toate gusturile, dar trebuie sa fii pregatit financiar, nu-i chiar cel mai ieftin din zona. Mancarea insa este buna, portiile mari, ceea ce te face parca, sa nu mai consideri pretul, prea piperat.

Daca tot am pomenit mai devreme de peisaj, sa stiti ca face toti banii.

Voi atasa si cateva poze sa va conving si recomand locul, tuturor celor ce doresc sa petreaca cateva zile de odihna, va asigur, aici or sa va tiuie urechile de atata liniste.

Se pot face plimbari lungi sau mai scurte, in imprejurimi, iar in perioada cat am fost noi acolo, am avut parte de zapada, de care ne-am bucurat din plin, cei de la receptie ne-au dat o sanie (fara nici o taxa in plus), s-am folosit derdelusul din centrul complexului, cat ne-au tinut puterile.

Un minus, este faptul ca-n cazul nefericit ca-ti uiti periuta de dinti acasa, sau ai nevoie de un pachet de servetele de suflat nasul, nu prea ai de unde cumpara.

Una peste alta, noi ne-am simtit tare bine si vom reveni cu prima ocazie in Mica Elvetie de la Cheile Gradistei-Fundata.

Trimis de G.Lisman in 25.02.11 02:17:09
Validat / Publicat: 25.02.11 06:48:35

VIZUALIZĂRI: 3232 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (G.Lisman); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Hotelul Bucegi,cu Centrul Spa.Pe aleea din partea dreapta,se urca spre Restaurant,iar in zare o priveliste minunata a Muntilor Bucegi.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 48.00 EUR pe cameră

celeste
    [25.02.11 08:23:13]

Peisajul este foarte frumos, eu am ajuns anul trecut aici venind dinspre Fundata... este un traseu pe care l-am parcurs la pas... durata traseului= 1 ora.

[25.02.11 09:52:11]

Mutat la rubrica "Hotel Bucegi" (deja existenta pe site); sters rubrica dublura introdusa de autor

anadragusin
    [26.02.11 00:36:35]

Cei 250 euro ce reprezinta? Cate nopti ati stat? Intarea la Spa nu este inclusa in pretul cazarii? Frumoase poze!

G.LismanAUTOR REVIEW
    [26.02.11 04:52:26]

Suma cuprinde trei nopti cazare (600 lei), o zi la Cetrul Spa, pentru doi adulti si un copil (125 lei), iar restul pana la 250 de euro au fost mesele la restaurant si ce am mai cheltuit la biliard in bar, etc. Normal, camera costa 235 lei pe zi cu Mic dejun inclus, pentru doua persoane, insa noi am fost intr-o perioada mai putin"populata"s-am primit o reducere de 35 lei pe zi. Am facut poze si cu piscina, dar nu le am la mine si nu sunt in tara, cand ma-ntorc acasa, le voi posta.

Cu stima, G. Lisman

anadragusin, celeste, G.Lisman