Transilvania Hotel

MAY-2008
TIP: SINGLE
3,5-4 miloane

Multumit!

Prin luna mai a anului 2008, am fost intr-o calatorie in interes personal in municipiul Alba-Iulia, resedinta de judet a judetului Alba. Este un oras dragut, cochet, de marime medie, incarcat de istorie si cultura. Alba Iulia este cea mai importanta asezare de pe cursul Muresului. Are un trecut milenar, legat de numeroase evenimente din istoria tarii si monumente, cetati, obiective turistice de o inestimabila valoare care il situeaza printre localitatile ce au mare atractie turistica din Romania.

Magnifica sa asezare in centrul Transilvaniei, la intalnirea unor importante sosele si drumuri, intr-o regiune fertila si bogata, a determinat stabilirea aici a unor asezari omenesti din cele mai vechi timpuri. Marturisesc ca intotdeauna am fost atras ca de un magnet de aceasta parte a Romaniei, Ardealul, cu obiceiurile, traditiile, oamenii, parca putin diferiti de cei din zona in care m-am nascut si traiesc eu... Intrucat am cativa prieteni in aceasta zona, inclusiv in orasul Alba-iulia, nu am fost hotarat unde sa ma cazez si nu mi-am facut rezervare la niciun hotel sau pensiune, avand intentia sa stau cateva zile la o cunostiinta de a mea cu care vorbisem cu putin timp in urma si care ma asigurase ca pot sa vin si sa locuiesc la el oricand doresc.

M-am deplasat cu trenul intrucat intre localitatea mea si municipiul Alba-Iulia sunt vreo 600 de km si nu am vrut sa conduc atat de mult, ci sa am o calatorie relaxata si usoara cu trenul. Chiar usoara nu a fost! Drumul este lung! Cand am plecat de acasa nu l-am sunat pe prietenul meu si nici alta cunostiinta de acolo (avand mai multe cunostiinte in zona) iar cand am ajuns parca m-a apucat asa o jena sa deranjez oamenii si am hotarat sa ma cazez la un hotel. De la gara am plecat pe jos, centrul orasului fiind situat destul de aproape de gara, de la gara iesi la sosea si imediat faci la dreapta cam o mie de metri si destul de repede ajungi in centrul orasului. Alba-Iulia este destul de mic, dar intim si frumos.

Am mers pe jos, am ajuns relativ repede in centrul orasului unde stiam ca sunt 2 hoteluri; Parc si Transilvania. Intrucat stiam ca Hotelul Parc este mai scump (mai fusesem la Alba-Iulia cu ani in urma) fiind de trei stele, m-am deplasat la Hotelul Transilvania, unde am gasit camera libera si m-am cazat. Este situat chiar in centrul orasului, in Piata Iuliu Maniu, chiar langa Primarie, Politie, Prefectura, Judecatorie. Peste drum de hotel, vis-a-vis, este Parchetul-Judecatoria. Deci, hotelul are o pozitie centrala, in imediata apropiere a unor institutii publice si a magazinelor centrale, a unor restaurante, baruri, pizzerii.

Din cate-mi amintesc camera pe zi era un milon si intra si mic-dejunul in acest pret. A, nu am spus cei mai important, hotelul Transilvania este de 2 stele, dar ofera conditii deosebite de cazare si masa. Are lift, un magazin de suveniruri la parter, bar, restaurant, o sala de conferinte, parcare exterioara. Camerele sunt spatioase, dotate cu aer conditionat, minibar, baie, internet, televizor-cablu si telefon.

Restaurantul este in stil rustic. Personalul este foarte amabil, atat la receptia hotelului, cat si la restaurant. Am avut o problema cu un bec din baie care se arsese si mi l-au inlocuit imediat! Fiind situat chiar in centrul orasului si avand toate dotarile si cerintele necesare, hotelul mi-a placut si mi-a convenit foate mult. Am mancat si pranzul la restaurantul hotelului si pot sa spun ca mancarea era buna si destul de convenabila ca pret.

Am stat trei zile, deci am dat 3 milioane pe cazare cu mic dejun inclus si ceva in plus pentru masa de pranz. Mi-am rezolvat toate problemele pe care le aveam in acest oras si m-am simtit totodata bine in acest hotel. Bineinteles ca m-am intalnit si cu prietenii mei care m-au dojenit ca nu am incercat sa stau la ei in acele zile frumoase de primavara.

Impresii încărcate de sportiv in 22.02.2011 11:16:35

Validat / Publicat: 22.02.11 12:18:32

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în ROMÂNIA. A mai fost în/la: In toata tara.

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (sportiv); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  4500 PMA (din 8 voturi) nota2