ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.02.2011
  • --- F ---
    ÎNSCRIS: 30.07.08
    JUL-2010

Arabella un hotel de nota 9.5

Am mers pentru a doua oara in Nisipurile de Aur si am ales sa mergem pe varianta Aurtostrada Soarelui, Vama Veche, Nisipurile de Aur. La Vama aglomeratie mare la vignete. Am pierdut aproape 45 min cu copilul in masina pe o caldura infernala stand la coada la vignete. Unii s-au aventurat sa plece cu masina pentru a cupara vignete de la prima benzinarie insa au facut o mare greseala pentru ca inainte de prima benzinarie erau echipaje de politie. Pe noi nu ne-au oprit asa ca ne-am continuat drumul linistiti. Drumul destul de prost pe o anumita portinue apoi totul a fost ok. Am avut o harta cu toate stradutele si hotelurile din statiune si ne-a fost usor sa gasim hotelul.

La receptie au fost amabili cu noi fara sa le dam nimic. Ne-au servit cu sampanie iar la copil i-a dat un pahar de suc. Am ajuns in camera cu vedere laterala la mare. Camera foarte mare si curata, baia la fel. Pentru copil o canapea extensibila in care aveau lejer loc doua persoane. Noi ne carasem si cu patutul dupa noi dupa experenta din anul trecut cand la Nessebar ne-am trezit ca nu mai au patuturi si a trebuit sa culcam copilul cu noi in pat.

Ne-am amintit ca nu am platit parcarea si am sunat la receptie insa ni s-a spus ca beneficiem de parcare gratuita.

Curatenia s-a facut zilnic in camere si in fiecare zi gaseam pijamalele si asternuturile aranjate in forma de lebada, fluturas, cosulet, elefant, etc

Plaja nu este foarte aproape insa in incinta hotelului este o scara pe unde poti sa cobori ca sa ajungi direct pe faleza. Este greu de mers cu caruciorul pe aceste scari pentru ca sunt destul de abrupte. La plaja am platit in fiecare zi sezlonguri si umbrelute (mai scumpe decat in Romania) insa erau si zone unde puteai sa asezi prosopul pe nisip fara sa inchiriezi sezlong.

Piscina mare si curata iar sezlongurile nu erau ocupate de la 6 dimineata ca la alte hoteluri pe unde am mai fost. Am prins si o zi mai ploioasa si am folosit piscina interioara. Apa la piscina interioara foarte calda 28-29 grade iar copiii se puteau balaci in voie (nu este zona speciala pentru copii deca la piscina exterioara).

Mancarea a fost buna si foarte variata. Mi-a placut si faptul ca la masa de seara nu se acceptau in restaurant decat persoanele imbracate corespunzator (barbatii nu aveau voie sa intre daca aveau pantaloni scurti sau trei sferturi). Am mancat si la toate cele 3 restaurante "a la carte" si cel mai mult ne-a placut la cel asiatic/oriental.

Animatorii erau toata ziua la piscine si se ocupau de intretinerea atmosferei cu diverse jocuri si concursuri. La gradinita pt copii era o domnisoara care vorbea destul de bine in romaneste si tot timpul erau multi copii in jurul ei cu care se juca. Copiii sub 4 ani nu erau primiti decat daca erau insotiti de un parinte. Seara incepea un program pentru copii cu dansuri si muzica iar apoi un spectacol pentru parinti cu diverse teme. Am fost doar de 2 ori seara prin statiune pentru ca ne placea foarte mult modul in care se ocupau de noi animatorii.

Statiunea este foarte frumoasa dar foarte aglomerata in perioada in care am fost noi. Au fost foarte multe autocare cu adolescenti din diferite tari care faceau mare galagie pe strazi.

I-am dat nota 9.5 hotelului deoarece nu asigura pentru clienti sezlonguri si umbreluta la plaja si pentru modul destul de greoi de a ajunge pe plaja. In rest serviciile, animatia, curatenia, piscinele sunt de nota 10. As reveni cu drag la acest hotel insa aglomeratia din statiune ne face sa alegem o alta statiune din Bulgaria unde sa ne petrecem in acest an concediul.

Trimis de anema* in 20.02.11 14:06:05
    Validat / Publicat: 20.02.11 14:45:11
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Nisipurile de Aur la hotel Mimosa si Nessebar la hotel Sol Nessebar Bay

VIZUALIZĂRI: 3129 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (anema*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Camera dubla

magdalena [20.02.11 14:55:06] »

Noi am mers o singura data pe autostrada soarelui catre bulgari si am regretat.

E mult mai lejer ca bucurestenii sa o ia pe la Ruse, insa trebuie mare atentie cand e ploios sau inzapezit ca sunt probleme in Tsar Kaloian si se face deviere de traseu.

Vizavi de vignete, bine ca mi-am intarit convingerea ca nu trebuie sa ma bazez pe benzinarie. Sotul meu are acest prost obicei...

Si eu am dorit sa merg la acest hotel de cateva ori, se pare din impresii ca este bun, dar ca nu se preteaza pentru copiii mici, vizavi de accesul cu caruciorul si la plaja.

Pentru asta eu iti recomand sa mergi in Obzor, la Aparthotel Obzor click aici.

Dragoș_MD [20.02.11 16:18:00] »

Anul trecut ofereau o reducere de cca 30% clienţilor lor care închiriau umbrele/şezlonguri la una dintre plajele "privatizate". Anul acesta am găsit scris pe undeva, pe o ofertă a lor că le asigura gratuit clienţilor de la apartamente şi 'suite' (parcă)...

anema* [21.02.11 09:20:58] »

Magdalena multumesc de sugestie insa ne-am hotarat ca anul acesta sa alegem Duni. Sa speram ca am facut o alegere buna.

Dragos nu stiam de acea reducere. Nu ne-a spus nimeni nimic.

magdalena [21.02.11 09:41:39] »

Din cata am inteles si Duni e o alegere buna.

Dragoș_MD [21.02.11 09:45:00] »

Eu am vazut afise lipite in lifturi, dar si la biroul de info turistice, rezervari etc. de langa receptie. O fi fost doar o promotie de sfarsit de sezon? chiar nu pot sa raspund...

Mate [16.03.11 22:07:27] »

Parcare gratuit? ati avut rezervare pe net sau de ce?

Dragoș_MD [16.03.11 22:22:28] »

Au avut sejur de 7 zile. (sau mai lung).

Mate [16.03.11 22:23:50] »

Ms pt. promtitudine! Hai, fericire!

anema* [17.03.11 08:55:38] »

Da am avut sejur de 7 nopti.

Mate [17.03.11 17:59:31] »

De la o agentie am inteles ca sejurul de 7 nopti IN CAMERA DELUXE are inclus pacare gratis si 2 sezlonguri si umbrela PE plaja. Corect?

Hai, fericire!

anema* [18.03.11 09:27:22] »

Nu stiu nimic despre acest lucru. Noi am platit camera dubla fara vedere la mare si am primit o camera superba cu vedere laterala la mare. Sezlonguri si umbrela ni s-au oferit gratuit doar la piscina hotelului dar nu si pe plaja.

Dragoș_MD [18.03.11 10:13:20] »

@mate - pe saitul oficial al hotelului este o oferta asemanatoare; deci e posibil ca si agentia noastra sa revanda exact acelasi lucru. cel mai bine e sa incerci o confirmare direct la hotel.

@anema - hotelul are doar camere cu vedere la mare! (fie frontala, fie laterala; in spate nu sunt camere!)

Mate [18.03.11 20:35:16] »

sunt cca. 100 de trepte de la hotel la plaja? NU este si un drum... normal?

Hai fericire!

anema* [21.03.11 09:00:00] »

Exista si un drum "normal" insa este ca un fel de bucla in panta si pana ajungi la plaja dureaza cel putin 5-10 min. Din fericire la dus cobori si mergi mai repede

anema*, magdalena, Mate
    Alte impresii din această RUBRICĂGrifid Arabella Hotel: