Grand Newport Hotel [Gumbet]

înscris/ă în 04.11.10
MEMBRU: SENATOR
JUN-2010

Hotel GRAND NEWPORT 4*

Asa cum am promis, a venit timpul pt un rw adresat acestui hotel.

Pret

204 euro/persoana cu AI sejur 6 nopti sfarsit de iunie.

Amplasare

In Gumbet adresa: Asarlik Mevkii Adnan Menderes Cad. No: 43, Gumbet (Bodrum), Turkey

E situat pe o colina, dealtfel toata “statiunea “e in rampa sau in panta, acesul de la/inspre hotel fiind ingreunat de acest aspect.

Cu o vedere ampla spre portul si orasul Bodrum.

Descriere

Cladirea principala are o arhitectura de palat grecesc (dupa parerea mea) iar bungalourile sunt minibloculete cu parter si etaj, cu acoperisuri in terasa.

In cladirea principala se afla receptia, restaurantul, spa-ul, sala de forta, lobby bar-ul si ceva camere.

Se iese pe o terasa mare care cuprinde si piscina precum si scarile de acces catre restul hotelului care e in terase, cam pe 8 niveluri. Toate camerele au vedere spre mare/port iar intre bungalouri exista si un fel de terasa cu cate o bancuta. Totul e plin de flori, spatii special amenajate insa si acoperisurile fiind cu pietris unele flori au prins iar prin faptul ca sunt curgatoare dau o senzatie de basm cladirii.

Camera mare, cu tv si ac, cu un balconas (nu au toate fiindca la dubla este iar la tripla nu), baia curata, cu cabina dus si spatiu suficient. Un aspect ciudat usa de intrare in camera este pe directia bai asa ca e indicat ca usa la baie sa fie musai inchisa. In camera a fost un pat matrimonial, saltea ok, am avut si minibar unde puteam sa mai pun cate ceva cumparat. Curatenie se face zilnic, prosoape se schimba daca le lasi pe podea.

Restaurantul e micut pt capacitatea hotelului dar terasa e f mare. Este si un bar care deserveste aceasta terasa. Mai e o terasa/balcon mai mare undeva la nivelul unu cu iesire de la lobby bar.

Receptie micuta dar gasesti pe cineva tot timpul acolo. Nu stiu daca e un plus sau nu dar exista un punct medical 24/24 cu cineva acolo pt caz de urgenta. Nu am incercat spa-ul asa ca nu pot comenta. Sala de forta insa e destul de bine dotata, banda, bicicleta, greutati...

Piscina maricica, cu zona pt copii, cu un pod ce trece peste si care face legatura dintre holul principal si scarile de acces carte restul de camere. Nu am avut probleme cu sezlongurile, am gasit tot timpul libere.

Animatia consta mai ales in dj, insa s-au straduit ca in fiecare seara sa ofere cate un minispectacol.

Exista si o masa de ping-pong destul de solicitata.

Mancarea

Dimineata cafea/ceai de la automat, diverse branzeturi, salate unele cam ciudate pt gustul meu, dulciulete, unt, gemuri, ----te descurci nu mori de foame

Pranz Foarte multe salate, de la verdeturi (patrunjel, marar, alte balarii) pana la vinete, si diverse amestecuri de paste cu sosuri, cel putin 4-5 sortimente de branza, 2 de cascaval, 3-4 sortimente de masline, a fost si ceva peste. Exista de fiecare data cel putin 2 feluri de macare gatita gen tocana, ceva carne la tava si cartofi prajiti/natur sau cannelloni cu carne/branza si pui/vita cu legume, orez cu diverse, fructe (pepene frumos taiat, citrice, mere, kivi) dulciuri specifice insiropate, prajiturele.

La ora 16 se mai servea pe terasa cafea si ceva dulciulete insa destul de putine, daca vroiai trebuia sa fi pe faza. Intr-o zi au dat si un fel de hot-dog cu cartofi prajiti.

Cina avea in plus fata de pranz ceva preparate facut pe terasa, constand in peste file fript pe gril, chiftele de legume, si alte chestii (nimicuri) care se faceau repede. Acum bautura era servita de chelneri si de cele mai multe ori masa era insotita de o muzica placuta.

Nu am intampinat probleme in unirea a doua mese, daca cele deja existente erau ocupate.

Plaja: exista una la 200m insa accesul e greoi nu la ducere ci la intoarcere drumul fiind f abrupt. Aici nu e plaja cu nisip ci un ponton cu ceva perne, exista si un bar ce apartine de hotel iar intrarea in apa se face pe o scara de metal. Apa deosebit de limpede asta fiindca lipsea nisipului, in apa fiind pietre. Exista aici inca un hotel care are intrare si de pe mare, vaporasele tragind la pontonul ce delinita "plaja" pe o latura. O plaja lina, cu multe terase si magazine e situata la ~ 1km in zona Bitez, Aici ai parte de o zona comerciala destul de bine dezvoltata, de terase pline de perne uriase unde poti servi un ceai sau o inghetata, este si un parc cu ceva aparate pt sport.

Marea problema e diferenta de nivel, cum nu te astepti ca la mare sa faci trasee montane ai de ales intre a merge usor la pas sau a lua bus-ul care se pare ca e 3,5LT. Am preferat sa fac miscare chiar daca nu eram in forma maxima.

Net doar in holul principal sau pe terasa.

Parcare f micuta maxim 10-12 masini, dar puteai sa lasi masina si ceva mai departe ca nu erau probleme.

Facilitati in zona:

Minimarket si frizerie/manichiura la 20m, alte magazine ceva mai mari la 2-300m. Am fost la manichiura si pt 15 LT pot spune ca am fost multumita.

Acele “maxi taxi” ale lor (au o denumire dar am uitat-o) opresc in fata hotelului si pt 2.5 LT te duc in Bodrum la autogara de linga piata.

Personalul dragut, nu pot zice mai mult asta datorita faptului ca nu prea am intrat in contact cu iei insa la venire am beneficiat de servicii rapide pt cazare, un baiat care sa ne ajute la bagaj, iar cand am avut nevoie de cartela de acces in camera, a mea fiind la sot am primit o “universala “ insa a venit cineva cu mine sa o ia inapoi.

Tinand cont de pret, amplasare/priveliste si lipsa mea de experienta pe turcia eu am fost incantata. Daca nu sunteti prea pretentiosi conditiile sunt chiar bune, in acea perioada s-a lucrat la canalizare (cand zic s-a lucrat inseamna ca s-a inlocuit dar cu o viteza de circa 75-100m/zi)

Gata ---ma uit la rw si ma minunez cat am putut scrie despre un hotel. Sper sa fie cuiva de folos toata aceasta “polologhie”

Poze voi cauta pe la rude (frate, nepot) si sper sa pot capta si eu cateva din falmarile cu camera pe care am sa le urc in curand.

Impresii încărcate de roth in 19.02.2011 19:11:45

Validat / Publicat: 19.02.11 20:19:07

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în TURCIA.

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (roth); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  11900 PMA (din 14 voturi) nota2

[19.02.11 19:58:02]

@roth

Am aters linkul pus de tine, deoarece pe de o parte, pagina oficiala a hotelului este deja definita pe sait (vezi imediat sub review), iar pe de alta parte, in Regulamentul saitului (il gasesti daca dai click aici), la Capitolul 1, litera A, pct. 9, se spune explicit:

NU SUNT PERMISE insa referiri si trimiteri la orice entitati ce functioneaza pe principii comerciale
ori linkul tau acolo ducea.

- roth
[19.02.11 20:43:58]

ok SCUZE... am niste ore de creat rw aproape inposibile si sunt constienta ca pot gresi insa fara intentie, asa a zis d-ul "google" la prima strigare si nu am fost prea atenta.

Am promis un rw si userul baciu lavinia m-a tras de maneca cum ca iar prinde bine ceva date de la hotel asa ca am incercat sa ma tin de promisiunea facuta din proprie initiativa. Atat a putut iesi din tastatura mea.

Multumesc oricum.

- TEOANCA
[19.02.11 21:29:38]

Te rog mai spune-mi o data daca ati platit 408 euro pentru 6 nopti AI familie cu copii la 4 stele. Mi se pare putin.

Iar Bodrum... e locul unde am facut doua vacante la rand.

Acolo m-am indragostit de Turcia (si de Turcia) acolo am simtit cel mai bine ce inseamna grija pentru turist si modul turcilor de a trata turistii asa incat sa-ti doresti sa te intorci.

La prima vizita in Bodrum am plecat atat de incantata incat i-am spus unui tip de la securitate din aeroport ca are o tara tare frumoasa si ospitaliera si ca am avut o vacanta minunata.

M-a privit incruntat si m-a urmarit apoi pana m-am urcat in avion.

Iar microbuzele turcilor se numesc DOLMUS. Sunt vestite pentru viteza cu care plimba turistii si pentru abilitatea soferilor de a intra pe stradutele alea inguste pe unde uneori i-am vazut ca isi strang oglinzile sa incapa.

Tot in Bodrum, un sofer de Dolmus ne-a "dat cu capul" de toate geamurile... ramasesem doar noi si o localnica seara tarziu. Gandeam ca in urmatorul moment ne rastoarna... pana cand tanti care mai era cu noi s-a dus la el si i-a facut un scandal... mama mama. N-am inteles nimic dar am presupus ca i-a zis multe de... mama lui.

Eh... a meritat.

- lalita21
[19.02.11 21:47:28]

multumesc mult @Roth fiindca ti-ai gasit timp sa scrii citeva rinduri despre acest hotel intr-un moment in care chiar aveam nevoie... mii de multumiri fiindca ai cedat rugamintilor mele...

- roth
[19.02.11 21:59:14]

Da dubla a fost 408e (eu si sotul), am bifat familie cu copii fiindca fratele meu a fost si cu fiul in varsta de 12ani si am vrut sa stie si familiile cu copii ca e ok. Ei au beneficiat de ceva reducere dar nu mai stiu exact, insa data trebuie sau ajuta la ceva cer copie dupa contractul cu agentia si scrie acolo.

Pretul e mic sau mare nu am idee, eu am o "prietena", o tipa cunoscuta pe net la un last minute pe grecia acum 3 ani cu care am ramas in relatii f bune si care stie ca eu sunt "chibzuita" cu banii astfel ca i-mi cauta pana gaseste ceva ok calitate/pret. Ea asa face cu toti clientii ei ceea ce ar trebui sa faca defapt toate agentiile.

@ baciu lavinia

oricand cu placere. daca te gandesti sa mergi acolo sa sti ca e super si promit in curind impresii, insa aici am de adunat date din bilete, pliante de agentii locale, bonuri de cumparaturi si va dura.

- popescu.borsa*
[20.02.11 15:04:49]

În urmă cu mulţi ani am fost şi eu la Bodrum. Îmi amintesc că la piscina hotelului cânta pe replay o cântare româneasca, în semn de respect pentru turiştii români majoritari în hotel. Ceva cu Suzana.

[04.02.14 09:22:39]

@roth: Te-am ruga să (re)verifici coordonatele GPS, mai precis localizarea acestei unități pe harta interactivă AFA. Ne poți spune dacă-i ok? (mărește zoom-ul cât e necesar, până la afișarea la nivel de stradă - dacă-i posibil)

Mulțumesc.

Publicitate    [23.10.19 19:38:55]