ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.02.2011
single

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 2 MIN

Soprabolzano, Appiano si 'gaurile de gheata'

Nu va uitati la data sejurului! A fost de mult, dar am citit de curand o impresie despre aceasta zona si am cautat sa vad daca cineva a ajuns la Appiano. Nu am gasit nimic, asa ca am considerat necesar sa va spun despre ceva deosebit. Pentru cei care vor merge, pentru ca sunt convinsa ca si azi e la fel.

In 1992 am fost cu o bursa in Italia si m-am plimbat destul de mult. In august am ajuns la Bolzano pentru vreo 5 zile. Am sta la un hotel ieftin aproape de gara (nu mai stiu numele), dar am avut niste prieteni in zona care m-au plimbat.

Dolomitii sunt superbi! E un spectacol oferit de natura, care te uimeste la fiecare pas.

Din Bolzano am urcat o zi spre Soprabolzano - platoul Renon - pe Via crucis. Este un drum de munte pe care sunt marcate cele 14 statii ale lui Iisus cu bancute de lemn pe care te poti odihni si cu troite. Sus, pe platou, muntii se vad in maretia lor. Observati acele "piramide de pamant", ace de piatra formate prin curatarea de vegetatie a unor ridicaturi de pamant prin actiunea ploilor, care au uneori in varf o piatra ce sta in echilibru. Sunt deosebite (pacat ca pe atunci se faceau doar fotografii cu film normal si daca le scanez nu se vad prea bine).

Dar particularitatea zonei sta in excursia in padurea de la Appiano. Se poate ajunge cu masina din Bolzano, spre vest, foarte aproape. In aceasta padure de foioase, dupa ce mergi putin, dai peste asa-numitele "gauri de gheata" (buche di ghiaccio): in plina padure de foioase, vara, la o altitudine de aproximativ 500 m, dai brusc peste o o zona cu frig si cu vegetatie alpina, de parca ai fi la peste 1000m! Intrarea in zona este marcata cu un panou. Datorita unor stanci prabusite de pe munte, se creeaza niste tuneluri prin care aerul circula si apar curenti de aer rece care permit aparitia lichenilor, a muschilor si a brazilor! Este o experienta ce merita traita si pe care doar localnicii o cunosc. Poate acum, dupa 20 de ani sa fi devenit obiectiv turistic. Este interesant sa stai pe carare si sa faci un pas in fata sa simti frigul si apoi un pas inapoi sa fie cald! Neaparat trebuie sa mergeti vara ca sa vedeti diferenta de temperatura. Luati cu voi un pulover deoarece acolo sunt doar maxim 10 grade!

Am considerat util sa ofer aceasta informatie turistica deoarece este ceva deosebit. Cred ca daca incercati sa gasiti pe net "buche di ghiaccio Appiano" obtineti informatii utile. Dar trebuie sa stiti dinainte.

Excursie placuta si imi pare rau ca nu pot pune poze, dar senzatia de frig nu se vede in poza!

Trimis de delia58 in 18.02.11 21:26:45
    Validat / Publicat: 18.02.11 22:30:15
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA. A mai fost în/la: aproape peste tot

VIZUALIZĂRI: 2005 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (delia58); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    [1 PMA]
    NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

webmaster [18.02.11 22:36:37] »

Impresiile sunt totusi prea "batrane" pentru a beneficia de pma std, insa le consider utile si interesante.

delia58 [19.02.11 10:14:30] »

Nu le-am scris pentru puncte ci pentru informatii. Sper sa ajunga cineva pe acolo sa ofere impresii recente.

delia58
    Alte impresii din această RUBRICĂDrumeții prin Dolomiți: