ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.02.2011
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 29.01.08
DEC-2010

Belgrad

Am dat de această ofertă de o zi la Belgrad și am zis că merită cu toate că nu prefer excursiile cu autocarul.

Prețul de persoană 15 euro, pînă la urmă sa făcut 15+3 euro.

Unde mai găsești o excursie fie și de o zi la prețu ăsta și în o capitală europeană.

Am plecat din Timișoara la 7 dimineață și am ajuns in vama Moravița unde am stat aiurea 2 ore. Prima pauză la o benzinărie la Vîrșeț și mai departe am ajuns la Belgrad dupa ora 11.

Am avut ghid cu program de vizită stabilit de acasă.

Prima oprire și timp liber in centrul vechi al orașului pe bulevardul central (pietonal fară mașini)

În capătul acestei zone pietonale se află un parc. Am mers pe jos pina in parc. Am vizitat parcul și cetatea cam o oră. Parcul se numește Kalemegdan și după părerea mea e cel mai frumos loc din Belgrad.

Am urcat in autocar și mai departe

Vizită la Casa cu Flori, aici e mausoleul lui Iosip Broz Tito liderul Yugoslaviei. E un centru muzeal foarte vizitat, cînd am fost acolo erau cîteva autocare din Bosnia-Hertegovina și din alte țări care nu de mult formau Yugoslavia.

Există acolo un cult al lui Tito lumea îl respectă ca și erou.

Următoarea vizită

Catedrala Sfîntul Sava o construcție imensă, construcția ei a început in 1905 și nu e gata nici acum pe interior.

Pe afară arată foarte bine. Aici am stat cam o oră.

Mai departe s-a făcut seară, uni vroiau să mai vizităm ceva alți nu.

Ultimul obieciv

Hai la... Mall...

Pină la Mall am traversat rîul Sava și am ajuns in Novi Beograd, așa e numit cartierul, aveam o oră la dispoziție pt Mall dar lumea nu prea vroia sa mai vină la autocar.

Cînd mergi la Mall stabilești că stai o oră și pînă la urmă stai trei ore.

Pentru amatori de Mall ar trebui o zi întreagă.

Pînă la urmă la ora 20 am plecat spre casă.

Cîte ceva despre Belgrad

E numit și orașul alb, e situat la vărsarea rîului Sava in Dunăre.

A fost distrus parțial de aprox 44 de ori,

Este al treilea mare oraș de pe dunăre după Viena Și Budapesta.

Este al treilea oraș ca intindere din Europa după Istanbul și Atena.

Un sfert din populația Serbiei locuiește aici.

Orașul seamănă cu Bucureștiul (e ceva mai mic ca și populație) dar e mai frumos fiincă Dunărea trece pe aici și e plin cu vapoare.

Am văzut multe in o zi dar prea pe fugă.

Am mai fost de multe ori aici dar numai pe cont propriu și a fost mai lejer.

Ar mai fi multe de spus -cladirile alea din centrul orașului bombardate de Nato -greu de uitat așa ceva. Nu se poate povesti trebuie văzut la fața locului.

Belgradul e o capitală europeană ce merită vizitată.

Parcul Kalemegdan care e în centru impreună cu cetatea trebuie vizitat

de cei ce vor trece pe aici.

Cei mai puțin tineri cred că își mai aduc aminte de... Cipiripi, Eurocrem, vegeta, țigările wekend, Lepa Brena, Partizan, Steaua Roșie etc etc.

Trimis de Nicu in 17.02.11 01:25:58
Validat / Publicat: 17.02.11 06:22:03

VIZUALIZĂRI: 7370 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Parcul Kalemegdan vedere spre Novi Beograd

georgiana
[17.02.11 09:07:13]

Ultimul tau paragraf mi-a trezit frumoase amintiri! Ai uitat de caramele kiki-riki! Sotul meu cu ele... ma ''vrajea''!

Am aflat si eu de aceasta excursie, organizata e o agentie din centru Timisoareai, cu care a mers si @Ara si a fost incantata!

Poate o sa ma hotarasc sa merg si eu in acesta primavara, doar sa se incalzeasca vremea, spentru ca nu am fost nicioadata in Belgrag si sunt o mare admiratoare a acestui popor, a obiceiurilor si traditiilor lor.

Deci review-ul tau imi este foarte util!

Multumesc.

Costi
[17.02.11 09:18:39]

Se pare că oferta aceasta este deja bine definită şi a devenit clasică, deşi parcă sesizez nişte diferenţe organizatorice între programul despre care ne-ai spus şi cel al excursiei prin aceeaşi ofertă, despre care ne-a povestit nu demult, în octombrie anul trecut, ARA (Sonia), prilej cu care am citit şi o intervenţie a ghidului local, domnul Branislav Popovic.

Apropo, aţi mai beneficiat de serviciile unui ghid local, sau ai noştri s-au "specializat" într-atât încât nu mai au nevoie de ele?

Vizita a inclus şi Skadarlia, acest Montmartre al Belgradului, sau între timp, poate şi graţie "bunăstării" generale din scumpa noastră patrie, excursia s-a transformat într-una la mall?

Oricum, vă invidiez, pe voi, timişorenii. Dacă aş sta în Timişoara, m-aş duce la Belgrad o dată pe lună. Sau, mai ştii, poate m-aş muta definitiv acolo

NicuAUTOR REVIEW
[17.02.11 14:33:15]

Am avut ghid roman.

In momentul de fata sunt mai multe agentii care organizeaza excursii de o zi la pretul asta (in oct anul trecut era doar una)

In ultimii ani am fost de mai multe ori la Belgrad decit la Budapesta, e mult mai aproape, am mai fost si pentru o zi si mai multe cu cazare dar toate pe cont propriu. Excursia asta organizata de o zi cu autocar a fost ceva prea pe fuga, sa vezi mult in timp scurt.

Mai bine e pe cont propriu dupa parerea mea e mult mai lejer dar nu reusesti sa vezi atitea.

Variante de vizitat Belgradul pentru cei ce merg fara masina ar fi--Tren cu plecare seara din Bucuresti-Dimineata sosire Timisoara si sosire Belgrad in jurul orei 9 dimineata.

Inapoi plecare din Belgrad la 15.50 (ora locala) si sosire Timisoara la ora 21 si mai departe acelas tren spre Bucuresti cu sosire dimineata.

Am fost si cu tren si a fost confortabil.

Are si vag de dormit (cuseta) dar din Tm nu a fost cazul.

Pentru amatorii de Muntenegru din Belgrad este legatura directa spre Bar cap de linie cu posibilitatea de a pune si masina in tren (trebuie rezervare)

Costi, georgiana, Nicu
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Belgrad: