ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.02.2011
ÎNSCRIS: 30.07.09
DEC-2010

la PMM* = 580 MDL

Pentru week-end e potrivit

Pentru ca ne doream de multa vreme sa ajungem la Chisinau, de 1 Decembrie ne-am gandit sa vizitam Rep. Moldova si Chisinaul. M-am interesat in prealabil pe internet, dar nu am gasit foarte multe sugestii de cazare si am preferat sa mergem la un hotel din centrul orasului, pentru a putea vizita pe jos cat mai multe obiective. Am ales Hotelul Cosmos, 3 stele, este in centru, in Piata Negruzzi, aproape de tot ce se poate vedea in oras. Hotelul are arhitectura cam comunista, nu este renovat la exterior, iar la interior renovate sunt doar lobby, restaurantul si camerele de la cateva etaje. Fara termopan. Lifturile sunt din cele rusesti de pe vremuri, merg bine, dar se vede ca sunt vechi, nu sunt moderne.

Pentru ca eram 4 adulti si un copil, ni s-a propus un apartament cu 2 camere la pretul de 75 euro cu mic dejun inclus. Cand am ajuns in camera, am fost foarte placut surprinsi: apartamentul era urias, 2 dormitoare mari, doua bai cu toaleta, cate una pentru fiecare dormitor, o baie cu cada de baie si un living foarte spatios.

Camerele: curate, decorate in stil baroc, spatioase, cu TV satelit, masuta cu oglinda. Geamurile si tamplaria erau vechi, nesterse, dar am trecut peste acest aspect, avand in vedere ca am stat numai un week-end. Aer conditionat. Am ramas placut surprinsa sa constat ca multe dintre canalele TV erau in limba romana si nu asa cum ma asteptam eu sa fie, in rusa.

Toaletele: in contrast cu camerele si livingul, baile sunt renovate modern, cu faianta neagra si obiecte sanitare albe.

Livingul: a fost cel mai spectaculos, fiind mare si dotat cu masa de centru, fotolii, sofa, vitrina cu tacamuri, farfurii si pahare. Livingul are balcon mare care da spre Piata Negruzzi. Pe sofaua din living mai putea dormi lejer inca o persoana. Si in living este TV si aer conditionat individual.

Restaurantul este renovat si micul dejun a fost bufet suedez, foarte gustos, avand in vedere ca in Rep. Moldova mancarea este mai calitativa decat la noi, toate parca sunt mai naturale. Holurile spre restaurant si lobby nu sunt renovate, mocheta e cam invechita.

Hotelul are vreo 22 etaje si de curiozitate am luat un lift catre ultimul etaj, sa vedem peisajul de sus, dar am regretat amarnic... La ultimul etaj pe vremuri a fost un bar, acum dezafectat. De asemeni pana la etajul 16 nu mai este nimic amenajat pentru cazare, holurile si camerele sunt lasate la voia intamplarii. Mai jos de etajul 15 totul revine la normal, dar sus este chiar infricosator. Ne-a fost frica sa mai coboram cu liftul, asa ca am coborat pe scara de urgenta.

Eu va recomand acest hotel, daca mergeti in excursie la Chisinau sau in delegatie, pentru cateva nopti e potrivit, este un hotel sigur (fata de alte hoteluri din Chisinau) si tariful este acceptabil.

Trimis de monicutza in 15.02.11 18:43:52
Validat / Publicat: 15.02.11 19:20:49
  • A fost prima sa vizită/vacanță în REP. MOLDOVA

VIZUALIZĂRI: 3005 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (monicutza); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Sofa in living
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 580.00 MDL pe cameră

popescu.borsa*
    [15.02.11 21:51:05]

Monicutza, mi-ai deschis cutiutza cu amintiri placute.

popescu.borsa*
    Alte impresii din această RUBRICĂCosmos Hotel: