ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.02.2011
ÎNSCRIS: 16.01.11
JAN-2011

Revelion la poalele Pietrei Craiului

The Balanescu Quartet - Model (Kraftwerk)

Tanjeam demult dupa un Revelion la munte. Am incercat de cateva ori sa gasesc ceva acceptabil ca pret dar ori se ocupase din august ori aveam gasca prea mica pentru a inchiria o vila…...

Sumele acelea care se cer pentru Revelion nu sunt justificate asa ca pe 2 ianuarie aveam obiceiul sa mergem o saptamana la munte sa ne lafaim in mai putin de jumatate din suma ceruta de Revelion.

Era sfarsit de noiembrie, 2011 se apropia. Prima parte din concediu fusese programata din 1 ianuarie. Totul parea normal pana intr-o zi cand, ajutandu-l pe un coleg sa-si gaseasca o oferta de Revelion (pe care si-o dorea foarte mult) am dat peste o oferta la care nu am vrut sa renunt cu nici un chip.

Recunosc ca prima data mi-a sarit in ochi pretul; 490Ron/persoana pentru 3nopti cazare + demipensiune + masa de Revelion + inca o noapte gratuita (deci 4 nopti, 5 zile).

“Unde, unde? ”

La poalele Pietrei Craiului – Cabana Gura Raului.

Asta nu am sa o ratez. Sa vad Curmatura iarna, Prapastiile Zarnestilor si satele acelea de la poalele Pietrei Craiului pe care le-m vazut in niste poze si credeam ca sunt vederi din cine stie ce tara…

Am sunat imediat si am rezervat doua locuri iar dupa amiaza am trimis un avans reprezentand 30% din suma.

Cabana Gura Raului este situata la iesirea din Zarnesti spre Prapastiile Zarnestilor, spre intrarea in Parcul National Piatra Craiului, spre cabana Curmatura, in drum spre frumoasele sate Magura si Pestera despre care @private_rayen a scris “Magura poveste de copii”.

Vara cand mergem sau ne intoarcem din Piatra Craiului ne oprim la terasa la o bere si o inghetata. Avand spre sau din gara Zarnesti 3-4 km de mers (pe jos in cazul nostru) o oprire e musai sa fie facuta aici.

Stiam ca e cabana de 1 stea, folosita de obicei pentru tabere scolare cu baia la comun si centrala proprie si dupa spusele unora ca se mananca bine. Din punctul asta de vedere a fost clar pentru mine unde merg.

Ce, nu am mai dormit noi la cabane, la refugii, la cort?

Pentru noi cazarile sunt locurile din care sa pornim mai departe spre alte si alte destinatii.

Am pus sacii de dormit in eventualitatea ca e frig si pentru a dormi fara grija in “lenjeria mea”; am inceput sa visez si sa fac trasee pe care mi le doream demult dar vara le amanam de dragul crestei.

Am fost cazati intr-o camera de 2 locuri la etajul 2. Acesta este masardat si are camere cu 2,3 si 4 locuri.

Camerele erau mici avand doar paturile, un cuier pe perete si o masuta mica. Pe fiecare etaj erau cate doua bai (wc+dus) nemodernizate dar curate si cu apa calda permanent.

La rand la dus nu am stat pentru ca noi eram plecati de la 9:30 la 17 pe trasee si cand ne intorceam lumea era deja in restaurant la socializare.

In restaurant aveam voie cu bautura de acasa, fetele erau dragute si ne fierbeau vinul, tuica sau ne faceau cafea. Se juca remi, carti sau faceam conversatie la o cana de vin sa ne cunoastem. Erau doua grupuri care mai facusera aici Revelionul, dovada ca le placea cabana, atmosfera si imprejurimile. Mai erau niste familii din Ardeal care nu au fost incante de cazare dar dupa doua zile de plimbari pe la Bran, Poiana Brasov si Prapastiile Zarnestilor erau fericiti ca sunt acolo.

Mancarea a fost buna atat la demipensiune cat si la masa de Revelion. La pretul asta nu va asteptati la caracatita etc, etc. dar nici sa nu credeti ca am facut foamea. Am avut la masa fructe, platou rece, peste cu legume, friptura, sarmale, tort, cozonac, sampanie, coniac, bere, vin, cafea, apa minerala, bauturi racoritoare.

Restaurantul a fost impodobit in spiritul sarbatorilor de iarna iar atmosfera a fost foarte placuta. La miezul noptii am iesit cu sampania sa vedem focurile de artificii pregatite de cabanier cat si pe cele din oras. De acasa, nu stiu de ce, ma gandisem ca acestea or sa lipseasca.

S-a dansat pana dimineata.

Mie mi s-a parut o. k.

O noapte frumoasa dar per total sejurul acesta de Revelion a fost bestial. O deconectare totala de la cumparaturi, facut de prajituri si mancaruri care mai de care.

Singura grija era ce traseu sa facem a doua zi.

Poze de la petrecerea de Revelion nu pot sa atasez pentru ca apar acolo persone de la care nu am acceptul dar atasez poze facute pe traseul cabana Gura Raului - cabana Curmatura din 31.01.2010 si din 1.01.2011 prin Prapastiile Zarnestilor cand lumea iesise la plimbare ca pe boulevard.

Trimis de Lumis66 in 14.02.11 20:43:33
Validat / Publicat: 14.02.11 22:08:09

VIZUALIZĂRI: 2881 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Lumis66); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Bine ca am pus cauciucurile de iarna ca altfel ramaneam inzapeziti:)

sev7
[14.02.11 22:18:40]

piesajul e de VIS!!!

felicitari pt cele vazute!... iubesc muntele... si deci fotografiile tale m-au "rascolit" amintindu-mi de vremea din liceu, vreme in care era "obligatorie" o "ieseala" de 5-6 zile cu cortu' in zone greu accesibile cu masina... (gen Negoiu, etc...)

vremuri...

[15.02.11 06:15:18]

Lumis66, ai toata admiratia si invidia mea , sper sa-ti placa melodia atasata!

urjanclaudiu CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[15.02.11 09:21:04]

Am fost si noi, din nou, prin aceste locuri minunate insa, cum deja am scris acum ceva timp, despre cabana Curmatura si despre traseele ce duc la ea, am evitat sa postez un nou review, despre aceeasi locatie. Totusi am cateva fotografii (vreo 3-4) care, daca imi veti permite (si mai ales daca se poate, tehnic vorbind) le voi atasa postarii dumneavoastra.

[15.02.11 09:48:45]

@urjanclaudiu poti posta poze oriunde vrei; singurul dezavantaj este ca se vor "atasa" obiectivului (daca nu ai scris tu insuti un articol acolo) si nu articolului unui alt autor. La obiective punctuale (gen cazare) e relativ ok, dar la un obiectiv generic (La pas prin... sau de genul) e mai ineficient, pentru ca desi te referi/legi de un anumit articol, pozele NU apar langa acesta, ci langa oricare (daca apar!) sub titlul "Fotografii postate de catre alti membri"...

sev7, urjanclaudiu
Alte impresii din această RUBRICĂCabana Gura Râului: