ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.02.2011
DIN: BUCURESTI
ÎNSCRIS: 21.04.10
AUG-2010

What you see is what you get

... asa cum zice si titlul... numai de bine

Ne-am chinuit tare mult pana sa alegem destinatia - nu erau suficiente impresii despre acest hotel anul trecut in luna mai... am gasit pe site-uri din afara tarii. In sfarsit, pana la urma ne-am hotarat, dar, ca masura de prevedere am plecat cu autocarul, nu cu masina proprie.

Drumul este bun - in 5 ore cu pauze lejere am fost la hotel.

Sfat: daca plecati cu autocarul, e ok, cata vreme nu iesiti din staoune. daca vreti sa vizitati Balcik sau alte statiuni, este bine sa va luati si masina.

In Albena este un sistm destul de abscons de autobuze - nu am gasit decat in ultima zi un orar si niste preturi - numai in bulgara!!! :(in schimb e plin de taximetristi pusi pe imbogatire; ex. : au cerut 20 leva pt. un drum de 500 metri...).

Statiunea... este mica dar curata - ai unde sa te plimbi; este o alee principala, marginita de magazine, chisocuri, tarabe... numai buna pt plimbat copii; biciclete simple si duble de inchiriat, niste terase/restaurant cu muzica live seara... destul de bune. Mai este o zona si pe malul marii cu distractii pentur copii, chestii de sarit, masinute, jucarii etc.

Hotelul - imprsionant, 4 lifturi, receptie mare, somptuoasa dar nu intimidanta... receptionerii vorbesc engleza... si cei de la restaurant, dar mai slab.

Daca vrei sa te intelegi cu ei, te intelegi.

Sub 10% romani (ceea ce pt mine a insemnat un lucru bun) - familii tinere cu sau fara copii, educati si cu bun simt.

Restul de 90% rusi+nordici, multi copii mici, galagiosi si zumzaiau peste tot, dar nu la un md care sa deranjeze - se vedea asta doar la mese, pt ca nu stateau la piscina, majoritatea mergeau la mare.

Mesele foarte bune, nu o sa fac acum risipa de cuvinte, dar este o experienta de incercat - mancare usoara, supe crema, foarte multe feluri pt copii, feluri mai fitoase - fructe de mare, branzeturi cu mucegai, fructe exotice, dulciuri foarte bune, toate felurile de carne (oaie, porc, pui, peste, vaca) preparate in toate felurile posibile (inclusiv doar fierte cu apa si lamaie - suna sec dar aveau un gust...). Briose, gogosi, gemuri, seminte, iaurturi, salate de cruditati sau cu sosuri... legume doar fierte sau sote sau cu sos... cum am zis... e o experienta...

Camerele... hotelul incepe cam de la etajul 3 (la primele nivele sunt sali de conferinta, spa etc.).

Am fost sa vedem piscina interioara - mica si contra cost. Sauna umeda si uscata. Preturi foarte, foarte mari... peste nivelul nostru. Sa va faceti o idee... cam 30 euro o sedinta de masaj.

O sa scriu aici si de animatie - era, dar in germana; si loc de lasat copii (contra cost), si o camera cu jucarii, unde puteai intra cu copilul sa te joci.

In ultima zi in care am stat, animatorii au organizat un spectacol, cu copii seriei care pleca... foarte fumos.

Era si aqua gym, pe la 3 dupa-amiaza... nu am servit :)

La demisol, era o organizare mai "rafinata" - bar de noapte, lounge baz, bar cu muzica spaniola si alte diverse spatii - de savurat un whisky si diverse... dar, preturi destul de piperate.

Era la piscina si un pizza bar in timplul zilei, contra cost, dar accesibil

Erau si un bar/terasa cu muzica live seara - al hotelului.

Zonele de mai sus erau mult mai populate de oaspetii nordici, care nu aveau mesele incluse, dar, putea merge oricine, si din hotel si din afara.

Cred ca toate camerele sunt cam la fel si diferenta intre standard si exclusive este etajul/panorama (noi am stat la etajul 5, cu panorama) si camera a fost exclusive.

Doua bai - una doar vas WC (dar mai mare decat o baie obisnuita) si inca una cu cada, dus cabina de 1/1 m, vas wc si masa cu doua chiuvete incastrate, uscator de par, cosmetice (ives rocher).

Camera cred ca avea spe 40 mp, lcd (ancorat pe perete; premiera!!!), doua paturi lipite (saltele foam - cand am ajuns in tara ne-am luat saltea foam :)). Internet cu cablu 9era si wireless la receptie si pisina), minibar, fier si placa de calcat, minibucatarie cu plita vitroceramica, cuptor microunde, cana fierbator si da, chiar aveau vase (o oala de 2/3 l si un ceaun tefal cam la fel), farfurii si tacamuri de buna calitate (nu fusesera inca folosite). Alimentau zilnic cu ceai, coffeta, pliculete de nes.

In afara de paturi mai erau o canapea/sofa, 2 fotolii si o masuta. Aer conditonat foarte bun, balcon mare si curat, cu uscator de rufe, 2 scaune si o masuta din rafie. Halate si papuci, multe prosoape.

Balcon sigur pt copii mici.

Pe holurile hotelului canta o muzica frumoasa ambientala, cu buton corespndent si in camera; 5 canale diferite.

Curatenie si gunoi luat zilnic.

Piscine multe si curate (cea mare, vedeti in poze cat de mare, avea o zona de intrare ca in mare, de la 0m... foarte buna pt copii). Piscina de copii separata cu loc de joaca, vedeti poze...

Scaune de psicina nu din plastic, ci din rafie, suficiente, fara mafia trezitului la 5 sau alte metode... Dusuri si toaleta langa piscine. Apa curata si suficient de calda (dar nu cred ca era incalzita)

Pana la mare este un drum de 5 minute, au bucata de plaja propie, cu mese si scaune care nu costa nimic.

Sa ma intorc un pic la masa; hotelul ofera cazare cu demipensiune. Pentru pranz se plateste suplimentar (12 euro/pers/zi; inclus in pretul total). Nu este sistem all inclusive - dimineata erau sucuri, apa, ceai, cafea, dar la pranz si cina nu - nici apa. Se putea comanda din meniu, destul de scumpe. Toate mesele sunt in regim de bufet suedez.

Am facut eu cercetari si am aflat ca hotelurile de 5 stele nu prea au all inclusive... ghici de ce? dar chiar si asa, nu a fost o problema. Apa am cumparat din oras, iar de baut... nu suntem mari bautori asa ca nu am suferit.

Suntem o familie cu copil de 2 ani, dar anul trecut, baietelul nostru avea 18 luni, si nu l-am luat cu noi (mari regrete), insa totul a fost trait si simtit din perspectiva unei familii cu copil mic...

Ca zi concluzie, in mod clar, este hotelul cel mai bun din Albena (adevarat, si cel mai scump).

In 8 zile de sejur am avut timp sa vizitam celelalte hoteluri. La Kaliakra (superior si standard) iata ce am vazut si nu mi-a placut:

- piscine mici, putine si cu scaune si mai putine (fata de capacitatra hotelului) de unde trezitul la 5 am...

- receptie foarte mica comparativ cu marimea hotelului si in care miroasea a bucatarie - nu urat dar foarte puternic; o senzatie de cantina fara dubiu

- foarte aglomerat, foarte multi romani, foarte hotarati sa manance si sa faca tot, in general, de toti banii platiti. E urat, stiu, dar asa se vede din afara.

- numai cozi de romani, si toti cu farfurii cu mot...

La restul hotelurilor cam la fel - aratau ok din afara, dar f aglomerat la piscine si eternele cozi si inghesuieli la mese.

Precizare la Flamingo: partea de 5 stele are toate camerele cu vedere catre piscina /mare (insa marea e deprate si sunt copaci, nu prea se vede). Mai este un corp de 4 stele, insa acela este in intregime cumparat/rezervat in fiecare an de o agentie suedeza, deci, practic, nu avem acces...

Concluzie: foarte buna statiune daca mergeti cu copii si/sau daca nu aveti pretentii de discoteci si distractii de noapte.

Un hotel greu de egalat, chiar si in alte statiuni.

M-am gandit daca sa scriu sau nu, din egoism, "sa nu se afle", dar pt ca revin foarte des pe aces site, si ma ajuta ce citesc aici... am decis sa fiu altruista si sa impart experienta mea, si, bineinteles, voi merge si in aceasta vara - cu copilul de data asta.

Sper sa va fie de folos postul, am scris cam tot ce am vrut eu sa stiu anul trecut si nu am gasit... restul o sa ma gasiti in posturile anterioare.

Concediu placut!

Trimis de emanicolai in 14.02.11 09:49:31
Validat / Publicat: 14.02.11 10:48:58
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 6734 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (emanicolai); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Camera, in spatele paturilor erau un spatiu lat cam de 1 m, cu o placa ca de bar, pt calcat si diverse. Tv in fata paturilor
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20450 PMA (din 21 voturi)

roth
    [14.02.11 11:15:22]

ok in sfarsit inpresi mult asteptate din interior, asta e cel mai important pt ca din exterior sau de la agentii nu e la fel.

Mie una i-mi sunt de mare folos pt ca i-mi facea cu ochiu un septembrie pe acolo.

irma_ro*
    [14.02.11 11:50:53]

frumos review, l-am citit cu placere

am o intrebare: exista parcare pazita? sau garaj?

daca da, stii cumva care sunt preturile?

multumesc mult

[14.02.11 11:55:49]

noi am fost cu autocarul, de frica

era loc in staiune sa parchezi masina, hotelul nu are parcare din cate am vazut eu, dar in spatele hotelului era o strada/zona necirculata si se putea parca.

Pt ca sunt multi nordici care vin cu avionul, nu erau masini in Albena decat de romani si bulgari.

irma_ro*
    [14.02.11 11:58:54]

multumesc mult pentru raspuns

commandorsteel*
    [14.02.11 12:02:18]

chiar m-ai facut curios si imi place cum ai descris hotelul.

parca ma imbie si pe mine sa incerc sa vad cum este.

pretul este marisor, dar daca zici ca ai servicii de calitate, cred ca se merita

sa inteleg ca ai stat intr-un studio in care ai avut si bucatarie? toate beneficiau de facilitatea asta? sau numai cele exclusive?

pepsi70ro CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
    [14.02.11 12:12:27]

Daca macar jumatate din cei care isi scriu impresiile ar gandi ca tine siteul ar avea doar de castigat si prin el noi turistii care am putea cunoaste o alta prezentare a hotelurilor, de multe ori foarte diferita de cea a agentiilor de turism.

Felicitari pentru review, intr-adevar multe amanunte interesante care pot decide un turist sa aleaga aceasta destinatie de vacanta. Pe mine m-ai convins si ceea ce este mai important, mi-ai castigat votul! Bravo!

magdalena
    [14.02.11 14:41:02]

Eu as spune, vazand pretul sejurului: "what you get is what you pay for"!

Trebuie sa spun ca pare cel mai interesant hotel de pe litoralul bulgaresc! Un hotel care, dupa cat se vede, isi merita banii...

Demn de retinut, avand in vedere si bucataria! Foarte potrivit pentru familiile cu copii. As plati mai mult sa iau doua camere la un hotel mai prost.

Multumim ca ne-ai impartasit si noua aceasta experienta!

[14.02.11 14:47:00]

da, toate - din aripa de 5 stele cel putin, despre cele din aripa de 4 stele nu stiu sa spun. Si eu m-am bucurat mult de chestia asta cu bucataria, nici macar un ceai nu am facut, pt ca distanta intre mese nu e asa de nare si sincer, la cat de bogate au fost mesele.

De asemenea, s-ar putea sa fie mai ieftin sa cumperi mancare de la terase, decat sa cumperi "materie prima sa o gatesti".

Si inca ceva, am uitat sa scriu in post: ERA UN MINIFRIGIDER SEPARAT FATA DE MINIBAR, ADICA 2 FRIGIDERE.

Alex_Macedo
    [14.02.11 14:47:08]

..... chiar daca nu sunt amator de Bulgaria, cam asa ar trebui sa arate un review din care sa raman cu ceva.....

magdalena
    [14.02.11 15:04:06]

Bucataria e buna nu pentru balamucul de a cumpara materie prima si a gati, iar cand ai AI chiar nu se justifica, dar pentru cei care merg cu copii. Unii sunt prea mici si au nevoie de preparate speciale pe care nu le gasesti la masa, gen gris cu lapte, fructe pasate, sau chiar sa incalzesti mancare semipreparata facuta special pentru ei, nu mai zic de o mamaliguta cu branza si smantana pe care nu o gasesti la bulgari! Alteori poti avea surpriza sa nu manance la masa si atunci trebuie sa le prepari ceva dupa mofturile lor.

Anul trecut am avut o surpriza la Hotelul Sol Nessebar Mare de a gasi mamaliguta la masa, dar nu arata ca cea facuta de noi, oricum...

Insa e salutar acest fapt! Macar s-au gandit la noi romanii...

Pot spune ca pana acum nu am luat niciodata in considerare un sejur in Albena, nu ma atragea aceasta statiune.

Dupa acest review, mi-am schimbat opinia!

lbogdanm
    [14.02.11 15:10:17]

Da intradevar acest hotel arata foarte bine, cam scumput dar avand in vedere ca e cel mai civilizat din Albena probabil ca merita pretul cu varf si indesat, impresii bune, multumesc pentru ele!

[14.02.11 15:15:17]

Despre mancare si copii mici (inca traiesc regretul ca nu ne-am luat copilul cu noi) - la pranz si cina erau intotdeauna: doua supe crema (morcovi, cartofi, brocoli, conopida), piure de cartofi, gris cu lapte; erau cel putin 10 scaunele de masa pt bebe, fructele erau curatate (pepene), taiate in doua (bananele; fiind copii mici numancau foarte mult si asa se evita risipa), erau mereu si compoturi si chestii facut pe plita incinsa in real time.

Felurile de mancare aveau eticheta si in romana - foarte util al unele chestii mai exotice...

ADO5000
    [14.02.11 20:02:20]

BUna... m-ar interesa daca poti sa spui mai mult despre preet... te-a costat 1200 de euro sejurul cu tot cde ai cheltuit acolo sau... Deci cai avut demipensiune sau>>? In ce consta aceasta / Cam cat costa un pranz sau o cina??? Cam care sunt preturile in hotel... practic ce sistem de masa ati avut si in ce a constat??? Multumesc

PS Camera este destul de incapatoare ptr. 2 adulti si 2 copii 5 si 10, ani??

dorgo
    [15.02.11 07:03:56]

@ADO5000... intai lasa-ma sa adresez felicitari lui

@emanicolai pt informatii si apoi trebuie sa-ti spun ca eu ma confrunt de-o buna vreme cu-o enigma... vad sejururi la bulgari la Nisipuri, Albena, Constantin si Elena, etc... la 49 euro... la 59 de euro... (cazare la 4-5 stele plus all inclusiv fara transport), sau vad oferte de acelasi fel platite pe zile... 18-22-28 sau 33 eurozi... e-un fel de "pestera a lui Aladin" la bulgari... care MA ZAPACESTE... cunosastem conditiile de cofort de pe-acolo... nu inteleg cum pot vinde bulgarii de cativa ani buni, asemenea servicii bune la preturi asa de mici. (cineva spunea ca nemtii ar exploata forta de munca locala)... de multe ori nu mai intreb nimic ci doar ma infrupt din generozitatea lor, pana cand se mai poate... si de Pasti plecam la Nisipuri sau Albena (nu stiu precis unde, ca n-am luat eu biletele)... e pe-acolo un Hilton de 5 stele, pret? 130 euro pt 4 nopti plus "all inclusiv"... e ELUCUBRANT de ieftin... parca acolo-n Bulgaria sta un "GOD of all sponsors in turism" si se gandeste ca romanii au mancat mamaliga si paine cu taratze sute de ani, acum e cazul sa manance si ceva cozonac su nuca si rahat... ce bine ca si Bulgaria e-n UE!... cat despre furtul masinilor, odata in Italia intr-o noapte, intr-o parcare dubioasa, am desfacut o roata si-am bagat-o in portbagaj... in 3 roti era mai greu de carat, dar nu imoposibil...

Ar trebui sa ne unim, dupa ce-o facem cu fratii nostri moldoveni si cu cu "naşe balgarskie bratâ"... ce ziceti, facem un "referendum" politico-turistic?

[15.02.11 08:19:26]

intr-adevar preturile sunt un pic derutante, in sensul ca par too good to be true, dar... mai este o explicatie: daca sunt pretuiel noastre prea mari si aceea e normalitatea?

pana la unra 1200 euro nu e chiar asa de putin - daca comparam cu salariul mediu pe economie de la noi, si, cu siguranta, e foarte mult pentru bulgarii de rand, pt ca, de fapt, e tara lor...

[15.02.11 08:26:13]

pretul de 1200 euro a inclus cazare 7 nopti, transport cu autocar dus intors pt 2 persoane, toate mesele (adica si suplimentul de pranz de 12 euro/pers/zi, care nu era inclus in oferta initiala a hotelului).

bani nu am cheltuit acolo pe mancare, ci pe apa (cam 5 lei 2L) si diverse chestii, cosmetice, caduri, deci nu e relevant.

As zice ca jucariile, papucii si micile distractii costa cam cat in tara, nu mai mult...

Toate mesele au fost in regim de bufet, insa nu putei intra la masa decat odata. Adica, daca pranzul era de la 1 la 3, intrai la 13.30 si luai pranzul, ieseai si nu mai puteai sa reintri.

la all inclusive poti sa vii si pleci de n ori, asta e un a din diferente. De asemenea, nu ai voie sa iesi cu mancare din restaurant - mai lasau copii cu fructe in mana, dar, era un afis care te ruga...

Demipensiune=mic dejun si cina.

camea este incapatoare pt 2 adulti si doi copii mai mititel - adica sub 14 ani; unu l are loc in pat cu voi, si pe canapea poate dormi un copil mai mare. In plus, ai doua bai.

armina
    [15.02.11 14:51:13]

De cand astept un asemenea script despre acest hotel. Multumesc, cred ca stiu unde mergem la vara... Apropo, suntem civilizati deci sa nu-ti para rau ca ne-ai impartasit si noua experienta ta...

Larissa
    [02.06.11 22:31:14]

Probabil k e cam tâziu pentru un ecou, dar dacă mai poți, spune-mi ceva despre plaja privată, umbrele, sezlong, prosoape, curățenie pe plajă, mare, înghesuială sau nu, trebuie să fugi să ții loc sau se găsește? Noi mergem în august și m-ai ajuta cu toate aceste informații. Mulțumesc!

[03.06.11 22:30:58]

Buna,

Plaja era privata si mereu 80% goala - cea a lui Flamingo. Era, de asemenea, singura cu umbrele mari din lemn si panza groasa de calitate si scaune tot de lemn, cu saltea. Umbrela avea un suport, in jurul piciorului ca o mica masuta, foarte util...

Era si cineva care o pazea, mai dadea ture, probabil ca se uita la bratari... insa, cel putin pe noi, nu ne-a intrebat niciodata nimic si nu ne-a cerut nimic. Saltelute erau acolo, pt scaune, nu tb sa platesti ceva...

Atentie insa ca plaja nu e langa hotel - este o alee intre hotel si plaja - 5 minute de mers.

Noi avem deja rezervari pt acest an - din pacate nu mai au si pranz in oferta, doar mic dejun si cina. Ori se poate cumpara pranz acolo, dar a la carte si e prea scump pt noi, ori ne vom descurca la terase...

ancaa
    [26.07.11 10:42:59]

a fost cineva anul acesta? Pranzul am inteles ca se poate cumpara acolo... insa cel a la carte e prea scump... are cineva o informatie sigura? Cei de la agentie au zis ca se poate acolo

[26.07.11 13:10:56]

nu exista pranz in oferat din acest an; maimult ca sigur ca se va putea cumpara acolo a la carte, dar nu cred ca merita

bmihai
    [01.08.11 15:02:50]

Excelent "raport" de vacanta. Informatiile au fost extrem de utile in alegerea hotelului. Am fost anul acesta de rusalii, 2 adulti si 1 copil 2,5 ani, 2 nopti si totul a fost foarte ok.

Raportul calitate/pret foarte corect. Cu siguranta vom reveni pentru un sejur complet.

Mii de multumiri pentu timpul alocat acestui post si la mai multe astfel de informari si despre alte locuri de vacanta.

johann
    [02.08.11 18:22:18]

hotelul are parcare contra cost (5 euro/sejur) pazita cu bariera, am fost cu o masina destul de scumpa si nu au fost probleme

Larissa
    [02.08.11 19:48:11]

Aveți idee la prânz dacă se poate mânca la Flamingo în acest an? Dacă nu, puteți să-mi spuneți cam cât e un prânz prin zonă? Sunt terase pe lângă plaja privată la Flamingo sau îmi recomandați ceva prin oraș unde se mănâncă bine?

Pt. Johann, locurile de parcare sunt suficiente?

johann
    [07.08.11 21:10:50]

se poate manca la pranz contra cost, 18 leva (cca. 9 euro) si este cea mai avantajoasa si completa oferta pe care o puteti gasi in statiune.

Parcarea era destul de mare si in afara de asta mai erau locuri in jurul hotelului.

ovi4x4
    [02.09.11 11:26:15]

Am fost si noi (2 adulti si doi copii, e adevarat unul de 17 ani, pentru care am platit 60% din pretul unui adult), la Flamingo Grand in 2010 si 2011.

De fiecare data am optat pentru studio Executive (et. 8 si 9), deoarece accesul la piscina interioara, sauna, etc sunt incluse in bilet. Am platit 900 euro (7 nopti cazare) de fiecare data in varf de sezon, plata fiind facuta in aprilie. La receptie ne-au intampinat cu sampanie. De studio Exclusiv, nu am auzit, doar Standard, Deluxe si Executive.

Pranzul l-am luat la ei contra cost (18 leva / adult) si e tot bufet suedez.

Cardul pe care il primesti la intrarea in statiune il dai la receptie si ti se da un card magnetic pentru bariera de la parcarea lor. Niciodata nu am vazut parcarea plina.

Nu ti se pun bratari la maini. Accesul pe plaja hotelului se face in baza unui tichet eliberat de receptie. Anul acesta tot mobilierul de la piscine si de pe plaja era nou.

La receptie se elibereaza prosoape pentru plaja (am lasat o garantie de 10 leva), la receptia SPA se elibereaza prosoape pentru piscina interioara.

Tot la receptie se obtine cablul pentru internet.

[02.09.11 11:29:18]

@ovi4x4, asteptam impresiile tale de acolo scrise ca review nou. Procedand astfel, ai ocazia ca prin notele si evaluarile proprii sa contribui la o medie mai reprezentativa a acestei destinatii. Daca doresti, copiaza textul de mai sus si reincarca-l folosind linkul ADAUGA IMPRESII NOI (vezi imediat mai jos)

[07.09.11 08:56:23]

Asa este, am scris gresit denumirea: camera este executive si nu exclusive... din entuziasm. In rest, confirm tot ce ai scris in review si voi scrie si eu un altul, pt 2011, fiindca tocmai ne-am intors.

15 utilizatori sunt abonaţi la urmărirea acestui fir de discuţie (primesc instiinţări la adăugarea unui ecou):
    ADO5000, Alex_Macedo, ancaa, armina, bmihai, commandorsteel*, dorgo, emanicolai, irma_ro*, johann, Larissa, lbogdanm, magdalena, ovi4x4, roth
    Alte impresii din această RUBRICĂFlamingo Grand Hotel:

• pagină generată în 0.062782049179077 sec