ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.02.2011
  • GR. VÂRSTĂ: > 60 ani
    DIN: bucuresti
    ÎNSCRIS: 12.02.11
    AUG-2010

TARGU NEAMT: 2 zile minunate in acest oras / Casa memoriala Veronica Micle / Humulesti

Am ramas foarte impresionat de curatenia care domneste in acest oras. Apoi oamenii, oamenii de aici sunt foarte deschisi, comunicativi. Si... se mananca bine si aici!

Casa Memoriala VERONICA MICLE

Odata ce am trecut pragul acestei case, am intrat in atmosfera "de alta data".

Am avut ocazia sa vad manuscrise, carti, obiecte de uz personal ce au apartinut poetei.

Casa este construita in cel mai autentic stil romanesc, cu tinda si trei incaperi.

Humulesti - Casa Memoriala ION CREANGA

"Nu stiu altii cum sunt, dar eu cand ma gandesc la casa parinteasca din Humulesti... "

nota webmaster: mai sus au fost contopite trei "reviews"-uri (si trei seturi de poze) distincte, in incercarea de a scoate ceva cat de cat publicabil din aceasta serie de impresii-telegrame scrise de autor. Era pacat sa le stergem de tot, fotografiile atasate sunt totusi relevante turistic.

Trimis de FLORIN BECA* in 12.02.11 20:10:06
    Validat / Publicat: 14.02.11 15:08:11
    • A fost prima sa vizită/vacanță în TÎRGU NEAMȚ

VIZUALIZĂRI: 2664 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (FLORIN BECA*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Humulesti - Casa Memoriala ION CREANGA
    PUNCTAJ CRT: 0 PMA (std) PLUS -9 PMA (din 9 voturi)
    NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

[12.02.11 18:31:53]

Nici eu nu ştiu alţii cum sunt, dar tu îi întreci pe cei mai mulţi prin indiferenţa cu care priveşti mesajele adresate de către echipa de moderare!

Colectivul site-ului AmFostAcolo.ro NU a selectat acest articol pentru concurs. Dacă doreşti să participi la concursurile noastre, te încurajăm ca pe viitor să scrii oferind mai multe detalii despre locurile recomandate.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
    [12.02.11 21:26:15]

@FLORIN BECA: am rugamintea sa te opresti pe moment, e nevoie de o discutie detaliata prin care sa-ti explicam cum este organizat, cum functioneaza acest site si - mai ales - ce reguli si criterii trebuie sa indeplineasca seturile de recomandari incarcate.

Iti propun sa purtam aceasta discutie luni (sau oricand dupa acceasta data). Iti voi trimite numarul meu de telefon si iti voi sta cu placere la dispozitie cu informatii pe larg in aceasta privinta.

[14.02.11 15:09:58]

Am condensat doua trei impresii si doua trei seturi de poze distincte in acest review --- era pacat de subiect sa nu fi publicat chiar nimic...

cosminp
    [14.02.11 15:37:03]

. misto.

3 in 1 'ca cafeaua'.

macar unele pozele sunt destul de sugestive.

biancuta
    [14.02.11 15:45:51]

@FLORIN BECA, ma bucur ca ai scris despre Casa Memoriala Veronica Micle, dar imi pare rau ca ai scris atat de putin despre ea. Am trecut si eu pe acolo, dar din pacate era deja inchis, programul fiind pana la ora 18.00 si speram sa gasesc in acest review o descriere a casei memoriale. Casa este pozitionata chiar la strada, astfel ca am putut remarca o casa mica, simpla, cu tinda, zugravita in alb. In fata casei, pe colt, ne intampina bustul Veronicai.

Eram curioasa sa aflu ce anume putem vedea si sa vizitez, macar virtual, aceasta casa. Poate dezvolti putin acest subiect.

Peste drum de casa memoriala poate fi observata Scoala Domneasca, o cladire monument in care a studiat Ion Creanga. Din cate stiu, in prezent cladirea are rol de muzeu, aici existand o expozitie a mestesugurilor locale.

Cateva sute de metri mai departe, pe aceeasi strada, se afla si Cetatea Neamtului, pe care am reusit sa o vizitez. E un obiectiv care merita cu adevarat vizitat. Am scris despre Cetatea Neamtului aici

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
    popescu.borsa*
    [14.02.11 16:31:11]

În poza P06 se poate vedea cum autorul otrăveşte apele în calea hoardelor de turişti ce se îndreaptă spre acele locuri… în urma citirii acestor rew-uri.

sportiv
    [14.02.11 17:06:23]

Din nou date si informatii putine, dar multe poze. De data aceasta trebuie sa apreciez ca fotografiile sunt insotite de explicatiile de rigoare. Informatii inexistente despre locul unde ati locuit, cazare, masa, posibilitati de agrement in aceste orase prin care ati trecut.

Alex_Macedo
    [14.02.11 17:56:50]

@cosminp

... cred ca 7'n unu-mai scurt ca altu'! ))))

@popescu. borsa

... si'n poza P10, autoru' mai are putin si scoate Colt-ul ca, Clint Eastwood in "cel Neamt, cel Micle, cel Creanga"... parca'l aud pe Ennio Morricone incercand sa recompuna coloana sonora!

Acesta este un pamflet si trebuie tratat ca atare!!

P. S. Domn'BECA... va rog, nu va suparati, nu mi-am putut abtine BECAlismele!!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][3 voturi]
    ascent
    [14.02.11 20:31:40]

Se vede clar... Domnul Beca este indragostit... ar trebui sa-l "ingaduim"... macar astazi... de Sf. Valentin... Ce ziceti?

alex_iasi
    [28.11.11 22:03:49]

@popescu. borsa: foarte inspirat ecoul tau...

alex_iasi, Alex_Macedo, ascent, biancuta, cosminp, popescu.borsa*, sportiv
    Alte impresii din această RUBRICĂCasa Memorială Veronica Micle: