ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.02.2011
DIN: timisoara
ÎNSCRIS: 05.08.08
NOV-2010

Din nou la Nancy

Am ajuns pt a 2-a oara la Nancy pt a rezolva probleme personale. De data aceasta am reusit sa-mi rezerv putin timp si pt relaxare. Asadar, am stat la acest hotel dupa ce am facut rezervare pe booking, fara probleme. Hotelul este unul mic cu camere mici cat asa ai loc un pic in jurul patului si spatii de trecere inguste, unde abia ai loc sa pui bagajele. Parca ar stii francezii ca turistii nu vin in Franta sa stea in camere. Si noi am folosit-o doar pt dormit si pt facut dus, caci am fost pana-n seara plecati. Baia mica, cu dus, prosoape curate, fara chestii sofisticate, baterii normale, un pic cam vechi dar nu am avut probleme. Micul dejun a fost inclus, f bun, consistent si puteai sa-ti iei cat vrei. Nu mai intru in amanunte. Nu stiu de ce dar acolo am mancat putin si am avut senzatia de satietate tot timpul, putin dar bun.

Am strabatut centrul istoric, minunat, unde m-au coplesit de istorie cladirile si mai toate locatiile pe care le-am vizitat. Centrul vechi semana cu Piata Unirii din Timisoara dar mult mai mare, absolut toate cladirile renovate la fatade in culori deschise, calde. Am gasit si loc de parcare chiar in centru unde sub aceste cladiri vechi au fost construite parcari subterane cu 5 nivele!! Bineinteles contra cost, dar am fost multumiti caci nu gaseai si nu prea aveai voie sa parchezi pe oriunde. La etajele acestor cladiri erau cabinete de avocatura, cabinete ale unor medici, sedii de firme, nu cred ca locuiau persoane, iar la parter erau o multime de bouticuri cu haine, ceasuri, pantofi, lucruri pt copii, multe branduri autohtone, de care nu auzisem vreodata dar care aveau numai lucruri de calitate, si nu char f scumpe. Multe librarii, una langa alta, terase (in nov erau multe inchise). Voi atasa si poze, dar am prins amurgul si multe locatii nu le-am mai putut fotografia. Am fost placut impresionata de data aceasta de lucrurile de calitate ale francezilor, tot ce am cumparat si am mancat a fost bun, gustos. Zeci de sortimente de jambon, sunca, branza cu mucegai sau fara, buna si chiar ieftina, vinuri nu stiam de care sa cumparam caci erau raioane intregi pe regiuni si sortimente.

Pana atunci va doresc calatorie sprancenata orinde v-ati afla!

Trimis de alinamitru in 12.02.11 16:33:50
Validat / Publicat: 12.02.11 17:14:43
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în FRANȚA.

VIZUALIZĂRI: 2755 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alinamitru); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 patul camerei si cam atat

[12.02.11 18:40:38]

@ alinadumitru... ai scris...

"As vrea sa mai calatoresc in Franta daca voi avea ocazia sa vad si alte regiuni! "

In ultimii 7-8 ani, am organizat, eu si fiul meu cel mic, care este cercetas-sef-adjunct (are dreptul sa organizeze excursii), 6 excursii in zona Normandia-Paris-Bordeaux. Singurul loc unde am platit cazarea era Parisul, in rest transportul si cazare a fost gratis, asigurata de prieteni cu situatie materiala buna. Grupurile erau de 4-6 persoane, cifra mereu cu sot, e mai usor la cazare in Paris (luam 2 sau 3 camere). Daca voi face ceva si anul acesta... te anunt... plecam de obicei din Cluj, in perioada mai-iunie. Biletele le luam low-coast cu Wizzair, in martie.

La Beauvais ne asteapta mereu Pierre, care ne trasporta pana la el acasa, pe coasta normanda, la Coleville, langa plaja debarcarii Omaha... de acolo incepe de fapt excursia... apoi ne facem noi programul... Parisul e obligatoriu...

PS-Anunt important pentru tara!

@TEOANCA mi-a scris pe privat ca nu prea raspund pe forum... are dreptate... din 2010 incerc sa intru pe forumul AFA si nu reusesc... primesc mereu "user or passworld is invalid"... dar comunic cu oricine pe "privat", nu refuz pe nimeni... sau scrieti pe adresa de mail... calin. dorgo@gmail.com

Kipintaci uiţ evribadi

creivean
[12.02.11 19:38:06]

Călin % All

Pentru a scrie pe forum, trebuie să te înregistrezi. Userul şi parola de pe sait nu sunt acceptate de forum (acolo este alt program/platformă). Urmează paşii descrişi de Cornel aici.

[12.02.11 21:32:18]

@creivean... la IT sunt "varza", numai buna de pus la sarmale, rad baietii mei de mine de se strica, asadar, o sa-i rog pe ei sa ma inregistreze, de fapt nici nu stiu inca ce inseamna IT... (cred ca e totusi ceva legat de informatica)

alinamitruAUTOR REVIEW
[13.02.11 16:26:06]

pt dorgo:

esti f amabil/a, la mine e putin mai complicat pt ca am 2 copii de 8 si respectiv 3 ani pe care ii luam cu noi in concediu si cred ca pana nu mai cresc un pic, in special fetita mica, v-a fi mai dificil de vizitat. Dar as fii interesata oricum de varinta ta si te rog sa ma tii la curent daca poti.

Cu drag, Alina Mitru

bessondm
[14.02.11 09:32:20]

"Calatorie sprancenata" arata indiferenta pentru plecarea celui pe care-l urezi, pentru mine are sensul unui "du-te cu dude!", ca sa nu folosesc cuvinte licentioase. Nu stiu, ce-ai vrut sa spui la final, totusi?!...

anadragusin
[14.02.11 11:02:40]

pt @dorgo, IT - information technology, tehnologia informatiei; cu toate ca mi-e greu sa cred ca nu stiai.

[15.02.11 08:09:36]

@anadragusin... banuiam dar nu stiam...

@bessodm... acum e permis ca e "ziua indragostitilor"...

@alinadumitru... amicul meu Pierre din Colleville, are o casoaie enorma, cu 5-6 locuri de cazare (darse pot improviza si mai multe), e la pensie, e gurmand, e indragostit deTrasilvania, undea fost de "n"ori, a fost tratat pe-aici regeste, a vazut si Bucovina,

el ne invita mereu... pt ca e singur cuc... gateste bine... ne asteapta la Beauvais mereu cu un Mercedes vechi in care incap 6 persoane (mai subtirele)... ne face litoralul normand si cateva atractii zonale gratis... stam la el 3 zile, apoi apoi Pierre ne duce la Paris la Hotel du Globe... unde iar avem relatii mari... dar anul asta nu se mai poate ca imi mananc concediul cu Bulgaria si cu 3 saptamani de Grecia... pt Corfu, AFA "e de vina", anul viitor insa nu se poate sa nu merg... raman mereu 1-2 locuri libere in grup... toata afacerea nu face mai mult de 250 euro (fara bani de buzunar si intrari la muzee si mancare la Paris), mergem de obieci adulti... drumul pana la Paris si retur=80 euro si cazarea vreo 5 zile la Hotel du Globe Paris la 42 euro camera cu 2 paturi=150 euro de persoana (total)... deci 230 euro pt 8 zile Normandia+Paris. Ieftina ca braga!

alinamitruAUTOR REVIEW
[13.06.11 16:13:50]

Dragul meu cititor frustat de mai sus, daca ai sesizat tonul folosit dealungul intregului rewieu, ai fi simtit ca am avut parte doar de intamplari placute. Am dorit ca toti cititorii sa aiba parte de calatorii placute, pline de aventuri, pesimistule... !

alinamitru, anadragusin, bessondm, dorgo