ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.02.2011
    ÎNSCRIS: 10.07.09
    MAY-2004

ARTICOL ARHIVAT

Orasul ceramicii

Dupa Barcelona, urmatoarea escala in tara lui Cervantes, a fost la Valencia un oras cu bulevarde largi si cladiri frumoase ornate cu ceramica de toate culorile.

Am calatorit cu trenul, toate informatiile despre orar le puteti gasi click aici. Gara din Valencia este o bijuterie si reprezinta ea insasi un obiectiv de vizitat. Langa gara se afla Plaza del torros, in care, intr-una din zile, a fost in program o corida la care nu am fost curiosi sa participam.

Prima zi am inceput-o in Plaza dela Ayuntamiento (piata primariei) o piata plina palmieri si am continuat-o plimbandu-ne pe strazile din centrul orasului.

Catedrala, cu frumosul sau turn, pe nume Miguelette, construita in stil gotic a constituit o oaza de racoare. Palmieri, cladiri cu ceramica colorata, magazine elegante, parcuri vaste, iata cu ce va puteti rasfata plimbandu-va prin centrul Valenciei.

In ziua a doua am fost la plaja larga si cu nisip fin. In apropiere, o multime de restaurante ne-au imbiat sa servim o delicioasa paella. Am optat pentru cea cu carne de porc si nu am regretat, a fost delicioasa.

Dupa-amiaza am pornit sa exploram albia secata a raului Turia, transformata intr-o salba de parcuri si terenuri de sport. Ne-a placut foarte mult Palatul Muzicii si un mare parc de joaca pentru copii.

Ultima zi am dedicat-o Orasului artelor si stiintelor si Parcului Oceanografic. O zi intreaga trebuie dedicata vizitarii acestui vast complex care cuprinde Muzeul stiintei si tehnicii, cinematograful sferic, o sera cu vegetatie tropicala si Parcul Oceanografic, toate proiectate de arhitectul valencian Sergio Calatrava.

In Parcul Oceanografic, cel mai mare din Europa, structurat pe zone geografice, cu sali largi si bazine imense, puteti sa vedeti rechini fiorosi, balene, pinguini, foci si tot felul de alte specii de pesti. Nu ratati spectacolul de la Delfinariu unde 11 delfini executa salturi si dansuri la suprafata apei.

In timpul scurtei noastre sederi la Valencia (gazduiti de niste rude) am avut norocul ca echipa liliecilor sa castige Primera Division. A fost un spectacol total pe strazile orasului, artificii, petarde, flori culminand cu sarbatoarea din piata primariei unde a venit intr-un autocar descoperit si echipa de fotbal.

Am dansat si cantat alaturi de fericitii suporterii valencieni, iar a doua zi ne-am despartit cu greu de frumosul oras, ramas pe nedrept in umbra Barcelonei si a Madridului.

Trimis de marius gaudi* in 12.02.11 12:20:07
    Validat / Publicat: 12.02.11 14:14:21

VIZUALIZĂRI: 2265 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (marius gaudi*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

• Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Valencia:

• pagină generată în 0.047191858291626 sec