ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.02.2011
    DIN: Bacau
    ÎNSCRIS: 07.02.11
    JUL-2010
    2 AD. + 1 - 4 ani COPII

Golden Sands - o statiune aproape perfecta...

Asa cum spun legendele locului, numele statiunii provine dintr-o mica istorioara cu niste pirati care au ingropat o comoara, in nisip, iar mama natura s-a razbunat pe acestia transformand aurul intr-un nisip fin si curat. Situata la 17 km nord de orasul Varna, statiunea Nisipurile de Aur este una dintre cele mai frumoase statiuni de pe litoralul bulgaresc.

Generozitatea plajelor intinse, curatenia deosebita si cristalinul apei te duce cu gandul la o poveste frumoasa care parca nu mai are sfarsit... Asa am descoperit si eu, in urma cu ceva timp, frumusetea acestor locuri deosebite.

Venind dinspre Vama Veche, la granita cu Bulgaria, am avut un soc la vederea peisajului anost, care se intindea privirilor. La intrarea in statiune, nimic deosebit care sa prevesteasca minunatia din interior- o padure care parca nu se mai termina, din care razbatea cu greu cate o raza de soare. Construita pe un sistem de terase, bine definite, statiunea abunda de hoteluri si locuri de distractie, terase bine garnisite cu cele necesare pentru o seara de vis, locuri de joaca pentru copii la tot pasul, parcuri si multa, foarte multa verdeata care da bine in ton cu apele marii. Poti spune, fara suparare, ca aici gasesti ingemanate, intr-o simbioza perfecta, cele doua valente ale naturii - marea si muntele...

Nu am reusit sa o parcurg in totalitate (statiunea), este imensa, dupa parerea mea, si are de partea ei avantajele unui turism de calitate, bine organizat si pus la punct de multi ani sub obladuirea investitorilor nemti, spanioli etc...

Centrul statiunii se desfasoara in jurul hotelului Admiral, cuprinzand un parc deosebit si mai ales o miniatura a Turnului Eiffel- destul de reusita, precum si roata cea mare ca distractie pentru toate varstele, de la inaltimea careia poti admira panorama statiunii. La ceas de seara, aleile de promenada ale statiunii, desfasurate de-a lungul falezei, se umplu de turisti dornici de distractie; aici varsta nu reprezinta un impediment- e acoperita toata *plaja*, de la cateva luni la cca. 80 de ani... Statiunea isi traieste viata la cel mai inalt nivel oferind dornicilor, de relaxare si desfatare, momente unice.

Un alt punct de atractie al statiunii, mai ales pentru doamne, este multitudinea de bazaruri si magazine cu suveniruri, haine, decoratiuni, dulciuri, bijuterii... etc. Statiunea abunda de supermarketuri, pe care le gasesti la tot pasul, tarabe cu fructe si legume, case de schimb valutar (atentie la cursul afisat), restaurante si terase pline de oferte culinare si mai ales bahice, cluburi in care te poti distra pana dimineata la preturi modice.

Ceea ce este important in aceasta statiune este faptul ca tot timpul ai ceva de facut, dupa ce scapi din * corsetul* regimului all inclusive, care te ajuta sa dezvolti capacitati extraordinare de adaptare la multitudinea felurilor de mancare, ai posibilitati multiple de a da jos kilogramele nedorite fie intr-o plimbare prelungita, fie la o sauna bine incalzita, fie pe un teren de tenis sau minigolf, ori sa practici cateva sporturi acvatice...

Fiecare hotel in parte are programe care de care mai diversificate, pentru a atrage turistii si ai face sa uite de grijile cotidiene, si sa se intoarca cu placere si in anii urmatori.

Sincer sa fiu mie si familiei mele ne-a placut, in mod deosebit, aceasta statiune si o recomandam din toata inima tuturor celor care doresc un concediu placut si relaxant.

Trimis de Iohann 25* in 09.02.11 15:51:14
    Validat / Publicat: 09.02.11 16:17:40
    • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 5494 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Iohann 25*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 un casino pentru cei cu bani...

[09.02.11 16:17:13]

avand in vedere ca este un review "de calatorie", cum il numim noi aici pe site, am retras notele acordate la capitolele cazare si bucatarie/masa, acestea fiind specifice unitatilor de cazare sau de alimentatie publica.

jokermen2001
    [09.02.11 16:42:12]

Exista cumva si vreun Aqua parc prin Nisipuri?

pepsi70ro CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
    [09.02.11 16:55:57]

Exista un waterpark "Aquapolis" in apropiere de hotel Royal, mai precis vis/a/vis de el, catre sudul statiunii.

ADO5000
    [09.02.11 19:30:26]

Din pacate, nu pot fi de acord cu elogiile aduse statiunii Nisipurile de Aur... Din punctul meu de vedere este o statiune imbacsita, murdara, aglomerata, intortocheata si destul de scumpa... As recomanda in schimb... Albena care ste la polul opus... curata, ,,destupata ,,aici da... verdeata e. t. c Dar... ma rog... de gustibus...

magdalena
    [10.02.11 09:34:32]

Mie mi-a placut aceasta statiune, tocmai pentru ca palpita de viata si este intortocheata...

Depinde de fiecare ce isi doreste: liniste deplina sau "hoinareala" prin agitatie.

Mi se pare o statiune foarte verde, in care muntele se imbina cu marea si unde plaja este foarte generoasa.

Cel mai mult mi-a placut sa ma plimb pe faleza, plaja fiind destul de lata si nisipul fin, iar de pe faleza sa ma pot duce la unul dintre restaurantele de aici care te imbie cu tot felul de bunatati sau muzica pe toate gusturile.

Aici am vazut chiar un spectacol pe o scena amplasata in aer liber, care apartinea de un bar, spre hotelul Admiral cum vii dinspre Hotelul Lilia, fiind absolut minunat sa asculti muzica placuta si briza marii sa iti "loveasca" obrajii...

Nu te poti plictisi in Nisipuri! Asta e sigur... Pot spune ca este statiunea mea preferata (http://amfostacolo.ro/bulgaria-pareri, 4/nisipurile-de-aur-zlatni-piasatsi, 11,43/hoinarind-prin-nisipuri, 4546/impresii-sejur-si-fotografii-vacanta__6322. htm).

Nu o recomand insa in extrasezon - de exemplu, de revelion - , deoarece este pustie si aspectul este dezolant, mai ales pe plaja, unde zici ca a trecut uraganul...

Dar cam asa e iarna pe litoral!

ninaa
    [11.02.11 08:10:16]

Am vizitat Nisipurile in toate perioadele posibile si recunosc, statiunea m-a fascinat doar primavara cand e plina de verdeata, de flori si e aerisita. In sezon trebuie sa faci un efort considerabil sa te plimbi dar nu din cauza marimii ei ci a aglomeratiei. Ca sa realizezi cat e de mare, noi am facut intr-o seara zona de nord (de la Admiral la portul de iahturi) si in alta seara zona de sud cu copil de un an dupa noi. Nici nu se compara cu Sunny Beach-ul care are vreo 10 km sau cu Mamaia noastra!

In privinta curateniei... depinde ce specimene populeaza plaja, ca si la noi se face dar nu se pastreaza. Sau depinde cine o pazeste ca la ei sunt niste halterofili pe langa care ti-e frica sa si respiri darmite sa arunci seminte sau chistoace pe jos!

Tmt
    [09.06.11 19:19:02]

Am o mare rugaminte la cei care au fost aici, daca puteti sa-mi raspundeti la cateva intrebari. Vrem sa mergem in statiune cu 2 copilasi cu noi, unul de 1 anisor, unul de 4 anisori. Vom inchiria un apartament, pentru ca e mult mai convenabil pt noi. Aici voi si gati pt noi, asa ca ma interesa daca exista vreun supermarket mare in statiune, gen carrefour, lidl, auchan... unde sa pot lua produse (alimente) la preturi mai mici. Alta intrebare ar fi ca am auzit ca intrarea in apa ar fi cu bolovani si destul de abrupta. Este adevarat? Plaja unde sa poti face plaja daca nu esti la un hotel cu plaja privata exista?

Banuiesc ca exista autobuze sau diverse mijloace de transport care merg spre Varna. Stiti cat este pretul unui bilet pe aceasta ruta? Noi vom pleca fara masina, plecam din Cluj cu tren pana la Constanta si de acolo vom lua vreun autocar pana la Nisipuri. Stiti care face astfel de rute???

Multumesc mult de tot si astept cu nerabdare raspunsurile Dvoastra ca sa stiu exact cum voi face rezervarea.

magdalena
    [09.06.11 19:50:30]

In centrul statiunii exista un supermarket cu preturi destul de bune, eu mergeam aici chiar cand eram cazata la hoteluri mai indepartate.

Plaja mai libera am vazut in dreptul "Fisherman village", de langa Hotelul Berlin Golden Beach. Hotelurile nu sunt chiar pe plaja, au doar un loc amenajat cu sezlonguri si umbrele, dar eu am facut plaja in locurile libere fara probleme. Nu toate hotelurile dispun de plaja, prin urmare plaja nu este toata inchiriata.

[09.06.11 21:50:40]

@Tmt, am transformat intrebarea, de fapt intrebarile tale intr-o solicitare Ce-mi recomandati (click aici), cred ca este locul cel mai potrivit pentru astfel de nelamuriri de ordin general. Sa speram ca vei primi astfel si recomandari in privinta transportului.

Va dorim o vacanta fericita iar la inapoiere va asteptam cu impresii, speram cat mai frumoase.

Tmt
    [09.06.11 23:44:42]