ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.02.2011
ÎNSCRIS: 16.01.11
FEB-2011

Cheile Rasnoavei in mijlocul iernii

Fiona Joy Hawkins - Love Forever

Alt wekend, alta drumetie. Destinatia: Cheile Rasnoavei prin Predeal - Poiana cu Mesteacan-Cheilei Rasnoavei - Valea Cheii - Timisu de Sus. Un traseu cam de 6 ore.

De cate ori n-am fost intr-un loc vara sau iarna si nu mi-am dorit sa-l revad si in celalalte anotimpuri? !

Imi place muntele pentru ca poate fi explorat in orice anotimp.

Cand spui iarna te gandesti in special la zapada, munte, schiuri, sanii si de ce nu drumetii.

Da, drumetiile PE munte sunt sportul meu de iarna. Nu cred ca e prea mult spus atata vreme cat fac miscare, ma solicita si imi fortifica oganismul. E ca mersul la sala numai ca aici miscarea este in aer liber si privelistile sunt superbe. Si pentru a fi sigura ca-l practic regulat mi-am luat abonament pentru wekenduri de drumetii pe munte.

In Cheile Rasnoavei se poate ajunge din mai multe directii:

• Din DN 73A Predeal – Rasnov in dreptul cabanei Cheia se merge pe drumul forestier cam 3 km pana in chei. Drumul este bun si se poate face cu masina dar e pacat sa nu mergi pe jos.

• Din Predeal - Cabana Trei Brazi se poate ajunge pe doua trasee, triunghi albastru din spatele cabanei mici de la Trei Brazi si triunghi galben de la Cabana Secuilor care se afla la 20 de minute de Trei Brazi.

• Din halta Timisul de Sus pe poteca marcata cu triunghi rosu prin Spinarea Calului-Valea Cheii - Cheile Rasnoavei - Cabana Cheia.

Cheile nu sunt lungi dar sunt spectaculoase prin peretii abrupti si cunoscute de cei care practica sporturile extreme. Sunt multe trasee de alpinism, se practica catararea la liber, tiroliana, bungee-jumping de la 150m cadere libera. Am inteles ca instalatia de bungee-jumping din Cheile Rasnoavei este considerate a doua din Europa dupa cea din Elvetia.

Dupa chei se ajunge intr-o poiana (vara este superba) – Poiana Inului, unde campeaza mai ales cei care vin sa faca alpinism. De aici se pot face trasee in Postavaru.

Cei care vor sa stea mai mult in zona se pot caza la cabana Cheia sau la pensiunile din zona.

Cheile Rasnoavei le-am facut anul trecut la inceputul lui martie, intr-o tura de 2 zile, cu cazare de o noapte la cabana Postavaru. Atunci am facut traseul marcat cu triunghi galben Cabana Cheia - Cheile Rasnoavei - Valea Cheii - Cabana Secuilor - Cabana Trei Brazi - Predeal.

De data aceasta am plecat din Predeal spre Trei Brazi si de acolo am urmat traseul marcat cu triunghi albastru pana in Poiana cu Mesteacan. Dupa o bine meritata pauza de ceai si energizante (ciocolata, curmale) ne-am abatut de la traseu in stanga, pe un drum nemarcat, coborand apoi pe o vaiuga la intrarea in chei dinspre Cabana Cheia. Daca am fi urmat traseul triunghi albastru am fi trecut Dealul cu Mesteceni coborand in Valea Cheii cumva pe la mijlocul traseului marcat cu triunghi rosu. Asa l-am parcurs pe tot.

Am avut din nou parte de vreme frumoasa, cu soare, cer senin si pe unele portiuni vant usor pentru ca am ales o zona mai joasa stiind ca va fi o zi cu vant pentru inaltimi.

Ne-am intors cu bateriile incarcate pentru inca o saptamana; nu am glumit cand am spus ca am luat abonamaent de weekend sau cum imi place mie sa spun ca am abonament la munte.

Poate unii stiu dar cred ca poate folosi si altora aceasta informatie.

Este de fapt vorba despre o legitimatie de calatorie de la CFR, nominala, care iti da dreptul sa calatoresti timp de o luna pe perioada wekendurilor, pe o distanta de 1000 km cu diferite reduceri in functie de tren.

Se numeste cartea VSD si o poti folosi de vineri ora 00:00 pana luni ora 12:00 pentru o calatorie dus-intors cu reducere:

60% pentru tineri pana in 26 ani pe tren personal

50% pentru toata lumea la tren personal

35% la accelerat

30% la rapid

25% la intercity

Mai putin rezervarea locului care oricum e 2,4 Ron.

Ideea e sa iei bilet pentru toate wekendurile dintr-o luna, chiar si rute diferite sau trenuri de ranguri diferite.

Prima data am luat acum doi ani cand, pe valea Prahovei, indiferent cu ce tren mergeai ajungeai la Predeal cam la aceeasi ora datorita lucrarilor de abilitare care nici astazi nu sunt finalizate.

Atunci mi-am dat seama ca poti merge cu VSD-ul cu personalul decat cu aceleratul, rapidul etc ca oricum ajung cam la fel, si cu economia de pret dintre ele, la doua persoane, poti plati o noapte cazare 60Ron la o cabana sau pensiune. Mancarea o consumi oricum si acasa si la munte dar te bucuri de 2 zile de aer curat.

Haideti la munte!

Daca vreti amanunte despre cartea VSD va raspund cu placere.

Calatorii frumoase!

Trimis de Lumis66 in 07.02.11 17:52:59
Validat / Publicat: 07.02.11 19:11:48

VIZUALIZĂRI: 4962 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Lumis66); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Am pornit la drum de la Trei Brazi pe triunghiul albastru

[07.02.11 22:21:49]

Am atasat aceasta melodie, sper sa placa!

• Alte impresii din această RUBRICĂCheile Râșnoavei: