ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.02.2011
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 30.06.08
JAN-2011

O alternativa perfecta!

Pensiunea INA - 3 margarete - self catering. Am vrut sa precizez de la bun inceput acest aspect. Poate ca unora nu le convine acest lucru, poate ca altora da... Depinde de gusturi... Iar acum detaliile:

Nu am sa spun nici ca in baie, din cabina de dus au “scapat” cateva picaturi de apa, nici ca intre doua placi de faianta lipsea rostul sau ca n-am avut casca de par, nici ca pe terasa camerei nu erau fotolii, nici ca usa camerei nu era din lemn masiv, nici ca in camera nu puteai valsa… toate astea mi se par amanunte mai mult decat neglijabile...

Am sa spun insa, ca administratorii m-au intampinat cu foarte multa bunavointa inca de la primul telefon, bunavointa care s-a pastrat pe tot parcursul sejurului nostru…Am sa spun ca, desi la prima vedere cabana nu arata spectaculos, am ajuns intr-o locatie deosebita, demna de toata lauda, in care curatenia era “foarte excelente” (pentru “necunoscatori”, am citat din Vanghelie), unde am gasit prosoape albe, perfecte, unde baia era dezinfectata, unde am gasit inclusiv gel de dus (e drept ca nu am gasit uscator de par), unde apa calda era la discretie, unde caldura te facea sa te simti ca la mama acasa (iar pentru cei care nu agreeaza ideea unui concediu ca la mama acasa, ei bine, te puteai simtii “ca-n sanul lui Avraam”).

Am sa mai spun ca bucataria era mare, foarte mare, complet utilata (ba nu, nu am gasit deschizator de bere) doua frigidere cu congelator, 3 chiuvete, 1 cuptor electric, 1 plita electrica cu patru ochiuri, 1 masina de gatit pe gaz, prajitor de paine, cuptor cu microunde, tacamuri si vesela cam pentru vreo 5 familii, oale diverse, cani, pahare, cesti si cam tot ce aveai nevoie in bucatarie … sala de mese, de asemenea era mare, 4 mese de 4 persoane incapeau fara probleme … si mai puteai si valsa daca dispozitia de moment o cerea …

Livingul nu era foarte mare, dar era loc pentru 5 persoane, pe fotolii extensibile de piele (de fapt, aveau un fel de suport pentru picioare care se deschidea la o apasare de buton, ba mai mult se si lasa spatarul pe spate, astfel ca puteai dormi fara nici o grija in ele, daca nu te mai primea nevasta in camera), la care se puteau adauga, la nevoie, cateva scaune, astfel ca 10 persoane se puteau aduna in jurul masutei de cafea … sau, de ce nu, pentru vizionarea unui film (aici te puteai bucura de beneficiile tehnologiei moderne: plasma, dvd, home cinema 5+1).

Camerele erau suficient de mari incat sa nu te simti inghesuit, asa ca mai era loc pentru inca un pat suplimentar si mai si ramanea spatiu …mobilierul era in stare perfecta, aproape nou, iar patul – matrimonial – era suficient de lat astfel incat sa nu ma inghiontesc cu nevasta, noaptea ... Totusi, un aspect pentru care trebuie sa acord un minus este ca prizele erau slab fixate in perete … In fiecare camera este cate un televizor, cu programele Boom si ce mi-a placut foarte mult, in camere nu se fumeaza (doritorii pot opta pentru o “oxigenare”, cu nicotina si gudron, pe terasa) … Privelistea de pe terasele camerelor este superba: pe o latura ai parte de panorama partiei M1 (se vede foarte bine si noaptea – are si “nocturna”), iar pe cealalta parte, ti se dezvaluie in toata splendoarea ei, varful Papusa …

Pensiunea (poate ar trebui sa spun “pensiunile” – pentru ca sunt doua, de fapt: Ina 1 si Ina 2, foarte aproape una de alta) are si loc de parcare pentru masinile celor cazati aici, desi pentru a urca iarna pana la pensiune, ai nevoie de cauciucuri foarte bune – de iarna, bine-nteles … dar am urcat toti (cei drept, unii doar cu lanturi) …

Pretul unei camere este de 120 de lei pe noapte, dar se pare ca puteti beneficia si de o reducere, astfel la 2 nopti platite mai puteti sta inca una (oferta valabila in momentul in care am fost noi).

Pensiunile Ina (1 si 2) sunt identice, ele oferind cazare , fiecare, in 5 camere duble, dar se poate adauga fara nici o problema inca un pat suplimentar (care nu ridica pretul cazarii!).

Trimis de rodik in 07.02.11 17:42:16
Validat / Publicat: 07.02.11 18:30:02
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în RÂNCA.

VIZUALIZĂRI: 3530 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (rodik); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Pensiunea INA 2 - vedere din fata
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 26.00 EUR pe cameră

webmaster [08.02.11 13:31:42] »

Am sters poza cu partia in nocturna (P10), fiind incarcata si la descrierea statiunii (unde ii sade mult mai bine).

rodik
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Ina [Rânca]: