ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.02.2011
  • GR. VÂRSTĂ: 30-40 ani
    ÎNSCRIS: 13.07.09
    FEB-2011
    2 AD. + 2 COPII -- v: 4,7

Raport foarte bun calitate / pret

GODJI - CHA, CHA CHALGA

Ca introducere, tin sa mentionez ca nu am fost la ski in Austria, asa ca nu am cum sa fac comparatie cu Austria. La bansko este prima data cand merg si am ramas placut impresionata. Asa ca singura tara cu care as putea sa fac comparatie in ceea ce priveste skiul este Romania... dar credeti-ma... nu prea merge facuta nicio comparatie. Trist dar adevarat... bulgarii chiar stiu sa faca bani!!!

Ma mira ca nu exista impresii despre acest hotel pentru ca era plin de romani... dar... sper sa dau eu startul...

In ofertele agentiilor hotelul este de 3+, dar cu siguranta poate ajunge la 4 stele fara nicio problema. De fapt nu este un hotel, este un amsamblu de 12 clădiri, receptia se afla in blocul 4. Am ales acest hotel deoarece in oferta scria ca este foarte aproape de partie, acesta a fost principalul criteriu, pentru ca nu aveam chef sa car dupa mine schiurile si claparii copiilor. Tot in ofertele agentiilor am vazut si camerele... si cum nu am gasit pe acest forum nicio impresie... a trebuit sa merg pe incredere si am plecat la drum cu inima c-am stransa. Avand doi copii a trebuit sa luam un apartament cu un dormitor.

Cand am ajuns acolo am avut o supriza neplacuta. Am insistat sa primim doua camere alaturate, sau cel putin pe acelasi etaj... totul a fost OK, toata lumea draguta, serviabila, am primit doua apartamente in corpul 4 la etajul 5. Noi am primit primii cheia de apartament si am plecat bucurosi sa ne cazam. Cand am dechis usa apartamentului am avut o mare surpriza neplacuta... un apartament extrem de mic, inghesuit, cu geamuri foarte mici, fara balcon. Am crezut ca fac infarct cand am intrat si am vazut cat de mic este, mai ales ca nu semana deloc cu apartamentele vazute pe net. M-am inarmat cu muuuult calm... si am mers la receptie spunand ca vreau alta camera cu balcon.

Ne-au oferit un alt apartament, dar in blocul 2. EEEEEEEEEEEEE... alta viata... abia atunci a inceput cu adevarat vacanta. Apartamentul puteti sa il vedeti in poze, am incercat sa fie cat mai sugestive.

Dormitorul foarte mare, livingul la fel, balcon... bineinteles... bucatarie super utilata, baie cu dus... si camera pentru depozitat schiuri. Aceasta camera nu o au toate apartamentele, prietenii nostri nu au avut, este cu incalzire in pardoseala, speciala ca sa se usuce echipamentul de schi. Canapeaua din living se putea desface, dar era vai de ea... sotul meu a putut sa doarma in ea fara nici o problema, dar dadea senzatia ca mai are putin si cade. Asta, si curatenia in camere ar fi singurele motive pentru care as da 3 stele hotelului, daca este sa fiu carcotasa, in rest hotelul este cu siguranta de 4 stele.

Curatenia in camere a fost facuta in primele 2 zile, inclusiv spalat vasele din chiuveta. In urmatoarele 4 zile, veneau la ora 3 si te intrebau daca vrei sa faca curatenie. Pai cum sa faca curat daca abia atunci culcam copiii? Ehe... he... he... cu alte cuvinte da Doamne sa nu vrea sa ii fac curat! Dar luau gunoiul si schimbau proasoapele...

In ceea ce priveste masa la hotel, nu am ce calificative sa dau pentru ca nu am luat sejur cu masa. Acelasi lucru il recomand si celor care vor sa se duca acolo, pentru ca, dupa parerea mea, nu merita. Bucataria este super utilata... iar supermarketuri sunt la tot pasul. La iesirea din Bansko exista un supermarket gen BILLA, cu preturi foarte bune. Am mai mancat si la MEHANE, dar mancarea nu este asa de ieftina cum se spune...

Pentru cadrul natural o sa dau 100%. Nu au cine stie ce relief, dar au reusit sa valorifice absolut tot. Partiile sunt bine intretinute, drumurile sunt perfecte. Daca doriti sa scapati de inghesuiala de la gondola, va recomand sa urcati pana la 1700m cu masina. Drumul este foarte bun, iar taxa de acces este de 10 leva. Noi am fost in Bansko in vacanta copiilor, fapt pentru care 80% dintre turisti erau romani, iar la gondola, dupa ora 8,30 era o coada de 2 ore, asa ca o parte dintre noi am preferat sa urcam cu masina pana la 1700m.

Preturi la skipass: adult 55 leva/zi, copil 36 leva/zi. Daca luati skipass pentru 5 zile faceti o economie de 9 leva, dar acesta include si o asigurare suplimentara de accident. Adica in caz de accident, pe platou, la 1700m, au un mini spital de urgenta unde te consulta un medic si se pot face radiografii.

Preturi la 1700m: o bere 6 leva, o ciocolata calda 6 leva, un ceai 2 leva.

Exista loc pentru servit masa, gen impinge tava, impecabil amenajat... civilizat absolut totul.

La distractie nu am iesit, doar ce ne-am plimbat prin oras seara. Exista o gramada de pub-uri, mehane, patinoar. Noi am mers la piscina. Hotelul are in blocul 7 piscina la care au acees gratuit turistii din hotel. Exista sauna, jacuzzi, baie turceasca, o piscinica mica mica pentru copii... toate foarte OK. Singurul inconvenient, daca esti cazat in alt bloc... trebuie sa vii prin frig. Dar daca noi, cu doi copii, am reusit... clar asta nu este un inconvenient foarte mare.

Ca o completare, vreau sa mai adaug faptul ca toate hotelurile mari, care sunt mai departe de partie, au microbuze care aduc turistii la gondola cu microbuze, din cate am inteles sunt din juma in juma de ora.

Recomand hotelul cu toata increderea!!!

Daca aveti intrebari va raspund cu mare drag!

Trimis de vero_vero* in 07.02.11 14:00:21
    Validat / Publicat: 07.02.11 15:08:50
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Albena

VIZUALIZĂRI: 2795 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (vero_vero*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 dormitorul

droniucm [07.02.11 15:29:29] »

Mi se pare super acest apartament precum si pretul, fata de ce am gasit noi tot in Bulgaria, la Pamporovo (statiune de munte, ski) la 5 stele...

Ai dreptate cu: "bulgarii chiar stiu sa faca bani!!! "

Problema e ca atunci cand nu sunt turisti (vezi cazul nostru) se uita sa ia si pielea de la cei existenti. Pacat...

Ce a fost mai bine la Pamporovo ca nu existau cozi absolut deloc la instalatiile pentru ski.

Preturile la Pamporovo mi se par mult mai mari fata de ce spui tu ca erau in Bansko (asta pe partie). Si - DA - mancarea este scumpa la bulgari, nu mai e ce era odata (din pacate)...

molko* [07.02.11 16:00:07] »

poza 13... Doamne nu am văzut niciodată parcarea de la gondolă fără zăpadă!

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA [07.02.11 16:41:55] »

@Molko eu nu am vazut niciodata zapada in parcarea aia!!!

Da, apartamentul pare foarte bun, totusi la 51-52 de euro nu e chiar ieftin, eu am stat cu 31 de craciun, tot intr-un apartament, Winslow-urile sunt mai ieftine si exista unul chiar langa intrarea in parcarea de la gondola, vis-a-vis de Kempinski si ma tot rog de MirelaB sa scrie un review cu cazarea de acolo si nu se lasa convinsa.

Cu caldura cum ati stat? A fost placuta atmosfera in apartament? Incalzirea era electrica sau cu centrala cu lemne? Ori in podea?

Mie preturile la mehanale mi s-au parut ok, fiecare aproape aveau liste la usa cu preturile si felurile nenumarate ce puteau fi comandate.

Cel mai mult mi-au placut niste intreprinzatori, care langa patinoar faceau purcelusi de lapte la gratar si un fel de rotisor, dar numai la comanda.

webmaster10 [07.02.11 17:36:57] »

Am adaugat informatiile despre hotel si coordonatele gps in fisa de prezentare a hotelului.

In acelasi timp am schimbat clasificarea unitatii turistice la 4 stele, asa cum este prezentata pe majoritatea siteurilor de profil.

webmaster13 [07.02.11 23:05:37] »

recunosc am o problema cu limba vecinilor din sud, nu se numara printre preferatele mele totusi va propun sa ascultati melodia postata mai sus!

P. S

se poate schimba!

vero_vero* [08.02.11 07:11:54] »

In unele oferte apare de 3 stele iar in altele de 4 stele. La agentia de unde am cumparat noi, hotelul figura cu 3 stele.

Pentru Ionescunic

Cu caldura nu am avut probleme, caloriferele bagau caldura la maxim. Incalzire in pardoseala exista in debaraua pentru schiuri, baie si pe hol. Sorry, habar nu am daca era caldura electrica sau cu centrala.

Multumesc pentru melodie!

roth [16.10.11 10:06:19] »

Buna, cum am rezervare pentru revelion la acest hotel iar rw tau e singurul, vin si eu cu ceva intrebari si daca esti draguta sa ma ajuti raman datoare.

Daca ai putut vedea, macar ca idee cum arata un apartament cu 2 dormitoare?

Au un hol comun de unde sunt 2 usi? una catre un apartament cu un dormitor si cealalta catre o dubla iar inpreuna fac acel apartament? Asa am tat la alt hotel in Bansko si ar fi perfect pentru 2 familii.

Apa la piscina era ok? si in ce corp se gaseste.

Poate ai un pliant ceva si poti face un scan si urca ca si poza.

Multumesc.

vero_vero* [18.10.11 07:47:18] »

Habar nu am cum arata un apartament cu doua dormitoare, dar pot sa ma dau cu parerea plecand de la ce am avut noi anul trecut... cu siguranta sunt trei camere, doua dormitoare si un living cu bucatarie americana.

Trebuie sa ta interesezi care este capacitatea maxima admisa de ei pentru un apartament cu doua dormitoare...

Piscina este foarte OK si se afla in corpul 7. Cel mai aproape de corpul 7 sunt cladirile cu numarul 4 si 5.

Din pacate nu am niciun pliant...

Sper sa iti placa, din punctul meu de vedere raportul calitate pret este foarte bun.

Te asteptam cu impresii.

droniucm, molko*, roth, vero_vero*