ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.02.2011
DIN: Buhusi Bacau
ÎNSCRIS: 28.12.08
FEB-2011
2 AD. + 2 COPII -- v: 13 si 6 ani

O vacanta de iarna frumoasa

Astazi ne-am intors din mini-concediul de iarna pe care l-am petrecut in statiunea Harghita-Bai, fiind pentru prima oara in aceasta statiune montana. Din acest motiv voi mai scrie un review si despre locurile acestea si aceasta statiune.

Am ales sa ne cazam la Cabana Piatra Bufnitei, cotata la 3*, iar rezervarea am facut-o telefonic din luna decembrie fara a trimite vreun avans. Noi am rezervat apartamentul format din doua camere. Am sunat cu o saptamana inainte de plecare pentru confirmare si iata-ne ajunsi in statiune luni la amiaza cu gandul ca stam 4 nopti, pana vineri dar cu posibilitatea prelungirii cazarii pana duminica, daca cei mici nu dadeau semne de plictiseala. Pe site-ul hotelului oferta este la 5 nopti de cazare a 6-a noapte gratuita si acest lucru a fost respectat asa ca noaptea de sambata am avut-o gratis ceea ce a mai redus din costurile totale. O surpriza am avut in momentul cand am facut plata, la receptie calculandu-ne o reducere din pretul cazarii pentru cea mica in valoare de 30 RON pe zi. Apartamentul costa 340 RON pe noapte cu 4 mic-dejunuri incluse (fiecare in valoare de 15RON), fiind format din 2 camere si un hol si o baie foarte spatioasa, iar cu reducerea oferita ajungea 310 Ron pe noapte, iar daca socotim in total cele 5 nopti plus una gratis, tot sejurul a ajuns 1650 RON. Hotelul mai dispune de camere duble si triple, Camera dubla fiind 170 RON cu doua mic-dejunuri incluse.

Avantajul skiorilor este ca partia de ski trece pe sub ferestrele hotelului, la parter fiind si o camera amenajata special pentru depozitarea echipamentelor de ski. Noi nu am mers pentru skiat dar am gasit o partie de sanius bine amenajata, iar patinoarul natural este minunat. O jumatate de zi la ski costa 25RON iar abonamentul pentru o zi 50RON, iar la patinoar preturile la intrare variaza intre 10RON si 20RON in functie de momentul zilei. Mi se par niste preturi foarte rezonabile. Dar sa revin la hotel.

Micul dejun este consistent, sub forma de meniuri gata stabilite, toate continand unt, gem paine, ceai sau cafea si dupa preferinte oua ochiuri cu sunca, sau omlete cu diverse umpluturi, sau oua fierte tari cu sunca, sau salam sunca si cascaval, sau crenvursti, dar la oricare dintre aceste meniuri puteai cere in plus ceva ce doreai cum ar fi lapte sau mai mult cascaval sau miere in loc de zahar etc. Noi am facut o cura de dulceata de afine, iar afinata de casa si vinul fiert erau binevenite dupa geruletul de afara. Ce mi-a displacut in restaurant a fost ca nu prea aveai ce alege din meniul pentru pranz sau cina, fiind doar cateva feluri de mancare si fetele de masa daca se murdareau erau intoarse pe partea cealalta, doar o singura data le-am vazut schimbate. Un pranz cu o ciorba si 3 feluri doi, cu garnituri si salate, cu 100ml afinata si o cana de vin fiert ajunge in jur de 80RON.

Si acum despre camerele hotelului: apartamentul in care am stat avea o camera cu fereastra chiar deasupra partiei de ski iar cealalta camera deasupra parcarii. Camerele sunt spatioase dar lipsesc unele dotari care sunt foarte necesare dupa parerea mea cum ar fi sertarele la noptierele de langa pat (care nu au nici un fel de usite sau sertare), apoi sifonier nu era decat intr-una din camere, genul acela din panza, care se pliaza cred (cum vezi de vanzare prin supermaketuri), iar comodele (in fiecare camera cate una) la fel nu aveau nici o polita fiind goale pe dinauntru si fara un scop practic. Eu cred ca lucrurile astea le mai amenajeaza pe parcurs, Cabana nefiind deschisa decat de 2 ani.

Baia foarte mare (cred ca in jur de 12mp) cu apa calda tot timpul, prosoapele se schimbau de cate ori era nevoie (noi le lasam pe jos pe cele folosite), dar cu mopul nu s-a sters deloc in 6 zile ceea ce mi-a displacut mult. In camere a fost shimbat astenutul dupa 3 zile si s-a aspirat dar doar asa la suprafata, si aici mai trebuie lucrat.

In hotel caldura era setata la 25grade pe casa scarilor, iar in camere era foarte cald, caloriferele porneau foarte rar si doar daca stateam mai mult cu geamurile deschise, cred ca sistemul de incalzire este prin podea pentru ca mocheta era tot timpul calda la picioare si gresia din baie la fel, dar fiind si constructia din lemn masiv (au detectoare de fum peste tot) se pastreaza caldura foarte bine in interior (la masa mergeam in maneca scurta).

Fiecare camera avea un monitor Lcd de 51 cm pe perete, dar nu puteau receptiona decat 6-7 canale si alea neinteresante (3 maghiare), noi am fost inspirati si am avut Dvd-ul portabil pe care l-am montat la Lcd. In general am fost multumiti de serviciile oferite, personalul este serviabil, desi uneori ai impresia ca nu inteleg bine romana (gen: salata de sfecla rosie a fost facuta azi sau maine in loc de ieri).

Recomand acest hotel pentru cine doreste confort si impresia ca se afla intr-o cabana in Alpi pentru ca peisajul in aceasta zona este fantastic iarna, vara nu stiu daca ai cu ce sa iti umpli timpul.

Trimis de bitnic in 06.02.11 21:12:05
Validat / Publicat: 06.02.11 22:23:17
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în HARGHITA-BĂI.

VIZUALIZĂRI: 5991 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bitnic); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 una din camere, cu comoda despre care vorbeam si LCD-ul

bitnicAUTOR REVIEW
[14.01.12 19:32:39]

Azi ne-am intors din vacanta de o saptamana de la munte. Am ales din nou sa ne cazam la Cabana Piatra Bufnitei si am fost incantati de peisajul superb de iarna, cand am plecat ningea deja din abundenta de doua zile si zapada punea probleme circulatiei auto, dar asa-i sta bine iernii. Facand comparatie cu sejurul de anul trecut acum s-au mai adaugat in camere sifonierele din lemn, spatioase si cu rafturi suficiente, semnalul wireless este este tot in cabana, curatenia se face mai bine decat anul trecut (s-a dat cu mopul in baie zilnic si se stergea mereu pe jos prin restaurant, pentru ca zapada topita de pe clapari lasa urme ude) si micul dejun este acum sub forma de bufet, aprovizionat bine si mult mai practic, cei cu copii sigur stiu cum e sa la pui ceva in farfurie si apoi sa se razgandeasca. Sunt de apreciat imbunatatirile aduse, cu toate ca atunci cand era plin restaurantul comenzile veneau mai greu si unii turisti isi pierdeau rabdarea. Din nou, recomand acest hotel pentru o vacanta reusita.

bitnic
Alte impresii din această RUBRICĂCabana Piatra Bufniței: