ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.02.2011
ÎNSCRIS: 08.07.10
JAN-2011
2 AD. + 1 COPII -- v: 9,2

Grand Montana nu este Grand

Dupa lungi cautari si negocieri cu agentia, am luat in Grand Montana. Vroiam sa mergem la Vihren Palace, dar au dat romanii buzna si era ocupat cam de la inceputul lui Noiembrie. Nu mai conteaza. Am plecat 3 familii, in total 11 persoane. Am stat in hoteluri diferite. Poate ca a fost mai bine pentru ca am putut sa vedem didefrentele. Noi in Grand Montana, altii in Belle vue, iar initiatorii au stat in Vihren Palace.

Hotelul nu este la 400 de metri cum scrie pe site, ci la 800 metri pana la gondola. Este bine pentru cei care nu doresc valtoarea statiunii. Nu este un hotel mare cum este numele ci un hotel mic si intim. Pe aceeasi intrare se intra si la Hotel Bellmont. Parcarea subterana este pentru 10 masini. Parcarea hotelului este peste drum, pe un teren viran, pe care probabil la anul va rasari un alt hotel. Are doua scari interioare si cred ca sunt 5 apartamete/studiouri pe palier. Noi ma stat la etajul 5, care defapt era 4 iar liftul urca pana la 3??? . Liftul nu oprea in dreptul etajului ci intre etaje si mai urcai pe scari (sau coborai jumatatea de etaj). Am stat la apartament de 3 camere cu micdejun inclus. Arata destul de bine, cu chicineta complet utilata ca sa manance 4 persoane. Chicineta: plita electrica cu 2 ochiuri si cuptor, cuptor cu microunde, minifrigider cu congelator- nefunctional pentru ca daca scoteai cardul, se opreacurentul si se strica mancarea (asa ca le-am dat pe balcon la -10 grade), prajitor de paine, firbator de apa, filtru de cafea. Baia: cam 2/2 cu dus cu pereti de sticla, sampon, sapun, gel de dus. Alte fineturi nu avea. de curat, era curat. Ca minus: nu avea nici un cuier si nu aveai unde sa-ti agati hainele. In prima zi mi-a cazut dusul din perete si l-am aruncat pe jos. cu prosopelul din treptul dusului am sters lacaraia produsa de dus pana sa cada. M-am gandit ca va fi un concediu ratat, mai ales ca atunci cand am intrat in apartament am vazut ca 4 becuri sunt arse. Unul pe holul de la intrare, unul din dormitor (si nu puteai lumina decat cu veioza), unul la WC-ul de servici de deasupra oglinzii iar ultimul pe una din terase. Au schimbat doar doua (dormitor si hol) oricum celelalte doua nu erau asa importante. Au reparat imediat si dusul.

Micul dejun cam subtire si in fiecare zi la fel, dar nu mori de foame. Cafeaua era o problema (gust de spalatura de ibric). Deci: oua fierte, iaurt, lapte cald, lapte rece, suc roz, suc galben (in cateva zile au fost botezate cu apa :)), friganele, cremwursti fierti doua dimensiuni (o zi subtiri, o zi grosi), castraveti taiati, rosii taiate, branza, cascaval, un salam cam sangerete, sunca presata, 3 tipuri de ceriale, o placinta cu branza, un chek de pandispan (f bun), mere, portocale, gref, mandarine. Nu am murit de foame. Expresso adevarat se putea lua de la bar 1,5 leva.

Spa: piscina 3/5 metri, jacuzzi nu este jacuzzi. apa nu avea mai mult de 28 de grade si se varsa in piscina. Sauna umeda si cea uscata era pentru 2 persoane. Intr-o zi au clorinat-o asa de puternic incat flacaul meu a facut o eczema pe fata. Jacuzzi era pentru 10 persoane. La piscina erau doar 4 sezlonguri (cele care se vad pe site). Daca am fi fost cele trei familii aici si mergeam la piscina, puteam lejer sa le dam interzis la restul caci nu mai era loc.

Curatenia in camera: OK. pentru 5 leva ne-a pus si farfuriile la locul lor si a strans si masa.

Tot personalul este foarte tanar. Nu cred ca trec de 35 de ani. Sunt foarte amabili si saritori.

Pe langa alte chesti (becurile arse, dusul stricat, DVD de mobila, radio CD fara cablu de alimentare, inchiriere scumpa, parcare naspa, aceeasi mancare in fiecare zi) a fost destul de bine. Hotelul era ocupat 75% de romani. Cred ca in scurt timp ii dam pe brazda pe bulgari si/sau ii romanizam. Schiurile le-am inchiriat de la Lion 4*, care era langa noi cu 17 leva pe zi (pentru copil).

Statiunea era ocupata (cred) peste 50% de romani.

Trimis de fanespoitorul in 06.02.11 17:19:10
Validat / Publicat: 06.02.11 18:46:57
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 1888 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (fanespoitorul); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 termometrul de la hotel. arata -9 grade la ora 10 dimineata.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 11900 PMA (din 14 voturi)
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 44.00 EUR pe cameră

[06.02.11 18:13:11]

Am localizat hotelul pe harta interactiva adaugand coordonatele gps, ne poti confirma daca sunt corecte?

[06.02.11 19:25:31]

webmaster: unde este punctat este Hote. l si Mehana Tanne. daca trag o linie orizontala prin Emerald, spre dreapta este un complex de 4-5 cladiri. Este una care in mod fortat seamana cu o virgula. Asta este Grand Montana.

[06.02.11 19:48:50]

Gata, poti verifica te rog din nou? Culmea este ca din 4 site-uri de prezentare studiate doar unul a indicat aceasta locatie privind doar dupa harta statiunii nu si din satelit.

Sper ca este ok acum.

[06.02.11 19:53:06]

webmaster, m-am uitat unde l-ai localizat acu. este bine dar din complexul de 5 sau 6 cladiri cea punctata este un bloc de apartamente in constructie. un pic mai la dreapta este o cladire care seamana cu un 6 intors. Asta este grand montana.

[06.02.11 20:00:51]

ok, multumesc, am modificat.

commandorsteel*
    [07.02.11 11:06:52]

bun review-ul, iar daca nu faci mare caz de micile neplaceri cu privire la cazare... si eu zic, ca este muuult mai bine decat la noi. oricum, cu pretul asta nu cred ca stateai la 4* pe valea prahovei in apartament cu living si 2 dormitoare: D

din pacate, ai ales o perioada cam nasoala ptr schi, deoarece era vremea vacantei ptr cei mici si de aia era atata lume la telegondola. (oricum, cred ca nu se statea prea mult...)

minibusul va ducea pana la gondola din punctul de plecare sau pana la sosire sus? (si la vihren erau 2 minibusuri, dar cred ca mergeau pana sus pe platou, altfel nu le vedeam rostul doar sa te duca 100 m pana in parcare)

vremea cred ca a fost mult mai rece decat in perioada cand am fost eu, dar am vazut si la voi ca era soare.

sper ca prin vara sa incerc sa fac rezervare la un alt hotel, tot prin jurul telegondolei

[07.02.11 12:49:52]

@commandorsteel

Te salut. Nu cred ca stateam in Poiana cu banii astia. Am incercat sa nu ma consum. M-am consumat anul trecut la Sunny Beach. Sunt bulgari si bulgari, ca si noi dealtfel. La plecare la Luk oil cand am luat vigneta, am parcat langa statia de GPL, si a venit un angajat sa-mi spuna ca chiama politia. Nici nu m-am miscat. Completam cu lichid de parbriz. Benzinaria era plina de romani. Si eu am copil mic si de asta mergem in perioada asta, dar nu ma deranjeaza. La cat de late sunt partiile, au loc destui.

Minibusul ne ducea pana la gondola in Bansko. La Vihren, busul mergea pana la Bunderitza 1635. E o diferenta mare aici.

Am avut intre -10 si -3 grade dar cu soare. Cand intra in nori si batea si vantul, intepeneai.

Si eu vreau sa incerc sa iau din vara. Nu tin neaparat sa fiu langa gondola. Noi ne-am sculat devreme si mergeam cu masina pana la Bunderitza. Am platit 10 leva in fiecare zi. Eu m-am dat cu sania, flacaul meu cu schiurile (cu monitor) sotia a stat in Carlsberg .

commandorsteel*, fanespoitorul
    Alte impresii din această RUBRICĂGrand Montana Hotel: