ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.02.2011
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 06.02.11
FEB-2011

Cipru - partea 1

O sa incerc sa fac un ABC despre CIPRU, respectiv Larnaca, Nicosia, Limmasol, Paphos si Aya Napa, sper ca info sa fie utile, so here we go...

Plecare din Bucuresti dupa 2 ore am aterizat in Larnaca, aeroport nou ma gandeam la mizeria de Baneasa lol, formalitati vamale ok, 2 minute, travel information desk mare iti sare in ochi, am luat harti pentru toate orasele.

Acum ai 2 variante taxi, nu da mai mult de10 euro, pana in Larnaca sunt 4 km sau autobuz 1 euro, care pleaca de la nivelul 2, respectiv nivelul plecari, e un semn de autobuz, stai acolo cuminte ca apare in 10 min. De altfel de la info iti iei o foaie cu timetable, dai un eoro la sofer si in 10 min esti in Larnaca, be relax toti o ard in engleza chiar si cei de 60 de ani, autostrada in toata insula asa ca renunta la ideea sa inchiriezi masina, vezi volan pe dreapta sanse mari sa o dai in stalp plus sunt autobuze care acopera toata insula. bun pe scurt ca nu am chef sa scriu romane...

Te dai jos la capat pe plaja langa Europa Square, calm ca si orb sa fii si nu ai cum sa te pierzi, 4 minute de mers pe jos de pe faleza unde sunt toate cafenelele, restaurante fastfood, gasesti tot ce vrei (punctul nordic sa spun asa Europa Square o fantana arteziana ca punct de reper, strada sensunic, promenada se plimba pustii cu masinile tunate pe acolo dupa fete, bine numai grase de 1,50 lol, delimitat de fortul medieval, ei spun 2 km dar strada nu are mult de 500 de metri) pana la hotel, hai ca sar de la una la alta.

Bun hotel rezervare pe booking 1 bedroom apt. 150 euro 4 nopti, e ca si cum esti acasa, living, bucatarie cu aragaz electric, frigider, toaster etc asa ca poti sa faci ce vrei, in living un tv pe perete cablu basic prinzi bbc asa ca daca cade basescu afli.

Bun, mai departe, giorgio sau grigore propprietarul e unu grasut simpatic, ca toate afacerile run in the family, ne a dat 2 bedroom ca am spus ca suntem fumatori la acelasi pret, ai 3 balcoane e misto exact ca in poze, am luat si breakfast 5 euro de persoana, da nu merita, revin mai tarziu la asta, acum la review o sa vezi ca toti spun ca e galagie ca nu au dormit etc.

Hotel e pe strada principala deci trec masini, so i guess aia cu galagia fie locuiesc in padure fie sunt pe calmante fie au vile prin corbeanaca, eu unu stau in Militari sunt baiat de bloc simplu lol asa ca nu m a deranjat.

fffffff important sa nu uit cei care isi iau la Larco si ce hoteluri mai sunt de 4 5 stele dupa mine isi iau super, ultra teapa respectiv sunt la drcu in praznic la 8 km de oras, bine daca esti gras care o arzi pe all inclusive i ai venit sa mananci ca spartu in tarc be my guest, postarea asta se adreseaza celor care vor sa viziteze...

Sa continuam, ideea este ca sunt departe de centru in drum cate Aya Napa. bun, deci ne am instalat si hai la plimbare prin oras, ... trebuie sa plec asa ca postez diseara continuare, excursii la nicossia, limassol, paphos, etc, a si la militze rstaurantul asa de laudat pe net, care de fapt e shorley sau pui de pur al nostru!

lol inainte si inchid sa nu uit sunt multi care se duc la eassyhotel care e vis a vis de frangiorgio, am intrat si noi de curiozitate sa vad, ca pe net e mai ieftin, ok curatel, nu se fumeaza, da au o chestie idioata vrei tv 8 euro pe 24 de ore!!!

Vrei prosop curat inca 2 euro, adica e genul, parerea mea, te duci cu una stai o noapte si pleci!!!))))))))) well i ll be back cu info despre excursii si tot, see ya!

Trimis de bogdanalexandru in 06.02.11 11:47:10
Validat / Publicat: 06.02.11 21:37:15
  • A fost prima sa vizită/vacanță în CIPRU

VIZUALIZĂRI: 7190 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bogdanalexandru); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 aeroport larnaca statie bus

[06.02.11 18:56:44]

Gasesc toate comentariile scrise pana acum la acest review ca fiind off-topic si in consecinta ele vor fi sterse in minutele urmatoare.

Rog limitati discutiile doar la domeniul turistic si concentrate pe subiect - vacanta in Cipru

bogdan sova
    [16.02.11 15:31:16]

Buna,

Foarte folositor post-ul tau. Ai putea sa imi dai niste detalii despre:

1. cazare - daca e aproape de plajele cele mai populate... sa inteleg ca ati stat la frangiogio. Si noi tot acolo ne-am gandit sa mergem.

2. Despre cluburi. In ce cluburi ai fost si care au fost cele mai tari? Unde sunt ele?

3. Shopping. Exista o strada cu magazine... gen Mariahilfe Strasse din Viena sau Oxford St in Londra?

Evident daca ati fost interesati. Multumesc frumos. Bogdan.

[16.02.11 20:53:54]

cum am scris e la 3 minute de plaja, magazine gasesti tot ce vrei da nu vad rostul ca te duci la afi si e mai ieftin, cel putin eu m am uitat dupa niste ceasuri guess mai scumpe cam cu vreo 20 de euro in rest nu m am uitat la preturi, orasul e mic in 20 de minute te ai prins care cum, cam intortocheate strazile dar te descurci, asa ce ai mai intrebat!!! cluburi, gasesti i aya napa o gramada ideea e sa te duci in sezon adica din mai, iunie, nu lua masina ca nu o ai unde sa o parchezi, daca mai vrei ceva sa mi spui, oricum hotel e misto, curat sa nu iei studio ia 1 bedroom daca sunteti 2 daca sunteti 4 mai bine 2 bedroom super afacere oricum cat stai in casa! vorbim

[02.03.11 16:02:59]

Buna

Mergem si noi la Frangiorgio in august, familie cu 2 copii unul de 4 ani si unul de 1 anisor si vin si parintii nostri cu noi. Am inchiriat un apartament cu 2 dormitoare. Am cateva intrebari, ca vad ca exact la fel ati stat si Dvoastra. Este aer conditionat in camere? Stii cumva daca se plateste suplimentar? (asa citisem pe un site). Poti sa-mi spui te rog daca ambele dormitoare sunt ca si cel din prezentare? Sunt mari dormitoarele si paturile? Bucataria e coltisorul acela din living, cum e in poze sau e incapere separata?? Pun toate aceste intrebari pt ca sunt gandita mergand cu 2 copilasi destul de mici... Multumesc mult anticipat

[02.03.11 21:20:22]

salut, nu se plateste separat nimic, AC in fiecare camera, totul e exact ca in poze, bucataria e coltul acela are toaster/frigider/plita electrica/fierbator/farfurii/cutite etc o tigaie o oala, nu luati mic dejun ca nu are sens, paturile sunt twins, adica nu duble, dormitoarele sunt micute dar ok au balcon nu au tv, tv doar in living, baia are cada, nu va faceti griji este f ok, raport calitate pret excelent, f aproape de plaja, e ceva zgomot dar nu ceva insuportabil, 2 canapele in living dar nu extensibile, pe scurt o sa va placa, daca va ma intereseaza ceva nu ezitati sa intrebati, o seara placuta

[03.03.11 21:05:26]

Multumesc din suflet pentru toate informatiile. Sunt foarte utile. Deocamdata nu imi mai amintesc altceva ce as vrea sa stiu... am inteles ca sunt si ceva magazinute in holul hotelului, dar cred ca sunt mai scumpe. La fel am citit ca ar fi si ceva Carrefour la vreo 2 km de unde poti face cumparaturi... asa ca ne vom descurca. Sunt sigura. Multumesc inca o data pt informatii. O seara cat mai frumoasa!

[26.04.11 19:42:55]

salutare. imi place stilul tau: nu te pierzi in amanunte. m-am hotarat sa merg si eu anul asta in cipru, am gasit bilete de avion ieftine la low-cost, am cautat pe site si pot spune ca m-ai convins. am facut rezervare pentru iunie... mai scump (61e/noapte) dar e un pret bun in comparatie cu ce am mai gasit pe booking.

am fost la all inclusive de mai multe ori dar nu e genul meu.

ai promis ca revii cu detalii despre excursii sau locurile vizitate. eu intentionez sa stau si la plaja dar vreau si sa vizitez. sa imi fac o idee. ce crezi ca este mai interesant?

ce merita vazut si ce nu... cu ce te-ai deplasat? costuri... merita inchiriata masina? se fac excursii cu ghid sau merita mai bine transportul in comun?

[26.04.11 20:45:35]

salut Mr. Essential, well esential so to say este sa vizitezi nicosia, aya napa, paphos etc (ia si tu un ghid ca ai mura in gura acolo) plaja cea mai misto dupa parerea mea e la aya napa, oricum cred ca ne vedem pe acolo ca am si eu rezervare de pe 7 -14 iunie, masina nu merita sa inchiriezi daca ma intrebe pe mine, acum depinde de tine daca ai copii mici sau prietena claustorfoba sau agorafoba then do it, dar e chiar placut sa te plimbi hai -hui cu autobuzele care vin la 20 de minute si te duc unde vrei, plus sunt ieftine, sa nu iei micul dejun la hotel ca nu merita, vizite ghidate nu vad sensul, larnaca e f misto si linistita, plaja lata, bine acolo 500 de metri, port de unde poti sa iei vaporul pana la aya napa f tare, sa vizitezi epava exista un submarin e vreo 50 de euro dar cica e tare, personal nu am fost, da asa se barfeste, pe scurt o sa va placa cu siguranta. am scris si in povestea principala sa iei pliante de la turism info si harti e chiar in aeroport cand iesi, vezi ca in iunie e deja f cald, e cam asta e pe scurt

[26.04.11 21:22:33]

multumesc pentru raspunsusul promt. eu merg cu doi copii, cel mic are 2,7. in general sunt adeptul transportului in comun... mai ales in cipru cu volanul pe dreapta.

acum dupa ce am facut rezervarile trebuie sa imi fac temele, pentru ca nu imi plac prea mult surprizele.

la restaurante cam care sunt preturile? o friptura. o bere?

[29.04.11 23:16:57]

Buna

Mi-a mai venit o intrebare in minte, daca nu te prea stressez. Este internet in camere? Pe site scrie ca nu, dar am zis ca poate, poate... Multumesc

[30.04.11 09:45:04]

se pare ca nu au internet in camere. m-am interesat la mai multi care au fost acolo. vezi ca pretul pe booking e mare. poti gasi mai ieftin (mai ieftin si decat pe site-ul lor)

[30.04.11 19:57:20]

Eram dator cu mai multe raspunsuri, so,

internet nu ai in camera, sau daca vrei contra cost 10 $ pe zi, sau gratis in hol, asa, tv ai doar in living, prinde bbc si euronews restul in greaca, oricum cat stai in camera! ai intrebat de mancare,

bautura la carciuma, vezi ca am pus o poza pe site cu un meniu de la o carciuma de o lauda toti, dar sa fim seriosi e un fel de shorley reloded sau pui de urs adica deeeeee ce sa spun taverna, am luat 2 portii de souvla de miel, adica varianta mare de souflaki, f buna intr adevar, 3 sticle de vin, vinul casei, niste aperitive, tavas care e o tocanita de cartofi cu carne de vita si miel, asta slabuta rau, niste branza prajita, nu mai stiu ce prostii 70 euro,

vara merita ca se vede marea f dragut de pe terasa, o sa gasesti langa castel piata cu fructe si sunt 2 macelarii pe colt, au astia niste carnati de vita extraordinari, cotletele de porc sunt delicioase, niste cotlete de miel super, langa piata asta de fructe, o sa vezi un magazin cu fructe uscate si vinuri, unde gasesti toate felurile lor de vin, celrosu e chair f bun, la 12 euro e chiar f ok, asa si i am gatit lu' nevasta mea f dragut in camera, ca ai plita electrica,

oricum in iunie e cald de mori asa ca o sa mananci mai mult fructe!

sar asa de la una la alta, da pricepi esentialul, pe promenada sa spun strada one way care incepe in eurpa square si se termina la castel /fort gasesti 100 de cafenele si toate fast foodurile, mc, kfc, carciumioare, pubs, etc,

da ma miram de ce toate sunt grase pai daca mananca carne cu cartofi! anyway, un latte sau un capucino 4 euro, cafea cipriota, adica la ibric 1$, bere nu beau deci nu stiu da parca era 3 -4$ zic la carciuma, ca sa la magazin e 1 $, ca asta imi vine in cap acum,

1 mai muncitoresc! see ya!

[30.04.11 20:52:37]

Multumesc mult amandurora pt raspunsuri.

Eu am rezervat pe booking pt perioada 9-23 august un apartament cu 2 dormitoare la 1316 euro. Nu e ok pretul? Imi convine bookingul pt ca nu platesti acont. Gasesc undeva la pret mai bun acest apartament pt 2 saptamani? Multumesc pt tot

[30.04.11 21:40:23]

Mai aveam o intrebare: vad ca la un moment dat scrii de preturi in euro, alteori in dolari... e o greseala sau se poate plati si in euro si in dolari? Mersi si scuze daca stressez.

[30.04.11 22:08:18]

imi cer scuze de la bogdanalexandru ca trebuie sa raspund aici lui tmt dar nu pot sa ii trimit p. m. pentru ca asa si-a setat profilul.

pai da! si cu mult mai ieftin. problema e ca trebuie sa trimiti banii inainte... eu de la 61 de euro / noapte am gasit cu 38. (ma costa in loc de 610 euro 375 pentru 10 nopti!). de diferenta imi cumpar bilete de avion la low cost 220 de euro/4 persoane. si fac transferul cu taxi nu mai iau autobusul... : P...

[30.04.11 22:22:06]

daca esti interesat cauta-ma pe pm si vezi ca trebuie sa iti setezi si tu ceva ca sa poti primi. (nu vreau sa fac reclama aici)

[01.05.11 08:28:26]

nu am pus eu gresit dolari, doar in euro, mai ieftin ca pe booking? poti sa faci rezervare la hotel direct da asta cu trimite mi mie banii inainte pfffffffff nu suna bine! lol da fiecare face ce vrea! its a free world!

atti_sz
    [12.05.11 14:41:46]

Astept cu interes continuarea impresiilor, pt. ca sunt de un real ajutor.

adighh
    [23.05.11 14:27:06]

Buna ziua,

pe Bookcyprus.com se poate rezerva mult mai ieftin decat pe booking. Nu cred ca este reclama, ca nu e agentie de turism si nici nu am de castigat de pe urma acestei "publicitati". Dar e drept ca trebuie trimisi toti banii cu min o luna inainte. Eu am rezervat asa, plec vineri, va voi povesti la intoarcere cum a fost.

O intrebare pentru bogdanalexandru sau cine a mai fost la Frangiorgio: sunt asternuturi si prosoape? Banuiesc ca da, dar merg cu copii mici si parca nu as vrea sa am surprize... Multumesc mult.

alex1968
    [03.06.11 16:01:19]

Te rog, spune-mi ce temperaturi medii sunt acolo in ianuarie-februarie? Multumesc

[03.06.11 16:42:47]

intre 18 si 25 de grade, e placut!

euzeitza
    [22.11.13 15:11:21]

Buna, de ce spui ca nu se merita sa iei micul dejun la hotel? nu se ofera cine stie ce de banii astia? sau se mananca mai bine in acceasi bani pe undeva in apropiere?

[23.11.13 02:21:58]

@euzeitza: nu merita, in plus cu siguranta dupa nick-ul tau nu o sa ti placa in sensul ca este basic o cafea si niste toast si gem este un hotel micut, plus ai in camera toate cele sa ti pregateasca sotul /iubitul micul dejun in pat! distractie placuta!

euzeitza
    [23.11.13 09:50:33]

@bogdanalexandru: Multumesc ptr raspuns. Probabil iti vom lua in considerare sfatul. Marea mea dilema este ca nu gasesc pe net sa fie vre un mall... in Larnaca... Stii cumva unde e cel mai apropiat mall cu branduri modeste gen h&m, bershka, zara... etc... ca vrem sa facem si ceva shopping ptr ca in perioada respectiva cand vom merge noi stiu ca incep reducerile

calatorul
    [05.07.15 22:55:14]

@bogdanalexandru - Felicitari pentru review, il citesc dupa cativa ani abia, acum inainte de a ajunge in Larnaca la Frangiorgio. Frumos scris, simplu si clar, folositoare informatii, pacat ca nu a mai venit si continuarea lui Cipru 2 decat in raspunsurile ulterioare. Ma uit pe total si vad 4780 de cititori ceea ce e tare, mult mai putine voturi dar asta pentru ca incepatorii nu pot vota daca nu au acumulat puncte. Dovada si intrebarile puse de tipul unde sunt malluri sau ce e cu dolarii ori de unde sa ne cumparam lucruri. Pai de unde, de la magazin, doar nu de la amanet, cum o fi el in Cipru.

Sper sa mai citim si alte relatari utile pe aici, mi se par echilibrate, realiste si lamuritoare, lol. De exemplu despre vacanta in general, cum sunt locurile, chestiile de vizitat, inteleg ca se ajunge usor peste tot cu autobuzul, e ok, inclusiv cu vaporul la Aya Napa, dar informatiile astea se pierd printre intrebarile haotice, ar merita adunate intr/un review separat. Si in speranta ca vom mai citi despre Cipru aici, adaug si votul meu, nu pot decat unul pentru relatare, dar urmatorul al paispelea aduce un superbonus, iar daca adaug si punctele date la raspunsuri, se aduna ceva la toatal. Succes si vacante frumoase in continuare.

adighh, atti_sz, bogdan sova, bogdanalexandru, calatorul, costin1968, essential1975, euzeitza, kty, Michaell, Tmt
    Alte impresii din această RUBRICĂFrangiorgio Hotel Apartments:

• pagină generată în 0.06206488609314 sec