ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.02.2011
ÎNSCRIS: 28.08.10
SEP-2010

Frumoasa experienta, nu regret

Daca vreti sa ma credeti nici nu stiu cu ce sa incep... am plecat din Bucuresti si am avut inima cat un purice de la ora 14.30 decand am plecat pana la ora 12.00 cand am fost cazati.

In primul rand vreau sa spun ca hotelul este frumos camere ok (am fost un grup de 10 pers si am am vazut mai multe camere) dar merita un 3 stele pline, nu 4 asa cum se spune.

Nu am dat spaga sa primesc camera mai buna, cum au mai scris unii ca in main sunt camere mai bune, diferentele sunt urmatoarele: in main covor pe jos vs gresie, telefon in baie vs lipsa, mobilier mai ok vs mobilier reconditionat si cam atat, in rest sunt la fel.

Echipa de enterteiment au fost foarte ok... am jucat polo cu ei, pentaq, volei, ping pong, etc.

Va recomand cu cel mai mare drag plecati in excursii, mini croaziera pe mare (1 zi intreaga), scuba diving (exceptional), excursie la Pamukale (unde aveti mare grija luati-va umbrele, sepci, orice tine umbra eu am fost acolo pe 10.09.2010 si nu am intalnit in viata mea asemenea caldura, a fost foarte frumos exceptional, nu am cuvinte sa exprim dar si foarte cald, jeep safari din nou exceptional, va ve-ti duce intr-un parc national foarte frumos pe o plaja cu nisip fin, s-au facut gratar foarte tare. AAAAA am uitat oriunde va duceti in orice excursit va da de mancare.

Ceea ce va recomand nu va luati excursii de la ghidul roman din hotel, e o mare teapa. eu cu prietena am economisit aproape 200 lire (100e)... mergeti in oras cu maxi taxi (aprox 5 lire de caciula) si taxi cam tot asa. deci nu va speriati de taxi noi nu am avut probleme, deci mergeti in oras si pe aleea principala este o agentie e unui turc (cu care am fost si noi) si nu aveti probleme, vorbiti in engleza si se rezolva...

Nici nu stiu ca sa mai zic daca mai aveti intrebari va rog sa-mi spune-ti si va raspund... va arat si poze... si va pot arata pe google maps exact agentia cu care am fost noi si unde este mult mai ieftin de la agentia din hotel... asept cu mare drag intrebari.

DACA SUFERITI DE FITE DE MAMAIA SI REX NU AVETI CE CAUTA LA ACEST HOTEL. SA VA BUCURATI DE FIECARE CLIPA TRAITA ACOLO... O SEARA BUNA

Trimis de danny_blondu in 05.02.11 21:23:47
Validat / Publicat: 05.02.11 22:50:54
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 6408 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (danny_blondu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

gdanutza [06.02.11 16:50:26] »

simplu si ok

sbacau [07.02.11 15:23:47] »

da, imi plac impresiile tale; scurt si la obiect, mai putin chestia cu fitzele de Mamaia... daca le scriai cu litere mici parca erau mai ok...

Cred ca pentru prima vacanta in Turcia fost o alegere inspirata; totusi de acum, ca asa ai si alte vacante frumoase, trebuie sa fii atent in alegerea viitoarei locatii... sa nu coboare sub aceasta.

Sa spui ceva despre Pamukkale... in afara de faptul ca a fost una din excursiile optionale care ti-au placut; zi cat a durat drumul, cu ce ai mers, cat a costat excursia (pe la 100 euro de pers?) - multa lume e interesata mai mult de ce poate vedea acolo decat de conditiile de cazare. Poate vei fi de ajutor.

danny_blondu [08.02.11 01:14:44] »

excursia s-a desfasurat in felul urmator:

undeva pe la 7-8 dimineata ne-am imbarcat intr-un mini autocar, de aprox 20-25 de locuri (intrucat am luat excursia pe cont propriu am avut ghid in limba engleza care ne-a vb fffff mult pe drum despre locurile prin care treceam dar si acolo ne-a insoti, nota 10 din acest punct de vedere)

am mers in jur de aprox 1,5-2 ore, sper sa nu gresesc, pana la un hotel de 5 stele caruia nu-i mai retin numele, acolo am mancat ne-am dat cu namol, am facut bai termale, (ne-au obligat sa cumparam niste caciuli de aprox 3 eur pe care sa le punem pe cap ca sa nu ne cada parul pe acolo, (toata lumea purta) apoi am plecat, am mai mers vreo 1,5 - 2 ore si am ajuns la pamukale, acolo ne-a povestit si ne-am plimbat...

app va sfatuiesc sa va luati papuci sau un ghizdan pentru ca acolo nimeni nu intra incaltat, la intrare te descalti lasi incaltarile pe trotuar si te plimbi... nu am auzit pe nimeni sa nu-si mai fi gasit incaltarile,

programul de vizita este de aprox 2-3 ore max, ca za vezi pamukale, piscina lu' cleopatra si amfiteatrul.

Apoi am plecat acasa si am ajuns seara tot ceea ce am scris mai sus este inclus in pretul excuriei si ma repet din nou, noi am luat optionalele pe cont propriu din oras, daca imi aduc aminte a fost 120 - 140 lire adica 60-70 eur [corectie ulterioara:] 112 lire 2 persoane (aprox 28 eur).

pentru cei din bucuresti va pot trimite la cineva pe bulevardul magheru sa schimbati lei in lire turcesti si invers.

ATENTIE!!! cand plecati, bacul il platiti in euro, nu se accepta nicio alta moneda. in speranta ca v-am raspuns la toate intrebarile va doresc o seara sau o zi buna, depinde cand cititi.

PS scuzati greselile gramaticale, dar mi-e somn

alex1968 [08.02.11 08:53:16] »

Excursia la Pamukkale cumparata de la reprezentantul agentiei din hotel costa 38 de euro/persoana. La fel si cea la Efes.

danny_blondu [13.02.11 20:21:22] »

da, corect alex1968 are dreptatae am gasit niste foite pe care am notat si excursia la Pamukalle a costat 112 lire 2 persoane (aprox 28 eur). imi cer scuze pentru informatia eronata de mai sus si multumesc lui Alex pentru sesizare...

vladdy22 [11.06.11 14:17:52] »

Salutare, am si eu o intrebare. Aer conditionat este in camera? Multumesc!

danny_blondu [15.06.11 20:58:56] »

da, in toate camerele este aer conditionat... eu personal nu i-am dat niciodata drumul... nu a fost nevoie... serile sunt destul de racoroase, iar ziua nu am stat in camera... distractie placuta

oanabv [07.07.11 16:15:22] »

Buna, vreau sa stiu doua lucruri: Cat ati cheltuit doua persoane in vacanta pe langa serviciile oferite (drum, cazare, masa all inclusive, etc) inclusiv excursii si alte distractii, ca sa stiu aproximativ cati bani ne luam la noi, si as mai vrea sa stiu daca este mai avantajos sa schimbam acolo banii (euro) in lire sau sa-i pastram asa. merci

danny_blondu [09.07.11 01:38:44] »

Buna. Pai sincer sa fiu numai tin minte cu exactitate cat am cheltuit dar asa cu aproximatie cam 500e adica 1000 lire... asta incluzand tot ceea ce am scris mai sus... nu stiu sa-ti spun cum e mai bine pentru ca eu am plecat din tara cu lire turcesti, ,,am gasit undeva pe magheru in bucuresti unde sa schimb... dar daca te duci cu euro e simplu 1euro=2 lire... 1 dolar =1,5 lire parca... tin sa precizez ca singurele suveniruri pe care le-am luat au fost magneti de frigider... shoping, toale etc. nici nu se pune problema totul facatura... noi am plecat cu gandul ca aurul e mai ieftin... in niciun caz....... sper ca am fost de ajutor... distractie placuta si nu uitati sa faceti scuba diving... have fun

alex1968, danny_blondu, gdanutza, oanabv, sbacau, tilinka, vladdy22
Alte impresii din această RUBRICĂLuana Santa Maria Hotel (ex Sole, ex Vera) [Bayraklidede]: