ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.02.2011
JAN-2011
single

Foarte nemulțumit
Sub orice critică

Carcalaci si frigul va asteapta!

Fratilor, worst experience EVER!

M-a pus necuratul sa ma duc sa-mi cumpar masina din germania. Toate bune si frumoase, imi iau bilete de avion (low cost ca doar nu-s nebun!) si rezerv primul hotel care in descriere pare cel mai decent la un pret acceptabil: 24 eur/nopate (singla!) cu mic dejun inclus si Wi-Fi. Hotelul spune ca e acces facil cu autobuzul spate-sute-si-ceva de la aeroportul Schoenefeld.

Facil pe naiba! In primul rand ca mergi de ti se acreste din terminalul la care aterizeaza German Wings pana la statia de autobuz (daca o nimeresti). In statie, haptishpe mii de peroane, dintre care mai multe la care autobuzul poate sosi. Nu esti pe faza? PA! Ala nu sta dupa tine nici daca te vede alergand. Prin urmare, am luat al 3-lea autobuz care a catadicsit sa opreasca exact la peronul la care eram. Plecam, omul era in intarziere, prin urmare a dat toti calatorii cu capul de toate ferestrele. Dupa cam 20 de minute, ajung la statia cu pricina si, intr-adevar, peste drum, minunatul hotel.

Intru si... "guten abend" -zic. Si astept. O cucoana in varsta se uita pe niste hartii. Nimic. "Guten Abend" - zic din nou... Si astept... Nimic... O fi surda? - zic in mintea mea. Imi caut un loc mai strategic, mai in fata privirii fomeii si zic "GUTEN ABEND! ".

Cucoana ridica gales ochii si zice "ja? " Tin sa recunosc faptrul ca germana mea este de balta si am folosit in general engleza in restul "conversatiei".

"Am o rezervare prin Booking.com" zic zambitor in engleza. Femeia ridica o spranceana se uita lung la mine si zice "Ja? ! ". "JA! " zic si ii intind printul rezervarii. Hoasca se zgaieste la hartii, plescaie, apoi ridica ochii zi zice scurt "24 euro".

Nedumerit, am intrebat-o in engleza daca trebuie sa platesc acum. "Ja", zice. "Ok, dar sunteti draguta sa imi aratati camera? " Femeia se uita la mine ca la un dobitoc si repeta in stil german: "24 EURO"

Imi fac socoteala: este tarziu, unde mama dracu' mai gasesc un hotel acu? Ma hotarasc sa-i dau banii, prin urmare scot cardul si-l pun pe masa. Femeia face ochii cat cepele si tipa "nuer Bar!!! " (doar cash).

In esenta, zece minute am incercat sa ii explic ca nu am furat cardul, ca daca sunt ruman nu inseamna ca am sa ma pis pe pereti si nici ca am sa fug fara sa platesc. In final, am cautat maruntis 24 eur si am platit.

In camera:

- mocheta gri sa nu se vada jegul

- incalzire prin pardoseala nefunctionala (16grade celsius cel mult, cu termostatul la maxim)

- Jeg intre ferestre de mori

- carcalaci in baie

Noroc cu:

- internet de mare viteza

- mic dejun rezonabil spre bun

Trimis de offroadbucegi in 03.02.11 19:56:43
Validat / Publicat: 03.02.11 20:44:53

VIZUALIZĂRI: 2537 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (offroadbucegi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Hotelul dimineata... Fugiti repede!
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 35.00 EUR pe cameră

webmaster15 [03.02.11 20:44:31] »

Am adaugat pagina web oficiala. Te rog sa verifici daca acela este hotelul.

creivean [03.02.11 20:50:27] »

Bun, bun, da' motor ţi-ai luat? Unul offroad (bucegi), sper...

Pe de altă parte, ce doamnă-ţi spune mai mereu Ja, 24 Euro, "nuer Bar" şi stă la o recepţie, în Germania??? Sigur n-ai ajuns în altă parte decât la hotelul rezervat??? Just kidding )

Alina Morar [03.02.11 21:42:52] »

Anul acesta te-ai dus in Germania sa-ti iei masina??? Daca ti-ai luat, cat e taxa?

offroadbucegi [03.02.11 21:56:30] »

Loat, loat motor... si inca bun!

Iar cu privire la cocoana... Orice nazista!

offroadbucegi [03.02.11 21:58:43] »

@ alina:

500 eur, ca s-a inventat Bulgaria, mama!

Cred ca, de fapt, Bulagria e inventata pentru rumani! Vacanta-acolo, masina-acolo, taxele-acolo... mai urmeaza sa ne loam neveste bulgaroaice (dar nu vrem!), si gata neamul romanesc

offroadbucegi [03.02.11 22:01:50] »

@webmaster

Asta e, shefu' da! Sarumana, zau daca l-am gasit pe goagal. Eu l-am regasit la booking, ca de la aia l-am rezervat.

webmaster15 [03.02.11 22:05:11] »

Noi astia cu web in fata, avem pile pe www, ne da alte rezultate la cautare. Spre folosul userilor.

webmaster10 [03.02.11 22:08:44] »

'Da nu ne-ai spus, hotelul este acolo unde indica harta interactiva ?

offroadbucegi [03.02.11 22:21:52] »

@ webmaster:

Am zis ca asta (a~sta) este... n-am diacritice. Asadar si prin urmare, atat pe GPS cat si saitul (inchinare tie webmaster ca l-ai gasit), sunt corecte

offroadbucegi [03.02.11 22:29:19] »

@15:

Doamne-ajuta, macar voua sa va dea!

Michaell [04.02.11 08:49:55] »

@ offroadbucegi

nu mi-o lua in nume de rau si la fel te rog sa nu crezi ca vreau sa le iau apararea concetatenilor mei, dar la pretul platit, zic eu, ca la mai mult na-i fi avut voie sa te astepti. normal ca gandaci sau crepaturi in geamuri nu ar trebui sa fie, dar te-ai intrebat ce-ai fi primit in romania sau in alta parte ptr aceasta suma? sa-ti povestesc eu patanile mele in hotelurile din frumosul tau oras natal? inainte de renovare la hotel international, veneam cu clestele in valiza din germania, ca sa pot opri sau da drumul la caldura sau apa in baie... de la hotel palace, din cauza personalului ignorant, am plecat in cearta... pe atunci cu copil mic si o groaza de bagaje.

dealtfel, nu ai precizat in review-ul tau, cum si de ce ii faci nazisti? n-am citit o silaba care sa explice acest calificativ.

offroadbucegi [04.02.11 10:07:15] »

@ Michaell>

Trebuie sa subliniez faptul ca nemtii, prin structura lor, nu-s nazisti. Doar cucoana de la receptie este. Este adevarat ca au o preconceptie cum ca romanii-s tigani. Au fost ani la rand cand mergeam in Germania si nu imi recunosteam natia decat cand eram nevoit (ma ajuta parul blond si tenul albicios).

Sunt 100% convins ca femeia s-ar fi comportat normal (nu neaparat primitor) daca nu eram roman. Nu sunt singurul care a patit sa fie tratat cu greata si dispret (am citit mai apoi reviews cu asemenea plangeri, vezi tripadvisor.com) Trebuie sa stii ca inteleg intr-o oarecare masura germana, iar alaturarea cuvintelor "ausslander", "rumenner" si "scheise" nu suna prea bine.

In plus, cand am pus cardul pe masa, nici nu a vrut sa se uite la el si deja era nervoasa. Tipa la mine sa dau cash-ul pe sistem "banii jos - ochii la usa".

Sunt convins ca ai trait experiente neplacute in hotelurile romanesti imediat dupa 89. Vei mai trai si acum. Eu mi-am exprimat aici parerea despre experienta mea intr-un hotel in care am stat. Daca acelasi experienta as fi trait-o la hotel International, acelasi review as fi scris, cu siguranta.

Pretul la hotel Atlantic nu l-am facut eu! Prin urmare, personalul nu trebuie sa blameze turistul ca sta prea ieftin la el in hotel. Daca ai sa intri pe saitul lor, ai sa vezi ca aceleasi servicii le vand la pret de receptie la minim 40 euro.

Pretul de 24 euro este un pret la care multi hotelieri de foarte buna calitate si-ar dori sa vanda camerele in Sinaia. Si nu pot! Ca-i mare pretul!

Sunt si eu hotelier la randul meu, nu am sa-mi fac reclama aici, insa sa stii ca la noi, o garsoniera cu terasa mare, bucatarie complet echipata si baie cu dus costa de la 19.90 euro pe noapte! Si asta in regim double, nu single!

La pretul pe care il platesc ma astept sa am ceea ce mi se descrie, nimic mai mult! Iar nemtii de obicei stiu sa se tina de cuvant.

webmaster77 [04.02.11 11:07:13] »

@offroadbucegi, termenul "nazisti" este mult prea dur pentru a putea fi folosit pe acest site ca apelativ. te rog sa te gandesti la ceva mai soft si sa ne indici pt a corecta in titlu.

Michaell [04.02.11 11:52:58] »

@ webmaster

multumesc.

@ offroadbucegi

ce ai spune, resp. cum te-ai simtii, daca un neamt ar vizita un hotel in sinaia, si din aceleasi impresi subiective, dupa revenire in germania, ar posta un review cu titlul: ROMANIA - Hoti, Tigani, Manelisti, Mancatori de lebede? ! Toata europa cunoaste filmulete de pe youtube cu injuraturile lui Gigi Becali + repararea Maybach-ului cu ranga, etc. Nu s-ar umfla ovazul in tine si in concetateni tai, daca ai citi un asemenea titlu sau daca intreaga europa te-ar baga intr-o oala cu salam, minune, etc. ?

Iti pui intrebarea, de ce reactionez atit de sensibil si intepat? Iti spun eu: Am trait 27 de ani in ardeal, timp in care, concetatenii tai m-au porectlit mai tot timpul ca Hitlerist. Candva, al vostru cizmar, m-a/ne-a vandut cu familia la nemti ca pe niste oi, cu bucata. In casa parinteasca un timp am fost obligat sa platesc chirie, iar dupa plecare a fost nationalizat si au intrat (au fost bagati) conationali de ai tai...

Ma rog, toate astea nu au mai nimic deaface cu tema initiala si im cer scuze pt. aceasta ,,iesire ,,. Am vrut doar sa intelegi tu si ceilalti user, reactia mea, poate nitel prea infocata.

Dealtfel, nici cu afirmatile tale in privinta preturilor la hotelurile din sinaia, nu pot sa fiu deacord. Incepind din anii 80 incoace, vizites sinaia aprope in fiecare an macar odata, ba sunt chiar incercat sa profit de criza actuala si sa-mi achizitionez un apartament acolo.

Cunosc toate hotelurile, in afara de Paltinis, si nu din trecere pe dinafara ci din sejururi petrecute acolo. Nu-mi amintesc sa fi avut vreodata norocul de preturile avantajoase amintite de tine. Chiar si la hotel Caraiman (2*) am platit nu demult ca 75 € pt. trei persoane. In extraseson. Deci la urma urmei tot la fel cum ai platit tu in germania, sau poate si mai mult, daca iei in considerare nivelul veniturilor in romania, resp. D.

Ca incheiere: Cu regret accept parerea ta despre o natie care m-a acceptat din prima zi si mi-a dat onoarea inapoi, cu toate ca sunt de parere, ca nu ai deloc dreptate.

In schimb eu, cu toate cele patite in romania, in primavara acestiu an am sa fiu din nou cu familia in sinaia, si ca in toti anii, am sa stau pe locul meu preferat in parcul Ghica, si am sa admir constructile istorice din acest orasel frumos, in marea lor majoritate, construite sub indrumarea sau chiar direct de predecesorii acelei natii pe care ai numit-o tu nazisti.

webmaster77 [04.02.11 17:06:36] »

vad ca autorul inca nu a raspuns, asa ca ne-am persmis noi sa modificam titlul. va recomand tuturor pastrarea unui ton mai relaxat, fara contre dure, in caz contrar vom fi nevoiti sa inchidem firul de discutii si sa aplicam eventuale sanctiuni.

offroadbucegi [04.02.11 18:45:57] »

@ webmaster>

Este OK, din punctul meu de vedere, este saitul vostru, puteti cenzura pe cine vreti si cum vreti. Daca vreti, puteti adauga si floricele la comentariul meu.

Parerea mea, insa, ramane aceeasi. Termenul (n-am sa-l mai numesc niciodata pe saitul Dvs.), l-am folosit pentru a defini o atitudine rasista si de ura pentru natii de "Scheiße". Atata tot. Astept cu nerabdare momentul in care sa intorc obrazul celalalt ca sa fiu scuipat.

offroadbucegi [04.02.11 19:05:36] »

@ Michaell:

1. Daca neamtul asta va primi (tigani, manelisti, hoti si mancatori de lebede), asta va scrie, fi sigur de asta si nu am sa-l blamez pentru asta! Din fericire, experienta pe care o au in genere strainii in Romania este cea corecta: romanii-s primitori, politicosi si spalati, contrar aparentelor. Romania este una din cele mai "safe" tari din Europa. Vin aici si constata ca Romania este cu totul altceva decat pare.

2. Exponentul Romaniei, din fericire, nu este Becali (care este makidon, nu roman) ci Brancusi, Vlad Tepes, Al. I. Cuza, Cioran si altii asemenea. Daca tu (care nu te definesti ca identitate nici ca roman nici ca neamt) consideri ca Becali este si imprastii imaginea asta, asta e! Nu am ce face!

3. Cizmarul meu a fost si-al tau de-o potriva. Si a primit ceea ce a meritat!

4. Nu ma blama pe mine pentru lucrui pe care nu le-am facut. Nu imi imaginez de ce te-au poreclit asa, sper ca nu aveau motive si ca erau doar idioti si inculti.

5. Criza nu a facut decat sa blocheze piata, nu sa scada preturile

6. Sinaia are 500 de unitati de cazare. Nu cred ca le cunosti pe toate. Daca vrei sa verifici preturi, sunt saituri. Nu pot face aici reclama acestora, ca ar fi nepoliticos. In privat, insa, as putea sa iti arat.

7. am spus si repet: NU AM VORBIT DESPRE NATIE! Am vorbit despre o receptionera!!! Baga-ti corect asta in minte si incearca sa nu imi bagi mie cuvinte in gura!

8. Tot respectul pentru o natiune minunata, de oameni cinstiti, corecti, in general frumosi (nu glumesc deloc!), cu care e o placere sa comunici si sa faci afaceri. Toata scarba pentru cei care isi fac natia de ras, din ambele parti (!) si care merita sa fie catalogati drept "rusine" si pe care nu ar trebui NIMENI sa-i apere.

PS:

Plangandu-ma cu privire la neacceptarea cardului meu catre booking, hotelul a replicat MINTIND ca nu aveam bani pe card!

Sedere placuta la Hotel Atlantic!

Michaell [04.02.11 19:20:13] »

@ webmeister + offroadbucegi

din punctul meu de vedere s-a spus totul. nu mai am nimic de adaugat.

offroadbucegi [04.02.11 19:38:06] »

@ webmaster>

Inlocuieste, te rog, termenul cu "Bigoti"

Alina Morar, Michaell, offroadbucegi

• pagină generată în 0.055860042572021 sec