ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.02.2011
ÎNSCRIS: 01.02.11
JUL-2010

Merita toti banii

Ar fi multe de spus insa depinde de fiecare cum apreciaza serviciile oferite.

Insa: curatenie camera zilnik, camera mare, balcon mare, baia excelenta, cu cada, f. curat in hotel, piscina ext bine intretinuta, programe pt cei mici in fiecare seara si in cursul zilei, posibilitatea de a-i lasa in grija lor, loc de joaca supravegheat la subsolul hotelului, personal foarte amabil si fara mana intinsa, astea ar fi pozitivele.

Negative: piscina interioara neincalzita, desi este acoperita, restaurant prea mic pt capacitatea hotelului, all inclusive cam limitat si programat in asa fel incat sa nu se consume prea mult (la barul de la piscina se servea pizza care nu ajungea niciodata, si pe care o aduceau destul de tarziu) cafeaua de proasta calitate, pahare mici de suc, trebuia sa te scoli de la masa de 5 ori ca sa iti saturi setea, plus ca aveau niste dozatoare proaste, nu am mancat niciodata macar o friptura, fiindca sunt patronati de nemti din cate stiu si influenta lor in mancare s-a vazut, pt prosoape la piscina oblig garantie la receptie, barul de zi f. mic.

Poate ar mai fi de spus despre hotel insa eu spun ca per total merita banii. Oricum la noi nu poti sta cu 600euro 7 nopti cu AI, SAU POATE NU STIU EU PE UNDE.

RECOMAND ACEST HOTEL CU PLACERE.

Trimis de mikulis in 01.02.11 20:24:48
Validat / Publicat: 01.02.11 21:32:46

VIZUALIZĂRI: 5576 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mikulis); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 de aici se vede plaja care face legatura cu cealalta statiune suuny beach,aici vedeti o parte din hotel si piscina

dogvl78
    [01.02.11 23:29:45]

3000 de euro?

[02.02.11 08:28:17]

Scuze, am uitat sa scriu RON, dar in text, mai jos scrie cat am platit in euro, 600. in lei 2600 cu rezervare din timp, early. diferenta vine din transport, dar daca ai o masina cu consum mai mic, diesel, sa spunem un Logan, faci plinul in Bucuresti si te intorci si cu motorina, apx 800km, traseu B-GR-RUSE-VARNA- NESSEBAR.

[02.02.11 10:48:30]

Eu am "curtat" de cateva ori acest hotel, asa ca ma bucur sa citesc impresii. Din ce stiu eu vazusem oferte foarte bune de pret si e excelent ca sunt conditii bune la cazare, dar faptul ca la masa nu exceleaza, nici cafea, nici suc, nici friptura... , piscina neincalzita in interior... , pacat, ca are o panorama superba si o localizare de exceptie, se vede Nessebarul Vechi.

Probabil ca din acest motiv preturile pentru el sunt mai mici decat la alte hoteluri, ca serviciile la masa sunt proaste.

Curioasa eram vizavi de plaja, ca imi puneam intrebarea asta? Are vreo bucatica de plaja proprie? Daca da, unde si cum se ajunge la ea?

Si eu recomand acelasi traseu, cu mentiunea ca intre Obzor si Nessebar sunt cativa kilometri buni de serpentine, insa drumul e pe "coasta"...

Unii prefera prin Ruse- Schumen-Aytos-Nessebar, ca e mai scurt, dar am inteles ca e mai prost drumul.

[02.02.11 11:22:50]

Ma bucur ca pot ajuta, vroiam sa spun ca la masa nu am mancat friptura in stil romanesc, un gratar sau la cuptor, insa au avut ceva de vita la cuptor f. bun.

Mancarea este diversificata la AI, satisface clientii, au deserturi bune inclusiv inghetata, . PROBLEMA lor este la cafea si suc, au niste dozatoare proaste si pahare mici de suc, doar vreo 2 sau 3 sortimente de suc, ananas, visine, si cred ca portocale.

Spuneam de limitare la AI dar, imi cer scuze, la barul de la piscina, adica serveau foarte tarziu si efectiv trebuia sa fii pe faza cand aduceau gustarile, in rest cu bautura nu aveau probleme.

Per ansamblu pot spune ca mancarea a fost f. buna sidiversificata, cel putin eu am un copil de 3 ani destul de mofturos si tot am gasit ce sa manance.

PLAJA proprie nu are, dar potajunge in 5-10 minute max la plaja care face legatura cu cea din Sunny Beach, au sezlonguri, umbrelute, cam7 leva fiecare, deci undeva la 15 ron fiecare all day, dar merge si la jumate daca gasesti un baiat bun, bine, fara chitanta. Tot acolo gasesti si terase, chioscuri, etc Isa ca si la noi mai gasesti unii care nu vor sa plateasca si se aseaza in zona rezervata pt sezlonguri, pe prosoa in fata ta, ceea ce e cam suparator.

La piscina int era afisat un term care arata 24 grade iar apa chiar era rece. ce as mai putea sa spun preturi in oras cam ca la noi, auoihton mai ieftin de import mai scump, la restaurante in Nessebar iti trebuie ceva bani, curatenie peste tot cu mici exceptii, ridicau gunoiul de pe strazi de 3 ori pe zi.

Te rog scuza geselile din text, dar sunt un pic grabit. Daca mai vrei sa intrebi?

[02.02.11 11:28:07]

Iti multumesc foarte mult pentru raspuns! Atunci merge... Eu suc nu beau oricum, iar cafea doar dimineata... Bauturi, la zile mari...

Nessebar-ul il stiu pentru ca am fost de doua ori in Nessebar, am scris cateva impresii despre oras si despre hotelurile la care am stat, dar sunt mai scumpe!

[02.02.11 11:32:43]

In legatura cu drumul eu recomand acel traseu, am facut 5.30h din fata hotelului pana in fata casei cu tot cu vama, Varna o traversezi in max 10minute, sunt f, bine puse indicatoarele, drumul e ok, cu unele portiuni in lucru dar cu variante ocolitoar Total km 430 din Nessebar pana in Colentina. si tot legat de plaja, te mai poti duce in AQUA PARK, IN Sunny beach, mai au si niste trenuklete electrice dar destul de scumpe, insa e placut sa faci un tur. bILETUL LA AUTOBUZ ERA SI EL DESTUL DE SCUMP. de, e statiune.

[02.02.11 11:38:11]

Eu zic ca merita, o cafea poti sa o faci si in camera daca vrei una buna. Si eu vreau sa fie hotelul aproape de plaja dar se pare ca in Nessebar mai greu, poate HOTEL NESSEBAR

cosminap
    [02.02.11 14:33:29]

Daca te referi la Sol Nessebar, acesta se afla mai degraba aproape de... mare decat de plaja pentru ca nu prea exista plaja. Plaja mi s-a parut atat de mica-mica-mica si aglomerata incat am preferat piscina.

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
    [02.02.11 18:29:28]

In Nessebarul nou exista multe hoteluri aproape de plaja, pe partea cealalta a penisulei, spre Ravda, nu spre Sunny beach, acolo e o frumoasa plaja cu nisip si sunt cel putin 20 de hoteluri, daca nu mai multe.

Sol-urile sunt mult mai departe la 3 km. Intre Nessebar si si palcul Sol-urilor mai exista o plaja superba cu nisip si destul de lata, in apropiere e si o parcare foarte mare, dar cine sa o observe?

Aici au aparut si niste apartamente foarte bune si cautate, chiar in apropiere de plaja: Nessebar Beach PMGroup Appartments. Hotelul Afrodita a fost si el pe lista scurta in 2008, cand a castigat clar hotelul Menabria din cauza pretului incredibil.

Festa Panorama arata bine, are clienti vest europeni dar se afla pe sosea si pana la plaja e un pic de mers, iar faptul ca acolo golful face un unghi aproape drept, favorizeaza strangerea gunoaielor din apa.

[02.02.11 18:38:52]

@ionescunic, interesant ce spui vizavi de gunoaie...

Cat priveste Ravda, mie nu imi place ca hotelurile sunt prea apropiate, e aglomerata, desi plaja e lata.

[02.02.11 18:42:44]

Binevenite informatiile dar unde as putea sa fac rezervari daca as vrea sa merg din nou acolo si sa ajung la acele hoteluri, prin ce agentie se poate, as vrea din Romania. Daca stii ceva de Kaliakra, as vrea ceva informatii

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
    [02.02.11 18:48:55]

Nu vorbeam de Ravda ci de partea din Nessebarul nou aflata spre Ravda, acolo e o peninsula ce se uneste cu Nessebarul vechi printr-o sosea deci privind spre Orasul nou in stanga vei vedea un mic port si apoi plaja si hotelurile: Afrodita, Byliana beach, Nessebar beach, Perun, Mirage, Vigo aflat mai sus si inca cateva pe care nu le mai tin minte.

Plaja cea mai mare se numeste South beach, plaja de sud si se afla extrem de aproape de Sol Bay.

Ravda e intradevar inghesuita, dar hotelurile sunt foarte mici de 2-3 etaje, exista si aici o plaja destul de lunga dar acolo zace maiestuos o epava ruginita.

Eu am o agentie cu care lucrez , dar daca nu gasesc ce doresc acolo , rezerv prin booking.com , sau caut hotelul si pagina lui pe google , apoi intreb pretul si dupa o discutie cu administratorul hotelului , convenim sau nu la o rezervare.

Rezervarea poate impune trimiterea unui avans. Nu am trimis avans niciodata in Bulgaria! Am preferat booking , e mai sigur acolo e greu sa ai overbooking de obicei.

[03.02.11 10:40:03]

buna, cam zgarcit soarele cu voi, nu am vazut in nici o poza un soare adevarat.

[03.02.11 10:50:24]

poate ai uitat ca in vara trecuta a fost f. urat atat in Romania CAT SI IN bULGARIA asta exact in acea perioada, noi nu am prins decat 2 sau 3 zile mai mohorate apoi a fost ok pe cand la noi inca era urat, ploua de rupea, dar am si poze cu soare

[28.03.11 11:53:40]

Buna,

doresc sa fac si eu rezervare pt luna iulie, acest an, si ma tot uit pe net si nu ma pot hotara.

suntem o familie cu un copil de 5 ani.

vreau ceva aproape de plaja (o plaja buna cu nisip nu pietris)

Festa Panorama are un pret bun.

ce ziceti?

[28.03.11 12:07:20]

buna, Festa are un pret bun pentru serviciile oferite.

Distanta pana la plaja e cam de 200m, pe care ii parcurgi pe jos in max5minute, in drumul tau avand si mici magazine cu articole de plaja, fructe, bauturi racoritoare, etc.

Hotelul nu are plaja lui dar ca si plaja e ok, e din nisip fin, intrarea e lina in apa, apa mica si mai departe de mal, in apa este nisip, nu sunt pietre, bine, mai exista mici portiuni la intrare dar nu pun probleme. Este plaja care duce la SUNNY BEACH.

Daca mai vrei informatii te astept

[12.06.11 20:51:33]

mikulis,

poti sa mi spui diferenta dintre Nessebar si sunny beach?

acum dupa ce am luat biletele am auzit ca nesebarul e oras, e ca mangalia la noi.

ce zici?

[13.06.11 07:40:10]

Buna, nu stiu daca pot compara Nessebar cu Mangalia, dar diferenta intre Sunny Beach si Nessebar este. aceasta din urma aduce undeva cu Mamaia, multe hoteluri uunul langa celalalt, plaja lunga si destul de lata, asta din ce am observat, asa, in trecere. Poate gasesti ceva comentarii. Old Nessebar eun oras vechi, cu istorie, merita vizitat. Acum depinde ce cauti. Dar din cate am mai citit si in Nessebar exista plaje dragute. Poti sa mai cauti comentarii.

[13.06.11 09:03:06]

buna,

eu caut liniste, dar avand in vedere ca merg cu un copil de 5 ani, nu as vrea sa merg prea mult pana la plaja.

si oricum sa fie atmosfera aia de statiune, concediu, nu oras.

[13.06.11 09:04:24]

Ptr. biencutza: Nessebar este un oras mult mai dragut si mai curat decat Mangalia noastra. Are hoteluri foarte bune dar plajele sunt inguste. Daca iti place viata sa o traiesti la intensitate maxima atunci trebuia sa alegi Sunny Beach. Totusi mai incearca la agentie poate se pot schimba biletele. Daca ai bilete la Festa Panorama este ok si in Nessebar. Bafta.

[13.06.11 09:17:53]

multumesc,

eu caut liniste.

am vb la agentie sa schimb, dar pierd reducerea de 20 %.

am gasit la Bellevue, dar trebuie sa mai dau 100 euro si stau 8 nopti in loc de 10 cate stau la festa.

ideea e ca Bellevue e chiar pe plaja si iti dau si sezlonguri gratis la plaja.

stau in dubiu, nu stiu ce sa fac, pana miine trebuie sa ma hotarasc.

[13.06.11 09:31:38]

Atunci iti recomand Festa, pana la plaja din Sunny faci 5 min lejer pe jos. Plaja din Nessbar este departe de hotel. Amplasarea hotelului iti da atmosfera de statiune, te asigur. Ca sa ajungi mai usor foloseste centura din Sunny si la ultimele semafoare faci stanga spre Nessebar, ai indicator, dupa ce treci sensul giratoriu mai ai 1 min pana in fata hotelului.

banal, biencutza, cosminap, dogvl78, magdalena, mikulis
    Alte impresii din această RUBRICĂFesta Panorama Hotel (ex Iberostar):