ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.01.2011
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 31.01.11
JUL-2010

Un vis minunat, care va continua si anul acesta!

Anul trecut am avut rezervare la acest hotel 7 nopti impreuna cu inca 2 familii, alegere foarte inspirata, am avut o vacanta reusita!

Incerc sa scriu cateva detalii care pentru uni poate vor fi decisive in alegerea vacantei de vis!

Am observat ca in multe posturi sa dat un procent mic hotelului din cauza problemelor avute la transport... total incorect dupa parerea mea, se puncteaza hotelul (resortul per ansamblu) si nu compania de turism sau de transport.

DRUMUL

Trecand peste aceste mici amanunte precizez ca am plecat cu masina din Timisoara prin Serbia (autostrada), Bulgaria si Turcia cu noapte intermediara la Chanakkale, vizita la Troia si abea apoi am ajuns la hotel la ora 17.

HOTELUL si CAMERA

Inca de la intrarea in resort am realizat ca am ajuns unde trebuia, un hol de intrare foarte mare si decorat frumos, cei de la receptie foarte receptivi si zambitori, am primit foarte repede camera (fara bacsis), superior room la ultimul etaj cu vedere spre oras si putin din mare. Prima impresie la intrarea in camera a fost de spatiu, camera a fost foarte mare, pe jos avea mocheta (foarte curata), era mobilata cu un pat dublu, inca o canapea de 2 persoane, un fotoliu, masuta si inca 2 tabureti (cuburi), mini bar (complectat zilnic cu apa si suc daca erau consumate), birou, dulap (cu seif gratuit), tv pe perete (nou led), ceainic, ceai, cafea, cesti si pahare.

La intrarea in baie am fost surprinsa, era foarte mare, extrem de curata, dotata cu tot ce aveai nevoie (sapun, balsam, lapte de corp, piaptan... etc). Prosoapele erau impecabile si erau schimbate zilnic daca doreai (trebuiau lasate jos in baie).

Balconul la fel, foarte mare in care era o masuta si 2 scaune (dupa mine puteau fi mai bine sezlonguri).

RESORTUL

Baruri

Resortul per ansamblu este foarte frumos desi nu este mare, are tot ce-i trebuie, un bar in hol cu cafea de mai multe feluri si bauturi (bere, tarii si coctaluri, noi luam si lapte cald seara pentru copii, era singurul loc de unde-ti dadea suc si apa la sticla si nu la dozator), seara inaintea cinei aici era reprezentatie de muzica ambientala. Mai era un bar la piscina unde se serveau bauturile in timpul zilei si intre pranz si cina puteai servi fast food (cartofi prajiti, sandvisuri, fructe si salata). Cel de-al 3-lea bar era cel de la plaja care se deshidea abea la ora 10 unde era bere, ceai, apa, suc si bauturi mai tari. Tot aici era shutlebus un autobuz mic care te ducea pana langa hotel daca nu aveai energie suficienta sa urci scarile.

Restaurante si mancare

Restaurantul principal unde se servea masa atat in interior cat si pe terasa cu o mancare foarte diversificata si foarte gustoasa, intotdeauna la temperatura potrivita, foarte multe legume gatite in diferite feluri, doua supe crema in fiecare zi, servite cu crutoane cascaval si verdeata... o nebunie, fructe (mere, piersici, prune si pepene) dulciuri pe toate gusturile de la baclava, la budinci, tort si prajituri de casa cu fructe si jeleu. era meniu separat pentru cei care tin regim cu mancare slaba. Nu au lipsit niciodata pestele si puiul gatite sau facute la gratar (nu se statea la rand la gratar mai mult de cateva minute), toata mancarea a fost proaspata si foarte gustoasa mereu. Era mancare tot timpul, inclusiv noaptea (mai putine feluri... dar era).

Mai exista 4 restaurante A-la-carte Chinezesc, Turcesc, Pescaresc si Italian, nu am mers la ele pentru ca nu am simtit nevoia, mancarea a fost delicioasa la restaurantul principal. Pentru a merge la aceste restaurante trebuie facuta rezervare in prealabil.

La etajul 1 al hotelului se servea dupamasa inghetata (doar dulce nu cu un gust anume) si prajituri de toate felurile care puteau fi servite in biblioteca citind o carte sau pe terasa .

Servirea

Nu am avut nimik de reprosat, tot personalul a fost ok, de la managerul hotelului care ne-a parcat masina (nu avusesem incredere sa dau cheile unuia de la receptie si a venit managerul), pana la ospatari (mereu serviabili, amabili si glumeti cu copii) pana la femeia de serviciu.

Distractie

Echipa de animatie a fost super ok, faceau jocuri la piscina, se jucau cu copii la miniclub, se jucau tenis, volei... etc, seara era discoteca pentru copii jumatate de ora apoi incepea spectacolul de adulti (intr-o seara am avut seara turceasca cu dansuri, costume si placinte) dupa care ne mutam toti la piscina pe sezlonguri unde era muzica live in fiecare seara. Intr-o seara a fost adusa o echipa de dans sincron in apa... absolut superb, in alta seara a fost un concurs de recunoscut muzica si au casticat o pereche de romani - premiul? Inca 7 zile UAI la Sealight, nice nu?

Facilitati copii

Mini club intre orele 10-12 si 14-16 , parc cu topogan si leagane .

MAREA SI PISCINELE

De la hotel pana la mare trebuie coborate niste trepte din piatra, nimic de speriat insa, daca obosesti exista bancute pentru odihna.

Plaja acestui resort este intradevar ingusta insa este mai mult decat suficienta, este amenajata cu sezlonguri, umbrele, cosulete de gunoi foarte dese, este artificiala cu nisip, foarte curata, intrarea in mare este lina si apa foarte limpede.

Exsta pe plaja hidrobiciclete si canoe ce pot fi utilizate gratuit.

Dimineata la plaja era minunat, doar noi romanii eram pe plaja, in total 7 familii, restul turistilor statea la piscina sau pe sezlonguri la terase.

Hotelul are 4 piscine, una interioare unde se poate face si baia turceasca (gratuit) si unde se schimba prosoapele de plaja (In prima zi am primit sacose galbene in care duceam prosoapele, lotiunile si ce mai aveam nevoie atunci cand mergeam la plaja, au fost extrem de utile), piscinele exterioare sunt una cu apa normala care are loc si pentru copii si una cu apa de mare, nu am vazut nimic in neregula la piscine, au fost mereu curate. Ultima piscina era cea cu topoganele de apa, 3 la numar, copii mei le-au adorat pur si simplu, erau deschise 4 ore pe zi, 2ore la amiaza si 2ore seara.

In a 3-a zi de sedere la amiaza in timp ce copii dormeau am primit un cos cu fructe si o sticla de vin din partea hotelului cerandu-si scuze ca nu erau deja in camera cand am ajuns, a intrat un ospatar si le-a aranjat frumos pe masa, a lasat un tirbuson, a saluta si a plecat.

A fost o vacanta de vis... abea astept sa vina vara sa mergem iarasi. Aveti incredere, Sealight merita!

Daca va pot ajuta cu alte informatii... cu placere!

Trimis de dragrares in 31.01.11 20:19:27
Validat / Publicat: 31.01.11 21:21:00
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 2157 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dragrares); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Baia camerei superior room .

roth
[31.01.11 21:43:55]

un pret se poate?

[31.01.11 22:08:25]

Da, desigur, anul trecut am platit 5612 lei /7 zile, anul acesta vom plati 5712 lei/10 zile cu earlybooking.

yasemin72
[31.01.11 22:12:13]

Cate persoane? Mi-am luat si eu bilet in iulie la acest resort. Sunt multe scari pana la plaja?

aaaaa
[31.01.11 22:57:42]

si eu am luat anul acesta bilet pentru acest hotel si deja am emotii. Anii trecuti am Fost la Surmeli si la Carpe Diem Claros si sper sa fie cel putin la fel de frumos.

[01.02.11 09:23:46]

De la hotel pana jos aproape de plaja este un minicar care te duce in cca 35 sec si dupa aia daca ai 20 de scari pana pe plaja dupa cate imi aduc aminte.

Nu poti face comparatie intre Surmeli si SeaLight e mult mai misto la ultimul iar intre Carpe Diem si SeaLight depinde de ce-ti doresti. Aici n-ai tobogane ca la Carpe Diem, n-ai o plaja asa lunga si o intrare in apa asa lina dar per ansamblu SeaLight e peste Carpe Diem (dupa mine).

[02.02.11 08:55:17]

Liliana, suntem 2 adulti si 2 copii (5 si 9 ani), scarile nu sunt atat de multe, iar dupa micul dejun foarte copios chiar prind bine. (incerc astazi sa pun cateva poze)

Daca ti se par multe poti lua shutle bus care te duce pana jos langa barul de pe plaja .

Si noi am fost anul trecut in iulie, nu-ti face griji, o sa-ti placa mult.

[02.02.11 09:00:04]

aaaa, noi am vrut in acest an sa schimbam hotelul, asa pentru diversitate (nu pentru ca nu a fost ok la Sealight) si dupa cateva zile de cautat, comparat si citit impresii am ajuns la concluzia ca Sealight este peste multe hoteluri din acea zona asa ca vom merge tot acolo.

Sunt de acord cu DUM ca Sea Light este peste Surmeli si Carpe Diem.

Concediu placut.

ionescunic
[02.02.11 19:08:47]

Asa pare dar si la pret e peste cele doua!!!

[02.02.11 19:22:28]

S-a scumpit f mult Sea Light-ul. M-am uitat la pret si acum pt 10 zile in iulie e mai scump cu exact 400 euro la un sejur de 10 zile fata de acum doi ani.

aaaaa
[02.02.11 19:42:14]

eu am platit 450 euro 2 persoane in perioada 28.05-03.06 2011 6 nopti cu early booking 20% fara transport. Acelasi pret l-am platit si la Surmeli si la Carpe Diem

[02.02.11 19:57:02]

Depinde de agentia de unde iti iei biletele dar in perioada in care ti-ai luat tu acum, preturile nu pot avea diferente f mari. Eu am luat din Anglia si cu preturile lor am facut comparatie. De ex. la Surmeli in perioada ta pretul ar fi acum de 360 euro. Oricum ai ales bine Sea Light. Concediu placut.

[02.02.11 22:46:13]

Noua ne iesea pt iunie 2011 la surmeli pt 8 zile putin peste 800 euro si mi sa parut suspect de putin. (la noi costa mai mult din cauza ca trebuie sa luam camera familiala).

Am ales Sealight deoarece pretul a ramas acelasi ca si anul trecut, doar ca acum am prins early booking.

aaaaa, dragrares, Dum*, ecaterina_t, roth, yasemin72
Alte impresii din această RUBRICĂSea Light Resort [Ladies Beach]: