ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.01.2011
DIN: arad
ÎNSCRIS: 13.10.10
JUN-2010

Imi place pensiunea

Anul trecut cand am venit de la mare ne-am oprit in Calimanesti Caciulata sa dormim o noapte. Am stiut de Pensiunea Alfrid pentru ca in 2008 tot aici am stat o zi. Am platit 110 lei pentru o zi cu mic dejun inclus plus 5 lei taxa de statiune. Camera era la etajul 1, camera mare cu aer conditionat, televizorul era cam mic, baia micuta cu cabina de dus (era sapun, sampon, gel de dus, uscator de par nu era). Pat matrimonial mare (mai incapea lejer o persoana), frigider. Balcon cat sa incapa o masuta si doua scaune.

Parcarea este in curtea pensiunii. Noi numai in luna iunie am fost asa ca era loc destul in parcare, nu stiu cum este in sezon. La micul dejun am primit doua feluri de salam, cascaval, o rosie, un gem si un unt, ceai, era destul sa te saturi. In curte era o terasa unde am baut cafeaua. Prea mult nu am stat in camera. Seara am fost pe faleza, plin era de licurici. Am vizitat Manastirea Cozia.

Locuri frumoase.

Trimis de geta10 in 31.01.11 13:47:11
Validat / Publicat: 31.01.11 15:18:01

VIZUALIZĂRI: 3111 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (geta10); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 pe balcon

[31.01.11 19:37:15]

intradevar locuri frumoase. cu toate ca sunt plecat din ardeal, cunosc acest locuri din copilarie. aveam (si mai am) o matusa in r. vilcea, deci nu departe si ca atare eram des in vacante in aceste locuri. plecam cu trenul din sibiu si stateam pe tot traseul lipit cu nasul de geam...

fiind de origina germana (dupa mama) visam pe acele vremuri doar de plecare... visul de atunci s-a indeplinit cu ca 25 de ani in urma... iar acuma, privind aceste poze, visez sa ma intorc la aceste locuri frumoase.

dealtfel imi amintesc, ca sus in munti mai este o manastire, parca tot apartinind de ce-a de jos, deci tot cozia. ai fost cumva si acolo... ?

[31.01.11 23:04:08]

Michaell - nu am fost la cealalta manastire pentru ca nu am stiut de ea. Nu de mult am citit pe "amfostacolo" despre alte locuri de vizitat in zona. Noi am stat doar o zi si nu am avut timp sa vizitam prea multe, dar deja ne facem planuri la vara sa stam cateva zile si la munte dupa un sejur la mare.

Iti multumesc ca mi-ai citit review-ul.

banal
[01.02.11 07:12:13]

buna, daca permiti o gluma, pe cine facea fericit a treia persoana in pat? scuze daca am fost cumva nepoliticos.

ptr. Michaell manastirea se numeste Stanisoara, cea din munti, dar mai este si manastirea Turnu dupa ce treci barajul si facand stanga pe sub tuneluri, pret de 10 min.

inca odata scuze Getei10.

[01.02.11 08:50:01]

@geta 10

daca-mi permiti intrebarea: in care statiune mergeti la mare ?

@ banal

da exact, stanisoara este numele corect.

multumesc pt. informatii.

[01.02.11 09:53:42]

@banal

nu ma supar pt. gluma, dar sper ca nu astepti sa raspund la intrebare. La Manastirea Turnu am fost.

@Michaell

inca nu stim sigur in ce statiune mergem, sa vedem ce oferte apar. Anul trecut am fost 3 zile la Mamaia si 5 zile la Saturn. As vrea la Mamaia si la Eforie Nord dar mai este timp de gandire.

[01.02.11 10:49:03]

@ geta10

scuze, dar te mai deranjez inca odata, si anume cu o intrebare care nu are deaface cu review-ul acesta.

suntem de mai mult timp in cautarea unei pensiuni sau a unui hotel adecvat pt. o noapte de odihna atunci cand intram in tara (pe la nadlac) sau la intoarcere. de mai multi ani ne tot oprim la un hotel in seghed, dar ne-am gandit sa mai incercam si altceva.

remarcand faptul ca sunteti din arad, ma gandeam ca ai putea da un tipp folositor. ar fi bine ca locatia sa nu fie chiar la strada dar nici departe de drumul national. multumesc anticipat.

[01.02.11 11:49:57]

@Michaell

hotelul Phoenix este de 3 stele, chiar la intrarea in Arad dinspre vama Nadlac si de acolo poti sa mergi direct pe centura ca sa ocolesti Aradul (bineinteles daca nu vrei sa vizitezi orasul) spre Deva.

In centrul orasului este hotel Continental dar cred ca ii destul de scump.

La Nadlac este un hotel unde am dormit o data dar a fost de mult si acuma nu stiu ce conditii sunt. Trebuie sa ma interesez.

Mai tinem legatura

SIMONAIOELA
[02.02.11 20:43:54]

Merita sa mergi in Calimanesti? Cum v-ati distrat acolo? Ati gasit o pensiune ideala?

[02.02.11 20:47:56]

@SIMONAIOELA

Vezi ca ai uitat Caps-Lock activat. Te rog sa nu mai folosesti exclusiv literele mari. In limbaj internaut, inseamna ca strigi la noi, plus ca-i mai greu de citit. Sunt convins ca nu asta ai intentionat, motiv pentru care acum am editat eu ecoul tau.

Multumesc.

[02.02.11 21:49:25]

@SIMONAIOELA

Merita sa mergi pentru ca sunt locuri frumoase. Noi am stat doar o zi nu stim cum ii cu distractia. Abia am reusit sa vedem imprejurimile. Nu stiu ce intelegi prin pensiune ideala? noi am fost multumiti cu Pensiunea Alfrid.

banal, geta10, Michaell
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Alfrid [Căciulata]: