ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.02.2009
    AUG-2006

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 1 MIN

Cu capul in nori !

Este greu sa iti imaginezi muntii Dolomiti. Oricat de mult te-ai apropia cu gandul de ceea ce reprezinta iti vei da seama ca esti inca departe. Imaginatia omului uneori nu poate intrezari nici grandoarea naturii, nici culoarea sau spectacolul de nori si nici verticalele acestor munti. Istoria locului este deasemenea impresionanta si completeaza pe deplin natura.Dupa ce ai mers in Dolomiti vii acasa cu un singur gand, acela ca intr-o zi vei reveni. Notiunea de munte se schimba dupa ce vezi verticalele acestora, dupa ce le simti adrenalina si dupa ce admiri spectacolul de nori pe care ti-l ofera cu regularitate aproape in fiecare zi. Multa lume se hazardeaza considerand Dolomitii ca fiind cei mai frumosi munti din lume. Cred ca o astfel de afirmatie o poate face numai acela care a vazut cu adevarat toti muntii din lume, ce este cert insa este ca odata vazuti, Dolomitii impresioneaza si fascineaza. Iar ca fotograf de peisaj ai tot ce iti doresti, pereti verticali impresionant colorati, lacuri si oglindiri perfecte, paduri de conifere verzi sau de larice aramie in prag de toamna, umbre complicate si spectacol uimitor de nori si ceata........

Am reprodus mai sus un text al domnului Dan Dinu , text pe care l-am gasit pe un site al fotografilor profesionisti; dansul a vizitat special Dolomitii pentru a-i fotografia. Voi atasa cateva poze remarcabile care-i apartin tot dansului .

Am indraznit sa reproduc aici o parte din textul domniei sale pentru ca este foarte aproape de ce as fi avut eu de spus despre acesti munti.

Italia este o tara foarte frumoasa cu orase minunate adevarate muzee in aer liber dar nimic nu "mi-a taiat rasuflarea " precum peisajele din Dolomiti.

Trimis de Cristian_h* in 25.02.09 21:42:18

VIZUALIZĂRI: 2340 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Cristian_h*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 900 PMA (din 1 vot)

[25.02.09 21:54:26]

Cristian, ma inclin respectuos, ca multumire pentru adevarata delectare pe care ne-o oferi...

Daca nu as avea, foarte probabil, o varsta asemanatoare cu a ta, mi-as dori... sa-mi fii bunic , si sa-mi povestesti, macar de 7 ori pe saptamana ;-), "live", cate-un episod de prin vacantele adunate de-a lungul anilor.

Stiu ca nu e chiar cel cel mai potrivit review la care sa-ti scriu aceste lucruri, dar aveam o "restanta" - de mult vroiam sa le scriu, am tot amanat, timpul nu mi-a permis...

[25.02.09 22:05:14]

multumesc pentru apreciere si trebue sa-ti multumesc pentru acest site de unde am aflat despre locuri care nici nu banuiam ca exista si sunt atat de interesante.

michirec
    [26.02.09 10:20:12]

Pacat ca-i locuita de italieni.....

[01.03.09 10:42:37]

webmaster , este posibil , nu acum , in viitor ,sa

gasim o rubrica in care sa postam impresii din Germania ?

[01.03.09 10:47:40]

sigur, cat de curand.

[13.06.09 20:09:40]

am o mare rugaminte, in august as dori sa vad si eu putin din frumusetea dolomitilor dar nu am nici un punct de plecare, nu stiu nimic de cazare sau de unde sa incep, daca are cineva timp sa-mi dea niste informatii v-as multumi din suflet... vazand o parte din alpi am crezut ca am vazut tot dar aveti dreptate dolomitii iti taie respiratia... va multumesc.

[13.06.09 20:54:10]

Accesul in Dolomiti se face pe doua rute:

• spre Venetia si la dreapta spre Trevizo -Vittorio Veneto-Pieve-Cortina d'Ampezzo
    • sau dinspre Innsbruck spre Bolzano si la stanga spre Carretza.

La statiile de benzina exista harti cu zona dolomitilor, eu nu am avut rezervat nimic, nu cred ca sunt probleme cu cazarea, sunt foarte multe pensiuni in toate micile asezari. De exemplu eu am gasit un fel de camera dubla in Pozza di Fassa, de fapt doua camere, dormitor si living fara perete despartitor in care se puteau caza 4 persoane cu 25 euro pe noapte/camera.

Este preferabil sa mergeti cu masina, nu stiu cum sunt mijloacele de transport acolo, oricum drumurile sunt impecabile, chiar si in passuri la 2700 m altitudine.

Cu o minima documentare sunt convins ca va veti descurca, daca mai aveti nelamuriri va stau la dispozitie! Ce vreau sa va spun, daca va place muntele, dolomitii intrec orice asteptari! Numai bine!

[13.06.09 21:17:15]

Multumesc de sfaturi, vom merge cu masina este mai comod, putandu-ne opri cand dorim...

Au telecabine, se poate urca pe diferite trasee? Recomandati ceva in mod special? Va multumesc inca o data.

[13.06.09 21:30:56]

Cred ca detin recordul cu telecabine la cea mai inalta altitudine - am vazut cateva la inaltimi ametitoare. Dolomitii se impart in 3 mari grupe: dolomitii trentine, dolomitii bolzanesi si dolomitii venete, cert este ca zona cea mai frumoasa este intre Bolzano si Cortina d'Ampetzo mai ales ceea ce numesc ei Rosengarten.

Sunt cateva masive muntoase deosebite - Tre Cime (trei degete) in dolomitii Venete, Sassolungo si Alpe di Siusi in dolomitii Bolzanesi; in fine Masivul Sella si Vajolet in dolomitii Trentine.

[13.06.09 21:45:29]

mii de multumiri, am notat tot si pot incepe documentarea dupa ghidurile si hartile italiei si austriei...

[13.06.09 22:01:02]

nu vreau sa va sperii, dar in legatura cu telecabinele - sunt la mare altitudine si pe distante foarte mari si din pacate detin un trist record... anume nu o data, ci de doua ori au avut loc incidente in care avioane au acrosat cablurile de sustinere. Insa asta acum 20 de ani, banui ca acum nu mai este cazul!

[14.06.09 10:46:18]

Sper sa nu fiu cea cu ghinion. Se compara telecabinele cu cele de la mont blanc, matterhorn, piz gloria? Pe aici am fost si placerea de-a vedea frumusetea lor a invins pana si teama de altitudine (pt. ca defapt trebuie sa recunosc ca sunt doar un turist dornic de-a vedea frumuseti din lume, cat ne putem permite si trist cu mari sacrificii). Va multumesc inca odata pt. tot.

[15.06.09 09:42:45]

va mai deranjez cu o intrebare, in ghidul turistic al italiei cel am eu pe unele trasee apare indicativ de strada privata, stiti ceva, este cumva drum inchis sau cu taxa? va multumesc.

[15.06.09 22:54:21]

Singura taxa pe care am platit-o a fost pe autostrada de la Insbruk la Boltzano. In rest, cand am fost eu nu-mi aduc aminte de alte taxe, toate drumurile secundare cuprinse intre Boltzanno si Cortina D'Ampezzo erau drumuri cu liber acces, si m-am invartit ceva prin zona!

[06.09.09 13:56:40]

webmaster, te rog sa -mi dai un sfat, m-am intors din Dolomiti si as dori sa trimit mai multe poze (cate am voie? ) si sa le trimit pe grupuri si pasuri sau toate la un loc, cum crezi ca ar fi mai bine? Pot incarca mai multe odata sau numai una cate una? Multumesc. Mariana.

[06.09.09 14:15:35]

D-nul Cristian, am aflat ce inseamna acea str. privata, dupa lacul Misurina, la 1-2km, sa urci la primul ref cu masina platesti o taxa de 20 euro.

Multumim inca o data pentru toate detaliile date, ne-am intors din Dolomiti, a fost superb, am reusit sa vedem cateva grupuri (TRE CIME DI LAVAREDO, TOFANE, MARMOLADA, SELLA, CRISTALLO, CINQUE TORRI) si cateva pasuri, pacat ca trece concediul asa repede, dar ramanem cu speranta ca vom putea sa mai revenim. (am facut si cateva via ferate). Multumim.

[06.09.09 15:33:58]

Mariana, poti incarca cate poze doresti (una cate una, insa).

Daca sunt multe si din mai multe obiective distincte, ideal ar fi sa creezi cate o rubrica noua (= un review distinct) pentru fiecare astfel de obiectiv din Dolomiti. Mergi in aceasta pagina si, folosind butonul ADAUGA REVIEW SIMPLU de jos, creeaza reviews-uri noi (precum acesta, intitulat de cristian "Cu capul in nori"), cate unul pentru fiecare obiectiv care crezi ca merita rubrica distincta (chiar daca NU introduci si text separat - desi ar fi preferabil macar cateva cuvinte despre ele). Apoi, la fiecare din aceste "rubrici" poti incarca grupul de poze corespunzator, folosind butonul ADAUGA POZA.

[06.09.09 19:23:08]

imi pare bine ca v-ati intors, astept cu nerabdare pozele si impresiile dumneavoastra!

Cristian_h*, mariana, michirec
    Alte impresii din această RUBRICĂDrumeții prin Dolomiți: