ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.01.2011
ÎNSCRIS: 11.09.10
SEP-2009

ARTICOL ARHIVAT

E ok la banii dati

Auzisem destule pareri despre statiunea grecesca Paralia. Unele pro, destule anti. Stiam ca sunt multi romani care merg acolo, ca e posibil sa auzim si manele, ca hotelurile de 3 stele sunt de una sau doua in realitate.

Drumul

Si cate si mai cate stiam, citind impresiile altor turisti. Multe ne-au fost utile. De exemplu, in autocar evitati sa cumparati de la ghid excursiile optionale. Sunt mult mai scumpe decat cele pe care le poti lua direct din statiune. Noi nu am cumparat, altii au luat multe si apoi l-au fugarit pe ghid prin hotel. Nu-i bai! Nu trebuie sa v mai spun ca opririle sunt numai la locatii unde ghidul si soferii au interes. Nu bagi in seama si speri sa ajungi cat mai repede, sa scapi de ceea ce tine de romani.

Hotelul

Hotelul este Ok daca nu te astept la lux. Camere maricele si curate. Baia are dus, are si o cada mica. Apa este calda non-stop. Noi am avut demipensiune si nu ne-amputut plange de meniu. Dimineata bufet suedez. Produse asemanatoare de fiecare data, cafiaua proasta, sucurile ciudate. In rest, mezelurile bune, salatele super. Nu mureai de foame. Seara iti puteai alege garniturile si aveai un fel principal. De fiecare data altul si de fiecare data bogat.

Plaja, marea, statiunea

Plaja curata cu nisip fin, apa calda si curata cu intrare lina. Pana la urma e tot ce iti poti dori intr-un concediu la mare.

Statiunea curata, din fericire nu am auzit manele, chiar daca erau multi romani. Preturile acceptabile la baruri si taverne. Singurul minus la taverne ca nu sunt traditionale ca in alte parti ale Greciei.

Sa-ti ocupi timpul liber in Paralia nu e greu. O plimbare cu bicicleta te costa numai catava euro. Spectacole destule si la tot pasul seara. Cumparaturile le faci ieftin, fie ca e vorba de hainde, fie ca a vorba de mancare.

Una peste alta, merita revenit n Paralia. Cu bani putini iti faci un concediu placut.

Trimis de dogvl78 in 29.01.11 23:36:14
Validat / Publicat: 30.01.11 07:43:54
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Shidonia, Sarti

VIZUALIZĂRI: 3368 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dogvl78); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Hotelul, vazut din strada

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[30.01.11 08:27:35]

Aici ai mare dreptate, in PK se poate face un concediu mult mai ieftin si poate mai altfel ca la noi, insa cu aceeasi bani poti merge si in Thasos, la Sarti cum ai facut tu, in Zakinthos, In Corfu sau in multe alte locuri extrem de deosebite, din tara asta minunata.

dorgo
[30.01.11 10:59:38]

@dogvl78... de la Paralia, ai si "croaziera pe insula Skiathos" optional? daca da... nu stii cat costa, cat dureaza?

[30.01.11 12:06:32]

e corect, celelalte destinatii sunt mai faine. Sarti e peste PK, fara doar si poate. In acest an chiar vrem sa incercam Tassos. Vreau plaja cu nisip, nisip in mare. Sa-mi spuneti si mie unde merita mers. Conditiile de cazare ma intereseaza mai putin. Cele de pe plaja ma intereseaza

[30.01.11 12:17:37]

da, exista croaziera. Merita, e faina. Daca mergi sa alegi corabia lui costas, spectacolul e garantat. Costa in jur de 30 de euro de persoana, poate si un pic mai ieftina

dorgo
[30.01.11 12:29:05]

@dogvl78... mersi mult! Eu am ales in urma cu o saptamana Thassos, (Thassos city-town, sau Limenas), 2 bilete, vila Filiphos, 3 stele, (am mai fost acolo), incepand cu 8 iunie a. c. , m-a costat cu totul (transport Ploiesti-Thassos si retur) fara mancare... 400 euro... e vorba de 14 nopti! E o optiune... am scris si un review in iunie anul trecut, se numeste "Insula de vis", poti sa-l consulti... concediu placut!

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[30.01.11 13:03:53]

Daca vrei cazare direct pe plaja cu nisip, e greu de gasit cu autocarul, insa in Skala Potamia si/sau Skala Panagia vei gasi cateva cazari aflate langa apa si aproape de locul unde vei gasi si nisip fin si in apa si pe plaja.

Nefeli e o alternativa, vila Athina, dar nu ma intreba pe mine de conditiile de cazare de acolo, ca nu le stiu.

Oricum sa stii ca soacra-mea a fost in PK de 7 ori , odata in Thasos la Nefeli si odata in Sarti la Superior si plaja cea mai frumoasa a fost dupa opinia ei Sarti , desi eu ma cam indoiesc dar totusi o cred , pentru ca anul asta si-a luat iar bilete la Sarti.

Eu am fost la Golden beach in thasos si plaja e superba , am fost in Pk si plaja e ca la noi si apa la fel , iar in Sarti doar in vizita si plaja e cam ca la mamaia nimic deosebit. In thasos ai muntii aceia frumoasi in spate , e un pic deosebit totusi. Preturile vor fi mai mari ca in PK si poate echivalente cu Sarti.

roth
[30.01.11 13:07:40]

Costas are acum 3 vase, o adresa utila click aici , ai toate informatiile acolo, din experienta pot spune ca noi am luat de la ghid cu 25e/om si 18e/copil , iar pe vas Costas a zis ca pt 10e/om el ia si individual (de la agentii ar primi cica 5e/om lucru confirmat si in vara lui 2010 de o ghida in Skiathos). Preturile nu sunt de actualitate, insa ai cum cere info. In sezon de varf foloseste toate vasele.

In vara am avut ocazia sa ii vad unul din vase in Skiathos, pe vestita Plaja Koukounaries, si sa constat ca piciu de 5 ani pe care il stiam (baietelui lui cel mic) acum e un flacau de nadejde si conduce vasul (nu vb de parcare care a iesit brici) de n-are treaba. Ei au aceasta afacere in familie, la un moment dat cind avea doar 2 vase unul il conducea el/tatal , iar pe celalalt era baiatul cel mare, sotia si inca un marinar.

Petrecerile la el pe vas fac ca timpul sa decurga f placut, stie sa " dea cezarului ce e al cezarului" si turistul e IMPARAT la el pe vas.

Daca ajungi saluta-l si din partea unor romani care au petrecut clipe frumoase la el pe vas si mai ales povesteste cum e acuma.

MERITA BANII, daca nu sunteti multumit de croaziera promit eu decontarea!!!

Durata excursiei 1 zi cu tot cu timp liber pe insula, el face de obicei si o escala la plaja, unde daca spuneti ca ati venit cu el aveti ceva reduceri la distractii.

Nu e mult dar la banana stiu ca era 8e/pers si noi am platit 7e/pers dif oricum s-a dus dar gestul conta.

[30.01.11 19:00:20]

multam fain. Deci daca merg in Thassos gasesc nisip si nu pietre, atat ma intereseaza

[31.01.11 02:39:39]

m-am exprimat gresit. Nu ma intereseaza cazarea langa plaja. Ma intereseaza ca plaja cea mai apropiata de vila sa fie cu nisip iar in mare sa fie ok. in restm cazarea cum o fi si asa numai cate ore pe noapte stam in camera. multam, deci sunt cateva locatii care merita in thassos.

[04.11.12 15:26:19]

Am primit o sesizare cf căreia pare că sejurul relatat mai sus pare să fi avut loc (cf pozei P01) la Hotel Orea Eleni, şi nu la Orea Eleni Palace.

Sesizarea îmi pare întemeiată, astfel că am mutat recomadările în rubrica "Orea Eleni 3*".

Dacă greşesc, rog autorul acestor impresii să mă corecteze (caz în care vom reloca articolul la rubrica "Orea Eleni Palace 4*")

dogvl78, dorgo, roth
Alte impresii din această RUBRICĂOrea Eleni Hotel: