ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.01.2011
JAN-2010

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 10 MIN

Despre Roma Pass, Fiumicino-Termini si Galeria Borghese

Am ezitat putin in a incepe a scrie aceasta “impresie”, deoarece nu stiu exact de unde sa incep. Sa scriu o singura impresie, sau sa scriu mai multe? Daca scriu doar una s-ar putea sa fie prea lunga si greu de citit. Nu stiu. Oricum cand vine vorba de Roma sunt foarte multe de spus. Nu e doar vacanta in sine interesanta, ci intreaga documentare pana la calatorie e o poveste in sine.

M-am gandit in primul rand, ce ar interesa pe un viitor turist. Lucrurile cele mai importante: transportul, cazarea si timpul. Cand spun “timp”, ma gandesc ca vrem sa folosim la maxim timpul avut la dispozitie pentru a vizita cat mai multe. Cel putin asa sunt eu.

Am fost la Roma intre 26 si 30 ianuarie 2010, cu plecarea de pe aeroportul Suceava cu Blue Air. Costul biletului dus-intors pentru doua persoane a fost de 335.96 de euro. Noi am rezervat in decembrie. Probabil daca am fi rezervat mai din timp pretul ar fi fost si mai mic. Asa e cu Blue Air.

Acuma aveam emotii, daca pleaca sau nu avionul de la Suceava. Ca Blue Air incepuse destul de putin timp sa opereze pe aceasta ruta. Acuma de exemplu, Blue Air nu mai zboara de la Suceava. In 2010, aveau 3 rute: catre Venetia, Viena si Roma.

Am avut cateva peripetii privind zborul. Am sa ma lungesc la vorba, dar asta e :) Cand am facut noi rezervarea, in 2009 era un alt orar de zbor. Nu mai tin exact minte timpii de plecare, dar plecau mai repede de la Suceava, pentru ca faceau escala la Baia Mare si se intorceau mai tarziu de la Roma, deoarece ajungeau mai tarziu din Romania, apoi la drumul de intoarcere aveau escala la Arad.

Bine si frumos, ne-am scris noi timpii respectivi intr-o agenda. Nu-i mai retin acuma, dar plecarea de la Suceava era pe la 7 si ceva dimineata, si intoarcerea pe la 14. Prin email am primit si biletele, pe care le-am printat sa le avem la noi just in case. Dar nu le-am citit.

In noaptea cu pricina au fost minus 30 si ceva de grade. A fost una dintre cele mai friguroase nopti din Romania. Ne-am sculat cu noaptea-n cap si la ora 5 eram prezenti la Salcea pentru imbarcare. Acolo era ceva miscare, faceau imbarcarile pentru zborul Tarom, inspre Bucuresti. Ne intreaba ala: - Spre Bucuresti? Zic: - Nu, la Roma. Inca nu s-a deschis check inul. Ne punem la asteptat. Imbarcheaza astia ce imbarcheaza, termina. Strang toate catafrusele si ramanem numai eu cu nevasta-mea asteptand ca istetii :) Singuri pe acolo. Politaii s-au retras la un baut de cafea, ceai prin birouri.

Ce naiba? Eu stiam ca trebuia sa plecam. Scot hartiile pe care le-am printat, cand ma uit: timpul plecarii: 9:15. Nu-mi venea sa-mi cred ochilor. Il intreb pe unul si-mi zice ca nu mai face escala la Baia Mare si pleaca mai tarziu. Am mai facut o plimbare pana-n Suceava si inapoi, ca era prea mult de asteptat. Cand am revenit totul a decurs normal. Am ajuns la Fiumicino pe la 11.

IMPORTANT: ROMA PASS

Daca stati in Roma mai mult de 3 zile si aveti de gand sa vizitati mai multe obiective turistice recomand sa cumparati acest card. Veti economisi atat timp cat si bani.

Noi le-am cumparat din Fiumicino. Din cate am citit, acesta este cel mai bun loc. Au intotdeauna in stoc si e simplu de gasit magazinul. In functie de zona unde veti sta, interesati-va unde se vand aceste cartele.

Cand am cumparat noi, am dat 23 de euro. Acum cred ca s-a mai scumpit. Pagina passului e: click aici. De asemenea cititi aceasta pagina care va explica in detaliu cum stau lucrurile: click aici

Cand am fost noi, iti dadeau doua cartele, una pentru intrarea la muzee si una pentru transport. Acum, din ce am citit pe pagina lui Ron, au unit aceste cartele in una singura. Deci daca o folositi in autobuz, metrou etc. este validata si aveti trei zile (pana la miezul noptii) pentru a o folosi.

Am citit acum si pretul e de 25 de euro.

Ce este Roma Passul? Este o cartela pe care o folositi la intrarea la muzee si diferite obiective si de asemenea in toate mijloacele de transport. LA PRIMELE DOUA MUZEE LA CARE O FOLOSITI AVETI INTRAREA GRATIS. De aceea e bine sa faceti astfel ca aceste doua prime muzee sa fie cele mai scumpe. Trebuie sa va faceti programul in functie de aceasta cartela, deci atentie mare.

Pentru primele doua obiective eu personal am optat pentru Galeria Borghese si Colloseum. La Galeria Borgheze preturile sunt cum urmeaza:

(*) Full price € 8,50

(*) Reduced € 5,25

- European Union citizens between 18 and 25 years old

- European Union full-time public school teachers

(*) Free € 2,00

- European Union citizens younger than 18 years old

- European Union citizens older than 65 years old

-European Union students and teachers of Arts, History of Arts or Architecture courses

- European Union full-time public school teachers

Se economisesc bani, cumparand aceasta cartela? Da, nu doar bani ci si timp. Un calcul simplu facut de Ron:

Galeria Borghese €8.50+ Colosseo, Forum, Palatine Hill €12 + Un Bilet Normal pt. 3 zile de autobus, metro €11 = 31.50 €

Numai la acest prim calcul ati economisit deja 6.50 €. Nu mai calculez ca aveti reducere la multe dintre obiectivele pe care le veti vizita. Oricum e rentabil.

Cand vine vorba de timp – in primul rand e intrarea de la Colloseum, unde mai tot timpul e ditamai coada. Daca aveti Roma Passul, nu trebuie sa stati la coada. Oamenii stau la coada ca sa-si cumpere bilet. Cu Roma Passul intrati direct. Treceti pe langa coada si folositi aparatul din mijloc. Este special pentru Roma Pass.

Datorita faptului ca biletul de la Colloseum e Combo, intrati tot cu Roma Passul si la Forum Romano – Palatine Hill – tot gratis.

Din Fiumicino de unde se poate cumpara Roma Passul??

Dupa ce ati luat bagajele si iesiti prin usile glisante, unde sunt cei care asteapta, faceti dreapta si urmariti semnul catre tren. Undeva dupa magazinul SmartPhone este un oficiu cu rosu, scrie: “Tourist Information: Roma Pass”. Personal, nu am facut poze, ca stiti cum e atunci cand aterizezi, nu-ti arde de poze vrei sa pleci cat mai repede de acolo, dar vedeti pagin asta, deoarece sunt si poze: click aici

Exact de aici am cumparat si noi Roma Passul. Trebuie sa fie undeva inainte de a cobora niste scari rulante pentru a ajunge la gara. Roma Passurile sunt in niste plicuri speciale si pe langa card, mai gasiti:

*O harta a Romei, cu transportul public si locuri de vizitat. (Personal nu prea am folosit aceasta harta, hartile care le-am printat din cartea lui Rick Steves mi-au fost de mai mult folos.)

*Lista muzeelor la care aveti reducere cand folositi Roma Passul

*Stiri din Roma: Spectacole, galerii de arta, sau ce are loc in perioada respectiva la care ati putea avea reduceri.

DE LA FIUMICINO LA TERMINI

Am luat Leonardo Express care ne-a costat 11 euro de persoana. Leonardo Express mege direct pana in gara Termini si face aproximativ 30 de min. Trenul pleaca de doua ori pe ora la si 7 minute si la si 37 de minute. Deci daca ati pierdut unul, vine imediat urrmatorul. click aici - este explicat in detaliu si cu poze, cum se ajunge pana la tren. Daca urmariti semnul cu tren ajungeti fara probleme. Statia de tren, face parte din aeroport si nu parasiti aeroportul pentru a ajunge la ea.

DUPA CE CUMPARATI BILETELE BAGATI-LE IN APARATELE GALBENE PENTRU A LE VALIDA. Le printeaza ora plecarii pe spate. Daca nu sunt astfel compostate, puteti primi amenda.

Roma Passul nu face reducere la Leonardo Express, doar mai incolo la metrouri, autobuze etc.

Cand ne-am intors la Fiumicino, am cumparat biletele in Termini de la automate, dar am uitat sa le compostam. A fost si controlorul, dar nu ne-a zis nimic. Cred ca daca am fi fost in Romania nu am fi scapat fara amenda – ca o comparatie e autobuzul de la Gara de Nord inspre Otopeni. Multi isi cumpara bilete dar nu le composteaza (nu suntem traiti la oras). Astia de la RATB, fac controale la greu in aceste autobuze. Am vazut eu de cateva ori cum au dat amenda si se vedea de la o posta ca oamenii trec doar prin Bucuresti. Dar na... de-ai nostri trebuie sa te feresti.

IMPORTANT – GALERIA BORGHESE

Nu mai spun ce este Galeria Borghese, deoarece majoritatea celor care merg la Roma, sunt sigur ca s-au instruit inainte. Avem opere de ale lui Carravagio, Titian, Bernini etc. Cum nu sunt premise aparatele foto inauntru, nu o sa vedeti multe poze in afara de cele oficiale.

Cum se ajunge la Galeria Borghese? Aaa…inainte de asta. REZERVATI! Daca nu aveti rezervare nu veti putea vizita muzeul. Trebuie sa faceti rezervare din tara prin telefon.

Luni e inchis.

Va puteti cumpara biletele online sau faceti doar rezevarea prin telefon. Daca cumparati biletele onlinei tot mai trebuie sa platiti 1 euro pentru a ridica biletele. Dar daca aveti de gand sa folositi Roma Passul, nu trebuie sa cumparati biletele ci doar sa rezervati.

click aici Aici sunt numerele de telefon la care puteti suna, sau puteti pune nr. dvs de telefon si va suna ei. Trebuie sa spui numele si la ce ora doresti.

Se admit doar 360 de persoane la fiecare 2 ore.

(trebuie sa parasiti muzeul dupa expirarea celor 2 ore)

Timpii de

Intrare - Exit

09 a. m. - 11 a. m.

11 a. m. - 01 p. m.

01 p. m. - 03 p. m.

03 p. m. - 05 p. m.

05 p. m. - 07 p. m.

Trebuie sa fiti acolo cu jumatate de ora inaintea orei de intrare. La baza scarilor, mergi cu Roma Passul si-l arati si te intreaba numele. Oricum ai si codul cu tine, care ti l-a spus la telefon, in caz ca nu-ti gaseste numele. Biletele sunt imediat la dreapta. In stanga, trebuie sa lasi genti, aparate de fotografiat sau orice altceva mai aveti la voi. Tot de acolo se poate inchiria ghid audio, cu casti, care costa 5 euro. Eu am inchiriat unul si mi s-a parut foarte interesant.

Muzeul e pe doua etaje, jos sunt sculpturile, iar la primul etaj sunt tablourile. Daca e foarte aglomerat jos, cand intrati, mergeti intai sus si vedeti tablourile apoi coborati jos. Oricum este destul timp in 2 ore pentru a vedea totul. Urcarea la etaj, se face din camera din spate... cea care da inspre gradina, sunt niste scari in coltul din dreapta, cum privesti spre gradina din spatele casei.

Noi am avut rezervare de dimineata la 9. Sunasem inainte si m-am inteles bine cu italianca. Vorbea bine engleza, dar cu accent puternic Italian – la telefon trebuie sa recunosc ca suna foarte sexy. Cine stie, ce harca de baba o fi fost :))

CUM SE AJUNGE LA GALERIA BORGHESE?

Mai se face o confuzie. Villa Borghese... e numele parcului. Daca vreti sa ajungeti la muzeu, trebuie sa spuneti Galeria Borghese. Noi am mers cu autobuzul 910, care a plecat din Termini. Trebuie coborat la statia PINCIANA/MUSEO BORGHESE, care e aproximativ a 5 statie. Noi am intrebat niste italience si ne-au zis cand sa coboram. In autobuz, daca vrei sa cobori la urmatoarea statie, trebuie sa apesi un buton care e pe usile de langa iesire. De obicei il apasa italienii si nu-i nevoie.

Planul a fost, sa facem Galeria Borghese de dimineata venind cu autobuzul 910, dar plecand prin parc. Cam peste tot, pe unde am fost am incercat sa-mi fac o ruta de intrare si o ruta diferita de iesire, ca sa impusc doi iepuri deodata. Ca sa vezi strategie.

Cand am plecat de la Galerie, am luat autobuzul electric 116, care e in capatul strazii, in mijlocul parcului. Ala, cica trece pe langa Pantheon, dar noi ceva ne-am incurcat cu ala. Nu prea conta, deoarece avand Roma Passul, am schimbat mai multe si astfel am vizitat mai multe locatii. Odata ce eram ajunsi la o statie de metrou, oricum era simplu.

Exista o carte in engleza, Rick Steves Rome’ 2009, si din asta mi-am scos la imprimanta mai multe harti. Hartile astea mi-au fost de ajutor. Sunt harti desenate cu creienul, dar sunt foarte folositoare. Au exact informatiile de care ai nevoie. Cartea se gaseste pe net in format electronic si poate fi copiata.

Cu hartile din cartea asta si cu fisele pe care mi le-am facut, m-am descurcat de minune :) Mi-am facut pagini cu orele si zilele cand sunt inchise muzeele... Ca e crima mare, sa ajungi la unul si sa-l gasesti inchis.

Cred ca ar trebui sa scriu pe zile, cum am vizitat noi, ca ma mai pot lua si dupa poze. Dar fiecare ar trebui sa-si faca propriul program, in functie de ziua cand ajunge si cand pleaca.

Am obosit, cat am scris azi. Nu stiu daca mai are rost la lungesc mesajul asta. Am sa vorbesc despre Vatican, Hotel si celelalte locuri vizitate intr-o alta “impresie”, continuarea la asta.

Sper sa nu fie prea amestecate, lucrurile care le-am scris aici. Daca aveti intrebari si credeti ca v-as putea ajuta, sa-mi ziceti.

Trimis de TraianS in 27.01.11 16:12:19
    Validat / Publicat: 27.01.11 17:54:17
    • A fost prima sa vizită/vacanță în ITALIA

VIZUALIZĂRI: 29376 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (TraianS); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Termini, vazut de la o iesire din subterane. Nu era iesirea cea buna, asa ca am intrat din nou in mina. Undeva in stanga pozei e statia cu autobuze.

mahtobleyla* [27.01.11 18:03:00] »

Bravo!

Nu cred ca puteai descrie mai complet de atat.

Pentru una ca mine, speriata de bombe cand nu controleaza absolut totul intr-o locatie straina, e perfect

sandu.53 [27.01.11 18:07:24] »

excelenta prezentare! felicitari!

dorgo [27.01.11 19:21:14] »

Sensa-parole e senza-tional!

radu123 [28.01.11 00:05:44] »

Felicitari, foarte util! asteptam continuarea, hotelul, obiective.

Alex_Macedo [28.01.11 09:06:56] »

Jos Palaria, domn'Traian!! Mai exact de atat, nici ca se putea!!... si eu sunt la fel de "apucat", cand vine vorba de, detalii!!

Bravos!!

mirelab [28.01.11 09:21:01] »

Mi-ai luat o piatra de pe inima cu acest review. Aveam constiinta incarcata ca nu am reusit sa scriu despre cele 5 zile ale noastre la Roma, dar acum dupa ce am citit randurile tale m-am linistit, nu mai este nimic de adaugat... ma rog, restul este doar Roma care trebuite traita.

FELICITARI (nu intamplator scris cu majuscule) !!

TraianS [28.01.11 17:06:29] »

Multumesc tuturor pentru incurajari

Am inceput sa citesc "reviewurile" voastre si toti sunteti oameni de nota 20. Sper ca in timp sa va cunosc mai bine. Siteul asta incepe sa creeze dependenta.

Intrebare pentru moderatori: se pot incarca si poze din Google Street View, pentru a explica mai bine unele trasee, sau doar poze personale?

webmaster [29.01.11 15:55:33] »

Atât timp cât deja au fost publicate deja poze de pe GOOGLE earth/maps exact în scopul detalierii unor trasee, nu văd de ce nu.

Dragoș_MD [29.01.11 16:09:23] »

Totuşi numele corect al galeriei este BORGHESE, nu Borgese... Nu de alta, da' e vorba despre casa şi colecţiile familiei Borghese, nu?

TraianS [29.01.11 17:29:32] »

@webmaster

Ma refer in special la poze de genul urmatoarei: click aici

Orasele mari de obicei sunt acoperite de Google Street View si as folosi astfel de poze, luate direct din program. Ar fi de mare folos. Nu stiu cum ar fi cu copyrightul.

Mai am o rugaminte, am mai citit pe site si am vazut ce "probleme" s-au iscat datorita concursului care exista. As dori sa ma retrag din acest concurs. Imi pare rau - dar inca nu stapanesc destul de bine optiunile acestui site, pentru a sti unde se face aceasta cerere.

@Dragos

Da, e vorba de Famila Borghese. Imi cer scuze pentru greselile din "review". Am scris in graba si am facut mai multe greseli de gramatica, spelling si ortografie.

Am sa fiu mai atent pe viitor.

webmaster [30.01.11 00:03:45] »

@TraianS, daca americanu' le foloseste, putem si noi; in plus, iata un exemplu dat chiar de ei:

Journalists can embed Street View images on their websites to show the location of news events. For example, The New York Times embedded a Street View image to show the location of an earthquake in Italy.

Nu mentioneaza nicaieri ca pentru a le folosi este nevoie de acordul lor sau ca li se incalca drepturile de copyright.

Cat despre retragerea din concurs, aceasta iti este la indemana in asanumitul "Contul meu" (accesibila din prima pagina a site-ului), pe ultimul tab (Setari - click aici) in ultima pozitie trebuie sa bifezi optiunea " NU DORESC sa particip la Concursul cu Premii (Clasamentul "TopUsers - Anul Curent") "; nu uita inainte sa inchizi aceasta pagina, sa apesi pe butonul [MEMOREAZA]!!!

PS - evident cred ca acele poze nu vor primi PMA. Indiferent daca participi sau nu la concurs. (de fapt, prin renuntare la concurs, nu vei putea opta pentru un premiu la finalul acestuia - asta neinsemnand ca nu vei mai primi PMA din partea site-ului si/sau a utilizatorilor atunci cand cred/em ca este cazul).

dorgo [30.01.11 10:44:49] »

@TraianS... felicitari pentru review... din statione Tremini, daca ai picioare bune, poti face mai toate obiectivele importante "pe jos", caci Roma in urma cu 2 milenii nu era mai intinsa decat... Sighisoara... pietele Navona, Essedra, Espagna, Popolo, Colosseumul, Via de Fuori Imperiali, Columna lui Traian, Vila Borgese, Fontana di Trevi, Stadionul Centomilla, Statuia Viottorio Emanuelle II (eliberatorului Italiei de austrieci) si Vaticanul (care e ceva mai departe), pot fi vizitate "la pas", intr-o zi, cu o harta buna in mana si cu un termos plin cu cafea plus doua flacoane de Red Bull...

a.sr* [28.09.11 22:39:09] »

mi-a placut!

vivas71 [06.02.13 22:01:49] »

@TraianS: Cu respect va salut si doresc sa multumesc tuturor celor care posteza impresii despre aceste locuri minunate, care trebuiesc vazute cel putin odata-n viata.

Desigur, incerc si eu acum sa strang cat mai multe informatii de pe acest site minunat, AFA cu care sper sa ma descurc in breakul meu din martie, cu familia la Roma.

Doresc sa stiu daca intrarile la aceste obiective istorice copii au anumite reduceri sau platesc bilet intreg, in cazul meu un copil de 9 ani. Stiu ca transportul urban in Roma este gratis pt. copii sub 10 ani, dar daca vom cumpara Roma Pass atunci pt. intrarea la cele doua obiective (la alegere) mai este necesar sa cumpar si pt. copil biletul de intrare, asta presupunand sa stau la rand totusi.

Doream sa stiu cum as putea ajunge de la Ciampino in oras, am vazut ca voi ati aterizat pe Fiumicino, iar acolo sunt mai bune legaturile cu orasul, nu stiu mai studiez.

Multumesc pt. utilul si detaliatul comentariu pe care l-ai postat, mie mi-a fost de ajutor in multe privinte, referitor la calatoria pe la siturile si frumusetile romane.

Nasshu [06.02.13 22:17:51] »

@vivas71:

E vorba de o calatorie virtuala sau ai calatorit ''fizic''?

vivas71 [06.02.13 23:32:47] »

@Nasshu: Desigur, o calatorie virtuala prin Roma cu Map-ul de la Google. Am spus ca mi-a fost de ajutor comentariile lui TraianS privitor la calatoriile lui pe la acele situri. Ok?

Dragoș_MD [07.02.13 08:27:33] »

@vivas71:

privitor la calatoriile lui pe la acele situri.

Cred că neînțelegerea pornește de la cuvântul "sit"; la origine, în limba română, avea exclusiv înțelesul de "loc (eventual cu vestigii arheologice)". Dar de când cu internetul ăsta, i s-a 'lipit' și înțelesul de "pagină/portal de internet", din simplul motiv că, în engleză, se scrie la fel...

TraianS [08.02.13 21:21:00] »

@vivas71: a trecut ceva timp de la calatoria mea la roma si mi-a iesit putin din sistem iti recomand sa pui intrebarile pe cae le ai intr-un "Ce-mi recomandati? ", de pe prima pagina sii sunt sigur ca colegii te vor ajuta. De la ciampiano sunt autobuze pana la o statie de metrou. nu ar trebui sa fie foarte complicat. spor la documrntare si vavanta frumoasa!

webmaster26 [27.01.16 17:12:01] »

Mutat în rubrica "Sfaturi utile pentru o vacanță reușită la Roma, ROMA" (nou-creată pe sait)

a.sr*, Alex_Macedo, dorgo, mahtobleyla*, radu123, sandu.53, TraianS, vivas71
    Alte impresii din această RUBRICĂSfaturi utile pentru vacanța la Roma: