ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.01.2011
DIN: Brasov
ÎNSCRIS: 26.01.11
JAN-2011

Dezgust total

Daca cumva faci greseala sa parchezi in parcarea lor, concesionata sau luata cu japca, "domnul" patron iti poate demonstra cat de bine sta limba romana la capitolul injuraturi.

Si, pentru ca un patron de "hotel da' 4 stele" nu se poate deranja doar pentru 2,3... 7... 9 injuraturi, urmeaza amenintari si cele mai de prost gust comentarii legate de vestimentatie, par, firma hainelor pe care le porti si tot ce poate de in vileag starea ta sociala.

Tot monologul se termina printr-un triumfator "n-ai tu fata de hotelu' meu da 4 stele! ".

Sedere placuta la mirifica pensiune de 4 margarete Casa Tirol!

Cu tot dezgustul,

Un fost viitor client

Trimis de bianca.m in 26.01.11 21:47:56
Validat / Publicat: 26.01.11 23:29:19

VIZUALIZĂRI: 1900 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bianca.m); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
[1 PMA]
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

webmaster [26.01.11 23:28:06] »

Articolul rămâne doar pentru informare. Nu participă nici la concurs, nici la evaluarea pensiunii.

andrushk [27.01.11 00:43:34] »

Am avut o experienta neplacuta si penibila in fata pensiunii pt ca in asemenea loc nu as intra sub nici o forma. Povestea incepe astfel. Am oprit in fata pensiunii sa adunam si noi niste informatii. De sus urla o individa intreband daca suntem cazati acolo, am raspuns ca nu. Aceasta a inceput sa se agite si sa ne spuna sa plecam ca nu avem voie acolo. Dupa ce i-am raspuns ca putea sa spuna acest lucru pe un ton mai frumos m-am urcat inapoi in masina sa plec din acel loc, cand surpriza, de sus a inceput sa ploua cu bucati de gheata pe masina, aceasta ploaie a continuat pana cand am iesit din raza de actiune. Am mers mai departe si am incerat sa intoarcem undeva... in fine pana la urma am gasit loc unde sa intorc, am fost nevoita sa tranzitez din nou strada din fata Casei Tirol din Predeal, cand surpriza individa era jos in fata pensiunii si se indeletnicea cu aceeasi ocupatie si anume aceea sa arunce cu bucati de gheata din nou spre masina pe care o conduceam. Sincer nu am mai intalnit asemenea specimen, si sper sa nici nu mai intalnesc. Nu stiu ce fel de oameni sunt angajati acolo, sau poate era proprietatea dansei, ca din cate am vazut toata strada era proprietatea acestei persoane... Oricum ce am putut pati acolo, cred ca nici la usa cortului nu voi pati...

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
TORA INGRID [27.01.11 09:40:53] »

Observatie la modul general - tonul face muzica! Nu as fi atât de convinsa de dreptatea ce-o afirma fosta viitoare turista... cred ca un patron de pensiune din Predeal nu sta prin parcari sa se injure cu turistii. Mai cred ca daca parchezi intr-un loc rezervat sau proprietate privata/concesiune si ti se spune din prima ca nu poti parca acolo, te conformezi sau incerci civilizat sa convingi persoana ca e pentru scurta durata si nevoi urgente. O reactie din partea acelui om asa cum ai descris-o ma face sa cred ca soferul masinii a avut un limbaj cel putin la fel de neadecvat, cum spuneam, tonul face muzica.

Nu stiu daca o pensiune trebuie privita in lumina aruncata de acest incident, in care am convingerea ca erati cam la fel de vinovati... Parerea mea.

( ca o paranteza - in Austria nici nu se punea problema sa parchezi unde nu ai dreptul , chiar daca era parcarea unui hotel sau pensiuni, patronul nu te injura , cheama personajul acela dragut cu carnetul de amenzi si te articuleaza imediat . In Tirolul cel adevarat ...)

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
bianca.m [27.01.11 11:04:02] »

In mod normal da, tonul face muzica. Insa din moment ce mai exista cel putin un review negativ pentru aceasta pensiune si pe aceasta tema, totul devine sceptic, nu?

Am citit un review tot pe acest site unde unor turisti le-a fost aruncata gheata pe masina din cauza stationarii in fata pensiunii. Un sambure de adevar tot exista.

Dar, ceea ce este curios, ce persoana sta sa raspunda imediat postului unui turist care a ales sa isi faca publica patania? Din cauza temperamentului patronului cei de la pensiune si-au angazat un purtator de cuvant care sa incerce sa le reabiliteze imaginea?

Si nu, patronul nu sta in parcare. Sta inauntru si, ciudat sau nu, pare a fi foarte fericit sa iasa imediat afara pentru o tura de cearta ca la usa cortului, doar asa isi mai alunga plictiseala din timpul saptamanii, cand numarul de dispute scade considerabil, banuiesc din cauza ca sunt direct proportionale cu numarul turistilor.

Scopul acestui post nu a foat de a avea si o disputa online cu cineva din cadrul pensiunii asadar, nu este o regula general valabila ca li sa va intampla la fel tuturor celor care stationeaza acolo.

Sperand ca marlania in Romania este in scadere, va doresc o zi frumoasa.

Bianca Manolache

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
vladex [27.01.11 11:24:04] »

Da, cred ca ai dreptate @bianca. m.

Acelasi ''purtator de cuvant'' iese in parcare si arunca dupa masini si cu o carja. ))

TORA INGRID [27.01.11 11:48:12] »

Bianca Manolache, doua ciudatenii marca Twilight Zone imi retin atentia cand vine vorba de afirmatiile domniei voastre - inrudirea in vehementa cu @andrushk, user la fel de anonim cu @bianca. m, amandoua din Brasov, fara activitate, a se citi review-uri pe AFA, dar cu interventii la adresa unei parcari. Am impresia ca ori ati fost in aceeasi masina ori va suprapuneti ca identitate si daca n-ati reusit in primul demers, un ecou la impresiile pozitive ale altcuiva, reveniti cu imprecatii, probabil singurele amintiri turistice pe care le aveti si care merita povestite sunt altercatiile din parcari. - modul in care incercati sa ma atacati atribuindu-mi pozitii si functiuni pe care nu le am (PR al casei Tirol) demonstreaza ultima dvs afirmatie la care eu as adauga si [altele]. Desi ati intrat pe site si v-ati facut cont, nu o data, ci de doua ori, desi nu aveti nimic interesant de spus ci doar sa va rezolvati rafuieli personale gen Pitzi si Cocalaru, nu intelegeti ca nu asa se petrec lucrurile pe AFA. Afirmatiile se probeaza, atitudinea conteaza, cum spuneam, tonul face muzica... Mai citesc odata ce-ai scris, da ...dezgust total...

PS- nu vad un review scris anterior si negativ , vad unul pozitiv la care ai scris un ecou tot despre parcare ....asta e unii poate dorm prin parcari si le asimileaza cazarii.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
santana* [27.01.11 12:45:09] »

Hai că am ajuns să ne certăm şi pentru parcări! Măcar în Bucureşti te costă 900 de lei o parcare eşuată în locuri nepermise sau direct în proprietatea altuia. Scapi aşadar mai ieftin decât în Predeal, unde, cu două-trei trimiteri la origini şi aluzii la "adidasu" de pe căciulă, pleci liniştit spre casă, cu avertisment, suspendare sau banare. Că, vorba aia, tot Banatu-i fruncea.

bianca.m [27.01.11 15:21:42] »

Va voi povesti intamplarea pentru ca nu inteleg cum niste oameni se pot implica astfel intr-o situatie in necunostinta de cauza.

Ieri, 27 ianuarie am mers la Predeal cu cativa prieteni sa profitam de faptul ca era zapada, soare si partiile libere. Am stationat in fata pansiunii deoarece vroiam doar sa ne luam schiurile/placile si sa plecam. Restul se intoarceau cu masina la Brasov. Cat poate dura sa scoti un echipament dint-o masina? Eu zic ca 1 minut maxim. In momentul in care am deschis usa a aparut un tanar care ne-a intrebat daca suntem cazati la ei. Raspunsul fiind "nu" ne-a cerut imediat sa plecam. I-am explicat ca dureaza un minut. Nu a vrut sa auda nimic asa ca ne-am dus sa parcam in alta parte. Domnul acesta a stat afara si cand ne-a vazut parcati in parcare a venit sa ne spuna ca nu avem voie nici acolo deoarece este parcarea pensiunii.

Ma repet. Acest incident s-a patrecut ieri, intr-o zi de miercuri in care statiunea este goala si parcarile la fel iar noi vroiam un minut ca sa scoatem echipamentul.

Atunci l-am intrebat si noi uimiti, de ce nu ne-a spus de prima data unde avem voie sa parcam, ca sa nu mai bajbaim atat. Ne-a spus iarasi, ca nu avem voie nici macar un minut acolo asa ca sa plecam imediat. Toata discutia asta a durat mai mult de un minut, ne-am fi putut lua echipamentul de 5 ori in timpul acela. Vazand ce se intampla a aparut un domn care a spus ca este patronul si a inceput sa injure. Ca si cum nu este de ajuns, a urmat " cu hainele astea de doi bani nu o sa te primesc niciodata in hotelu' meu de 4 stele. N-ai tu fata de 100euro pe noapte. Uita-te la tine cum arati, ce par ai etc... ". Vazand ca nu se poate discuta cu domnul, am plecat.

Nu am postat acest mesaj pentru ca am o frustrare si vreau sa-mi rezolv o rafuiala pe acest site, ci pentru ca m-am saturat de marlania de la noi si de proasta crestere, astfel am decis sa nu ma cert cu domnul in plina strada ci sa ii scriu un review. Am calatorit destul si pot spune ca atitudini de genul celei descrise mai sus nu am mai vazut pe alte meleaguri. Este autohtona.

Da, mi-am facut cont pe acest site ca sa postez aceasta situatie. Imi pare rau ca am inceput cu o disputa, dar cu siguranta voi reveni si cu lucruri placute.

Pe de alta parte, de ce not pot fi postate si critici pe acest site? Care este spiritul AFA? Nu sa povestesti despre locuri in care ai fost?

@ tora ingrid cred ca puteti vedea ca nu am nici o intentie sa am o diputa cu dvs, insa nu inteleg de ce atata ardoare pe o anumita tema si in necunostinta de cauza? Nu mai spun ca mi se par extrem de deplasate presupunerile despre alt cont, prostie, dormit in parcari etc. Vad ca aveti comentarii frumoase postate asa ca nu va inteleg atitudinea.

Bianca Manolache,

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][7 voturi]
dragos17 [28.01.11 22:46:28] »

He, he... foarte frumos ce am citit pana acum

Deci un patron de pensiune injura potentiali turisti? Trebuie sa fi facut si voi ceva ca altfel nu iesea scandal.

Oricum la noi putem vedea de toate. Apropo, daca tot era parcarea lui si tinea asa mult la ea de ce nu a pus niste lanturi sau cateva placute cu rezervat... bla, bla???

Inseamna ca locul nu e tocmai al lui, e amenajat de el dar apartine primariei din predeal... oricum e dubioasa treaba... Si daca ziceati ca aveti rezervare la pensiune se scotea covorul rosu pentru o primire frumoasa nu???

Hai pa.

Dragos

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
Ari [03.02.11 16:47:08] »

Am mancat si eu o data la acest restaurant - modest - preturi mari pentru marimea portiilor si calitatea preparatelor - igiena mai mult decat indoielnica. Pozitia asezamantului intradevar excelenta - de la restaurant iesi direct pe partie.

In rest sunt restaurante cu adevart bune in Predeal.

anadragusin, bianca.m, dragos17, piti, santana*, TORA INGRID, vladex
Alte impresii din această RUBRICĂCasa Tirol: