ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.01.2011
    JAN-2011

Maroc pentru individualisti

Yarabi -- Oriental dream --

Orasele imperiale

Dupa ce mai vizitasem Marocul ca cativa ani inainte si stiam ce ma asteapta (credeam eu; -) – m-am bucurat sa ma reintorc. Partea din sudul Marocului din Marrakesh peste Munti Atlas pana la dunele de nisip ale Saharei mi-a ramas in amintire ca fiind una dintre cele mai placute calatorii din ultimi ani. Doar ca de data aceasta ne-am propus sa vizitam celelalte 3 orase regale ale Marocului si anume Fes, Meknes si Rabat cu o mica deviere spre Casablanca unde doream sa vad faimoasa Cafenea “Rick’s” si sa petrecem revelionul la malul marii in statiune a El Jadida, mai putin cunoscuta de turisti.

Am zburat cu Ryanair una dintre cele mai ieftne companii aeriene LowCost la un pret de 70,00 EUR pe persoana dus / intors Frankfurt (Hahn) – Fes. Cu o inarziere de circa o ora din cauza temperaturilor foarte coborate din Germania (circa -10 C) am aterizat in Fes seara dupa ce apusese soarele. Si totusi iesind din aeroport ne-a intampinat o briza placuta de primavara (+ 20 C!) si un angajat al companiei de inchirieri de masini Budget – morocanos, plictisit si fara dinti in gura.

De mai mult de o ora va astept! – brombane el intr-o franceza stalcita si ne inmaneaza o cheie de masina. Doua semnaturi mai tarziu, puse in graba pe o tejgea din incinta aeroportului pe un contract scris in limba franceza, ne luam in primire masina intr-o parcare micuta din fata aeroportului, intr-o bezna totala.

Vede-ti …masina este aproape noua si fara lovituri si deschide portbagajul sa se faca putina lumina imprejur. Eu zambesc ironic – dar el intelege zambetul meu ca un OK si isi ia ramas bun neuitand sa ne reaminteasca ca asigurarea noastra nu acopera cheltuielile in caz de furt, spargerea parbrizului sau a rotilor de masina si pentru a acoperii acest risc ne-a blocat 1.000,00 EUR pe card. Pornim la drum, iesim din aeroport –directia Fes – Hotelul Jnan Palace. Drumul este ingust si slab iluminat si din cand in cand traverseaza peste el cate o capra, magar sau un caine fara stapan si parca abia acum imi dau seama ce fel de contract am incheiat…ieftin?? cei doar 180 EUR / saptamana simt ca se vor ridica instantaneu la 1.180,00 EUR ….

Aeroportul se afla la circa 15 km departare de oras si cum ne apropiem de Fes strazile devin mai late si luminile orasului se vad in departare – un oras cu peste 3 milioane de locuitori. Oare cum vom gasi hotelul nostru fara sa stim unde se afla? Dar nici nu trecem bine de periferiile orasului ca ni se si alatura o motocicleta cu un „binevoitor“ care ne face semn sa deschidem geamul. In fiecare ghid turistic sunt descrisi acesti binevoitori care abia asteapta sa-ti vina in ajutor – acompaniindute pana la hotel in speranta unui bacsis. Eu cobor geamul masini si intreb: Hotel Jnan Palace – Suivez-moi…ne raspunde motociclistul. Dar sotul meu…nu si nu…vom gasi si fara ajutorul lui hotelul – te-am avertizat sa nu deschizi geamul… si o ia direct in directia opusa lui – pentru a-mi demonstra mie ca nu are incredere in el. Si asa ne invartim cateva strazi incoace si incolo pana cand tot trebuie sa intrebam pe cineva si ajungem intr-un tarziu la intrarea in hotel.

Nu stiu cum sa descriu Hotelul Jnan Palace- intrarea este impozanta – o poarta ca de palat, o curte imensa cu plate exotice si sala de receptie frumos decorata. Receptionista – simpatica, vorbeste si engleza si astfel primim cheia de la camera si doi angajati ne acompaniaza pana la camera. Dar in camera – dezamagire. Mobila este veche, baia cu robinetele ruginite si vana cu mucegai. Hotelul construit in anii 80 se pare ca nu a mai fost renovat de foarte multi ani. Si pe deasupra ne aflam intr-o zona a orasului unde dupa apusul soarelui nu mai intalnesti picior de om pe strazi. Iesim totusi la o mica plimbare si pentru a cauta un bancomat si pentru a cumpara o sticlade apa. In tarile africii (ca dealtfel aproape in toata lumea) nu se recomanda sa consumi apa de la robinet – de multe ori nici macar pentru a te spala pe dinti! Gasim la coltul strazii un bancomat si scoatem niste bani cu cardul maestro fara nici o problema. La un mic chiosc cumpar doua sticle de apa si trebuie sa am incredere in vanzator deoarece inca nu cunosc preturile. Dar pentru 2 sticle platesc mai putin de 1 EUR – ceea ce mi se pare OK si urcam din nou in camera. Hotelul este de categorie lux (5 stele) de aceea suntem foarte dezamagiti si a doua zi de micul dejun foarte saracacios.

Pornim la drum cu burtile aproape goale cu dorinta de a vizita astazi site-ul archeologic Volubilis si orasul Meknes. Gasim cu usurinta autostrada spre Rabat (atentie este cu plata! dar foarte ieftina - este bine sa aveti la voi bani marunti) si in mai putin de jumate de ora suntem in Meknes. Urcam in orasul vechi situat pe un deal si parcam intr-o parcare oficiala. Astfel de parcari sunt supravegheate – si cu gandul la asigurarea noastra platesc cu placere cei 5 dinari (circa 0,50 EUR). Orasul Meknes unul dintre cele 4 orase regale ale Marocului, a fost capitala Marocului sub domnia lui Moulay Ismail intre anii 1672-1727 si face parte din Patrimoniul mondial UNESCO din anul 1996. Trecem prin poarta de intrare a orasului – Bab Mansour admirand mozaicurile azurii de o calitate excelentă. Coloane de marmură luate de la ruinele romane de la Volubilis (site-ul archeologic se afla la circa 30 km departare) au fost folosite pentru a construii aceasta poarta care iti impune nu doar prin marimea ei - fiind cea mai mare poarta din Maroc ci si prin sculpturile filigrane ca o dantela facuta din piatra. Moulay Ismail a construit acest oraş magnific cu ajutorul a aproximativ 30.000 de sclavi si zidul care inconjoara orasul de 40 km lungime mai este si acum aproape intreg. Pietele acoperite din Meknes “ souk”-urile cum sunt denumite aici, sunt printre cele mai frumoase şi cele mai originale ale ţării. Meşteşugurari impartiti in zone specifice isi prezinta lucrarile din ceramică, tesaturi, bronz si bijutieri fara sa ne agaseze. Ne plimbam printre stradute inguste, intortocheate, acoperite cu nuiele printre vanzatori ambulanti, magari incarcati cu saci si mirosuri puternice - o amestecatura intre parfum, cardamon si intestine uscate la soare. In mijlocul souk-ului se afla bine ascunsa (trebuie sa intrebati ca altfel nu o veti gasii) Medersa Bou Inania, o scoala de coran din secolul XIV, care ni se pare ca o oaza de liniste si relaxare.

La iesirea din Souk spre piata El Hedim vizitam Dar Jamai, un fost palat al sultanului acum Muzeu de Artă populara. Intrarea costa la toate muzeele doar 10 dinari (circa 1 EUR). La intrare in palat imi atrage atentia un afis cu un aparat de fotografiat taiat si dedesubt scris “NO photo, please”. Dar si aici dupa ce dam putin bacsis (20 dinari) supraveghetorului nu doar ca suntem lasati in pace sa fotografiem cat vrem, ci ne si imbie sa ne asezam pe tronul sultanului pentru a ne fotografia reciproc. Parasim Meknes cu zambetul pe buze si ne indreptam spre Volubilis un site archeologic de pe vremea lui Septimius Severus împărat Roman intre anii 193-211. Un forum, un arc de triumf, patru clădiri şi bai publice, un apeduct, două fântâni şi o cisternă se rasfira pe un areal de circa 42 de hectare. Ceea ce face ca acest site archeologic sa merite sa fie vizitat sunt insa podele din mozaic de o frumusete rara. Din pacate toate sunt expuse la soare, vânt şi vizitatorii se pot plimba peste ele ceea ce va face conservarea lor cu siguranta problematică - deci grabitiva daca doriti sa le mai vedeti…

Calatoria noastra se continua... si daca pana acum totul a decurs aproape fara probleme - in Rabat vom afla ca roata norocului se invarte; -)

Trimis de Pami* in 26.01.11 17:21:57
    Validat / Publicat: 26.01.11 17:41:41
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAROC. A mai fost în/la: tur prin sudul Marocului

VIZUALIZĂRI: 3610 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Pami*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Bab Mansour - Poarta de intrare in orasul Meknes
    PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20450 PMA (din 23 voturi)

liviadavidescu [26.01.11 17:53:37] »

@ Pami, review-ul tau m-a tinut cu sufletul la gura pentru ca mi-as dori sa ajung sa vad Marocul in acest an.

Nu voi alege oricum varianta individuala, dar ce spui despre un hotel de 5 stele nu e de natura sa ma incurajeze.

webmaster13 [26.01.11 20:07:38] »

@Pami ma bucur sa am din nou ocazia sa atasez muzica impresiilor tale, totusi melodia postata nu este batuta in cuie!

magdalena [26.01.11 21:43:53] »

O poveste placuta, ce m-a captivat pana la sfarsit, abia astept continuarea!

Alex_Macedo [26.01.11 23:36:27] »

Te-am tot asteptat! Pe unde ai tot umblat... evident, Maroc... dar... mai vrem si noi ceva mai des de citit si vad ca incepi cu ceva Aventuri Marocane!!... sau ma'nsel??

Sper sa vii cu mai multe capitole... aaaa... by the way, La multi ani!!!

Tchusssssssss!!

tatianamotlej [03.09.11 00:08:58] »

buna Pami am mare nevoie sa ma ajuti cu date despre plecare legate de avion, bilete, agentie, doresc sa merg in ianuarie in Fes, eu sunt vorbitoare si de limba araba si-mi doresc sa ajung acolo astept un raspuns cat mai curand multumesc

Pami* CONS. ONORIFIC AFA / MAROC [04.09.11 11:17:32] »

tatiana

ti-am scris un mesaj privat... te ajut cu mare placere!

Alex_Macedo, liviadavidescu, magdalena, Pami*, tatianamotlej
    Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Maroc: