ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.01.2011
ÎNSCRIS: 19.08.09
JUL-2010
2 AD. + 2 COPII

Foarte nemulțumit

Excelent pentru familiile cu copii!

Am ales acest hotel in baza impresiilor postate pe acest site asa incat, in speranta ca vor fi de folos, adaug si eu cateva cuvinte:

- Transferul aeroport hotel dureaza aproximativ 2 ore (in functie de locatiile la care trebuie sa ajunga si ceilalti turisti, Delphin Botanik fiind printre cele mai indepartate).

- Intregul resort este conceput in asa fel incat sa ai totul la indemana indiferent unde te afli si la ce ora din zi/noapte in caz ca ai nevoie de ceva. Baruri sunt peste tot, langa fiecare piscina iar daca nu te deplasezi vin angajatii hotelului printre turisti cu fel de fel de bauturi.

- Masele principale sunt servite in corpul principal la parter (12-35) si pe terasa (35). Se poate manca la terasa de langa piscina principala (51 - 29) cat si la piscina din mijloc (14) unde se fac incepand cu ora 12 pana la ora 17 placinte traditionale cu carne, legume sau branza (39). Mancarea nu a fost tot timpul pe gustul nostru insa nu pot spune ca nu am gasit ce sa mancam. In zona 52 (in spatele restaurantului principal (12-35) exista un bufet pentru copii unde sunt mese si cateva leagane – zona foarte importanta pentru parintii cu copii mofturosi.

- La cele 3 gropi de nisip (2 langa plaja si una la locul de joaca, langa masinute - 16) sunt tot felul de galetuse, lopatele, etc asa incat nu trebuie sa luati mai nimic cu dumneavoastra.

- In cuprinsul resortului sunt pentru cei mici si masinute, motociclete si caluti din plastic insa am vazut ca sunt multi “gospodari” care se instapanesc pe ele si le iau in camera! .

- Sezlonguri se gasesc insa cele mai bune au pe ele incepand cu noaptea in cap prosoape. Noi ne-am facut ca ploua si ne-am asezat, au venit pe la 11 niste rusi care nu stiau o boaba engleza, le-am aratat unde le este prosopul (frumos asezat pe masuta de langa) si am incercat sa le explic ca am crezut ca l-au uitat. A venit un meneger care le-a indicat alte locatii iar de a doua zi a aparut un afis in care se arata ca locurile nu se rezerva sub nicio forma! Bineinteles ca nu a avut efect insa de fiecare data cand s-au ivit discutii (si au fost cateva) menegerii au decis in favoarea celor asezati si nu a proprietarilor de prosoape.

- Nu prea conteaza unde va cazati exceptie facand blocul Mimoza (11) unde am fost cazati in prima seara. Am nimerit o camera cu vedere la strada si la pubelele hotelului vecin iar in complex mirosea a mucegai si era umezala. Daca ar fi o parte buna este ca acest bloc este cel mai linistit si are camerele cele mai mari.

- A doua zi ne-am mutat, cei de la receptie oferindu-ne chiar mai multe variante din care am ales blocul Rose (10). Este cel mai apropiat de zona de recreere principala insa este si cea mai mare galagie. Daca ar fi sa mai mergem o data, as alege cele trei complexe din mijloc (Orkide 7, Palmen 8, Tropic 9).

- Dupa primele zile in care ne-am incapatanat sa stam in zona piscinei principale (29) ne-am desteptat si am mers la cea din centru (14) unde este liniste, este suficient de mare si partial umbrita de copaci, sezlongurile se gasesc la orice ora. Langa aceasta piscina este si una pentru copii (cu umbrela im mijloc), jacuzzi (42), un bar excelent (38), vitamina barul (44) si placintaria (39). In perimetrul acestei piscine este si internet wi-fi. Fac o paranteza si va spun celor care intentionati sa navigati pe net ca sunt site-uri care nu pot fi accesate din Turcia!

- Cea de a treia piscina (57) nu are umbra de la copaci insa are jacuzzi direct in apa. Este cea mai linistita.

- In ce priveste plaja este, din pacate, practic impracticabila. Copiilor le-am luat papucei speciali insa noi nu am avut si am regretat. Marea este destul de agitata, se adanceste brusc asa incat mi s-a parut destul de periculoasa pentru copii. Am facut baie direct de pe ponton unde exista scari speciale. Pontonul (45) seara este amenajat ca o terasa, atmosfera fiind minunata!

- Parcul de distractii (16) este amuzant si are cam tot ce le trebuie copilasilor, mai ales cei mai mici. Unele animatoare de la clubul copiilor sunt cam plictisite.

- La receptie (4) exista si cateva magazine (5) cu prostioare destul de scumpe si internet wi-fi.

- Daca nu tineti neaparat sa stati pe plaja sis a faceti baie in mare, pueti alege cu incredere acest hotel. Va stau la dispozitie pentru orice intrebari.

- Am adaugat poze cu harta si programul hotelului.

Trimis de eugeniu in 26.01.11 00:13:22
Validat / Publicat: 26.01.11 05:29:28
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Istanbul - Best Western Senator

VIZUALIZĂRI: 3936 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (eugeniu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Harta hotelului

adryana [26.01.11 10:52:06] »

ma bucur pentru voi ca v-a placut acolo, am cautat totusi un review din Antalia si de la un hotel de 4 stele cu AI dar... nu am gasit. , toti care scrieti pe AFA si ati fost in Antalia ati fost doar la 5 stele, ma bucur pentru asta, eu nu cred financiar ca voi reusi, deci se pare ca voi cauta in alta parte, sa aleg si eu ceva.

Andox CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [26.01.11 11:22:22] »

adryana, de multe ori gasesti preturi pentru un hotel de 5* in Antalya mai bune decat pentru unul de 4* in alta parte.

In alta ordine de idei daca mergi cu avionul si tot platesti vreo 250 euro biletul la charter ce mai conteaza vreo 100 de euro diferenta intre 4* si 5*...

adryana [26.01.11 11:42:22] »

andox, ai dreptate, dar asa patesc eu, cand am avut anul trecut voucherul pt. Grecia, am gasit si pt. Antalia un sejur de last minute cu avion inclus la 350 E, cu AI, 8z/7 n... la 4 stele, acum daca ar fi sa caut sigur nu as gasi, caci asa se intampla, ... oricum cu 2000 E cat as da pt. Antalia, stau o luna in Grecia, 4 persoane, si cu masa, fara discutie... asa ca mai astept, poate mai scad preturile sau castig la loto.

balasa violeta [26.01.11 13:55:34] »

@adryana, in Turcia, diferenta de pret de la un resort de 4* la unul de 5* este aproape de neobservat iar conditiile sunt net superioare. Dupa parerea mea, nu poti compara un concediu in Grecia cu unul in Turcia. In Rhodos nu am putut vedea un resort comparabil cu unul in Turcia. Rhodos-ul l-am vazut intr-o croaziera din Marmaris pana aici.

@eugeniu, am scris un rw despre acest resort. Am prins o furtuna si am fost placut surprinsa de modul in care au rezolvat problemele fara ca noi turistii sa fim afectati. Am punctat mai mult acest lucru.

Acum, imi permit sa completez cu frumoasa seara, care ne-a oferit-o administratia resortului. S-au adunat 15-20 persoane, imbracati de gala, ne-au prezentat date tehnice despre personal, servicii si resort. S-a servit sampanie, tort, alune si diferite roncotele. Un frumos spectacol, urmat de aruncarea in piscina a fiecarui membru din conducere si dupa aceea un minunat foc de artificii.

Aici am petrecut nopti frumoase la piscina principala, la discoteca, unde era muzica pentru toate gusturile.

La nici-un resort, nu am vazut un "luna park" mai bine dotat ca aici si GRATIS. Nu mai vorbim de piscina speciala pentru copii si de alt parculet la restaurantul principal. Afirm cu tarie ca acest resort se adreseaza familiilor cu copii mici.

Banuiesc ca punctajul la bucatarie&masa se refera la copii, ca pentru adulti, nu putem carcoti. Aici am vazut o intreaga expozitie de produse dietetice, cum nu am vazut nicaieri. Intr-o seara, la cina, am avut parte de alt spectacol. Am fost primiti de membrii staff-ului cu tablete de ciocolata ambalata alba si neagra (de calitate superioara) iar in timpul cinei un sir la care au participat vreo 30 de ospatari, duceau pe o tava o pasare gatita iar ceilalti duceau cate-o matura de vrajitoare arzand. Nu am inteles mesajul. Apoi, am fost invitati sa gustam niste specialitati si sa dam note. Intr-un colt al terasei tronau doua fantani de ciocolata, una alba si alta neagra, unde treceam banane sau alte fructe.

Pe intreaga perioada al sejurului am avut flori proapete in vaza.

Cele sase hoteluri (nu mai retin exact), cu nume de flori, mi-au dat impresia de camin de nefamilisti, infrumusetate de lifturile exterioare.

Gradina splendida! SPA-ul nemaipomenit! Piscina de relaxare minunata si mare, pacat ca era folosita de oameni care ignorau afisul mare de la intrare in care te atentiona cum sa o folosesti!

Tot ceea ce te nemultumea, era numai datorita noua, asa a ziselor turisti. Pacat!

claudiu 71 [27.01.11 17:02:18] »

Felicitari ptr. review am o singura observatie si sper sa nu mi-o iei in lume de rau ai dat doar 25% la plaja si mare sant curios cat ai da spre exemplu ptr. coasta de azur unde sant doar bolovani. Pacat ca ai stricat notele hotelului. Nisip asa fin ca de la Mamaia nu prea mai este in Europa. Da aprop ce zici de Dalmatia? Omul de cand cu Net-ul stie dinainte ce (nisip) il asteapta.

citu [28.01.11 11:46:48] »

salutare... imi puteti da mai multe detalii despre programul de seara? ce se poate face seara in acest hotel? exista muzica live in fiecare seara? exista discoteca in aer liber, karaoke? ma mai intereseaza si ce fel de cafea servesc la barurile de la piscina, este din cea solubila sau au cafea calumea?

astept impresii de la toti cei care au fost acolo

balasa violeta [28.01.11 15:37:10] »

@citu, noi am baut numai cappuccino (fiind hiprtensivi), dupa micul dejun, mergeam intr-un fel de foisor, unde-l savuram alaturi de cateva fursecuri delicioase. Dupa amiaza, faceam acelasi lucru la terasa de langa piscina de relaxare sau la terasa care era in drumul nostru spre plaja.

Muzica live nu am avut decat intr-o seara, pe terasa de la restaurantul principal, dar de cele mai multe ori era chiar la o terasa din gradina.

Program de karaoke era in amfiteatru. Spectacolele de aici erau distractive, am ras mult si nu prostii ca in alte locatii.

Discoteca nu este in aer liber, muzica buna, am dansat mereu.

Intr-o noapte tarziu, eram in camera si am auzit din gradina muzica live, se auzea si saxofonul, ceva gen Santana.

vladex [28.01.11 15:49:48] »

@balasa violeta

Sper sa nu fie vorba de @santana al nostru. Daca era el, sa stii ca ala nu era saxofon, canta la sticlele goale de bere )))

balasa violeta [28.01.11 15:54:02] »

@vladex si al nostru prieten nu e mai prejos. Dar daca mi-ar canta sub balcon Europa... ar fi feeric si mai ales in noapte...

citu [28.01.11 16:10:58] »

Deci discoteca este in cladire? Saula vreunul din barurile in are liber, sa cum am gasit la multe din hotelurile din Turcia pe unde am fost? Citisem undeva pe acest site ca sunt terase in are liber unde existe muzica si unde se poate dansa. Referitor la capucino, era din acela facut din cafea solubila, gen Nesscafe, sau era facut din cafea normala? aste intrebam de fapt.

balasa violeta [28.01.11 16:22:29] »

@ Cappucino era original si parfumat.

Discoteca este intr-o cladire separata, fara etaj si intai este pentru copii si apoi pentru adulti.

adryana [28.01.11 19:23:56] »

stimata doamna @balasa violeta, eu nu am ajuns inca in Turcia sa compar aceasta tara cu Grecia, daca as fi ajuns si aici, as fi spus si parerea mea, care tara imi place mai mult, dar Grecia pentru mine reprezinta o tara minunata, cu plaje superbe si locuri de o frumusete rara, cu locuri salbatice minunate si marea albastra, infinit de albastra... motive pentru care iubesc Grecia? cred ca review-ul lui @laurentiucapac intitulat "Motive" e cel mai concludent in acest sens... chiar daca am fost doar in Halkidiki sigur sunt si locuri mult mai frumoase inspre Atena, unde voi ajunge in viitorul apropiat, dar va spun cu mana pe inima ca eu 2500 E nu voi da niciodata pentru un concediu. Nu stiu cat ati umblat dvs. prin frumoasa Grecie, dar cu acesti bani pot sta linistita si sa ma cazez si sa am mancare asigurata cel putin o luna. Va doresc daca nu v-ati plimbat prin frumoasa Grecie, sa o faceti, va garantez ca veti avea o alta parere pe urma. Concedii frumoase in continuare va doresc. !

mandi [28.01.11 20:48:38] »

@citu, cafea expreso era lunga, medie si scurta se serveste la looby bar, vitamina bar, beach bar, pool bar si dimineata la micul dejun pe terasa restaurantului si se facea din Tchibo albastru.

Discoteca nu e in aer liber. La secret garden ai muzica live si la restaurantele a la carte.

webmaster25 [29.01.11 00:14:20] »

adryana, Doamna Balasa Violeta nu a dat 2500 de euro pentru ca nu ea este autorul review-ului. Si pana la urma nu trebuie sa ne raportam la cat da fiecare sau unde imi place mie.

Fiecare este liber sa-si faca vacanta unde doreste el, chiar daca cu X euro poti sta intr-un loc 1 saptamana, sau cu aceiasi X euro poti sta intr-un alt loc o luna, nu cred ca trebuie sa-i criticam.

Fiecare este liber sa faca ce doreste cu banii lui si fiecare poate sa mearga oriunde se simte bine el.

Este adevarat?

Hai sa revenim on topic pentru ca Doamna Balasa Violeta a dat informatii pretioase despre acest hotel iar daca tu doresti sa te informezi despre acest hotel, cu siguranta ti le va oferi.

Multumesc anticipat pentru intelegere.

balasa violeta [29.01.11 00:56:40] »

@adryana, cred ca am gresit undeva de nu m-am putut face inteleasa,

Departe de mine gandul sa fiu malitioasa! Nici eu nu-mi permit sejururi foarte scumpe. De exemplu anul trecut am fost la Granada (Alanya), doua persoane, doua saptamani cu 1600 euro.

In Antalya, hotelurile sunt de 5*, deci cei care se duc aici, nu inseamna ca sunt super fitosi.

Nu am pretentia ca Grecia ar fi altfel! Am vrut de fapt sa spun ca in Rhodos nu am vazut resorturi ca in Turcia, dar preturile erau mult mai mari.

Daca am gresit, imi cer scuze!

adryana [29.01.11 10:26:01] »

imi pare mie rau daca am suparat pe cineva, eu doar mi-am spus punctul meu de vedere, atata tot.

eugeniu [29.01.11 23:37:35] »

Dragii mei,

- Am ales acest hotel pe baza impresiilor citite aici si deci stiam foarte bine ce voi gasi acolo, inclusiv ce fel de plaja! Tocmai de aceea mi se pare corect sa punctez plaja exact asa cum este pentru ca cei care vor merge acolo sa stie foarte clar la ce sa se astepte, ori altfel cred ca as trada spiritul AFA.

Pentru noi nu a contat plaja cand am facut alegerea, ci serviciile si ceea ce poate oferi acest resort unei familii cu copii. Este adevarat ca sunt zone cu un pedigree turistic superior care au aceeasi problema (dar sa stiti ca, de exemplu, in timp ce la Nisa plaja este cu bonovani, la Cannes este cu nisip).

Aceasta excursie poate parea scumpa insa tot vara trecuta am stat o saptamana la Majestic in Mamaia unde am cheltuit aproximativ 2000 euro pentru conditii mult, mult mai proaste...

- Seara cred ca depinde daca esti cu copii sau fara: la piscina principala sunt spectacole zilnice unele chiar reusite (28 pe harta atasata), la piscina din mijloc seara ruleaza pe un ecran mare desene animate (41), pe terasa restaurantului principal (35) si pe ponton (45) se canta la saxofon iar noi chiar am dansat in ultima locatie, exista spectacole in amfitetru mai intai pentru copii si mai apoi pentru adulti (55), dicoteca incepe dupa ce se termina spectacolele de la amfiteatru (54), iar in fiecare seara exista un spectacol de muzica populara (49) foarte gustat mai ales de turci si unde se danseaza pe rupte. A, si sa nu uitam de parcul de distractie. Nu aveti timp sa le cuprindeti pe toate, credeti-ma! Am atasat si programul ca sa va puteti face o parere cu orele la care au loc principalele evenimente.

Noi ne-am suprarpus si cu CM de fotbal, iar gazdele au fost absolut fabuloase! Au pus o plansa mare cu scorurile & echipele ca sa ne tina la curent cu tot ce s-a jucat deja, iar seara organizau special o zona de vizionare unde, asta este chestia cea mai simpatica, aduceau si gratarele pentru a le oferi microbistilor minuturi fara a fi nevoiti sa se deplaseze. Tot in timpul meciurilor, printre scaune treceau angajatii care luau comenzile pentru bauturi ca sa ne putem bucura de spectacol!

- Despre cafea nu pot sa dau relatii, nu beau si deci nu ma pricep.

elena21* [21.04.11 18:22:07] »

Daca vrei o cafea buna, eu zic sa-ti duci preso de-acasa si sa-ti faci dimineata in camera ce cafea doresti tu sa bei. Eu asa am facut, si nu mi-a zis nimeni nimic de ce am aparat in camera. Stateam dimineata la terasa camerei, in pijama, si imi luam cafeaua de dimineata...

Pe urma, la baruri, daca mai simteam nevoie de inca o cafea, nu mai conta gustul...

Daca esti ca mine, cred ca prima cafea conteaza!

elena21* [21.04.11 18:27:28] »

E frumoasa Grecia, si eu am fost in Grecia, intradevar este ieftina comparativ cu Turcia... dar comparatia acum este inversa! NU SE COMPARA CU TURCIA si serviciile ei.

citu [21.04.11 19:43:08] »

Buna elena21,

la asta ma gandeam si eu. La unele hoteleuri la care am fost chiar aveau in camera cana de fiert apa. O alta solutie ar mai fi sa beau 2 cafele turcesti la lobby bar care de regula are asa ceva. Daca insa si barurile de la piscina/plaja ar avea cafea buna cu siguranta acel hotel ar merita luat in considerare pentru un sejur

danamandache [09.07.11 22:22:08] »

bunal

mi-a placut f mult review tau este cel mai detaliat pe care l-am citit pina acum

am o rugaminte plec pt prima oara in turcia la acest hotel

nu am luat transport de la agentie, plec cu avionul dar nu stiu cum sa procedez cind voi ajunge in antalia

cu ce trebuie sa ajung la hotel si cit costa transportulde la aeroport la hotel

crezi ca ma poti ajuta?

eugeniu [09.07.11 23:24:13] »

Buna Dana,

Din pacate nu pot sa iti raspund exact la aceasta intrebare. Noi am fost asteptati la aeroport si imbarcati in autocare. Pe de alta parte, nu ne-au intrebat cu ce tour-operator am venit, ci pur si simplu aveau indicativul cu hotelul de destinatie asa incat nu vad de ce nu ati putea pur si simplu sa va suiti in masini (al nostru era pe jumatete plin) sau, in cel mai rau caz, sa dati un ciubuc la sofer. La taxi nici sa nu va ganditi, este foarte departe hotelul.

Distractie placuta!

adryana, balasa violeta, citu, claudiu 71, danamandache, elena21*, eugeniu, mandi, vladex
    Alte impresii din această RUBRICĂBotanik Hotel & Resort (ex Delphin Botanik) [Okurcalar]: