ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.01.2011
DE geop
ÎNSCRIS: 23.01.11
JAN-2010

Optim pentru plaja, liniste, destul de aproape de centrul aglomerat

Lin Fu Chan - The sun

Hotelul Novotel Phuket este situat la capatul nordic al statiunii Patong, pe o colina.

Asezarea iti da nu doar impresia de siguranta (Patong-ul a fost afectat grav de tsunami-ul din 2004, avand acum doar 3 hoteluri construite direct pe plaja, doar 2 fiind aproape de centrul statiunii) dar iti confera si o vedere spectaculoasa asupra golfului Patong (asta daca luati camera cu vedere la mare, ceea ce e obligatoriu).

Ca mai toate hotelurile are paza, localnicii neavand in mod normal acces.

Hotelul este compus din mai multe corpuri, nu toate avand vedere spre mare, are doua piscine (una e infinity pool), jacuzzi, o mica piscina amenajata pentru volei, sala de fitness, spa (pentru extraordinarul masaj tailandez, preturile din afara hotelului sunt mai mici, iar locatiile curate, asa ca nu are sens sa platiti mai mult in interior)

O vedere spectaculoasa asupra golfului o confera terasa de langa receptie, dar si o terasa (neamenajata la acel moment) cu vedere catre strada principala si golf.

Micul dejun este excelent, chiar se straduiesc sa faca pe plac turistilor, in fiecare zi mai gatesc ceva special pentru micul dejun (de exemplu drob), au produse de patiserie, fructe (recomand bananele pitice si guava)

Am mancat si seara in hotel, a fost o seara a gratarurilor cu pret fix (aprox. 70 de ron) dar nu m-a dat pe spate, preferand restaurantele din centrul statiunii.

Camerele sunt frumoase si curate, cum se vede si in poze, la fel baia cocheta.

Un inconvenient clamat pe alte site-uri de turisti ar fi zgomotul aparatelor de aer conditionat, situate la etajele inferioare (rezolvabil prin schimbarea camerei sau oferirea unei camere bune cu o mica ˝atentie˝, regula prealabila obligatorie aplicabila oriunde in lume, spre a se evita camerele proaste)

De asemenea, deranjant pentru turistii cei mai comozi ar fi faptul ca pentru merge oriunde in oras cu un taxi sau un tuk-tuk trebuie sa cobori in fata hotelului (cam 5 minute de mers) ori sa astepti pana ti se comanda unul, respectiv sa astepti orele la care coboara la baza colinei vehicului hotelului

Pot insa afirma ca si cand eram obosit coboratul nu era epuizant, urcatul de la plaja punea mici probleme, dar facea si odihna de dupa plaja mai placuta.

Taxiul sau tuk-tuk-ul (un mini camion cu motor mic, de motocicleta, amenajat pentru transportul a 6 persoane) costa 200 bath (22 lei) pana in centru, desi nu era departe, preturile pe litoral fiind mai mari decat la Bangkok

Pana in centrul statiunii faceam 7-10 minute, la intoarcere evident ca nu opreau la baza colinei, ci chiar la scara.

Plaja Kalim, cum se observa si din poze era la baza colinei, iar apa mi s-a parut mai curata (de fapt mai clara) decat in inima statiunii, unde plaja se numeste chiar Patong Beach (aici apa nu e murdara, dar nu este atat de clara)

Evident ca apa din Phuket nu este atat de spectaculoasa ca cea din insulitele din apropiere.

Desi nu era plaja hotelului (dar puteai lua prosoapele de plaja din hotel pe plaja Kalim) aceasta plaja intima, incadrata de stanci era curata, un sezlong costa 100 bath (11 lei) sau 150 bath (17 lei) pe zi.

Puteai comanda bauturi, fructe si chiar lua masa de pranz, fiind improvizata o bucatarie intr-un cort.

Initial m-am gandit la igiena, cu toate ca nu era nimic vizibil care sa ma sperie, gatitul fiind ˝la vedere˝, dar dupa ce un prieten a mancat la alt cort pe plaja am incercat si eu si am mancat cele mai bune paste cu creveti pe care le puteau face tailandezii (care gatesc fie iute, fie dulce-acrisor sau ambele, mancarea lor neavand sare, cum suntem noi obisnuiti), iar pastele cu un fresh de ananas au costat in jur de 25 de lei.

Ca o concluzie, recomand acest hotel celor ce doresc sa fie aproape de agitatie, dar sa se simta totusi departe de zgomotul ei, celor ce vor sa se simta izolati, stare pe care o depasesc in cateva minute de mers cu taxi-ul ori tuk-tuk-ul pana in inima aglomeratiei

Trimis de geop in 24.01.11 11:15:00
Validat / Publicat: 24.01.11 13:02:43
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în THAILANDA. A mai fost în/la: Bangkok, Baiyoke Sky hotel

VIZUALIZĂRI: 4699 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (geop); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Corpul de cladire unde am fost cazat
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20450 PMA (din 22 voturi)

[24.01.11 13:58:01]

Ca mai toate hotelurile are paza, localnicii neavand in mod normal acces.

O întrebare: Nici localnicele?

ancamariagadea*
[24.01.11 14:41:34]

Foarte interesant review-ul, foarte frumoase pozele!

Te rog spune-ne cat a costat acest sejur si daca a fost achizitionat printr-o agentie romaneasca sau una straina? Numele agentie am rugamintea sa mi-l trimiti printr-un mesaj privat, aici nu este voie.

Voi abia v-ati intors de acolo?

geopAUTOR REVIEW
[24.01.11 14:43:59]

@popescu.borsa:

eram sigur ca asta va naste intrebari

Stiu de la prieteni ca or se plateste in plus la receptie, ceva gen cazare in acea noapte (asa e in Caraibe, de exemplu) fie se rezolva in stilul pentru care nu trebuie sa-ti raspunda neaparat cineva care ˝a fost acolo˝ stii si tu cum

[24.01.11 14:52:22]

@geop

Stiu, 10 $ pentru receptioner.

geopAUTOR REVIEW
[24.01.11 16:53:53]

Buna ancamariagadea

Eu m-am intors acum din Bali si Bangkok, anul trecut am fost la Phuket

Nici macar nu am ce nume sa-ti dau

Eu merg si in sezon cand preturile sunt mari, avionul minim 1000 euro, cazarea peste 130 euro/noapte, iar cheltuielile in Patong sunt putin mai mari, sincer cu excursii si masa undeva cam 100 euro sau peste pe zi

E adevarat ca eu nu prea agreez mancarea tailandeza si mancarea europeana e mult mai scumpa acolo

Eu imi fac singur vacantele, platesc mai mult dar pentru foarte mult

E adevarat ca apelez la agentii pentru siguranta, adica ei imi iau biletul de avion, aproape de pretul gasit de mine pe site-uri (trebuie sa castige si ei ceva, in jur de maxim 30-40 euro, sau mai putin), la fel imi furnizeaza cazarea la preturi apropiate de cele gasite de mine.

E adevarat si ca imi petrec mult timp cautand si pot sa dau ceva sfaturi si pentru sejururi mai ieftine.

Am cateva site-uri pe care le recomand tuturor, in afara de acest site, care incepe sa devina foarte util si care m-a ajutat partial si pe mine

Primul e tripadvisor.com, unde vad atat comentarii cat si poze puse de turisti, niciodata nu intru pe site-ul unui hotel sa vad poze prelucrate sau din unghiuri ce ascund realitatea.

Dupa ce vedeti hotelul, intrati pe site-urile de rezervari, gen booking.com, hotels.com, agoda.com etc, puteti lua la preturi bune camerele

Altul este skyscanner.net un site care iti da variante mai ieftine de zbor (de fapt iti ofera preturile existente pe piata si te orientezi), o optiune de acest gen are si site-ul tripadvisor.

Companiile aeriene din zona golfului (Gulf air, Qatar Airways, Emirates, Etihad) pot avea oferte bune, daca luati bilete din timp, cele asiatice la fel (Malaysia airlines, Thai airlines, Singapore airlines etc), trebuie verificat pe site-ul lor.

Chiar la economic calatoriti excelent (mancare, ecran in fiecare scaun cu filme, seriale, jocuri)

Acum cand Qatar Airways zboara de la Bucuresti, cu escala in Doha, catre Bangkok au preturi bune si cred ca si oferte

Si Turkish airlines zboara la Bangkok, la fel si Finnair, Aeroflot are zbor si pana la Phuket (totul tine de a cauta)

De la Bangkok mergeti cu Bangkok Airways parca, vedeti pe site pretul sau luati din aeroport bilet, stati si in Bangkok 2-3 zile minim, aveti niste temple splendide de vazut, dar si alte obiective

Putei incerca si din alte orase asiatice mai mari si apoi pana la Phuket cu un low cost (Air Asia, Tiger airways etc). Mai pe romaneste, daca gasiti oferta sa spunem Atena sau Istanbul (recomand ca sunt in drumul spre Tailanda si aproape de noi) catre Hong Kong sau Phenian sa zicem, vedeti cat e de acolo cu un low cost pe site-urile lor si daca insumat va conine pretul.

Cred ca cel mai ieftin este insa cu Air Asia (Londra - Kuala Lumpur, apoi Phuket), numai ca e o companie low cost (intr-adevar cea mai buna din lume in 2009 si 2010) asa ca n-o sa fie chiar cea mai comfortabila calatorie (am calatorit din Tailanda in Indonezia si nu prea m-a incantat), aeroportul londonez este unul gen Baneasa cred, dar altul decat cel pe care aterizeaza cursele noastre low cost, iar la intoarcere trebuie sa stati o noapte la Londra, ajungeti foarte tarziu

In schimb eu n-am reusit sa cumpar bilete direct de pe site-ul lor, mi le-am luat printr-o agentie tailandeza, (coordonatele lor pot sa vi le dau)

Puteti zbura cu mai multe escale si mai lungi si costa mai putin (escalele lungi le folositi pentru vizitarea oraselor), de exemplu eu am ajuns pe la pranz in Kuala Lumpur si am avut escala 11 ore, neavand nevoie de viza am vizitat ce puteam (am zburat excelent cu Malaysia airlines, parca un pic mai bine decat cu Qatar airlines care sunt foarte buni, pe ruta Istabul-Kuala Lumpur-Phuket, tot biletul. Inclusive Bucuresti Istanbul cu Turkish airlines a costat 1050 de euro, era o oferta, am luat biletul inainte cu 2 luni si ceva parca)

Aveti optiunea de a cumpara din Germania de exemplu excursia cu totul de pe site-urile lor de calatorii (tui, neckermann, expedia, thomascook, toate cu. de, nu.com) dare u nu am facut asta, vreau sa stau unde vreau eu, nu unde au ei locuri

Cred ca e ok prin ei, dar atentie, in Tailanda nu cred ca au decat ca exceptie all inclusive

Atentie, aveti nevoie de viza si nu este de neglijat obtinerea ei, dureaza si iti trebuie ceva acte

Cred ca e bine sa mai intrebati si pe altii, depinde ce doriti, dar cred ca si site-urile va vor creea o imagine

dorgo
[24.01.11 19:00:22]

@geop

acu' asa ca-ntre noi barbatii... cam cat costa "o goodthaigirl"? , oricare dintre cele 20 pe care ni le-ai pus la dispozitie pe coloana din stanga review-ului tau excelent... dar sa fie una "de firma" nu de-alea ce ti le ofera baietii flamanzi inca din aeroport spunandu-ti "Good day, mister... am si eu o sora mai mica, n-o vreti cumva pentru o ora? sau poate pentru o zi? "

[24.01.11 19:10:50]

La saloanele de profil cu masaj, şampanie, clăbuci, tobogan, super staruri, era 200$... dar asta în urmă cu ceva vreme.

La baruri, te costă un coctail, dacă eşti cu dare de mâna suni clopotul de deasupra barului şi faci cinste la toată suflarea (fetele)… 40-50$, vei avea parte de un răsfăţ ca-n filme, urmează taxi până la hotel şi retur, 40$ pentru fiecare young girl şi 10$ recepţionerului.

[24.01.11 19:49:15]

Am atasat aceasta melodie, se poate schimba!

dorgo
[24.01.11 20:05:26]

@popescu. borsa

mersi pentru info, la cursul de masaj, la Cluj, am invatat ca masajul e de mai multe feluri, masaj medical, masaj sportiv, reflexomasaj, masaj subacval, vibromasaj, dus-masaj, etc, etc, dar de cel erotic n-am invatat nici o boaba! , prin anii '83 eram inca o tara comunista doar! insa viata a cam mers inainte si fara noi, "life goes on! obladi, oblada" iar unele tari din "inapoiata" Asie (India, Thailanda, Coreea de Sud, Filipine, Bali, Borneo) au reusit sa atraga mii de turisti, prin superbe temple si o mirifica natura dar si cu cea mai simpla metoda de recuperare-relaxare si cu cea mai veche meserie a omenirii... cred ca-n Parlament, dna ministru de "resort", in interesul PIB-ului national, ar trebui sa vina cu-o propunere...

dorgo, geop, popescu.borsa*