ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.01.2011
DE geop
ÎNSCRIS: 23.01.11
JAN-2011

Sub orice critică

In mare nu se poate face baie, hoteluri frumoase, in statiune agitatie, surferi, drumuri aglomerate

Am stat la hotelul Legian Beach, un hotel bun, nu foarte mare, cochet, cu bungalow-uri care dau specificitatea insulei (ocoliti camerele, chiar premier, pot fi cu teresa si vedere la un perete cu iedera)

Este aproape de hotelul Bali Mandira (5 minute de mers pe jos) care la randul lui este lipit de Padma Resort

Bungalow-urile sunt casute cu doua camere, foarte bine delimitate si cred bine izolate fonic (nu se aud vecinii sau zgomote etc), iti confera o intimitate care compenseaza lipsa vederii la ocean

Au doua piscine medii ca suprafata dar dragute, micul dejun la terasa cu vedere spre ocean este bun, internet-ul wireless este gratuit la locul de servire a mesei, multa verdeata si multe veverite (dealtfel si in alte resorturi sunt, chiar si in Nusa Dua)

Cea mai mare problema este apa marii, agitata, cu curenti puternici care aduc reziduri (e chiar foarte murdara), cu diferente de flux si reflux care face aproape imposibila baia in mare sau macar o experienta pentru care nu cred ca un turist merge intr-o destinatie exotica

Locul ideal pentru plaja ar fi Nusa Dua, desi nici acolo nu veti gasi apele cristaline, similare apei din piscina la care viseaza oricine pleaca la o asemenea distanta.

Despre zona Legian Beach nici balinezii nu par prea incantati (insemnand si toata zona de pe acea coasta, inclusiv Kuta si Seminyak), e preferata de surferi, pe care nu-i deranjeaza apa murdara, e plina de terase si restaurante, dar nu de cea mai fina calitate, desi bucataria balineza este excelenta

Aglomeratia inseamna ca se merge bara la bara, strazile cu doua sensuri sunt arhipline, varianta de mers optima fiind scuter-ul, statul in taxi-uri fiind cel putin enervant

Pare o destinatie pentru distractie, dar nu cea mai rafinata, ci cea preferata de surferii australieni (bautura, tipete etc)

In zona sunt multe mall-uri (multe functionand ca duty-free-urile, platesti si iei marfa la aeroport), dar nu e neaparat o destinatie pentru cumparaturi, preturile produselor autentice fiind mai mari decat in Europa.

In statiunea Legian Beach din resorturi ce se doresc de top, gen Padma (care nu-si merita banii, desi nu este rau) iesi in mizerie, trotuare cu gropi, magazine cu fake-uri oribile, dar si saloane de masaj balinez, tratamente faciale etc care nu sunt deloc scumpe

Este ok sa stai in resort, dar nu e o placere sa calatoresti peste 10.000 km sa faci baie in piscina, de aceea Nusa Dua e mai recomandata pentru plaja si are resorturi mai ieftine cu cel putin 10 %

Din Legian ajungi insa mai repede in zonele de vizitat (temple, orezarii, orasul Ubud, muntii etc) si e recomandat pentru agitatie, cluburi, baruri, incomparabile insa cu cele pe care turistul roman cu ceva dare de mana este obisnuit in tara

Foarte important de stiut este ca sezonul ploios incepe in decembrie si dureaza cateva luni, desi e cald, zilele ploioase si innorate fiind mai numeroase decat zilele si partile din zile in care este senin (si atunci atentie la insolatii, soarele e foarte puternic), asa incat sa nu fiti dezamagiti daca mergeti sa va bronzati, reusiti doar daca stati o perioada mai lunga si aveti noroc

Pentru ca sezonul optim pentru plaja este iunie-august, Bali n-ar fi chiar destinatia ideala pentru plaja si soare cand la noi este iarna, dar are farmecul sau pentru verdeata, mancarea, templele si frumusetile naturii

Trimis de geop in 23.01.11 22:30:57
Validat / Publicat: 24.01.11 06:24:59
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în INDONEZIA. A mai fost în/la: Nusa Dua

VIZUALIZĂRI: 4427 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (geop); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Bungalow-uri cochete si intime

[24.01.11 13:42:42]

'geop' si in iunie pe plaja din Nusa Dua existau tot felul de ragalii si era greu sa faci o baie in ocean! Nu cred ca resorturile erau mai ieftine in Nusa Dua, poate mai aerisite decat in Legian. Oricum toata stima, ai facut un tur de forta daca ai stat numai 3 noptii!

[24.01.11 14:26:34]

Probabil pentru ca am stat in Legian beach de Revelion (30 dec - 2 ian) mi s-a parut mai scump (adica la Legian Beach am platit 140 euro / noapte, iar in Nusa Dua 125-130 euro incepand din 2 ianuarie)

Oricum, tarziu am aflat de cum e apa in acea zona (Legian beach, Kuta, Seminyak), dar bine ca totusi am facut-o la timp, pentru a merge unde puteam intra in mare, nimeni nu scrie despre asta in comentarii

Asa ca turul de forta a fost determinat de dorinta de a face baie in mare

Ai dreptate cu apa si in Nusa Dua, dar am spus-o si eu la comentariul hotelului Ayodya, numai ca aia e cea mai buna apa din Bali, am pus si poze, nu e o apa pe care ai astepta-o in astfel de destinatii, asa ca, precum stii, Bali nu e chiar o destinatie de plaja

[25.01.11 15:10:17]

da! am vazut ca ai fost si la AYODYA. Oricum este o insula frumoasa, in care poti vizita multe puncte de interes turistic si poti sa te distrezi. Oricum balinezi sunt un popor primitor si foarte calm.

[25.01.11 16:52:12]

Am vrut si noi sa mergem in insula Lembongan, mai ales pentru apa, dar nu stiu ce strain angajat la un hotel le-a spus amicilor mei ca e epidemie de malarie acolo si am renuntat (cat de adevarat era n-am mai avut cum sa cercetam).

Oricum, cum am spus, Bali are multe alte atractii turistice si un aer aparte daca nu-ti planifici excursia in special pentru plaja

ancamariagadea*
[25.01.11 21:18:02]

Ce locatie recomanzi pentru un sejur linistit in Bali?

[25.01.11 21:52:05]

Nusa Dua sau Kuta: prima este mai linistita iar a doua locatie este mai activa!

In Nusa Dua-Bali Collection, cum intri in partea dreapta este LOBSTER - Brazilian Grill un restaurant cu specific japonez si brazilian unde il gasesti pe Kim - manager restaurant care rupe bine romaneste (a stat ceva vreme pe aici) si poate face recomandari pentru principalele puncte de atractie din zona.

In plus iti poate servi orice din acvariul restaurantului sau chiar mai bine pentru unii, un gratar ca acasa.

Nu ezita sa-l cauti si n-o sa-ti para rau.

Apropos, l-ai intalnit ''geop''?

[25.01.11 22:50:22]

Desi am trecut de multe ori pe langa Bali Colection, nu am mers

Am gasit in Bualu un restaurant (Tropical) unde am mancat 4 seri la rand, asa mult ne-a placut

Am avut o experienta la restaurantul hotelului Bali Mandira (locul 3 ca popularitate, dupa tripadvisor) din Legian Beach unde nu ne-a placut deloc mancarea si am spus ca si asa stam putin in Nusa Dua ca sa experimentam

Noi am fost cam pe fuga in Bali

Draga ancamariagadea mergi la Nusa Dua, o sa vezi intr-o zi ce e in Kuta si Legian Beach, chiar si Seminyak si n-o sa-ti para rau ca n-ai stat acolo

geop, viobank