ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.01.2011
    ÎNSCRIS: 24.09.10
    JAN-2011
    2 AD. + 2 de 16 si 22 ani COPII

Vaduz - Capitală Europeană

Drumul de la Innsbruck la Vaduz care în mod normal poate fi parcurs în mai puţin de doua ore, pentru noi a durat cel puţin dublu. Asta datorită (nu din cauza) deselor opriri pe care le-am făcut pentru a ne delecta privirile cu peisajele ce însoţesc autostrada pe tot parcursul ei. Am oprit în toate parcările, benzinăriile, refugiile SOS şi făceam şedinţe foto.

Fiind mai atent la decor decât la sosea, nici nu am observat când am ajuns în vamă. Aici era o parcare imensă ce oferea o superbă panoramă asupra crestelor înzăpezite ale munţilor. Nu puteam rata aceasta oportunitate. Am intrat în parcare şi dă-i, poze, poze şi iar poze.

Fac o paranteză. Îmi amintesc de un profesor din facultate, care spunea că pentru el scăldatul priviri în albul zăpezilor de pe crestele munţilor face mai mult decât amorul carnal. Acum, când şi eu am vârsta pe care o avea el atunci, îl înţeleg foarte bine şi rezonez cu părerea lui. Trebuie să precizez că am casa la poalele unui munte la fel de frumos ca Alpii Austrieci iar una dintre terase îmi oferă oricând această alternativă.

După ce în sfârşit am terminat (bateriile) şi ne-am desprins ochii de pe munţi vedem că de fapt suntem în vamă şi toţi vameşi se uitau la noi ca la teroriștii al-Qaida. Dacă alte maşini treceau (ţinându-se de mâna) arătând din mers documentele, noi am fost trimişi înapoi în parcare … să ne săturăm de făcut poze. Nu ne-au deschis portbagajul, au verificat în calculator doar actele noastre şi ale maşinii după care ne-a dat drumul.

Am ajun în Vaduz, puţin după orele amiezii şi am făcut prima oprire la Catedrala St. Florian situată la intrarea in oraş. Oraşul este foarte mic având o populaţie de doar 5.000 de locuitori, deci intrarea în oraş era undeva aproape de centrul oraşului.

Biserica a fost construită în stil neo-Gothic în anul 1873 pe locul unei foste biserici medievale, şi a fost ridicată la rang de Catedrală Romano-Catolică, în anul 1992 de către Papa Ioan Paul II.

A urmat Castelul Vaduz , care este cocoţat pe un deal abrupt ce se ridică deasupra oraşului. Acesta este reşedinţa oficială a prinţului de Liechtenstein şi nu este deschis vizitări de către turişti. Pentru a putea intra înăuntru trebuie să te fi născut cu sânge albastru, ceea ce nu este cazul nostru. Ne-am bucurat de panorama de se deschide de aici asupra oraşului, am făcut poze cu exteriorul castelului şi am coborât în oraş pentru a ne plimba prin zona pietonală.

Am găsit cu greu un loc de parcare şi pentru asta a trebuit să apelez la un mic truc. Am intrat în parcarea unui minimarket, am făcut aprovizionarea cu apă, bere şi şampanie pentru doamne, după care am uitat să mai scot maşina din parcare.

Pe strada pietonala sunt multe magazine, bănci, primăria, şi muzeul postaşului pe care noi l-am găsit închis.

Concluzia finala: Vaduz nu poate fi considerat o destinaţie turistică dar daca treceţi cumva prin zonă merită aruncată o privire, este totuşi o capitală europeană.

Trimis de popescu.borsa* in 22.01.11 14:51:28
    Validat / Publicat: 22.01.11 16:19:50

VIZUALIZĂRI: 3941 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (popescu.borsa*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Austria - În drum spre Vaduz.

TORA INGRID [22.01.11 18:09:15] »

AmFost(sieu)Acolo, in minicapitala microstatului Liechtenstein, in fapt cred ca oricine traverseaza spre sau dinspre Elvetia-Austria trece prin statul de 8km lungime. Doar ca la mine s-a intamplat vara.

Primul lucru ce mi-a retinut atentia a fost inedita sculptura in bronz cu cai, dintre care unul pare sa iasa dintr-o gaoace (am sa pun si eu fotografiile mele daca nu e cu suparare), de langa Primarie.

Al doilea a fost linistea din oras, care parea aproape nelocuit, dincolo de aspectul de burg. Intr-un magazin din centru (!), plin cu suveniruri si alte chestii specifice, o doamna varstnica, invesmantata in straiul locului, nevorbitoare de vreo limba straina (alta decat germana adica) vindea la tejghea stand cu ochii pe turisti - nu stiu daca s-a prins ca suntem romani - preocupata de miscarea browniana a acestora printre rafturi.

Altfel, dincolo de reperele wikipediste ale asezarii, nimic exceptional, o capitala de tranzit si-atat. Si un paradis fiscal .Mai impresionata am fost de nenumaratele tuneluri care strapung muntele, astfel incat autostrada (A13) isi pastreaza liniaritatea si cursivitatea. Peisajul e coplesitor, munti de jur imprejur, creste inzapezite in august, insa n-as exagera pana la a-i da dreptate profesorului tau. (nu mai departe, Charlie Chaplin, traitor ultimii 30 de ani in frumosul Vevey din frumoasa Elvetie, a continuat sa procreeze copii cu frumoasa si mult mai tanara sotie Oona pana la 72 de ani, pana cand a ajuns la doisprezece odrasle -asadar pe el albul zapezii l-a... inspirat)

Daca doamna cu ochelari ce imbratiseaza un tanar (fiul tau) e doamna inimii tale , atunci frumusetea ei ar trebui sa combata orice creasta albita , chiar si albul crestetului tau...Sa nu te superi pe mine...

popescu.borsa* [22.01.11 18:34:33] »

@TORA INGRID

Era vorba doar de ierarhizarea plăcerilor nu de disfuncţionalităţi...

Poze cu cai (de fapt cu unul) am pus şi eu (P19 şi P21). Nu este unul dintre cei din faţa primăriei şi dacă vrei chiar te rog să-i pui lângă calul meu … calul lui Berila

popescu.borsa* [22.01.11 18:52:25] »

Ai spus popescu de parca ai fi spus ...trahanache sau dandanache. Asta tot ca pe un compliment trebuie să-l iau?

santana* [22.01.11 18:55:44] »

Dă-i voie domnule şi ei să pună două-trei poze. Ce naiba eşti aşa? Sau tu vrei să te pui rău cu doamna Wikipedia?

magdalena [22.01.11 19:00:12] »

E o placere sa ma delectez cu impresiile tale! Si nu pot sa nu remarc faptul ca ele au crescut in calitate si cantitate de cand ai inceput sa ne impartasesti din minunatele tale vacante pe care le savurez de fiecare data, dar si pentru care oftez ca eu nu reusesc sa imi conving jumatatea sa alerge prin munti si campii dupa pofta mea de calatorii...

Cat priveste:

, nu pot decat sa spun ca, pana la urma, nu esti iremediabil pierdut!

Imaginile postate sunt superbe si, cred ca ti-am mai spus-o, mi-ai reorientat destinatiile de vacanta spre locuri mai putin umblate de noi romanii.

Asa ca, daca ajung pe unde ai fost, sigur ti se datoreaza!

Vamesii v-au tinut atat pentru ca erati romani??

webmaster [22.01.11 19:00:13] »

N-o dam iar in off-topic si jigniri, nu-i asa?

TORA INGRID [22.01.11 19:09:44] »

@popescu. borsa nu am vrut nici sa te jignesc, nici sa fac aprecieri nepotrivite. Ai facut o gluma si eu am luat-o ca atare. daca totusi te deranjeaza ecourile mele, as ruga sa fie sterse (unul l-am sters eu deja). Hai sa fim mai relaxati...

popescu.borsa* [22.01.11 19:13:55] »

Nu mă deranjează ecourile atâta timp cât nu conţin jigniri directe sau disimulate.

dorgo [22.01.11 19:43:05] »

@popescu. borsa

inuitii spun ca "nimic nu se compara cu amorul carnal facut spontan deasupra caldurii unei blani de bizon aruncata vraiste-n zapada si dedesubtul unei a doua blani de urs polar, totul fiind bine-nteles, inconjurat de albul zapezii de pe crestele muntilor"... vai, e-atat de frumos spus, incat parca femeia nici nu mai are ce cauta in acest tablou zugravit de-un penel atat de suav, idilic si imaculat... mie, mai ca mi-au dat lacrimile...

Ellada_sagapo [22.01.11 19:54:44] »

"Am intrat în parcare şi dă-i, poze, poze şi iar poze. "

Si bine ai facut, ca sa ne luminam si noi cu asemenea peisaje.

Superba tara Austria, o combinatie intre munte si arhitectura impecabila a oraselor.

popescu.borsa* [22.01.11 22:06:03] »

@magdalena

Vameşii ne-au tras pe dreapta pentru că li s-a părut suspectă şedinţa noastră foto din parcarea lor. Au interpretat-o ca fiiind o ezitare de a intra în vamă.

@dorgo

Nivelul meu de incultură nu mă ajuta să recunosc textul şi nici Google nu-i mai deştept ca mine.

TEOANCA [23.01.11 08:07:43] »

@popescu borsa

Dar sala de sport in care se va desfasura razboiul dintre Liechtenstein si Monaco daca cumva ii prinde ploaia ai vazut-o?

petrus95 [23.01.11 12:18:50] »

un obiectiv interesant, dar pret de cateva ore.

din ce vad in imagini ma mira totusi dimensiunile modeste a cladirilor (primaria, castelul, catedrala). bineinteles, raportat la banii care se invart in acest micro stat...

popescu.borsa* [23.01.11 20:18:16] »

petrus95

În Vaduz nu ai ce sa faci mai mult de 4 ore în calitate de turist. Am scris în ultima frază că nu trebuie tratat ca o destinatie turistică. Ne-am cazat la Zurich aflat la 2 ore... distanţă de Vaduz. Unde sunt cârcotaşii experţi în unităţi de măsură?

dorgo, Ellada_sagapo, magdalena, petrus95, popescu.borsa*, santana*, TEOANCA, TORA INGRID
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Vaduz [Liechetenstein]: