ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.01.2011
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 29.01.08
SEP-2010

Montreux

Andre Verchuren - Amor Amor (J Larue - G Ruiz)

Am ajuns aici venind de la Vevey cu trenul, distanta fiind foarte mica sub 10 minute am ajuns repede.

Vevey a fost oraselul (locul) din Elvetia unde am vrut sa ajung dar la Montreux nu. Fiind asa aproape am mers si aici.

Am ajuns la concluzia ca cine ajunge la Vevey trebuie sa vada neaparat si Montreux si invers.

Ambele sunt destinatii de lux si sunt ff aproape una de alta.

Am mai scris un review despre Vevey si cred ca atunci trebuia sa scriu si despre Montreux.

Montreux e in capatul celalalt al lacului venind dinspre Geneva.

Elvetia are o riviera celebra si virful ei inseamna zona Montreux-Vevey.

E destinatia preferata a multor foste si actuale vipuri, scriitori, artisti, muzicieni etc.

La Vevey pe malul lacului e statuia celebrului Charlie Chaplin, aici tot pe faleza alt mare artist alta celebritate a muzici Freddie Mercury are o statuie. Lumea face poze si aici cu muzicianul ca si la Vevey cu Chaplin.

Se sta la coada la facut poze.

Aerul in zona asta e ca la munte dar si ca la mare.

Pe faleza palmieri, copaci seculari, flori de tot felul in diferite aranjamente.

Faleza e sigur cel mai frumos loc, imaginea cu locul si muntele (Alpii) e greu de uitat.

Cind am fost eu la sfirsitul lui septembrie acolo sus pe virful muntilor era zapada si jos pe faleza plin de flori.

Fiind o vizita de o zi nu am mai reusit sa vad si celebrul castel fiinca am pierdut majoritatea timpului pe faleza lacului.

Lacul Leman e imens are peste 70 km lungime si iti da senzatia ca esti in acelas timp si la mare si la munte.

Zona aia Montreux-Vevey e dupa parerea mea cea mai frumoasa din Elvetia din... cele... vazute de mine pina acum.

Peisajul chiar e extraordinar.

Poate uni se vor intreba cu ce fel de valuta e bine de mers in Elvetia.

-Cel mai bine e cu cardul si ceva maruntis in CHF, asta nu inseamna ca si pe card trebuie sa fie maruntis.

Cu cardul se poate plati cam peste tot inclusiv la bar, restaurant, gara, pe vapor etc.

Cine vrea cazare trebuie sa stie ca preturile la fata locului incep de la 100 CHF (foarte greu de gasit la acest pret) si merg pina la 1000 CHF camera dubla in hotel de lux pe faleza.

Indicat pentru cazare e rezervarea de acasa (valabil pt cont propriu).

Eu cea mai mare parte a timpului petrecut in zona am avut cazarea pe cealalta parte a lacului In Franta unde sunt alte preturi.

Cum am planificat vacanta?

Vroiam neaparat zona Lacului Leman cu cazare undeva in zona lacului ce apartine de Franta cu vizite in zona franceza (zona franceza nu prea e bine spus fiinca pe ambele parti ale lacului si in Franta si in Elvetia se vorbeste lb franceza) si la intoarcere spre casa cu oprire citeva zile in Elvetia. In Elvetia am planificat vizita in oraselul Vevey.

Pina la urma a fost si Montreux.

Traseul a fost urmatorul

Transport cu tren pe ruta

Timisoara-Budapesta cu schimb si mai departe tren direct pina la Zurich.

Zurich-Lausanne

Mai departe cu vaporul

Lausanne (Elvetia) --Thonon les Bains (Franta)

Cazare Thonon les Bains

Vizite pe partea lacului ce apartine de Franta

Cu autocar--Saint-Gingolph oras pe granita. un orasel jumate in Franta si jumate in Elvetia.

Cu autocar -Amphion les Bains statiune pe malul lacului

Cu autocar-Evian les Bains statiune renumita in Franta, aici se spune ca e cea mai pura apa minerala din lume.

Traseul inapoi

Vapor Thonon les Bains-Lausanne

Tren Lausanne-Vevey si cazare

Tren Vevey-Montreux si retur.

Mai departe spre casa tren

Vevey-Lausanne

Lausanne-Zurich

Tren direct Zurich-Budapesta

Budapesta-Timisoara.

In anii trecuti in drumul spre casa mai opream in multe locuri pe traseul de intoarcere dar acum am mers direct acasa de la Zurich doar cu un schimb la Budapesta.

Poate o data ajungeti si in zona Lacului Leman, nu conteaza pe care parte a lacului.

Trimis de Nicu in 21.01.11 11:45:31
Validat / Publicat: 21.01.11 12:57:49

VIZUALIZĂRI: 4193 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Faleza si vedere spre lac

popescu.borsa* [21.01.11 14:20:44] »

Am fost şi eu în 2007 la Geneva. M-am cazat în apropiere, în zona franceză la un hotel ieftin din lanţul Campanile (70€ dubla). La Geneva nu am găsit nimic sub 150€. Eram cu maşina, şi 10km era o distanţă neînsemnată în comparaţie cu diferenţele de preţ pentru cazare. Aşteptăm un rew. despre Evian cu

…cea mai pura apa minerala din lume

bessondm [21.01.11 14:22:25] »

Mi se pare deosebit bustul lui Eminescu, "ultimul romantic". Pesemne ca i-a impresionat si pe elvetieni creatia lui, daca s-au hotarat sa-i ridice bustul la Montreux..

Nicu [21.01.11 20:58:23] »

@ Popescu. borsa

Si romani spun ca au cea mai pura apa din lume (Perenna) cu diferenta ca apa de la noi se vinde doar in citeva judete pe cind apa minerala Evian se vinde in citeva tari cam peste 150.

Mai e si vorba de brandul Evian care inseamna multe altele ex Spa sanatate etc, multa reclama.

La noi o sticla de Evian la 0,5 litri costa 7 lei.

La supermarket costa la 1,5 in jur de 8 lei.

Mai e vorba si de mofturi.

De la vinzare in citeva judete pina la peste o suta de tari e distanta.

O sticla de apa la 1,5 litri Evian la supermarket costa in Evian si in jur 0,60 euro.

@ bessondm

Bustul lui Eminescu nu e la Montreux ci la Vevey dar e cam tot una tot in zona aia e.

Bustul e o donatie a ambasadei romaniei in Elvetia si a fost amplasat pe faleza lacului la Vevey cam acum

10 ani. Acum citiva ani un localnic a facut cerere la primarie sa mute bustul lui Eminescu din oras.

In sedinta care a urmat primaria a decis ca bustul ramine acolo.

Daca va uitati bine bustul e asezat pe carti.

webmaster13 [22.01.11 11:19:34] »

Iata melodia propusa pentru aceste impresii, se poate schimba!

popescu.borsa* [22.01.11 11:24:07] »

@Nicu

Sper că nu te-am suparat cu ceva. Simt o uşoară notă de iritaţie în răspunsul tau.

bessondm [22.01.11 16:46:59] »

De ce-mi distrugi parerea buna pe care mi-ai relevat-o despre admiratia elvetienilor pentru Eminescu? Cetateanul acela era, probabil, membru al partidului "Elvetia mare"... sau era, pur si simplu, un xenofob?

bessondm, Nicu, popescu.borsa*
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă zona Montreux-Vevey: