ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.01.2011
DEC-2010

Nici nemulțumit, nici mulțumit

ARTICOL ARHIVAT

O 'oaza' de neliniste

Am petrecut revelionul 2011 la aceasta pensiune si vreau sa ve impartasesc aventurile noastre.

Am ajuns la pensiune dupa un drum destul de bun din Bucuresti, autostrada a fost nu prea aglomerata.

ACOMODAREA SI CAZAREA

Dupa descarcarea bagajelor am avut primul soc. Accesul spre camerele rezervate se facea pe o scara destul de stranta si in spirala pe care deabia incapeai o singura persoana cu bagajul in cap. Aveam bagaje normale pentru 4 zile ca doar nu era sa venim toti cu posete. Deci chinuiala cu urcatul bagajelor si va fi chinuiala cu coboratul lor.

Dupa ce am urcat cu totii si toate bagajele cand ne-am ales camerele am constat ca toate cheile de acces in camere sunt la fel, asa ca daca vecinul vroia sa ma viziteze cand are el chef nu il oprea nimeni, deci sigurata lucrurilor in camere era destul de indoielnica. Am verificat si cei de la parter aveau acelagi gen de chei, normal ar fi fost o cheltuiala foarte mare pentru patronii pensiunilor sa puna iale diverite la usi. 0

Camera noastra a fost la mansarda. Am avut noroc ca noi aveam noaptea caldura in timp ce in camera alaturata deabia functiona caloriferul. Baia micuta pastra inca urmele turistilor "binevoitori si bine crescuti" care simtisera nevoia sa mai rupa cate ceva. Un televizor micut la care te uitai cand si cand ca avea problme cu semnalul si in marea majoritate a emisiunilor numarai purici de pe ecran.

MASA

Masa am servit-o in restaurant, unde am constat ca pachetul nostru nu prevedea doua feluri de mancare desi nu se precizase nicaieri acest lucru la achizitionarea lui. Aici trebuie sa va spun ceva despre acest singur fel de mancare: orice era pane era nefacut, de parca carnea fusese scoasa din congelator data prin ou si aruncata in tigaie neavand timp sa se dezghete. Este nasol rau sa constati cand tai snitelul sau pestele pane ca de fapt nu are gust si e nefacut. Pe toata durata sejurului tot ce a fost pane a fost PROST.

Pentru a manca rezonabil am fost nevoiti la fiecare masa sa comandam primul fel (ciorba sau supa) pe bani pentru a stavili foamea ce se instaleaza dupa o zi pe partie.

Pretul la ciorba era destul de mic si nici pana azi nu inteleg de ce nu a fost inclus in pret, avand in vedere ca o oala de cioba nu e o avere pentru patroni. Am crezut ca vor pastra bunatatile pentru masa de revelion. Ne-am inselat.

NOAPTEA DE REVELION

A inceput pe la 20.00. Tineti minte: tot ce este pane este PROST. A fost valabil si aici. Deci pestele nu a fost mancabil pentru nici unul din noi. A si inca ceva. La capitolul BAUTURI pensiunea nu a avut nimic inclus in meniu, nici macar in noaptea de revelion. Scuze, mint, doar un pahar de sampanie. :))

Deci daca nu aveam noi bautura la noi stateam pe uscat. Daca ai bani exista optiunea cumpararii la preturi de "zi festiva" adica umflate de la magazinele din sat. Uni saracii au fost nevoiti sa recurga si la aceasta optiune.

Revenind: singurul fel de mancare care a fost mai comestibil au fost sarmalele, deci, traiasca cazanul ca el ne scoate din foame. Restul mancarii era doar de gustat si de stins cu mult vin.

Pentru distractie au adus o formatie de muzica locala probabil care asa de tare canta incat nu puteai sa te intelegi cu amicul de langa tine decat daca tipai destul de tare. Dupa seara de revelion eram toti ragusiti, oare de ce?

Au cantat muzica populara si multe, multe MANELE. Aveam un grup de smecheri din Pitesti care parca doar pentru ei trebuia sa cante formatia pentru a-si etala mai bine lanturile groase si pipitele cu fuste cat mai scurte si strident fardate.

Deci la distractie, ioc. Nimic si absolut nimic. Astfel incat ne-am petrecut seara dupa ora 12.00 la table. Petrecaretii din restaurant au ramas la menelele lor spargand pahare si cum e normal iesind si cu scandal la final ca doar "sunt buni prieteni".

CONCLUZIE:

Chiar daca peisajul este minunat, localizarea intre munti te relaxeaza restul e de nota 2. Daca va mai fi sa vin in zona Moeciu voi merge sus la FUNDATA -CHEILE GRADISTEI unde am fost doar in vizita din pacate dar este super locatie.

In privinta pensiunii, chiar daca patroana si-a cerut scuze pentru inconveniente eu nu recomand acesta pensiune nimanui. Mai au multe de rezolvat si inca nu-si merita banii nici de cazare nici de masa. Slab, slab si foarte slab.

Ar mai fi multe de spus dar in mare am curpins ideile principale, restul "amanuntelor" le las pentru viitori turisti ai acestei pensiuni care poate ne vor impartasi din "fericirile" lor.

Trimis de nephis in 21.01.11 09:40:20
Validat / Publicat: 21.01.11 10:41:52
  • A fost prima sa vizită/vacanță în MOIECIU

VIZUALIZĂRI: 2222 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (nephis); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

bafian
[21.01.11 23:17:19]

Voi nu ati vazut macar pe net inainte sa faceti rezervarea cum arata aceasta minunata pensiune? ca sunt toate ingramadite au facut casa peste grajd totul facut la japca si repezeala care nu are nimic deaface cu turismul civilizat e specific acestei zone unde 90 % din bombele care cica se dau pensiuni functioneaza fara nici un fel de autorizatie si sunt " manageriate "de persoane care nu au nimic in comun cu ale turismului conteaza sa mai faca inca un grajdulet obscur si sa iasa banu nu sunt interesati de cum te simti, ce mananci ca nu tin sa te mai intorci a 2- a oara dar oricum aveti si voi o mica vina ca daca dai pe net o cautare a pensiunii si vezi pozele cu spoiala aia obosita mai bine stai acasa

magdalena
[22.01.11 09:43:06]

Nu stiu daca voi petrece vreodata un revelion in tara la o pensiune... Numai povesti din astea citesc!

nephisAUTOR REVIEW
[24.01.11 14:38:41]

Pozele nu sunt chiar asa lamuritoare astfel incat sa iti faci o parere buna a pensiunii. In legatura cu cautarea pensiunii stai linistit ca s-a cautat dar avand in vedere ca aici pe site era de bine mi-am format o conluzie, recunosc, acum gresita. De asta am scris si parerea mea ca altii sa nu se insele la fel ca mine.

bafian, magdalena, nephis
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Roua Dimineții [Moieciu de Sus]: