ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.01.2011
DIN: Timişoara
ÎNSCRIS: 16.11.09
JAN-2011

Binisor

Ca sa ajungi intr-o zi din Timisoara in Austria este o chestie de cateva ore, atingerea unei domeniu schiabil fiind mai dificila doar in Tirol. Dar pentru ca partenerii nostrii de vacanta veneau din Bucuresti si acumulasera o zi de oboseala in plus, la sugestia lor am hotarat un popas in jurul Vienei pentru o noapte. Propunerea a fost tot a lor: pensiunea Lucinel.

Lucinel, Lucinel, de unde stiu eu de numele asta? A, da, e pensiunea aceea care a starnit ceva valuri acum un an si ceva cand au scris unii in masa de bine, altii, mai putini, o contestau. Foarte bine, sa vedem cu ochii nostri cum e.

Situat in localitatea Maria Ellend, cu 25 km inaintea capitalei austriece, parea o escala atragatoare prin prisma pretului mic cerut pentru o noapte de cazare (39 euro).

Dupa un schimb de e-mailuri cu proprietarul, d-nul Lucian, un roman din Onesti emigrat inainte de 1989 in patria lui Mozart, am stabilit sa ne astepte in parcarea din centrul localitatii mai sus mentionate. Pentru a ajunge aici, se merge pe M5 Szeged - Budapesta, M0 (tangentiala Budapestei), M1 Budapesta - Hegyeshalom apoi A4 cativa km si la iesirea 19 (pe tabla scrie Fischamend) parasim autostrada. Imediat urmeaza o intersectie unde cotim la dreapta (indicator) si dupa 4 km ajungem in pitorescul sat din luncile Dunarii.

Situat pe o straduta laterala, linistita, cu casute cochete, locul nu sare in ochi prin nimic, pare o casuta oarecare, nu are firma, denumire, nimic. Dupa intrarea usor in panta, o parcare mica permite odihna a 3 autoturisme. Intram prin spate intr-un living si cu destinatie de sala de mese la mic dejun. Gazda nu si-a uitat radacinile si ne intampina cu bauturi si o gustare.

Camere sunt la parter si la etaj. A noastra e la parter. Mica (2,5m/2,5m) curata, un pat dublu, LCD pe perete, dulap. Baia compenseaza prin marime, e dotata cu tot ce trebuie, curata. Colegii in camere mai mari la etaj, cu baie proprie. Internet wireless in camere.

Vara facilitatile externe (gradina, livada, gratar, umbrar, loc de joaca pentru copiii) pot fi valorificate, acum in ianuarie...

Micul dejun nu e mic deloc, mezeluri, branzeturi, oua fierte, pateuri, gemuri, creme de branza, iaurturi, cereale, budinci de vanilie, sortimente de paine (toaster), unt, ceai, cafea, lapte satisfac poftele si celor mai mofturosi.

Daca nu cunoasteti atractiile Vienei veti primi indicatiile necesare, trasee, harta, locuri de parcare si alte ponturi. Primiti si celebrul GPS de care au vorbit cei care au scris impresii in anii trecuti.

La plecare, cand am achitat serviciile, am primit o reducere de la 39 la 35 euro, probabil pentru cazarea intr-o camera mai mica.

D-nul Lucian face un turism mulat pe cerintele clientilor, in care daca nu exceleaza la conditiile de cazare (ma refer in special la marimea camerelor) compenseaza cu altele: mic dejun, ospitalitate, satisfacerea cerintelor clientilor care viziteaza Viena.

Recomand pentru tranzit mai ales la intoarcere din concediu cand finantele sunt subtiri sau un week end de cunoastere a Vienei, pretul este unul bun pentru Austria.

Trimis de piti in 21.01.11 00:25:25
Validat / Publicat: 21.01.11 05:33:42
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AUSTRIA.

VIZUALIZĂRI: 6115 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (piti); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Pensiunea Lucinel - vedere frontala .
Reduceri pentru membrii AFA:
  • 5% reducere ptr membrii SILVER si sup.
  • 10% reducere ptr membrii PREMIUM si sup.
Click pentru a solicita o ofertă personalizată

[21.01.11 07:32:40]

Am atasat aceasta melodie care se poate insa schimba!

Alex_Macedo
[21.01.11 14:50:03]

Andrè!! Cu mic dejun neinclus, maestre... banuiesc... nu??

Cristian_h*
[21.01.11 15:05:37]

Dupa cum povesteste in impresii se pare ca micul dejun (care nu a fost mic) a fost inclus in pret!

[21.01.11 18:20:16]

Alex

Poate nu am fost eu suficient de clar in exprimare, pretul a fost de 35 de euro cu mic dejun inclus. Asta pentru noi care am avut o camera mai mica. Bogdan (adica DSN) care a avut o camera mai mare a platit 39 euro.

La intoarcere ne-am cazat la Danube Novotel Budapest, cazare buna pentru 4 stele (64 euro), dar surpriza a venit dupa. Un mic dejun este... 17 euro/persoana iar parcarea... 15 euro/autoturism. Am platit 113 euro pentru o noapte de cazare. Cine nu deschide ochii...

Am stat o noapte la intoarcere si intr-un hotel la Viena, langa SCS, aici mai scump nene, la 3 stele si fara mic dejun inclus 75 euro.

[21.01.11 19:50:19]

un loc aflat in vizorul meu pentru cand revin la Viena... ; multumim de impresie.

[23.01.11 09:34:31]

Exista si apartamente aici? Sau posibilitatea de cazarea a unui cuplu cu doi copii, alta decat aceea de a lua doua camere?

Pe undeva am citit ca dl. Lucinel spune unde se poate parca in Viena fara plata, asa e? Conteaza si asta daca ne cazam la o pensiune in afara VIenei pentru a vizita Viena...

[23.01.11 10:41:06]

@magdalena

Colegul nostru @BOGDAN DSN a stat intr-un apartament pentru care a platit 45 euro camera, total 90 euro. Asa ca in ecoul precedent am gresit indicandu-va un pret mai mic. Sorry, memoria mi-a jucat feste.

Da, proprietarul ne-a spus unde sa parcam, dar noi ne-am dus intr-o parcare subterana cu plata. E scump in astfel de locuri, 4 euro pe ora, pentru 6 ore am platit 24 euro. Am ajuns seara in Viena, era aproape intuneric si nu am avut rabdare sa umblam in cautare fiind presati si de timp.

[27.01.11 20:52:16]

am vazut ca ati comunicat prin mail cu dl-lucinel. Vreau sa merg si eu anul acesta in aprilie la viena si i-am trimis si eu un mail astazi. De obicei in cat timp raspunde la mail... sa stiu cat sa astept pana primesc un raspuns.

Multumesc!

[27.01.11 21:09:30]

Userul @BOGDAN DSN a corespondat cu el, dar sa stii ca d-nul Lucian e prompt, probabil pana in week-end iti va raspunde.

[28.01.11 17:28:19]

da ai dreptate, am fost contactat in aceasta dimineata

[03.02.11 09:57:40]

Cred ca am citit cam tot ce se poate despre aceasta locatie. am ramas cu unele nelamuriri legate de cheltuieli suplimentare pe care le poti avea intr-un sejur.

1. in afara de o referire la pretul unui snitel si al unui gulas, nu s-a mentionat nimic despre locatii unde poti lua un pranz sau o cina, preturi la sucuri, apa, bere, pizza etc.

2. in afara de micul dejun, se pot asigura la cerere si celelalte mese si la ce pret?

3. pe site, la servicii, este pomenit un gratar, despre care nimeni nu a adus discutia. poti gati pe acel gratar (cumparand produse de la market) sau doar poti solicita un meniu cu carne la gratar?

4. avand in vedere ca nu poti abuza de bunavointa proprietarului tot timpul, poti pune la rece bere, apa, sucuri cumparate din market, pe care sa le consumi seara, la terasa?

5. cat costa intrarea la muzee, salina sau mina, vaporasul, parcarea in Bratislava si altele.

Va solicit aceste informatii pentru a avea o imagine cat mai apropiata asupra costurilor totale la care se ridica un sejur la Viena.

[03.02.11 12:00:08]

lady_lya28 -eu o sa ma duc in aprlilie in viena si mi-am calculat asa: Palatul Imperial - Hofburg, Palatul Schönbrunn, Catedrala Sfantul Stefan intrari total 100 euro de 2 persoane. din care 36/persoana la Schönbrunn -golden pass si are tot inclusiv gradina zoo. Parcarea e destul de scumpa in viena si sper sa primesc de la dl. lucinel zonele free de parcare

[03.02.11 12:32:52]

offf, de ce nu cresc banii in pom...

[03.02.11 14:38:34]

@lady_lya28, iti voi raspunde eu cu privire la costul intrarilor la unele muzee/obiective in Viena:

-Casa Fluturilor - 5 Euro

-Wunderwaterhaus Hundertwasserhaus - 0 Euro

- Parcul Prater - depinde ce "dracovenii" alegi, fiecare in parte costa cativa euro

- Palatul Schonbrunn - 18 Euro Classic Pass

- Muzeul de Istorie a Artei, Muzeul de Istorie Naturala - 12 Euro fiecare

- Palatul Hofburg - 9-10 Euro

- Muzeul Mozart - 9 Euro

Cam astea sunt costurile biletelor de o persoana (mai depind sj de tipul biletelor, unele pot fi mai scumpe), din ce imi aduc eu aminte, am fost anul trecut. Cu privire la cate poti face intr-o zi, iti recomand sa citesti: aici si aici

In ceea ce priveste mancarea in Viena, nu scapi fara cca 10 Euro portia de snitel...

Bautura e cam scumpa, in jur de 5 euro berea si 4 euro paharul de vin, apa si asta e vreo 2 euro.

Sper ca ti-am putut fi de folos.

Eu zic sa citesti impresiile cu privire la acest oras de pe acest site, mie mi-au fost utile, unele descriu si restaurante unde se poate manca mai ieftin. Insa acolo mai cauti si la fata locului, pierzi timp sa umbli dupa unul anume, asa ca daca vezi un restaurant unde portia de mancare este cca 10 euro, mergi acolo ca sunt slabe sanse sa gasesti mai ieftin...

Nici la magazine preturile nu sunt foarte mici si ai grija ca se inchid la 18-19, iar sambata si duminica nu gasesti nimic deschis...Poate o brutarie....

@mirelutza, ai dreptate, banii nu cresc in pom, chiar daca se fac din el!!

[03.02.11 15:41:30]

oftatul prelungit dauneaza grav sanatatii si imbatraneste. daca poti posta ceva util si la subiect, bine daca nu, ofteaza in liniste, pentru tine. eu stiam alta... daca mintea ar creste in copaci, ar paste-o si magarii. ai fost foarte obiectiva. nota 10.

Dragoș_MD
[03.02.11 16:00:19]

Wunderwaterhaus - 0 Euro

asta ce mai e? ! o fi poate vorba de Hundertwasser Haus?

click aici

[03.02.11 16:11:05]

am avut senzatia ca este un comentariu acid la nelamuririle mele. daca m-am inselat, imi cer scuze.

[03.02.11 17:20:41]

@dragos, scuze, am scris cu fetita in brate si mai apasa pe taste, am ramas fara trei deja... Rog un webmaster sa corecteze in "Hundertwasserhaus".

De fapt, era si inutil sa o mai mentionez, insa am vrut sa precizez faptul ca intrarea este gratis.

Am sesizat insa bataia de joc din intrebarea ta. Stiai foarte bine ca stiu cum se scrie, doar am pomenit-o de n ori si am si scris impresii in acest sens.

Ca de obicei, esti pe faza. Insa completarile si corecturile tale sunt uneori facute pe un ton acid.

Exista o functie de report la ecou in care se poate sesiza o greseala de acest gen, mai ales cand nu este facuta cu intentie. Ai putea sa o folosesti si tu.

@lady_lya28, eu am venit cu niste explicatii care sa-ti fie utile, sper ca nu te refereai la ecoul meu...

Dragoș_MD
[03.02.11 18:10:21]

magdalena, îmi cer scuze dacă ai simţit replica mea altfel decât nedumerită...

Dar bătaie de joc, din partea mea, către un coleg de sait, n-o să vezi! Nu îmi stă în fire...

[03.02.11 18:47:39]

magdalena, nu ma refeream la ecoul tau, dealtfel foarte util. regret ca m-am aprins repede. nu doresc sa intru in nici un fel de polemica care sa deturneze discutia in alte directii.

[03.02.11 18:52:35]

@dragos, multumesc de explicatii! Pe viitor nu am sa mai consider astfel.

Insa as aprecia daca m-ai avertiza in alt mod la acest gen de greseli. Pentru ca ecoul meu s-a dorit a fi de ajutor si nu e de dorit ca ajutorul meu sa induca in eroare sau sa provoace nedumeriri.

In rest, completarile tale, ma repet, sunt extrem de binevenite si le apreciez intotdeauna.

[03.02.11 21:14:32]

@duduie lady... , am "imbatranit" in fata calculatorului scriind 91 review-uri (nu ca tine zero), am oftat prelung la fiecare poza superba postata de colegii AFA si mi-au "daunat sanatatii", intristandu-ma, anumite inadvertente aparute pe forum; de butada ta cu "mintea in copaci" nici nu am auzit, iar magdalena, colega mea draga, merita si de la mine un 10 pentru... perspicacitate!!!

... si apropo... _lia 28... , pe cand primul review, asta asa, ... ca sa te trag si eu de maneca si sa-ti dau de lucru cu replica!

rog web sa nu puncteze ecoul; indiferent de raspuns nu voi reactiona.

Alex_Macedo, Gabriel, lady_lya28, lucian64, magdalena, mirelutza, piti
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Lucinel: