ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.01.2011
ÎNSCRIS: 18.01.11
JUN-2010

Vacanta de vis!

Sirtaki

E iarna si frig, dar gandul imi este tot la excursia din vara trecuta cand am fost in Zakynthos. S-au scris multe despre aceasta insula minunata, dar cred ca mai este loc pentru cateva impresii.

Am inceput sa ma pregatesc pentru vacanta din aceasta vara si cred ca mai sunt si altii care fac acelasi lucru si atunci m-am gandit sa scriu cateva randuri, care pot fi de folos si altora in vederea plecarii, asa cum mi-au fost si mie utile impresiile celorlalti membri.

Mi-am dorit foarte mult sa vad insula si am citit o multime inainte de plecare astfel incat sa fiu cat mai documentata cand ajung pe insula.

Cazarea

Nu ne plac locurile aglomerate si nici excursiile organizate. Vacanta trebuie sa fie o bucurie, fara program facut de altii. Asa ca am cautat pe site-urile grecesti cazarea potrivita dorintelor noastre si am gasit un loc foarte placut in Alykanas, intr-o vila cochetica, pe malul marii, cu o vedere superba de pe balcon “Tassos & Marios Studios & Apartments”. Am avut un studio spatios si curat, mobilat cu strictul necesar, pat dublu, dulap incastrat in perete, sa nu ocupe loc, 2 noptiere, o masuta si o oglinda. Bucataria a fost intr-o incapere separata, utilata cu tot ce este necesar, frigider, plita electrica cu cuptor, sandwich maker, vesela, tacamuri, oale, tigai, chiar si detergent de vase. Baia, micuta, dar curata si bine organizata. Intrarea pentru fiecare studio apartament se facea de pe terasa, astfel incat sa nu ne deranjam unii pe altii. Curtea foarte frumos amenajata si plina de flori, avea si locuri de parcare pentru masini. Iar pretul a fost mai mult decat convenabil 25 euro/noapte.

Pentru cei interesati adresa o gasiti daca dati click aici

In apropiere este o plaja micuta si plina de farmec si daca vrei mai mult poti sa mergi, chiar si pe jos, cam 15 min, pe plaja din Alykes care este o plaja mare si frumoasa.

Masa

Am mancat la mai multe taverne, dintre care amintesc cateva

Alkyonis, restaurant aflat in centrul statiunii. Numele restaurantului este dat de o frumoasa legenda si am avut surpriza sa fim serviti de 2 chelneri romani tare amabili, care ne-au povestit multe despre insula.

Lemon Tree Garden, este ca o terasa in gradina si am servit masa sub un lamai. Patroanele, 2 grecoaice durdulii si hazoase ne-au facut fiecare masa placuta

Redskins, foarte aproape de cazarea noastra, a unui italian simpatic,

Nereida, pe plaja din Alykes, unde am avut parte si de muzica live.

Peste tot masa a fost in jur 30-35 euro pentru 2 persoane, cu de toate, aperitiv, un fel principal, desert si cate ceva de baut.

Un pont: daca o sa cautati cu grija si atentie pe site-ul recomandat, o sa gasiti restaurante care ofera cupoane de reducere. Un cupon valoreaza cat o sticla de vin de 05. l sau 1 l, gratis, daca servesti masa acolo. Asta inseamna cam 7-9 euro reducere.

Excursii

Am facut o multime de excursii, cu masina noastra, sa vizitam cat mai mult din plajele laudate. Nu am sa le mai descriu, au facut-o altii inaintea mea. Mi-a placut foarte mult plaja de la Limnionas si Korakonissi despre care s-a discutat mai putin pe aici, dar merita vazuta, peisajul este deosebit iar culorile marii sunt naucitoare.

Am facut o excursie de vreo 3 ore, din Laganas cu vaporasul pe mare. A costat 20 euro/pers si si-a meritat toti banii. Am vazut celebrele “broscute” Caretta-Caretta, am facut plaja pe insulita Marathonissi, acasa la broscute si ne-am plimbat pe langa coastele cavernoase. Am avut un pilot excelent, glumet si tare meserias, a intrat cu vasul prin toate grotele, unde am putut sa filmam si sa facem poze tare frumoase.

Ne-am plimbat pe drumurile de munte, am nimerit la o familie tare draguta care aveau un fel de muzeu, cu de toate, pietre ciudate, masini vechi, tot felul antichitati. Acolo am primit de la fetita proprietarilor niste ghinde de chiparos. Le-am pastrat si am ajuns cu ele acasa. Si minune: s-au uscat si au crapat singure, lasand sa curga o multime de seminte. Abia astept luna februarie sa le sadesc si sa imi fac chiparosii mei de Zakynthos.

Am vrut sa ajungem si la Navagio, dar nu am ales cea mai nimerita zi, era cam innorat si batea vantul. Am ajuns in port la Ag Nikolaos, ne-am suit pe vas, am plecat, vantul ne ciufulea, dar frematam de nerabdare si …dupa vreo jumatate de ora a facut calea intoarsa si ne-a spus ca bate vantul prea tare si nu poate merge pana acolo. Deci am RATAT plaja Navagio de pe mare, motiv extrem de serios sa ma intorc pe insula si sa o pot vizita. Am fost insa si am admirat plaja de sus. Cand am dat cu ochii de acel albastru incredibil si indescriptibil m-am gandit ca poate a fost mai bine cu vremea innourata, daca as fi vazut-o in soare cred ca nu as mai fi putut pleca de acolo. Deci nu lasati aceasta excursie la final, asa cum am facut noi, se pot ivi probleme pe care sa nu mai ai cand sa le depasesti pentru a-ti atinge scopul dorit.

Am sa ma opresc aici si ca un fel de concluzie-sfat: Zakynthos este minunat: plaje, relief, soparlite, maslini, testoase, ciusi-magarusi, merita sa te rasfeti in paradisul numit Zakynthos. Merita sa mergi pe cont propriu, e mai frumos, comod si ieftin.

Ce n-am spus in cuvinte sper sa reusesc sa transmit prin imagini.

Trimis de nicoletass in 20.01.11 19:32:43
Validat / Publicat: 20.01.11 20:31:57
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Creta, Meteora, Olympic Beach

VIZUALIZĂRI: 5287 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (nicoletass); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P25 Limnionas

[20.01.11 20:14:48]

Am atasat aceasta melodie, se poate schimba!

santana*
[20.01.11 20:57:42]

Mi-a placut descrierea. Despre poze... ce sa zic, un deliciu. Bine ati venit, doamna!

dannek
[20.01.11 21:16:16]

Cum ai facut rezervarea si plata???

[20.01.11 21:20:28]

Multumesc pentru melodie! Exprima exact sentimentul pe care l-am incercat in minunata mea vizita: multa veselie si nerabdarea de a descoperi cat mai mult din frumusetile insulei.

[20.01.11 21:26:09]

Multumesc deasemeni pentru urarea de bun venit, bine v-am gasit! De gasit v-am gasit mai demult, dar abia acum mi-am luat inima in dinti sa povestesc un pic despre vacanta noastra.

Dannek, pentru rezervare ne-am conversat pe mail, pana am stabilit toate detaliile si am platit si un avans de 100 euro, dar daca te targuiesti se poate si fara avans. Restul l-am achitat la sfarsitul sejurului.

Alina Morar
[20.01.11 22:23:31]

Nici mie nu-mi plac excursiile organizate. Eu studiez si imi planific totul. In concediul meu scurt de 2 saptamani pe an incerc sa cuprind si sa vad cat mai multe zone frumoase.

Imi plac pozele si descrierea, bineinteles.

Te asteptam si cu alte povestiri.

sandu.53 CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[21.01.11 08:31:22]

felicitari, mi-a placut mult review-ul si in acelasi timp mi s-a facut dor de Grecia!

chelie_d
[21.01.11 09:08:24]

foarte frumoase pozele...

Am vazut celebrele “broscute” Caretta-Caretta

înseamnă că eşti norocoasă, am auzit mai multe persoane care au făcut excursia, dar nu au văzut ţestoasele...

[21.01.11 11:31:33]

Am fost o norocoasa, am vazut mai multe "broscute" si ne-am bucurat admirandu-le cu cata agerime inoata, desi sunt destul de mari si par greoaie. O sa incerc sa pun si o poza, nu prea reusita, dar erau greu de prins in imagine.

bybysor*
[24.05.11 16:38:01]

buna la toata lumea sunt noua pe aici si deaceea apelez si eu la voi pt ca aveti mai multa experientza,

merg acum pe 30 mai in zakynthos si am si eu o mare rugaminte la voi

stiti cumva daca trebui sa iti faci din romania rezervare la ferribot??

se face ceva ori se cumpara biletul direct acolo?

va multumesc astept rasp dumneavoastra

[24.05.11 17:32:45]

@bybysor,

bine ai venit printre noi!

Nu este necesara rezervarea biletului pentru ferryboat, se ia de la fata locului fara nici o problema.

Trebuie sa te interesezi care este insa orarul ferryboat-ului si asta poti sa o faci facand click aici.

Iti doresc o vacanta frumoasa si ma bucur ca ai ales aceasta destinatie, nu o sa-ti para rau.

Si asteptam sa ne povestesti cum ai vazut tu insula.

[12.08.12 14:27:14]

In primul rand vreau sa iti multumesc pentru minunatul review cat si pentru recomandare.

In al doilea rand, as avea ceva intrebari pentru ca am rezervat incepand cu 1 sept doua sapt la Marios.

Cum a fost drumul pana acolo?

Este usor de gasit vila?

Cat ar fi de mers din port de unde te lasa ferry pana la vila?

Si orice alte detalii legate ata de locatie cat si de insula mi-ar fi extrem de utile.

[13.08.12 15:04:42]

@Muffin2009:

Multumesc pentru aprecieri si ma bucar ca te-ai hotarat la aceasta locatie. Noua ne-a placut foarte mult. Sper sa fiti la fel de incantati, ca noi, la intoarcere.

A trecut cam mult de atunci, dar am sa incerc sa-ti schitez un pic drumul.

Nu mi-ai spus daca o sa mergi in Zakynthos cu masina personala. Daca da, pesemne ca o sa aveti si un GPS la voi, care o sa va conduca din Zante port pana in Alikanas. Drumul dureaza cam 30 de minute.

Odata ajunsi in Alikanas, aproape de inceputul localitatii, este o mica intersectie. Pe stanga era Daily Café, nu stiu daca mai este, iar in dreapta se deschide o sosea. Soseaua se bifurca, in dreapta se merge spre hotel Danny’Hotel, iar voi trebuie sa o luati pe drumul din stanga si mergeti tot inainte.

La un moment dat, drumul coteste la dreapta, pe langa o livada de maslini. Mai mergeti un pic si va aparea o bifurcatie, unde mergeti la dreapta. In stanga este drumul spre plaja.

Aici am sa adaug o poza cu “Lemon Tree Garden” (Taverna Psaropoyla), terasa e pe partea dreapta a drumului. Mergeti inainte si o sa ajungeti la o noua bifurcatie, mergeti in stanga. Adaug inca o poza, unde apar indicatoare cu Redskins si apartamentele Thassos and Mario.

Mai e o portiune de drum printre livezi de maslini. Se termina maslinii si apare pe stanga “Velendzas Studios Apartments”. Are un gard frumos de piatra cu diverse figurine modelate in piatra, delfini albastri, o ancora, etc. Mergeti incet si acolo unde se termina gardul e un drum foarte ingust la stanga. Intrati pe el si imediat in dreapta este un drum si mai ingust care se termina in curtea lui Mario.

De la Daily Café este un drum de aproximativ 7 min. Fatada vilei este spre mare. Iar o plaja mica este foarte foarte aproape, din drumul principal (ca sa-i spun asa) drept inainte si la dreapta, trecand pe langa Redskins (pe dreapta).

S-ar putea sa mai fi uitat cate ceva, dar sper ca ti-am fost de ajutor. Daca mai ai intrebari... si daca imi aduc aminte, cu placere iti raspund.

Vacanta frumoasa si saluta din partea mea acele locuri minunate!

[13.08.12 15:46:31]

@nicoletass: Iti multumesc pentru raspuns! Am sa salut marea din partea ta prima oara cand o voi vedea!

Mergem cu masina si avem navigatie, dar stii cum e, unele strazi nu le vede.

Pare greu de gasit din descrierea ta, dar sper sa ne descurcam la fata locului, mai ales ca vila este langa plaja. Multumesc pentru indicii, o sa ma ghidez dupa ele.

As mai avea cateva intrebari:

Sunt prosoape la baie si daca da, cat de des se schimba?

Se face curat in camera si se schimba lenjeria?

[13.08.12 16:41:40]

@Muffin2009:

Sincer, nu imi amintesc de prosoape, dar inclin sa spun da. Asternuturile cred ca au fost schimbate o singura data in cele 10 zile cat am stat acolo.

Privitor la curatenie iar nu mai stiu. Aveam de toate la dispozitie, matura, mop si am mai curatat si singura.

De ce nu ii pui aceste intrebari direct lui Mario?! Noi ne-am conversat o multime pana sa plecam si tot ce a spus s-a adeverit, n-am avut nici o deceptie.

Pare complicat de ajuns, dar pe insula nu prea sunt strazi drepte si clare. Cu certitudine o sa va descurcati. Tot din amintiri, cred ca am avut numarul de telefon al lui Mario si ne-a ghidat dupa ce am ajuns in Alikanas. Daca o sa te uiti pe google earth o sa -ti fie mai usor de gasit. Cauta Remezzo Studios (e trecut pe google earth). Chiar in spatele lui se afla Thassos and Marinos.

Inca o data vacanta frumoasa si astept sa ne povestesti.

[13.08.12 18:36:56]

@nicoletass: L-am zapacit deja cu intrebari pe Marios. Noi initial reservasem inca din februarie pentru 1 iulie, dar a trebuit sa aman pentru ca pe 4 iulie m-am operat. Marios a fost intelegator si ne-a mutat rezervarea pentru 1 septembrie.

Vroiam sa stiu parerea ta pentru ca ai stat acolo.

Abia astept sa plecam!

Merci de raspuns!