ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.01.2011
DE doda
ÎNSCRIS: 11.08.10
JUL-2009

Un hotel frumos

Desi a trecut ceva timp voi incerca sa schitez citeva impresii despre hotel si insula Evia.

Accesul pe insula Evia se poate face pe unul din cele 2 poduri, asa ca se poate ajunge cu masina destul de usor. Este una dintre cele mai mari insule, a doua dupa Creta si este situata in partea de est, cam la 100 km de Atena.

Insula mi s-a parut destul de "salbatica", neamenajata pentru turism, dificil de strabatut, spun asta pentru ca am intentionat sa facem un tur dar am fost nevoiti sa ne intoarcem din drum. Drumurile inguste si serpentinele nu ne permiteau sa mergem cu viteza prea mare si ne-ar fi prins noaptea pe drum. Dar din ce am vazut pot afirma ca beneficiaza de niste peisaje superbe, ca de altfel intreaga Grecie.

Hotelul este linistit, are camere confortabile, o piscina grozava cu apa sarata si calda (am facut baie chiar pe ploaie), mincarea este variata si excelenta (am avut demipensiune), personalul este amabil.

Nu pot sa laud prea mult camerele dar nici nu pot sa le reprosez ceva iar cine a fost in Grecia stie ca numarul de stele real este mai mic decit cel declarat. Seara era program artistic iar in 2 seri s-au organizat nunti pe pajistea din fata restaurantului, asa ca am putut asista la niste momente inedite.

Daca doream sa servim ceva intre cele 2 mese incluse in bilet, aveam linga piscina un restaurant-bar cu preturi un pic cam maricele.

Majoritatea clientilor erau greci, insa am avut surpriza sa vedem si doua cupluri de romani care au dormit vreo 2 nopti.

Singurul punct minus ar fi lipsa unei faleze, pentru ca nu prea aveam unde sa ne plimbam seara. As mai adauga si plaja ingusta cu pietris, dar pentru ca piscina ne-a cucerit, nu ne-a deranjat prea tare faptul ca am facut baie in mare de putine ori.

Recomand hotelul pentru cine doreste sa fie departe de agitatia urbana.

Trimis de doda in 19.01.11 20:06:58
Validat / Publicat: 19.01.11 21:13:18
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 5072 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (doda); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 85.00 EUR pe cameră

doda [19.01.11 20:42:35] »

Am uitat sa amintesc ca puteti vizita muzeele din Eretria si din capitala insulei, Halkida. Noi nu am ratat nimic din ce se putea vizita prin imprejurimi. Nu va asteptati sa fie ca la Atena dar aveti totusi, ce vedea.

webmaster15 [19.01.11 21:14:43] »

Cred ca la hotelul asta te referi: click aici

doda [20.01.11 07:11:38] »

Da, acesta este hotelul.

laurentiucapac [21.01.11 15:12:10] »

@doda

@web'0-masterii

Cu permisiunea tuturor, sper sa incerc a numai fi off-topic pe site.

As vrea sa va spun cate ceva despre fotografia cu numarul P 13 si imaginiile surprinse in aceasta.

Se poate vedea in imagine, ca un siaj, o urma lasata pe suprafata marii de o barca, un vaporas in trecere, aceea dara este de fapt curentul marin dintre continent si insula Evia

Sub acel pod, intre continent si insula este unul dintre cele mai rare fenomene ale unui curent marin, intalnite si studiate ani de-a randul pe marile planetei.

In Chalkida este cel mai studiat si cel mai ciudat fenomen al unui curent marin.

In portiunea care separa continentul de insula, la fiecare 6 ore, curentul isi scimba cursul.

Timp de 6 ore curge de la dreapta la stanga, dupa care se schimba, alte 6 ore curge de la stanga la dreapta si tot asa.

Localnicii stiu acest lucru si profita din plin, acele cafenele sunt aproape pline in permanenta de turisti, sunt orientate cu vederea inspre pod pentru a vedea mai bine acel fenomen. In acel loc sunt o multime de cafenele, pe partea continentala, cu vedere la acel pod si spre insula.

Cum a fost prinsa imaginea, partea din stanga este continentul, partea din dreapta este insula Evia.

Este un adevarat spectacol atunci cand cursul curentului isi schimba directia. Vezi cum marea curge de la dreapta la stanga, dupa care se opreste usor, este o perioada de mare calma, la un moment dat pe suprafata marii se formeaza mici patrate, dupa care, se poate observa cum marea pleaca in sensul de unde a venit, de la stanga la dreapta. Se pare ca nici unul dinre savanti, specialisti, nu a reusit sa desluseasca acest mic secret al Marii Egee.

olteanul2010 [08.04.16 21:13:32] »

Daca va mai aduceti aminte as dori cateva amanunte despre podurile pe care se poate ajunge pe insula. Se pare ca sunt chiar doua (unul nou altul vechi). In primul rand localitatea unde se afla, cost aprox. si daca se circula in mod continuu in ambele sensuri.

Va multumesc anticipat.

doda, laurentiucapac, olteanul2010