ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.01.2011
ÎNSCRIS: 16.04.10
JAN-2011

Combloux si Megeve - Portile Mont-Blanc-ului

Edvin Marton - Tosca Fantasy

Am petrecut revelionul 2011 si 5 zile de vis la Combloux, o statiune franceza aflata la doar 65km de Geneva si 30km de vestita Chamonix. Localnicii o numesc "perla din Mont Blanc" chiar daca este relativ micuta. Combloux se afla la 1000m altitudine si exceleaza prin eleganta arhaica, o arhitectura traditionala perfecta pentru un sat de munte. Atractia numarul unu o reprezinta vastul domeniu schiabil cu piste ce depasesc 100km. Desi noi nu suntem schiori profesionisti, am admirat o parte dintre acestea. Sky pass pentru o zi este undeva pe la 70E de persoana.

Am ramas impresionata de biserica locala, Saint Nicolas, de micile patiserii cu delicioase specialitati locale, de restaurantele "la inaltime" si de peisajul superb, de vis, pe care vi-l voi impartasi prin cateva fotografii.

Nu pot sa va recomand un anumit hotel deoarece noi am stat pe tot parcursul excursiei la finii nostri, care (din fericire pentru ei, dar si pentru noi!) locuiesc la Combloux.

Am vazut ca sunt multe hoteluri in aceasta zona, toate foarte dragute la exterior ce-i drept, mie personal atragandu-mi atentia Caprice des Neiges.

Intr-una din zilele petrecute la Combloux am vizitat statiunea Megeve, aflata la doar 4km. Pentru mine personal a fost cea mai frumoasa si luxoasa statiune pe care am vazut-o vreodata. Am ramas cu gandul si acum la bradul de Craciun imens ce trona in centrul statiunii, impodobit cu globuri si ornamente facute exclusiv din cristale Swarowski.

Stradute mici, curate si frumos impodobite, magazine de lux cu firme de presigiu. Si preturi pe masura. Pentru ca impresia cu care am ramas este aceea de statiune exclusivista, foarte scumpa.

Am admirat un patinuar superb in imediata apropiere a bradului de Craciun, o reprezentare la scara naturala a scenei Nasterii Domnului din gheata, trasuri cu cai impodobite ca in basme, totul de vis!

Am inteles ca aici au o casa de vacanta Brad Pitt si Angelina Jolie si tot aici ar fi fost filmat James Bond (cel cu Tina Turner) !

Domeniul schiabil este mult mai vast ca cel de la Combloux, de fapt se intersecteaza la un moment dat.

Atasez cateva poze la rw.

Trimis de a_raluk in 19.01.11 18:32:12
Validat / Publicat: 19.01.11 19:50:39
  • A fost prima sa vizită/vacanță în FRANȚA

VIZUALIZĂRI: 3124 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (a_raluk); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P08 Magazin suveniruri

webmaster13 [20.01.11 01:07:43] »

Foarte frumoase pozele, sper sa fie in rezonanta cu melodia postata!

webmaster77 [20.01.11 16:01:21] »

Mutat la rubrica "Descopera Mont-Blanc" (deja existenta pe site); sters rubrica dublura introdusa de autor

• Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Mont-Blanc: