ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.01.2011
team-building

Nici nemulțumit, nici mulțumit
Foarte nemulțumit
Foarte nemulțumit

Vechi si trist... dar vilutele de la Lotru merita incercate!

Aceasta e impresia pe care mi-a lasat-o hotelul. Am ajuns aici cu ocazia unor traininguri. Hotelul nu mi-a lasat impresia ca ar fi suferit nici o renovare de ani buni, zeci poate. E tipul acela standard de hotel de 2 stele, vechi, comunist, cu miros de igrasie, unde totul scartaie si e sinistru.

Avantajul meu la cazare a fost ca in acea perioada eram gravida, asa ca eu si sotul am fost norocosii care au beneficiat de un apartament la cazare, colegii nostri fiind cazati in camere standard. Apartamentele mai au in plus fata de camera standard un micut living cu o masa mare, scaune si un mobilier modest compus din ceea ce parea a fi o biblioteca.

Exceptand conditiile precare, o alta hiba a acestui hotel a fost proasta incalzire. Fiind putini turisti, noi, inca vreo 2 autocare cu copii si cativa pensionari, probabil ca nu au dat drumul la caldura decat cateva ore si asta doar in perioada trainingului. Am facut rost cu greu de un radiator care ne-a scapat partial de problema, asta dupa ce au sarit sigurantele din cauza prizei.

Mancarea se servea in restaurantul hotelului, meniu fix, prost pregatit. Iti dadea senzatia de cantina.

Am mancat la Zan un super hotel cu un super restaurant. Meniu variat, foarte bine pregatit totul, servire de nota 10. Daca ajungeti in zona nu il ratati, avand in vedere ca posibilitatile de a manca bine in Voineasa sunt limitate.

Ca mod de petrecere a timpului liber va recomand o vizita la "fosta" statiune Vidra. Folosesc ghilimele pentru ca ceva-ceva a mai ramas acolo. Peisajul este de vis, ramai profund marcat. Barajul e impunator, apa, muntele... totul! Pacat ca statiunea e acum o ruina. Sunt zone in Romania in care s-a investit mult, zone care nu beneficiaza poate de o asa priveliste.

In Voineasa mare lucru nu poti face, decat sa te relaxezi.

Ceea ce m-a determinat sa scriu despre Lotru a fost faptul ca atunci cand am ajuns aici am descoperit vilele care apartin de acest complex, vile ce sunt situate mai sus de hotel, langa Vidruta. La prima vedere nu au nimic deosebit, doar faptul ca se afla intre brazi, cu alei si pajisti dragute de jur imprejur. Intamplarea a facut sa vedem interiorul unei astfel de vilute, ne-a placut si am hotarat sa venim aici candva.

Lucru ce s-a si intamplat, anul urmator, dupa ce am nascut. Am venit la Voineasa cu fetita si am stat la o asfel de viluta.

Cautam ceva foarte intim, izolat. Vilele au 2 etaje. La parter au bucatarie utilata complet, baie, living cu canapea, fotolii, tv, masa mare cu scaune. La etaj sunt doua dormitoare si inca o baie. Mobilierul e ok, lemn masiv. Lenjerii curate, incalzire cu centrala la fiecare viluta. Ai gratar afara, bancuta si spatiu verde.

Am ales aceasta varianta repet, pentru intimitate. Eram ca si acasa, nu depindeam de masa pentru ca ne gateam noi (de fapt parintii, care ne-au insotit), fetita de 4 luni nu deranja pe nimeni chiar daca mai plangea uneori, faceam gratar (ne aprovizionam cu pastrav de la o pastravarie la cativa km de Voineasa) si profitam la maxim de peisaj si aerul curat.

Vilutele se inchiriaza de la receptia Lotru, nu as putea sa va mai spun care ar fi pretul actual. In orice caz la vremea aceea nu a fost unul exagerat.

Atentie insa ca sunt anumite vilute mai renovate si altele mai putin, daca pot sa spun asa. Noi am stat la cele din prima categorie.

In masura in care timpul mi-o va permite, voi reveni cu ceva poze.

Trimis de a_raluk in 19.01.11 16:37:42
Validat / Publicat: 19.01.11 17:56:26
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în VOINEASA / VALEA LOTRULUI.

VIZUALIZĂRI: 2819 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (a_raluk); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Vila 10
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

[19.01.11 16:54:44]

Avand in vedere vechimea impresiilor si faptul ca intre timp aspectele constatate s-au putut schimba, au fost retrase punctele standard. Asteptam, insa, reviewul despre vila la care ati stat anul urmator.

a_ralukAUTOR REVIEW
[19.01.11 17:22:29]

Nu e nici o problema. Am recomandat locatia unor prieteni de curand. Asa mi-am amintit de vilute. Chiar ne-am simtit bine acolo.

magdalena
[20.01.11 09:54:20]

Intr-adevar, masa la hotelul Zan merita (impresii aici: click aici ), iar "statiunea" Vidra este superba, pacat ca nu este in circuit!

Am scris despre ea aici: click aici

dorgo
[21.01.11 20:54:29]

@a_raluk... N-am fost niciodata la Voineasa, dar as dori sa merg la vara, am citit ca statiunea era cotata ca una din cele 30 de statiuni climaterice (de odihna) construite dupa 1974, cu efecte seadativ-relaxante, excelenta in lupta antistress. O statiune de interes national, impadurita, situata pe valea Lotrului, intre muntii Capatanei si Muntii Lotrului. Altitudinea statiunii, 600-800 m, pe forumul Hotelului Lotru citesc numai recomandari bune... nu stiu insa cum e starea drumului pana sus? Stie cineva?

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
TORA INGRID
[21.01.11 21:59:15]

@dorgo, nu te mai lua dupa prostii, ce sa faci la Voineasa, eu am fost acum trei ani si am murit de plictis... Daca vrei doar sa dormi in Voineasa si sa bati muntisorii imprejur, mai merge, altfel, niste vilute pe marginea drumului, un complex ceausist care se straduie sa renasca din cenusa dar nu reuseste, obisnuitele tarabe, etc. Cadrul natural e minunat, dar...Daca te duci spre Obarsia Lotrului si spre lac merita , dar nu cred ca e de rezistat un sejur in Voineasa.

a_raluk, dorgo, magdalena, TORA INGRID
Alte impresii din această RUBRICĂLotru Hotel: