ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.01.2011
DE kmy
DIN: Jilava [IF]
ÎNSCRIS: 08.09.08
SEP-2010

La unchiul Niky- in inima parcului cu arini

Mi se pare tare ciudat ca nimeni nu a postat pana acum despre hotelul ,,La unchiul Niki”

Aflandu-ne ca de obicei hai hui prin tara, pe la Sebeş, ne-am gîndit unde am putea înnopta. Indicatoarele spre o locaţie situata într-o zonă verde ne-au dus în Parcul cu arini.

Arhitectura deosebita a restaurantului şi terasei exterioare ,,La unchiul Niki” ne-au facut să ne hotărîm să ramanem doua nopti prin zonă.

Hotelul este amplasat in Parcul cu arini. Este un hotel micut, dar cu niste camere cochete, si dotate la cel mai inalt standard.

Camera noastra avea un pat imens, situat central. Lenjeria, pernele, pilota toate erau noi şi de un alb imaculat. In faţa patului trona o masuta pentru plasma cu diagonala destul de mare. Minibarul din camera era plin, dar preturile afişate m-au facut să-l inchid urgent. Camera era luminată prin nişte geamuri de termopan imense.

Baia era de o curăţenie cum rar am intalnit pe la hotelurile prin care am umblat. Finisajele erau perfecte, nu gaseai nici un cusur.

Prosoapele erau atat de pufoase şi frumos mirositoare ca in reclamele cu cocolino.

In preţul platit intra şi micul dejun, care se servea in restaurantul situat alaturi de hotel.

Restaurantul era superb. Aici parcă padurea s-a incapaţînat să traiască... Restaurantul a fost construit în acel parc, şi mulţi dintre arborii aceia parcă nu au fost tăiaţi ci au fost recreaţi pentru a da un aspect natural acelui loc. Nu existau stalpi de susţinere ci arbori frumos lacuiţi cu crengile răsfirate pe care se sprijină tavanul. Este o arhitectura cu totul şi cu totul deosebită. Lemnul este folosit în forma lui naturală. Un colţ de padure, aşa cum a fost creat de-a lungul anilor de către mama natură a fost adus in acest loc. Am avut sentimentul că acei arbori se incăpăţînau să-şi mai continuie povestea în această lume. Nu pot spune dacă restaurantul era rustic sau modern, pentru că avea puţin din amîndouă. Mesele erau toate imense, de 12 persoane şi rotunde.

Cînd am fost noi se pregăteau pentru un botez şi restaurantul îmbrăca haine de sărbătoare.

Mâncarea a fost foarte bună, dar un picuţ cam scumpă.

Alături de acest restaurant se află Complexul sportiv ,,La unchiul Niki”, despre care puteţi citi făcând click aici

Trimis de kmy in 18.01.11 21:07:17
Validat / Publicat: 18.01.11 22:07:21

VIZUALIZĂRI: 4665 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (kmy); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Hotel La unchiul Niky- vedere exterioară

creivean
[18.01.11 22:13:55]

@kmy

Foarte interesantă locaţie. Nu am auzit nimic de ea până azi, chit că mi-s din zonă, la origini.

Ştiu că ai fost în Austria, de aceea îmi permit să-ţi amintesc că, în Viena, de cele mai multe ori, după ce camerista trecea prin cameră şi făcea curat, lăsa pe perne câte o ciocolăţică, o bombonică etc.

Dar, hotel în care să găsesc pe pat, ce văd în P08, n-am văzut. Sau n-am avut eu norocul să primesc aşa ceva. Drept îi, că la toaletele din spaţiile publice, erau automate, pentru momentele neprevăzute.

Bună alegere aţi făcut. Nu mă mir că ai acordat 100 % la Distracţie & Relaxare ))

Iar dac-o fi să fie cu ochi, să jucăm la botez...

[18.01.11 22:16:31]

@creivean:

hehe, daca priveai mai atent, in P09 a disparut surpriza...

Acu ramane de dat cu parerea care foto a fost prima , 08 sau 09

creivean
[18.01.11 22:18:12]

Înseamnă că n-o fi cu ochi... nici de data asta )

[18.01.11 22:32:40]

Stati linistiti, nu a fost cu ochi, dar si mie mi s-a parut ciudat sa gasim asa ceva si de aceea i-am facut o fotografie.

Cel mai tare a fost ca intr-un sertar de la o noptiera am gasit o Biblie scrisa in limba romana si legata in niste coperti rosii. Am stat mult in cumpana daca s-o iau sau nu...

Sa stiti ca locatia este extraordinara, liniste, alaturi acel minunat complex sportiv si ce am observat, multi parinti cu copii mici veniti la spatiile de joaca.

Erau animale din gips pictate, topogane, leagane si alte locuri unde copiii se simteau extraordinar.

In Sebes am remarcat ca sunt locuri cu adevarat minunate.

[18.01.11 22:42:35]

@kmy:

Nu te-ai prins de faza, intai trebuia sa citesti Biblia, ca sa stii daca e cazul sa folosesti ce ai gasit pe pat sau nu...

Cat despre a o lua, dadeai de pacat, nu respectai una dintre porunci...

crima
[18.01.11 23:03:02]

Poate receptionerul a gresit si a repartizat o camera pregatita pentru inchirierea cu ora...

In Bucuresti, cel putin, se cam practica, evident, la negru. Fara, sau cu (cel mai adesea) cunostinta patronilor. Acum mai multi ani, intr-un hotel de 4*, de stat (la vremea aceea), erau pregatite cateva camere, pentru asa ceva. In sertarele noptierelor erau "uitate" cateva "atentii"... Am vazut eu! )

[18.01.11 23:06:27]

mai, fratilor, dar de restaurant nu ziceti nimic?

[18.01.11 23:13:37]

@kmy:

noi sa spunem??

daca nu ai pus si tu un aperitiv, o aluna, o maslina?

cand vezi ca masa-i goala si lautarul doarme, ce sa spui despre restaurant?

crima
[18.01.11 23:15:42]

Da, interesant restaurantul... Perfect pentru a te hrani, hidrata si bine dispune, inainte de a urca in camera! )

popescu.borsa*
[18.01.11 23:29:16]

Păi numai o bomboana? Eu în Brazilia găseam câte trei.

Eram la carnaval şi trebuia să ne mascam.

Alex_Macedo
[19.01.11 08:16:37]

..... . cred ca se poate spune: Niky sfinteste locu'!

..... si evident costa..... . ma intreb ce avea unchiu', A la Carte de era asa scump? ..... . sunt convins ca portofelu' avea lacrimi in ochi la fiecare moment... vesel: nota de plata!

santana*
[19.01.11 08:39:29]

Potoliţi-vă oameni buni cu PO8, PO9! Ce naiba... PO11 şi PO12 sunt preferatele mele. Macar produsele tradiţionale de acolo... ştiu la ce folosesc.

Arată bine complexul, deşi la prima vedere căluţii şi celelalte chiciuri de pe acolo, din curte, îţi spun să dai bice cailor, dar cred că sunt locul de joacă preferat al kinderilor, adică îi ţine, cum să zic, niţeluş ocupaţi, suficient timp ca PO8 să devină PO9.

vladex
[19.01.11 08:51:22]

@santana, daca folosesti in exces ''produsele traditionale'' din P11 (stanga) s-ar putea ca P08 sa ramana asa si pentru urmatorul client al pensiunii. )

RobertCodescu
[29.01.11 15:24:30]

NU se vad broscutele in P 20 dar asta NU m-a impiedicat sa-ti acord votul meu!!!

[12.03.12 00:04:33]

dupa atata agitatie cu P08, P11, etc, iti mai arde de broscute?

Alex_Macedo, crima, divio*, kmy, popescu.borsa*, santana*, vladex
Alte impresii din această RUBRICĂNicky Hotel (ex 'La Unchiul Nicky'):