ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.01.2011
ÎNSCRIS: 27.07.10
APR-2010

Mi-as fi dorit sa fie de 5 stele!

Ce fac eu la inceput de an? Incep sa-mi programez vacantele... si fiindca pt mine, urmatoarea vacanta inportanta va fi de Paste, mi-am amintit cam ce am facut anul trecut, si mi-am spus sa impartasesc si altora.

Am cumparat un sejur destul de ieftin, 110euro/pers/3nopti si eram nerabdatoare sa ajung in sfarsit intr-un complex de 5 stele (nu mai fusesem pana atunci si chiar imi doream sa pot face diferenta intre cele 4 stele bulgaresti pe care le mai testasem si cele 5 la care speram).

Cam asa au stat lucrurile in cazul nostru:

Transport: autoturism personal, cu garda la sol prea mica pentru ce ne astepta... anume o portiune de cativa km buni in care nici nu puteai sa spui ca vrei sa ocolesti gropile, ci le alegeai pe cele mai putin adanci, tragand speranta sa nu patesti ca alti colegi de suferinta opriti deja pe marginea drumului.

Cazare: aveam camere cu vedere la mare si initial am fost repartizati in unul din corpurile mai indepartate ale cladirii. Nici o problema, mi-am spus, mai ales cand am vazut un majordom pregatit cu un carucior de bagaje dornic sa ne ajute.

O problema a aparut totusi, fiindca majordomul ne-a pierdut un bagaj si nu prea a reusit sa sustina singur caruciorul intr-o panta (sotul meu era acolo si a salvat situatia).

Imi doream sa am o vacanta linistita, de 5 stele daca se putea asa ca nu am dat atentie prea mare unor intamplari de felul acesta, dar din pacate nu se terminase aici...

Am ajuns la camera cu pricina; sotul a remarcat din prima ca blatul de granit cred ca era, de la masa fusese spart si lipit destul de inestetic, dar eu nu si nu... ii aratam ce priveliste frumoasa aveam.

Surpriza cea mai mare ne astepta in baie: nici mai mult, nici mai putin decat un liliac mort.

Bineinteles ca am refuzat sa ne cazam in acea camera, ne-am intors la receptie, am expus situatia si am cerut o alta camera. Receptionista, dupa ce a vorbit cu echipa de curatenie m-a asigurat ca au strans oratania din baie, dar ce folos, acum eu eram cea care nu mai dorea sa treaca cu vederea situatia respectiva.

Am insistat, si am obtinut alta camera in cladirea centrala (cea cu restaurantul); din pacate nu mai vedeam decat o portiune minuscula din mare, iar balconasul era unul minuscul. In rest camera era frumoasa, curata, cu dotari de 5 stele, dar pe care le regasesti si in hoteluri mai pricopsite de 4 stele.

Masa: imbelsugata, cu destula diversitate, la fel si bauturile de la barul gratuit (inclus in pret).

Distractie: fiind inceput de sezon, nu prea aveai ce sa faci, activitatea animatorilor era destul de slabuta, totul parea in continua organizare.

Ca si concluzii: nu cred ca voi mai reveni la Duni, si inca sper sa ajung intr-un complex de 5 stele adevarate, cine stie, poate chiar cu ocazia vacantei de Paste de anul acesta.

Trimis de greeneyes in 17.01.11 15:47:59
Validat / Publicat: 17.01.11 17:02:26
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 2536 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (greeneyes); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[17.01.11 17:08:02]

[...]

Recomand sa nu mai acordati, in asteptarile voastre, o pondere atat de mare stelelor afisate; raportati-va mai bine la pretul platit - comparati cu preturile platite prin alte locuri in care ati mai fost si veti avea - va asigur - mai putine ocazii de a fi dezamagiti.

[17.01.11 17:23:20]

@admin, nu vreau sa fiu rea, dar sa stii ca si la bulgari este o mareeeee diferenta la aceste faimoase "stele". greeneyes, are dreptate si o sustin in ceea ce spune referitor la categoria hotelului. pot face o comparatie foarte simpla: am fost la Bansko la 4 STELE (TOT IN BULGARIA) si confortul a fost mult superior celui de la Duni la 5 STELE!!! de exemplu, stiu ca este ceva minor, dar la 4 stele am avut papuci si halat pe cand la 5 stele, nu!!! si nu numai asta, dar greeneyes macar a scris parerea ei personala si a descris totul cu cuvintele ei, nu ca altii care fac copy si paste din alte surse si scriu review-uri fara numar ca sa ia puncte aici.

[17.01.11 17:26:59]

inca sper sa ajung intr-un complex de 5 stele adevarate

Încearcă 5 stele în Tenerefe. Sunt din altă constelaţie.

[17.01.11 17:29:33]

aici era vorba de 5 stele, bulgaria. sa nu comparam totusi tenerifele cu bulgaria!!!

[17.01.11 17:30:39]

Cu siguranta ca pretul platit de mine, nu a fost pentru un hotel de 5 stele, si sigur ca nu am avut termen de comparatie fiind primul experiment de felul acesta, dar ce sa fac daca este totusi un hotel vandut ca fiind de 5 stele?

Din anumite puncte de vedere chiar intruneste criterii pentru a primi cele 5 stele si ma refer la existenta camerelor si bailor spatioase, dotate cu seif, telefon, etc, a piscinei interioare si exterioare, a locului de joaca/supraveghere copii, a spatiilor de recreere. Dezamagirea mea a venit din calitatea serviciilor si dotarilor oferite.

Poate nu sunt cea mai potrivita sa clasific un hotel de 5 stele, dar clasificarea aceasta nu am facut-o eu, ci toate agentiile care vand acest hotel

[17.01.11 17:30:48]

@anka16: mda, cum ziceam, romanu' specialist in alde toate.

Daca ti-as cere sa dai 3 exemple cu cei care au scris "copy/paste" in celelalte reveiws-uri la acest hotel (grad satisfactie general 94%), pe unde ai scoate camasa?

Nu-ti cer asta, relax.

[17.01.11 17:32:39]

Sper eu sa reusesc sa le incerc!

Multam de sugestie popescu. borsa

[17.01.11 17:35:55]

@greeneyes:

si totusi, la capitolul CAZARE ai notat 37.5% satisfactie (cea mai mica nota).

Cat despre serviciile care te-au nemultumit... in afara de majordomul care era sa va scape acel bagaj, nu am vazut alta argumentatie in tot review-ul.

[17.01.11 17:37:28]

nu ma refeream la acest hotel (copy/paste), m-a indignat un review foarte mult, si ma tot abtin sa nu comentez! unii, din pacate, chiar exagereaza! vroiam sa spun doar ca marea majoritate sunt scrise foarte frumos si chiar merita votate, dar din pacate sunt unii care cam "triseaza" si zau ca e pacat ca ceilalti ii voteaza.

Scuze!

[17.01.11 17:46:55]

@anka16

m-a indignat un review foarte mult, si ma tot abtin sa nu comentez!

nu este nevoie sa comentezi, poti sa faci sesizare dand click pe butonul rosu de sub review.

dorgo
    [17.01.11 18:18:26]

@all... la preturile astea mici de peste tot in Grecia si Bulgaria... eu cred ca nu exista hoteluri bune si rele ci mai ales turisti pretentiosi sau mai putin pretentiosi... azi am fost la o firma turistica si-am cerut un "first-early-booking" de 7 zile in Thassos in Iunie, insula in care portocalele cresc "la liber", pe strada... 118 euro o camera dubla la vila Philipos (transpot si cazare), o vila de 3 stele (echivalent cu confortul unui hotelas de doua stele), la care am mai fost si a fost OK... cred ca voi lua 14 nu 7 zile, caci oricum e ieftin... ah! unde esti tu comunism? cand nu gaseai o portocala si ieseai la greci doar cu viza!

santana*
    [17.01.11 18:42:55]

Eu stiam cam asa: diferenta dintre 3 si 4 stele e data de serviciile hotelului. Sa ma corectati daca gresesc sau omit ceva. Pentru 4 stele iti trebuie musai piscina si SPA, serviciu de haleala la botu' calului in camera, ca nu stiu sa pronunt, room service parca, bar de zi si noapte, iar la 5 stele musai casa de schimb valutar, spalatorie, farmacie si nu-s ce fel de baruri, etc. Mi s-a intamplat la 4 stele sa n-am papuci si halat in camera (asta nu inseamna cu nu le aveau efectiv), erau la SPA unde aveai de toate, inclusiv camera sa te schimbi si un dulap micut in care sa-ti lasi bulendrele. De fapt vroiam sa zic ca e foarte posibil ca o camera de la 5 stele sa nu difere foarte mult fata de una de 3 stele, diferenta fiind data de servicii, asa cum ziceam si mai sus. Mai ales in Bulgaria.

pepsi70ro CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
    [17.01.11 19:32:23]

Bulgaria, alaturi de majoritatea statelor europene face parte din Asociatia de hoteluri si restaurante din UE HOTREC.

Deci la 5 stele atat in Bulgaria cat si in Tenerife (fiindca s-a adus vorba) sunt valabile aceleasi considerente referitoare la clasificare si acestea pentru 5 stele sunt:

5 stele – rangul “Deluxe”

- Receptie deschisa 24 de ore

- Staff care vorbeste mai multe limbi

- Portar si parcare cu valet

- Concierge

- Sala de receptie

- Primire individuala pentru fiecare oaspete cu flori si un cadou in camera

- Minibar, roomservice non stop

- Presa de haine (returnare intr-o ora)

- Serviciu de curatare a pantofilor

in plus fata de cele de 4 stele – rangul First class care cuprind obligatoriu:

- Receptie deschisa cel putin 18 ore

- Lobby cu bar

- Mic dejun si room service

- Mini bar

- Fotoliu/canapea in camera

- Halat de baie si papuci la cerere

- Produse cosmetice in camera

- Restaurant

Insa in cele din urma diferenta este data de pret iar eu cred ca de aici trebuie plecat cand dorim anumite servicii pentru a asigura o vacanta reusita. Parerea mea...

Apropo, Romania este singura tara din UE care nu face parte din Hotrec. Oare de ce?

Scuze de off topic, propun sa ne mutam pe forum pentru a dezbate aceste probleme, sunt foarte interesante mai ales daca stim cu siguranta sa facem un raport corecty calitate/pret.

molko*
    [17.01.11 19:33:58]

@santana

4 stele nu presupune piscină si SPA. Dacă le are, foarte bine, dar nu sunt obligatorii. Iar din informațiile mele în unele țări (Bulgaria, Turcia) nici la 5 stele nu sunt obligatorii papucii si halatele.

@all

Dacă la RMP cele 5 stele vi se par slăbuțe uitați de Bulgaria... nu veți găsi hotel de litoral adevărat de 5 stele. Dar in principiu, la 5 stele adevărate stai cu 220 eur/noapte!

[17.01.11 19:48:36]

@pepsi70ro

Toate dotarile si serviciile pe care le-ai enumerat pot fi înghesuite intr-o coliba sau intr-un palat. Cu certitudine, nu te vei simtii la fel. Eu prefer curatenia si mult spatiu, restul sunt mofturi.

In ce priveste Bulgaria, nu ma intereseaza. Am fost o data de curiozitate. Destul. Pentru mine este mai aproape Croatia.

dorgo
    [17.01.11 20:03:43]

@all... mai e un criteriu de clasificare matematic... pt. ce procent din camerele hotelului ai loc de parcare... parca la 3 stele trebuie sa ai 40%, la 4 stele 60% si de la 5 stele-n sus... 100%... dar nu se respecta... am vazut hoteluri de 3 stele in a caror parcare toate masinile clientilor incapeau doar daca stateau intr-o dunga sau una calare peste cealalta...

TEOANCA
    [17.01.11 20:04:16]

@all

Am impresia ca sunt si pe forum clasificarile. Am mai vorbit despre asta in primele mele rev. de pe site. Intr-o filozofare..... Apar aceleasi problemute mai tot timpul legate de stele, reguli si clasificari.

@pepsi70ro poate ca ar fi bine sa pui si pe forum ce ai scris in ecou daca inca nu sunt. Sau poate un locusor chiar in prima pagina cu ele. Stele, margarete, clasificari.

Stiu @admin, mi-ai spus de atunci ca sunt stufoase si nu sunt peste tot la fel. Dar vezi... oamenii nu le stiu.

[17.01.11 20:06:47]

asta ca sa nu mai vorbim de noua gaselnita pentru duni (cel putin, anul trecut, eu una nu am platit asa ceva!!!) PARCAREA! 5 LEVA PE ZI!!! si o platesti la receptie! VRAND - NEVRAND ca altundeva acolo nu i unde parca!

pepsi70ro CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
    [17.01.11 20:18:15]

Am deschis pe forum o discutie referitoare la clasificarea unitatilor de turism, eu zic sa continuam acolo pana nu ne trage vreun web de urechi.

roth
    [17.01.11 22:16:24]

Am fost in aceiasi perioada in zona, la Marina Beach, pret 90e/pers. Nu pot spune ca am avut neplaceri, stiam cam la ce sa ne asteptam, surprinsa am fost atunci cand am plecat in Sozopol si la intoarcere locul de parcare era liber (cel pe care am avut masina inainte) Am fost intr-o scurta vizita de prietenie pe la Royal si sa sti ca noi nu aveam cocteil-uri sau ce or fi fost lichidele cele verzi si rosi pe masa de la intrare, nu aveam atatea gratare, si parca mai putine masline dar si diferenta de pret era simtitoare.

Insa eu magneti si vederi de la Royal am luat , cam scump cei drept 44/buc si e caramida pictata( am spart unul si asa arata, de uni au parte de 1+1gratis eu am incercat platesti 2 iei 1 si mi-a iesit)

Una peste alta, lasand deoparte faptul ca ati avut parte de muzeu "pasaresc" in camera eu zic ca e un hotel bun, cel putin de paste gradul de ocupare/romani cred ca a fost 100%.

Un hotel bun si aici depinde de gust pt mine in Bulgaria a fost Kaliakra superior in Albena, asta pana sa dea drumul la Flamingo.

Prima mea experienta si singura de 5* a fost la nisipuri si crede-ma e plictisitor sa primesti starea vremi pt a-2-a zi cu o ciocolatica, sa iti faca curat si de 2 ori in aceeasi zi, iar la pranz sa ai in restaurant doar 2 ore bufet suedez si pe urma doar a-la carte.

Mai bine pe la mijloc.

[18.01.11 09:13:57]

admin

Pai majordomul nu era sa ne scape bagajul, chiar l-a scapat si recunosc ca si masa sparta din camera si liliacul mort din baie m-au determinat sa dau punctajul respectiv.

Cred ca este ultimul comentariu pe care il fac in acest subiect pentru a-mi justifica parerea/notarea despre hotel; opinia mea poate fi subiectiva, dar mi-o sustin.

De felul meu nu sunt Gica-contra, dar nu cred ca trebuie sa scriu numai de bine doar pentru faptul ca alti 50 de oameni, inaintea mea, au facut acest lucru.

danyepz
    [18.01.11 10:37:09]

Tinand cont ca pretul 33 euro*2 persoane adica 280 ron pe noapte... cu all inclusive... chiar nu stiu dca poti compara in vreun fel cu un alt hotel de 5 stele... daca e sa ne raportam la Romania pretul va fi unul jignitor iar conditiile nu ar fi mai bune... nu exista hotel de 5 stele pe litoralul nostru cu piscina interioara.

37% din 5 stele deci are cam 2 stele daca privim nota ta si asta la un pret repet de 280 ron all inclusive... oare romanii au devenit atat de pretentiosi???

Atata timp cand acest hotel pe timpul sezonului este plin de turisti straini in mare parte Europeni si care apreciaza foarte bine atat raportul pretului platit cat si conditiile primite, cred ca avem o problema in societatea noastra... toata scara noastra de valori este bulversata.

[18.01.11 10:48:34]

Poate nu ar fi rău dacă în caseta tehnică s-ar introduce o rubrică de apreciere a raportului calitate/preţ.

david
    [18.01.11 10:53:46]

Daca doresti sa ajungi la 5 stele adevarate, trebuie sa platesti cu varf si indesat fiecare steluta. Am fost in multe hoteluri de 5 stele si pot spune ca RMP ofera cel mai bun raport calitate /pret.

Anul trecut, am discutat cu multi cetateni germani, care an de an revin cu placere aici, datorita conditilor de calitate oferite, la un pret convenabil.

Lipsuri si nemultumiri, se gasesc si la hoteluri de lux, daca dorim neaparat sa gasim nod in papura, mai ales daca plecam cu acest gand de acasa.

De multe ori uitam ca am venit pentru relaxare si nu pentru a analiza fiecare mic incident, care inevitabil se poate intampla.

[18.01.11 10:57:55]

@popescu.borsa: In mod normal, raportul pret/calitate ar trebui sa rezulte implicit din media notelor acordate la capitolele deja existente (acesta e motivul pentru care hoteluri modeste - inclusiv ca pret - figureaza de multe ori in clasament INAINTEA unor hoteluri mai bune, insa care nu au un raport pret/calitate corect/satisfacator).

TOTUSI mi se pare foarte buna sugestia si va exista un asemenea criteriu de notare, pe viitor, in caseta tehnica.

Pentru ca trebuie sa ma gandesc la diverse si multe aspecte (de exemplu, d aca acest criteriu sa aiba aceeasi pondere ca si celelalte, o pondere mai mare ori sa figureze separat etc) si pt ca implicatiile (schimbarile necesare) in program sunt mari, va mai dura insa...

costin1968
    [18.01.11 20:38:32]

Eeee! Era de Paste, nu incepuse inca sezonul, iar bulgarii nu sunt extraterestrii, marimea capului nu inseamna ca sunt aceeasi specie...

anka16, costin1968, danyepz, david, dorgo, greeneyes, molko*, popescu.borsa*, roth, TEOANCA
    Alte impresii din această RUBRICĂDRR Marina Royal Palace Hotel: