Best Western Ambassador Hotel

MEMBRU: PARTENER
FEB-2008
+ COPII: 2 -- varsta: 15-17

Hotel Best Western Ambasador Timisoara - multumitor

Am petrecut doua nopti la acest hotel, fiind in tranzit spre Austria (una la dus, una la intoarcere).

Cum drumul pana la Timisoara face parte din categoria "trebuia s-o facem si p-asta!", n-am sa insist asupra lui decat in masura in care a pregatit atmosfera si m-a ambalat psihic. Asadar, bunul GPS, putin cam vraiste din cauza multiplelor modificari de sensuri si a lucrarilor la infrastructura prin marginea Timisoarei, precum si doua convorbiri telefonice lungi ne-au adus cu masina in final in fata hotelului. Nu stiam nimic despre el, decat precizarea cui ne facuse rezervarile ca "o sa dam pe spate!". Figurile astea gen Pilates nu ma prea aranjeaza cand e vorba de hoteluri in Romania, dar ceva-ceva curiozitate tot ma incerca.

Am strabatut un cartier cu case tipic nemtesti, si la un colt, adica o intersectie de doua artere destul de rasarite se afla hotelul.

Acum, uitandu-ma de reimprospatare memorie pe net unde exact se afla, am inteles de ce, asupra serii, vedeam o multime de linii de cale ferata. Pentru ca hotelul e la intersectia strazii Mangalia cu strada Garii. Ce-i drept nici un tren nu ne-a deranjat cu fluieratul sau cu trecerea cadentata supranumita glasul rotilor de tren, ferestrele erau o. k.

Am pus masina in parcare dupa ce in prealabil s-a deschis o poarta automatizata. Parcare destul de mare, pazita, sigura. Am patruns in hotel din parcare printr-o usa normala, pe usa din dos daca stiti expresia, dupa care brusc mi s-a luat vederea.

"Rafinamentul decorului, subliniat de linia sobra, dar în acelasi timp calda, precum si de mobilierul de colectie, menit a facilita calatoria catre un timp al opulentei si stralucirii, sunt motive suficiente pentru a sustine cele patru stele înscrise pe frontispiciul hotelului."

Am citat de pe un site de prezentare a hotelului. N-am sa incerc sa fac analiza pe text si sa demontez fraza de mai sus pentru ca in final e chestie "de gustibus". E suficient sa spun ca pe mine nu m-a impresionat atmosfera de Versailles kitchos, lumina putina, stralucirea mobilierului aurit peste tot pe unde se putea, piciorusele intoarse si fragile ale fotoliilor. Poate ca s-a vrut un stil si s-a reusit o parodie. In fine, un hol spatios, delimitat in spatii functionale, o receptie atipica, doi receptioneri cam apatici. Check-in-ul a decurs rapid , desi mereu ma contrariaza de ce ne legitimam atata la receptie. Boy-ul ne-a dus putinele bagaje in camere, noi am fost mai intai la masa. Accesul in camere pe baza de cartela.

Am fost prevenite ca e o chindie in restaurantul hotelului, asa ca am mancat intr-o salita la etaj, unde am fost servite cu toata deferenta - dar tot nu inteleg de ce un turist/client obisnuit trebuie sa fie plasat intr-o sala goala, fara mezamplasturi, doar ce se aranjeaza la repezeala, pentru ca exista o petrecere in localul respectiv. La tarife nu se precizeaza: variabile in functie de nunti/botezuri organizate in restaurantul hotelului. Meniu a la carte, bucatarul e profesionist. Apreciez asta pentru ca si la intoarcere, cand nu mai era petrecere, am luat cina acolo.

Muzica si veselia petrecerii a razbatut ceva timp in camere, dar oboseala a fost mai puternica si am adormit in final.

Sa spun despre socul avut cand am intrat in camere: banale, absolut banale! In contrast flagrant cu parterul, holul si restaurantul. Sa cred ca eram dezamagita, sa cred ca ma simteam usurata ca nu se repeta calatoria catre timpul opulentei si stralucirii? ... N-as putea sa spun daca am stat la 3* sau la 4* ca am vazut pe site-ul oficial ca au doua categorii si mai multe clasificatii: economic, standard, business, imperial. Am sa spun doar ca zugraveala, mobilierul din pal furniruit, o combinatie terifianta de fag cu melamina albastra (in camera mea) sau verde (la fete), perdelele lucioase cu modele complicate nu m-au convins. Acum, uitandu-ma tot pe site-ul oficial, cred ca am stat la 3*, n-am avut parte de mobila imperiala si de sculpturi multe pe metru liniar. Dotarile camerei cele asteptate: pat dublu, fotolii cu masuta, televizor, frigider-bar, noptiere, oglinzi, ce mai, cam tot ce-ar trebui sa fie. Aceeasi lumina filtrata si slabuta (ca un bec isi luase adio de la durata de functionare). O mocheta obisnuita, care prin jocul de culori si desene, similar celui din draperii si cuverturi, incarca ochiul inutil. Baia dotata cu tot ce-ai astepta la 4* - foen, samponele-sapunele, prosoape curate, suficiente, halat, papuci, nimic rupt, spart sau lipsa. Aici am fost multumita.

A fost cald in camera, am dormit bine intr-un final desi, cum am spus, galagia din restaurant razbatea prin podea. Poate ca salteaua era cam subtire si incomoda, dar o sa credeti ca sunt din povestea cu "Printesa si bobul de mazare".

Restaurantul, pe care l-am vazut in toata splendoarea la micul dejun si in cea de-a doua seara, cea de intoarcere, cand am stat din nou in hotel, e leit-poleit (!) cu restul. Aceasi tentativa de lux, rafinament, opulenta, eleganta. Bogat ornamentat si decorat, desi as spune mai degraba ca restaurantul straluceste prin serviciul impecabil si prin menu-ul divers, international, cu preparate savuroase. Anecdotic v-as relata cum, rugata sa citeasca menu-ul (ca nu vad fara ochelari), fiica mea cea mica tot recita: "ciorba de purcel; rulou de purcel cu sos de... ; cotlete de purcel cu garnitura... " si tot asa, purcel de purcel. Intreb "- numai purcel au in meniu?" iar cea mica raspunde angelic "nu, scrie porc, dar suna asa de vulgar...". Mi-am dat seama ce impresie puternica a facut decoratia salii cu toate masutele si tablourile acelea pline de pretiozitate. Un vin bun, de Recas, a insotit cina, cum spuneam, bine preparata si frumos montata.

Micul-dejun tip bufet dar si a la carte, modest spre bine. Cateva mezeluri, unt gem si branza, bacon si carnaciori, paine feliata si chifle, patiserie, branza cu mucegai (ooo!), cafea de la automat, ceai si sucuri de la cutie.

Per ansamblu as spune ca hotelul respecta cele 4*, ca designul interior poate satisface preferintele unor business-man-i de vita noua, ca serviciile sunt de calitate, singurul aspect discordant fiind cel cu nuntile/botezurile/alte petreceri. Raman la parerea ca un hotel care se respecta si care are restaurantul in incinta sau parterul cladirii ar trebui sa aiba mai multa consideratie pentru oaspetii sai de o noapte sau mai multe.

PS 1 - N-am incercat din oferta centrului de relaxare, asa ca n-am ce sa comentez.

PS 2 - Fotografii nici atat n-am facut, cele de pe site-ul oficial reproduc realitatea.

PS 3 - Nu am trecut pretul celor doua nopti pentru ca nu am platit eu, dar din analiza celor de pe site-ul oficial, raportul calitate-pret e unul bun.

Impresii încărcate de TORA INGRID* in 17.01.2011 10:40:56

Validat / Publicat: 17.01.11 11:45:25

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (TORA INGRID*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  25850 PMA (din 29 voturi) nota2

- santana
[17.01.11 12:26:36]
Scriu aceasta relatare la indemnul unui user, (@david) cu care am petrecut doua nopti la acest hotel, fiind in tranzit spre Austria (una la dus, una la intoarcere).

Si de ce nu l-ai lasat pe el sa povesteasca?

- david
[17.01.11 12:42:48]

Nu are cum sa te deranjeze, avand in vedere ca pana la intersectia cu str Garii sunt aproximativ 5 km. (treci podul peste Bega)

Mai exact, pentru cei interesati hotelul Ambasador, se afla la intersectia strazilor Budai Deleanu cu Mangalia.

Felicitari pentru prezentarea obiectiva!

@santana

Stii foarte bine, ca nu este permisa prezentarea de hoteluri din orasul de bastina.

Chiar daca cateodata, se mai intampla pentru cateva ore, sa trec pe acolo cu diferite treburi.

- Flaviu
[17.01.11 12:53:13]

@Santana

Ha, ha, ha, cred ca ti-ai dat foc la valiza, iar o sa-ti explice Tora cum e cu sistemul limbic (sau limbutic? !) la barbati!

Eu, avand circumvolutiunile crete precum varza de Bruxelles, ma abtin de la alte comentarii.

@Tora Ingrid

Fain review (as always) ! Sper ca ai observat cat de mult te-am periat in ultimul timp. Iti spune ceva lucrul asta? De fapt am nevoie de niste consultatii, medicul dinainte m-a lasat balta.

- vladex
[17.01.11 13:21:20]

Aveti voi noroc ca nu e Sefa online, da' lasa ca citeste ea. :))))

Mie mi-a placut rw-ul, daca ajung in zona o sa ma cazez acolo. Sefa, sa spun la receptie ca sunt trimis de TORA?

- catalinalupu
[17.01.11 13:36:42]

@vladex, cred ca trebuie la receptie sa spui ca te-a trimis David, pai el mentioneaza:

- TORA INGRID*
[17.01.11 13:51:08]

@david, realizezi ca nu am retinut atunci adresa exacta (in fapt, n-o fac niciodata), m-am uitat pe net sa dau niste coordonate. Dar am retinut ca ne-am invartit incoace si-ncolo, peste Bega si peste niste linii. Eu iti multumesc pentru indemnul de a scrie despre hotel, mi-am adus aminte o multime de lucruri desi am fost oarecum in tranzit. Impresia generala a fost pozitiva, chit ca pe mine, asa cum deja am spus, m-a impresionat mai degraba negativ aglomerarea aceea de obiecte de anticariat.

@haiduciilu'saptecai: mai flacai, daca simpatia asta functioneaza spontan si e suficient sa va arate cineva un deget (a se citi review) ca sa radeti o saptamana, eu va propun sa mai scrieti si voi cate ceva si apoi in ecouri sa ne luptam zi de vara pana-n seara.

Nu stiu de ce am impresia ca de atata descretit fruntile incep sa vi se netezeasca si circumvolutiunile. Plus ca e un trafic pe aici...de atata polemica si bobarnace ..

Ceva concret de la hotel nu vreti a sti? poate ospatarii aveau livrele galonate, poate o trasura astepta la poarta, poate vreun Louis a trecut pe acolo...

- santana
[17.01.11 17:35:07]

Şi pentru că văz acuma că haiducii Flaviu şi Vladex tac ca nişte arhierei în timpul orelor de primire mătănii, iar autoarea acestui review de înalt nivel gastronomic crede că pe noi ne interesează cu totul şi cu totul altceva şi nu turismul în sine, întreb şi eu: Cât era, frate, sticla de coca-cola, aveau sau nu aveau papuci şi dacă da, Mariei i s-a potrivit măsura? De ce nu ai fost la SPA? De ce nu te-ai amestecat printre petecăreţi... ? A, stai că n-ai plătit tu, dacă mi-a citit soţia bine review-ul tău... Căţelul-copilot a rămas la Buzescu sau a fost şi el la schi în Austria?

- molko*
[17.01.11 19:39:34]

Mă bucur că mai sunt și alții care considera acest hotel un kitsch.

• Best Western - Ambassador - Un hotel – muzeu (Sep.2014) - punctaj satisfactie: 9.80 (scris in 23.09.14 de Dan&Ema din BUCURESTI) - RECOMANDĂ
  • Excelent (Sep.2013) - punctaj satisfactie: 9.80 (scris in 25.09.13 de Dan&Ema din BUCURESTI) - RECOMANDĂ
  • Poate fi mai bine (Nov.2007) - punctaj satisfactie: 7.50 (scris in 19.11.09 de molko* din BUCURESTI) - RECOMANDĂ