ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.01.2011
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 25.08.10
SEP-2010
2 AD. + 2 COPII -- v: 6 si 12 [ani]

Din nou Limak, din nou fericiti!

Atunci când ne-am hotărât sa mergem din nou la Limak am încălcat o regula stabilită cu ceva timp in urma: sa nu mergem de doua ori in acelaşi loc, pentru ca lumea-i mare si sunt multe de văzut si de trăit. Intre cele doua vacante la Limak am fost la Delphin Diva, un hotel unde serviciile ni s-au părut un pic mai bune dar camerele cu mult mai proaste.

La Limak, in primul sejur, rezervasem camera dubla cu vedere la mare, insa la receptie am avut surpriza sa ni se propună, pentru o diferenţa de 30 EUR, sa ne cazam in family room. Si, ca sa ne convingem de diferenţa, am fost invitaţi sa vedem ambele variante de cazare. Am văzut întâi dubla si am zis ca nu ne trebuie mai mult: camera foarte mare, cu un pat dublu imens, plus o canapea. Insa family room ne-a întrecut toate asteptarile, asa ca am plătit diferenţa fără sa mai stam pe gânduri.

Ne-au plăcut in acel concediu si piscinele, si grădina si, in mod special animatia. am fost fericiti, relaxati si, la plecare, privind de pe terasa restaurantului principal, in ochii tuturor au apărut lacrimi de regret ca se termina vacanţa.

Acestea au fost lucrurile care ne-au determinat sa revenim in 2010. Am rezervat in tara, ca si prima data, camera dubla, pentru ca aici diferenţa era mai mare. Am fost surprinsi sa îl întâlnim pe acelaşi tip la receptie care, culmea, si-a amintit de noi, asa ca totul s-a rezolvat cât ai clipi, am plătit diferenţa de 30 de EUR (ce mi s-a părut foarte dragut: anul acesta diferenţa era 55 EUR, insa fiind deja clienţi ai hotelului, am plătit tot 30) si am primit ceea ce ne-am dorit.

Am simţit ca am ajuns acasă, am trăit aceeaşi experienţa minunata, fără nici-o dezamagire. Camerele au fost minunate, piscinele mereu curate si niciodată aglomerate, mâncarea fără repros (doar carcotasii ar găsi ceva de comentat). In plus fata de acum doi ani, la micul dejun aveam si vestitul suc din portocale proaspăt stoarse.

Dacă ar fi sa mă plâng de ceva, prin comparaţie cu prima experienţa la Limak, poate ca animatia nu s-a mai ridicat la acelaşi nivel, insa un lucru atât de minor nu ne-a umbrit nici măcar o clipa aceasta vacanţa minunata.

In concluzie, si in acest an Limak rămâne una din optiuni, deşi ar fi a treia oară...

Trimis de bebeluca in 17.01.11 08:43:03
Validat / Publicat: 17.01.11 09:45:55
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 5263 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bebeluca); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 86.40 EUR pe cameră

hgrigorescu [06.03.11 13:59:28] »

HELP!!

Buna,

Cred ca numai voi ne puteti ajuta sa ne hotaram. Vrem sa plecam in Septembrie cu 2 copii (unul de 4 ani ptr care nu ne facem probleme cu mancarea si unul care va implini 1 an in septembrie). Intre Royal Wings, Limak Lara si Delphin Diva ce ne sfatuiti sa alegem?

bebeluca [06.03.11 14:31:37] »

Buna,

Intradevar, noi am fost in toate locatiile mentionate de voi. Nu ştiu exact ce cautati, fiecare are plusuri si minusuri. Ca si servicii, Diva ni s-a părut peste celelalte doua, ca si cazare (noi am stat in family room), clar ca Limak, dacă vreţi aquapark si lunapark alegeţi Royal wings. Noi am fost la Royal acum 5 ani, totul a fost la superlativ, insa anul trecut, când am vizitat pe cineva cazat acolo, nu am mai avut acelaşi sentiment: era extrem de aglomerat, foarte mulţi ruşi si romani galagiosi si cam nepoliticosi (nu avem nimic cu nimeni si nici nu ne este rusine cu faptul ca suntem romani, vorbesc doar despre calitatea unora dintre noi).

Revenind, cu toate ca noua ne-a plăcut Limak, as alege, tinand cont in primul rând de varstele copiilor vostri, între Diva (un minus la cazare dar un mare plus la servicii) si Royal, inclinand un pic mai mult spre ultimul. La Diva e aerisit, sunt baldachine pe lângă piscina cu perne si multă umbra, pentru cel mic, zona cu piscinele pt copii este mai izolată, cu multă linişte, insa hotelul e un pic mai vechi si asta se vede (mai ales prin comparaţie cu altele, gen Baia sau chiar Royal). Luaţi in calcul si Club Voyage Belek pentru cel mai tare miniclub dacă puiutului vostru ii place sa meargă acolo (noi am stat acolo 15 zile acum 4 ani, hotelul era nou si cu multe lipsuri, insa sper sa le fi rezolvat pe parcurs, dar de atunci miniclubul era super tare, am înţeles de la o cunoştinţă care a fost anul trecut ca e la fel de bun, criteriu care a cantarit mult in decizia sa de a merge si anul acesta tot acolo).

M-am cam întins cu explicatiile, sper sa-ţi fi fost de folos, dacă mai ai întrebări îţi răspund cu cea mai mare plăcere.

hgrigorescu [06.03.11 15:34:32] »

Buna,

Cel mai important ptr noi este mancarea ptr cel mic care va implini 11 luni atunci. Daca gasim ce sa-i dam sa manance: pui, legume fierte fara sare, ... meniu dietetic ptr bebe.

Camera sa fie mare, curata... si apa calda in piscina ptr copii.

Daca anul trecut am fost in Bulgaria sunt sigur ca aici va fi totul net superior, dar anul trecut nu era piticutzul.

Ne poti spune ce inseamna la Diva acel mare plus ptr servicii? Camerele sunt chiar asa urate?

Multumesc ptr raspunsul prompt si ajutor.

bebeluca [06.03.11 19:54:36] »

Mâncare pentru Bebe, dacă nu e prea pretentios si voi nu sunteţi prea stresati, găsiţi oriunde in Turcia. Exista bufet si pentru copii si dietetic, deci veţi găsi legume fierte, carnita de pui sau peste, lactate, iaurturi, fructe... La Diva sucul proaspăt de portocale îl aveţi inclus in sistemul all inclusive, la fel era si la Limak anul trecut.

Despre serviciile de la Diva: tot personalul este extrem de amabil si dispus sa te ajute, servirea la mese este foarte prompta, restaurantele a la carte sunt fabuloase, in timpul zilei eşti servit cu sucuri, bere, fructe sau inghetata stand pe seslong. Alt exemplu: dozatoarele de suc erau alimentate de fiecare data cu sucuri la tetrapack, a fost singurul hotel (ştiut de noi) unde exista un angajat roman care intermediaza relaţia client-hotel... O mulţime de nimicuri dar care la un moment dat fac diferenţa.

Camerele sunt cam mici, de ex prietenii noştri au mers cu 2 copii si un Infant de 1 luna iar patutul celei mici bloca accesul către ieşirea din camera, trebuia sa te strecori pe lângă el si pat. Mobilierul e cam uzat, lucru remarcat si in baie (nu tinem in mod exceptional la aceste aspecte, insa când platesti câteva mii de euro, te uiti si compari). Nu sunt urate camerele, sunt doar mici si un pic mai uzate, insa atmosfera si celelalte facilităţi compenseaza. Noua ne-a plăcut atmosfera, am stat 14 zile in care am fost rasfatati de toată lumea: tot personalul zambea, era dispus sa te ajute cu orice, copiii au fost super rasfatati si iubiti de toată lumea si nu am simţit diferenţa care se face in alte părţi între romani si restul lumii.

Ca fapt divers, noi am fost prima oară in Turcia când cel mic avea 10 luni (in Septembrie) si i-am luat de acasă cate un borcanel pt fiecare zi. Nu l-am folosit pe toate, insa mi-au creat mie o stare de confort psihic.

Si noi mergem anul asta tot in Septembrie, ne gândim între Barut, concorde.

Indiferent ce veţi alege, Turcia e la mare distanţă in fata Bulgariei iar Romania nu se mai vede de mult...

hgrigorescu [06.03.11 20:08:07] »

Oameni buni, sunteti extraordinari. Multumim mult ptr ajutor. Ne-ati ajutat sincer, sa ne hotaram. O sa mergem la Diva in perioada 3-13.09.2011. Daca ne vedem pe acolo "din greseala" va cinstim!!!

webmaster25 [06.03.11 20:19:57] »

Si eu as fi votat cu Diva. Hotelurile din lantul Delphin chiar au servicii foarte bune.

Sa mai spun ca: membrii AmFostAcolo beneficiaza - in cadrul sistemului de Privilegii inaugurat in 2011 - de preturi speciale pentru vacanta la acest hotel - sunt, practic, cele mai mici preturi de pe piata

mandi [06.03.11 20:20:56] »

Astept sa ne cinstim. Vom fii acolo din 4 septembrie.

hgrigorescu [06.03.11 21:07:27] »

Salutare, ne vedem acolo si ne cinstim. Multumim tuturor ptr ajutor!

bebeluca [06.03.11 21:23:49] »

Cu plăcere, oricând!

Speram sa va simtiti bine acolo, cel putin la fel de bine ca noi!

bebeluca, hgrigorescu, mandi
    Alte impresii din această RUBRICĂLimak Lara DeLuxe Hotel & Resort: