ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.01.2011
ÎNSCRIS: 16.01.11
JAN-2011

TIMP CITIRE: mai puțin de 1 MIN

Oportunisti si neseriosi

Am fost mai demult la Popasul Domnesc si am vrut sa revin cu prietenii.

Am dat telefon, am dorit sa rezerv toata pensiunea, mi s-a spus ca este libera in perioada solicitata de mine cu exceptia apartamentului, am acceptat acest fapt si am asteptat sa mi se trimita pe mail factura proforma pentru a achita in avans.

Am asteptat 3 zile; cind am revenit cu telefonul mi s-a spus ca s-a preferat un grup care dorea si masa la restaurant, ca si eu as fi facut la fel in locul lor, etc. , etc. Adevarat 'domneste'!!!

Trimis de parfum in 16.01.11 22:59:17
Validat / Publicat: 17.01.11 08:13:52

VIZUALIZĂRI: 2971 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (parfum); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 31.00 EUR pe cameră

[16.01.11 23:06:49]

Nefiind cazati efectiv acolo, cf Regulamentului articolul va fi publicat pe site fără note, pentru informare.

[17.01.11 08:19:17]

Doua observatii. Ne-am fi bucurat sa scrieti si despre sejurul pe care l-ati avut acolo -- din moment ce ati mai fost si ati dorit sa reveniti, presupun ati facut-o pentru ca ati fost multumiti de conditiile si serviciile oferite acolo, gresesc?

Avand in vedere si cele de mai sus, singurul lucru condamnabil e ca nu ati fost anuntati in timp util ca pre-rezervarea a fost anulata, in rest mi se pare mult prea dura "eticheta" pe care ati lipit-o proprietarilor acestor pensiuni - si parca un pic nemeritata (in ipoteza in care ati fost multumiti, anterior, de aceasta pensiune - altfel nu vad de ce ati fi intentionat sa reveniti)

[18.01.11 18:04:20]

D-le Admin ar trebui sa fiti mai atent cu astfel de validari dubioase a unor comentarii rauvoitoare la adresa unor locatii de turism autorizate ""incomode"" pentru asa zisii turisti care nu au fost la acele unitati de cazare in viata lor. Se poate observa din text ca persoana respectiva nu a fost niciodata la aceasta pensiune-detalii zero-iar d-voastra ia-ti publicat reviewl pe site. Sunteti in legatura?

Doriti sa obtineti foloase de la cei cu nume bun? Altfel nu se explica faptul ca nu a-ti reusit sa va da-ti seama ca acest review este o facatura. Pensiunilor si celor ce traiesc din turism si investesc cu greutate intr-un nume bun si in servicii de calitate nu le tineti partea, dar la toti ""taranii"" care vin cu ceapa si cu branza in traista si vor distractie si confort maxim pe doi lei le sunteti aproape. As dori sa fiti mai atent cu astfel de frustrati si rauvoitori poate concurenti, care fac mai mult rau turismului decat bine, dar fac bine siteului d-voastra. Va rog fiti corect.

[18.01.11 18:13:08]

Imi cer scuze, am scris repede si am niste greseli.

[18.01.11 18:57:26]

@pustnicu - inteleg ca sunteti sau reprezentati proprietarul acestei pensiuni. In aceasta calitate aveti sprijinul deplin al site-ului in a va exprima dreptul la replica la care sunteti indreptatit moral si legal.

Va recomand sa-l folositi in scopul contracararii/demontarii afirmatiilor autorului acestui review - daca le considerati neconforme cu realitatea. Nu rezolvati nimic atacandu-ma pe mine sau site-ul - ba dimpotriva, mai degraba va creati prejudicii de imagine (in opinia mea).

In cazurile in care doua parti au afirmatii contrarii, nu ma consider indreptatit sa judec/decid ca dvs spuneti adevarul si utilizatorul "parfum" minte (sau viceversa) - eu nu fac decat sa asigur, prin intermediul acestui site, dreptul constitutional la libera exprimare.

Daca prin acesta "libera exprimare" de mai sus considerati ca ati fost prejudiciati in orice fel, va invit sa va adresati instantei, deschizand un proces impotriva utilizatorului in cauza (instanta ma poate obliga sa dezvalui datele tehnice necesare identificarii lui).

[18.01.11 20:02:49]

În general, nu intervin după niciunul dintre colegii mei, dar asta

m-a făcut să-mi calc puţin regula autoimpusă. De ce? Simplu: pentru că, dacă aţi (fără cratimă!) fi citit mai atent toate detaliile articolului la care facem aici referire, aţi fi băgat de seamă şi faptul că i-au fost retrase notele acordate unităţii pe care (cam neinspirat, eufemistic vorbind) o reprezentaţi - tocmai pentru motivul ca nu a fost acolo! - şi a fost publicat doar pentru a informa alţi posibili clienţi de neseriozitatea cu care autorul a fost tratat într-un caz concret (totul în deplină conformitate cu regulamentul acestui site). Şi să ştiţi că nu-i musai nevoie ca o persoană să fie cazată la o anume unitate pentru a putea să-şi spună o părere pertinentă despre aceasta şi/sau personalul de acolo. Pentru că se ia legătura cu acest personal încă din faza de rezervare a cazării, descrisă aici - şi total neprofesional tratată. E deci foarte îndreptăţit să aibe o opinie şi să şi-o exprime liber!

Atât timp cât media notelor deja acordate nu este afectată de către acest articol, chiar nu văd de ce vă deranjează aşa de tare, cu excepţia faptului când prezintă chiar adevărul.

Dar Dv. sunteţi cumva 100% orăşean?! Mira-m-aş! Atunci, cine vă dă dreptul să vă judecaţi în felul acesta înjositor (cel puţin o parte din) clientela??? Chiar nu vă este ruşine să veniţi aici cu astfel de pretenţii, dar cu un asemenea discurs?!

[18.01.11 20:42:35]

Ca moderator al acestui site aveti obligatia sa cereti si sa verificati toate datele si actele doveditoare nu dupa ureche. Rezervari fictive. Fara confirmare. Asta se chiama calomniere Art. 30 alin. 6-din constitutie spune: Libertatea de exprimare nu poate prejudicia, demnitatea, onoarea, viata particulara, imaginea... etc.

[18.01.11 20:50:50]

Mai bine siteul acesta s-ar numi n-amfostacolo.ro. Vad ca multi va pacalesc. Oricum nu sunt eu proprietarul acestei pensiuni respectabile, dar eu chiar am fost acolo si chiar am sa-i sun pe proprietari sa vad ei ce parere au.

MIHAELA1*
    [18.01.11 20:51:54]

Daca o pensiune nu vrea sa accepte un grup care nu indeplineste anumite conditi, acest grup are voie sa poata comenta indiferent de situatie... ??? Site-ul are un nume AM FOST ACOLO

[18.01.11 22:38:20]

@MIHAELA1: este dreptul tau si al oricarui proprietar/administrator de pensiune sa va stabiliti politicile si conditiile de acceptare sau nu a anumitor persoane sau grupuri; nu aveti insa niciun drept sa interziceti persoanelor care nu au fost primite (indiferent de motive) sa faca publica experienta proprie referitoare la acest subiect.

Acest site nu se adreseaza doar celor care au "fostacolo", ci in egala masura (sau poate chiar mai mare) si celor care intentioneaza sa mearga "acolo" - sa aleaga o anume unitate de cazare sau alta. E evident, in consecinta, ca si tentativele nereusite de rezervare sunt incluse in subiectul discutiilor de pe site - aceste "intamplari" pot avea un anume grad de relevanta pentru o persoana care se documenteaza despre aceasta locatie.

[18.01.11 22:56:24]

@pustnicu » dacă nici măcar nu sunteţi legat cumva de acea pensiune, chiar nu vă înţeleg reacţiile. (dacă nici Dv. pe a mea, încercaţi doar un simplu exerciţiu de imaginaţie: puneţi-vă în "papucii" clientului care se aşteaptă să aibe peste 2 zile o cazare şi se trezeşte fără niciun preaviz că poate sta... în gară! chiar nu aţi dori să avertizaţi şi alţi posibili clienţi ai acelei unităţi că li se poate neglija o rezervare? fără motiv şi fără a fi anunţaţi din timp?)

@MIHAELA1 dacă acele condiţii nu sunt specificate clar undeva (gen pe prima pagină a site-ului acelei unităţi de cazare sau în prima convorbire telefonică pentru rezervare), atunci refuzul de a primi un grup este doar un abuz! indiferent de motive.

[18.01.11 23:21:13]

E foarte putin probabil ca utilizatorul "pustnicul" nu are nicio legatura cu aceasta pensiune. Cel mai probabil e unul din angajati.

@pustnicul: Ai bine-nteles dreptul sa-ti expui parerea personala, dar in mod evident nu esti in masura sa stabilesti adevarul sau falsitatea celor afirmate in textul de mai sus. Si nici eu nu o pot face. Aceasta apreciere o poate eventual emite doar instanta de judecata.

Spre deosebire de tine, noi nu avem niciun parti-pris referitor la parerile exprimate despre pensiune. Pana la proba contrarie, am optat sa acordam aceeasi prezumtie de onestitate alocata celorlalti autori care au publicat, in trecut, recomandari pozitive referitoare la aceasta pensiune.

[19.01.11 00:03:56]

""Am dat telefon si am dorit sa rezerv"" spune susnumita, din cate inteleg eu nu a fost vorba de nici o rezervare confirmata, nici-un pret, nici o factura cum e posibil sa insinuieze atat de mult cineva si d-voastra sa o credeti? Sa aduca dovezi, de ce tace? Cand a mai fost?

Voi cum ati observat ca sunteti atacati muscati in haita, va aparati siteul si parerile voastre indoielnice. Eu m-am oferit din oficiu sa-mi spun parerea pentru ca lucrez si eu in turism de ceva vreme si nu as vrea ca cineva sa-si bata joc asa gratuit. Poate am facut bine, poate am facut rau, poate trebuia sa cer acordul proprietarilor, nu stiu. Ceea ce se vede de la distanta pe siteul d-voastra e ca oricine poate sa-si bata joc de cineva fara prea mare efort si voi chiar il credeti. Mult succes in continuare d-le judecator.

[19.01.11 00:24:44]

""Am dat telefon si am dorit sa rezerv"" spune susnumita,

nu va suparati, de unde stiti ca e vorba despre o doamna?

Se pare ca stiti (toate) detaliile acestei intamplari si ca - involuntar -- tocmai ati confirmat ca povestea mai sus prezentata de utilizatorul "parfum" S-A INTAMPLAT in realitate.

Nice

[19.01.11 00:44:29]

Nu am spus ca este o ""doamna"" ca poate este o domnisoara, nici voi nu puteti sti, sau poate ma insel dar dupa numele de parfum, banuiesc, ca a zis ca vine cu prietenii, asa cum banuiti si voi. Ca daca era un barbat iesea pana acum la vorba.Daca ati fost atenti la comentariile anterioare m-am referit la personaj fara gen.Am vrut sa va arat ca puteti fi usor pacaliti.

Si din greseala sau fortati de imprejurari ati dezvaluit un mic secret profesional

[19.01.11 08:44:12]

Hei, e posibil ca, din cand in cand, sa fim pacaliti.

Dar in nici un caz de tine, pustnicule

[19.01.11 10:44:19]

Daca te referi la acea"" susnumita persoana"" poate fi de genul masculin sau feminin, -oricum ""parfumul"" miroase greu, - de care tu crezi ca eu as avea stiinta de cauza te inseli, precum vad ca va inseala multi.

[22.01.11 19:37:33]

Vreau sa imi cer scuze fata de proprietari si fata de toti cei cu care am discutat. Nu trebuia sa comentez toate acestea pentru ca nu aveam nici un drept. Am facut-o doar din dragoste fata de aceasta pensiune deoarece merg des acolo si imi place foarte mult. Rog Adminul sa-mi stearga ecourile, eventual si acest review, care si asa nu are nici o relevanta. Multumesc!

parfumAUTOR REVIEW
    [06.02.11 09:34:21]

Scuzele sunt binevenite... Tocmai ma pregateam sa forwardez schimbul de mailuri cu cei de la pensiune si sa pregatesc si inregistrarile convorbirilor telefonice. [****]

anadragusin, MIHAELA1*, parfum, pustnicu
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Popasul Domnesc: