ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.01.2011
DIN: Piteşti
ÎNSCRIS: 11.09.08
DEC-2010

Revelion UAI in Antalya – Belek - 2011 la Club Voyage

Eu nu am fost in plin sezon si nici macar in apropierea lui.

Va voi spune, insa, cum e de Revelion la Club Voyage Belek.

Amfostacolo si nu am regretat nicio clipa alegerea facuta. Va marturisesc sincer ca, desi studiasem inainte, nu stiam in ce consta exact acest sistem UAI.

Am citit pareri pro si contra, fiecare dupa cum s-a simtit si cum a fost tratat. E adevarat ca, vara, este mult mai aglomerat totul, chelnerii mai obositi, mancarea mai “putina” dar mie, una, acum, in perioada asta mi s-a parut a fi la superlativ totul

Noi am avut camera intr-un corp separat de cladirile principale ale hotelului dar la 2 pasi de “inima lui”, adica de restaurante, discoteca, piscine, bar, Cofetarie…yamiiiii…

Singurul inconvenient a fost ca, daca deschideai usa balconului se auzeau zgomotele santierului din apropiere dar cum nu am prea stat in camera…privelistea, insa a fost compensata pe deplin de hotel Adam&Eve care, prin geamurile de sticla, ne puteam doar inchipui…

Desi iarna, hotelul era plin de nemti, rusi (care ramaneau acolo chiar si 3-4 saptamani) si 6 romani…noi si inca o familie cu 2 copii cu care nu prea ne-am conversat.

Restaurantele in numar de 4 (dintre care unul special pentru copii) erau tot timpul pline, nici nu stiu exact cand era micul dejun, pranzul sau cina. Vesnic era aglomeratie, lume…iar la cofetaria din holul principal iti punea tot ce vrei si ce nu vrei. Eu, ajunsesem sa nu mai vreau nici sa ma apropii… Din cand in cand, o domnisoara trecea cu un sir de copii dupa ea, imbracati de fiecare data altfel. Era animatoarea care avea in grija prichindeii turistilor.

Peste tot, insa, puse la vedere erau vestitele “tip box” care stim cu totii la ce foloseau.

In jurul hotelului era plin de verdeata, ingrijit incontinuu (se va vedea si din nenumaratele poze pe care le-am facut).

Hotelul este pazit la cele 2 intrari, atat ale turistilor/vizitatorilor cat si la cea a lucratorilor.

Pe 30 decembrie ne-am fi dorit sa mergem la discoteca Adam&Eve dar pretul era de 100 euro si dura de la 7 seara pana spre dimineata la ora 3, avand si totul inclus.

Nu ne-am dus cu toate ca am fi vrut sa vedem interiorul hotelului, asta fiind singura posibilitate pentru cine nu era cazat acolo.

Pe 31 decembrie, dis de dimineata, ghidul nostru a venit si ne-a luat intr-o excursie pitoreasca care a avut ca punct final, biserica Sf. Nicolai din oraselul Demre aflat la aproximativ 250 Km de Belek.

Ajunsi acolo, am intrat la ruinele fostei biserici a “Sf. Preferat al copiilor”, asteptat inca si acum de unii dintre noi, mai mici sau mai mari, in luna decembrie.

Am vazut mormantul iar in fata bisericutei se afla statuia ce-l infatisa pe Sf. Nicolai unde am tinut o lumanare aprinsa si ne-am rugat pentru anul ce avea sa vina peste 12 ore.

In incinta ei se tinea o slujba speciala la fiecare 6 decembrie.

Dupa pranzul ce ne-a fost oferit din partea agentiei (excursia ne costase 65 Euro) ne-am deplasat spre situl arheologic si ruinele orasului antic Myra.

Pe drumul de intoarcere, ghidul care a fost si soferul nostru totodata, vazandu-ne entuziasmate de peisaj, ne oprea din loc in loc, chiar si in unele nepermise pentru ca nu putea rezista probabil exclamatiilor noastre de incantare.

A venit, in sfarsit si mult asteptata seara de 31 decembrie cand, pe la ora 19,30 am coborat in sala eleganta unde se tineau reuniuni si conferinte, cred, pentru ca era o sala destul de mare care fusese pregatita acum special pentru revelion

Revelionul se mai organiza si in salonul principal al restaurantului, amandoua locatiile avand acelasi program artistic.

Pana pe la 12 noaptea abia am apucat sa mancam din felurile speciale care ne-au fost servite. In rest, N-AM PUTUT STA PE SCAUN. S-a inceput cu muzica greceasca??? ,

s-a continuat cu muzica de toate genurile si aproape de miezul noptii pana la sfarsitul petrecerii a fost muzica turceasca, muzica in stil disco, animatorii aruncand din cand in cand deasupra ringului de dans pachete intregi de servetele albe. Ne-au impartit si bilete pentru bingo dar era prea mare galagia si nu prea intelegeam nimic dar ne distram si aplaudam cand striga cineva “Bingo”…

In jurul orei 1, lumea a inceput sa se retraga, unii spre camerele lor, altii indreptandu-se spre discoteca aflata in aceeasi cladire, altii asezandu-se confortabil pe canapelele din fata barului, comandand pana spre dimineata diversele bauturi exotice, mai mult sau mai putin alcoolizate dar garnisite din plin cu gheata. Eu, din cand in cand preferam sa ma duc personal, sa le zambesc frumos si sa-i rog sa nu-mi puna atatea cuburi, avand diverse motive cum ar fi o raguseala teribila…ha

Pe 1 ianuarie 2011 am lenevit pe plaja privata a hotelului de pe malul Marii Mediterane. Am incercat si noi apa dar doar pana la genunchi, strainii, insa se balaceau in voie. Vremea a fost destul de placuta, in jur de 20 grade… Nu era briza, nu erau valuri, era perfect.

Muntii Taurus din zare fusesera pusi acolo, parca sa opreasca aerul cald care trecea dinspre Africa si sa-l intoarca spre Antalya, spre Belek, spre plaja Clubului Voyage, spre noi…

La trecerea dintre ani nu mi-am pus nicio dorinta dar m-am gandit la voi toti cu mare drag si v-am trimis cate un pupic dulce…

Multumesc anticipat pentru atasarea melodiei… http://www.trilulilu.ro/mariuscelemen/21ba7dfafaf455

Trimis de artemisa24 in 16.01.11 20:04:29
Validat / Publicat: 16.01.11 21:44:47
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 5836 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (artemisa24); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P81 Ne straduiam sa nu tulburam "odihna vesnica" a mormintelor...
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19100 PMA (din 20 voturi)

[16.01.11 22:03:59]

melodia de pe trilu-lilu nu a vrut sa 'porneasca' de nicio culoare (amincercat 2 vainate), astfel ca am inclus ca ilustratie muzicala un videoclip de pe you-tube cu acelasi subiect...

[16.01.11 22:09:01]

Multumesc frumos...

Andox CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [16.01.11 22:14:47]

Acum va trebui sa mergi si la vara in Turcia sa incerci cum trebuie marea.

Piscine interioare nu aveau?

Apropo de hotelul in constructie de langa Voyage, daca nu ma insel este vorba de Papillon Golf Resort Belluna care trebuia deschis initial in 2010 si se pare ca dupa cum arata in pozele puse de tine, nici anul acesta nu-l vor deschide.

[16.01.11 22:36:29]

Aveau si piscine bineinteles dar eu nu sunt adepta lor fie ele interioare sau exterioare. Neaparat ma intorc in Turcia si neaparat in Antalya dar NU MAI VREAU UAI ca abia am rezistat…

Ellada_sagapo
    [16.01.11 22:51:00]

Superba poza 31, cu orasul antic Myra.

Poate pui mai multe poze sau scrii un review special. Frumos sejur ai avut.

Foarte scumpa o noapte la discoteca, 100 euro e prea mult. Eu in Grecia anul trecut, la un club pe malul marii pentru noaptea de Revelion am gasit cu 50 de persoana.

Te pup!

rarbr
    [17.01.11 08:54:23]

frumos review, poze si mai frumoase. hotelul in constructie se numeste MAXX ROYAL care trebuia sa fie PAPILON BELUNA, face parte din acelasi lant hotelier cu VOYAGE, MAXX ROYAL va fi un hotel mai luxos si va deschis in mai 2011

adryana
    [17.01.11 09:05:54]

frumos, ma bucur pentru voi, iata ca se adevereste si faptul ca TOTUSI poti avea un revelion adevarat nu numai acasa, pacat ca nu poti stii dinainte.

roth
    [17.01.11 10:10:18]

Sincer ma bucur pt tine, am experimentat si eu un revelion in Antalya, la Hotel Kremlin, unde totul a fost placut mai putin seara de revelion, poate nu am gustat-o noi, poate chiar a fost o reusita, acum depinde de gustul fiecaruia. Cred ca englezii au fost cei mai fericiti fiindca dupa prima ora toti erau "smille" inclusiv chelnarul care pana la masa golea cite un paharut pt a usura tava nu de alta.

M-a impresionat curatenia resortului, gazonul bine ingrijit, portocali si lamai plini de fructe si multe mate, f multe mate.

[17.01.11 21:29:43]

"pentru Ellada sagapo"

Asa ni s-a parut si noua, cam scump. Merita doar locatia, cred. Dar 100 de euro am pus-o bine pentru viitorul sejur in Antalya.

La Myra, am stat cu totul ½ h. Era cale lunga pana la hotel si abia am reusit sa ne intoarcem pe la 6 dupa-amiaza, strabatand orasul Antalya cu chiu cu vai si in seara aceea fiind si Revelionul…

Am vazut mormintele sapate in stanca si am fost curioasa sa vad si templul zeitei Artemis dar nu se mai pastrase nimic, din pacate. Erau diverse pietre cu chipul Meduzei, lasate pe locul unde fusesera descoperite si evident, nelipsitul Teatrul roman.

Da, e adevarat…am petrecut un Revelion pe cinste. pacat ca a tinut prea putin dar am facut ceea ce mie imi place cel mai mult…am dansat, am dansat si iar am dansat…

adryana, artemisa24, Ellada_sagapo, rarbr, roth
    Alte impresii din această RUBRICĂVoyage Belek Golf & Spa: