ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.01.2011
DIN: PLOIEŞTI
ÎNSCRIS: 13.07.10
DEC-2010

Inapoi la Monteoru

M-as intoarce oricand, oricum si in orice conditii la Sarata Monteoru! Pe acest lucru s-a bazat si bunul meu prieten Iulian cand intr-o zi (mult prea calda) de decembrie mi-a propus sa dam o tura pe aici.

Zis si facut! Pot sa spun ca de la un sezon la altul gasesc cate ceva schimbat (de cele mai multe ori in bine) aici in Sarata Monteoru. Asa a fost si de aceasta data, personalul hotelier pe care-l stiam de la escapadele anterioare, facea pregatirile pentru sarbatorile de iarna si petrecerile de Craciun si de Revelion ce urmau foarte curand.

In ciuda crizei am aflat ca erau facute rezervari la majoritatea unitatilor de cazare si statiunea era ocupata pentru ultima saptamana din an in proportie de 75% si lumea continua sa sune!!!

Preturile aici in Sarata Monteoru sunt in mare masura aceleasi pe care le stiam dintotdeauna cu usoare modificari datorate inflatiei: un mititel 2 lei o bere 0,5 L. > 4 - 5 lei, un bidon de PEPSI 2,5 L. ca la noi la Ploiesti la Supermarket de la 4,5 la 6 lei. De fapt preturile de aici din Sarata Monteoru au fost mereu unele de bun simt cei care au incercat sa faca un castig mai mare printr-un pret mare NU au razbatut prin aceasta criza si-au inchis"pravalia"!!!

Am incercat sa ajungem (cu masina) la Crucea aflata sus pe dealul din Monteoru! Mare greseala, drumul era foarte abrupt si noroios asa ca masina a refuzat politicoasa sa ne urce.

Ca un cunoscator (de acum) al Monteorului mi-am permis sa-i povestesc lui Iulian despre intemeietorul Statiunii Gogu Monteoru si sa-i arat unde se afla mormantul sau, dar si alte lucruri inedite despre aceasta din ce in ce mai incantatoare statiune buzoiana!!!

P. S. Daca mergeti la Sarata Monteoru si aveti nevoie de un ghid, contati pe mine!!!

Trimis de RobertCodescu in 15.01.11 16:01:20
Validat / Publicat: 15.01.11 16:35:18

VIZUALIZĂRI: 3622 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (RobertCodescu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Intrarea la Restaurant Ceres, DOAR pentru cei cazati la hotel !!!
[1 PMA]
PUNCTAJ CRT: 0 PMA (std) PLUS -5 PMA (din 11 voturi)
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

webmaster [15.01.11 16:36:25] »

Programul site-ului AmFostAcolo.ro NU a selectat acest articol pentru concurs. Daca doriti sa concurati, va incurajam ca pe viitor sa scrieti oferind mai multe detalii turistice, despre locurile recomandate.

Succes!

webmaster15 [15.01.11 17:55:02] »

@RobertCodescu cand spui ca

personalul hotelier... facea pregatirile pentru sarbatorile de iarna si petrecerile de Craciun si de Revelion ce urmau foarte curand.

iar in fisa tehnica, treci la data sejurului JAN-2011, la care sarbatori te referi? La cele pe stil vechi? Acum, lasand gluma la o parte, care a fost data sejurului? Decembrie 2010 (mai exact 08.12.2010, data fotografiilor) sau Ian 2011, cum ai scris in fisa tehnica?

RobertCodescu [15.01.11 18:00:19] »

@wemaster15 FOARTE CIUDAT as putea sa jur ca am selectat decembrie 2010, dar realitatea e cu totul alta!!!

@webmaster despre ce concurs este vorba ca eu NU m-am inscris la niciunul! ? ! ?

webmaster [15.01.11 18:07:42] »

Ok. , am modificat data sejurului.

Review-urile oricarui user intra in concursul anual si in cel saptamanal, daca:

1. Userul nu se retrage explicit din concurs (nu bifeaza in CONTUL MEU, la SETARI NU DORESC sa particip la Concursul cu Premii (Clasamentul "TopUsers - Anul Curent") );

2. Daca review-urile sunt acceptate de webmasteri/juriu in concurs.

Deci nu te-ai inscris tu, esti inscris din oficiu. Daca nu vrei sa participi, o faci in mod explicit, asa cum am aratat mai sus.

In alta ordine de idei, de anul asta, si userii retrasi din concurs, figureaza in clasament, dar fara drept la premii. Asa ca, acordarea PMA standard+statutul de review votabil cu 900 sau 450 PMA, se contabilizeaza in clasament. In cazul review-urilor ce nu sunt acceptate in concurs, acestea nu primesc PMA standard, iar votul este unul simbolic +1/-1 PMA.

Tu, chiar nu ai citit regulamentul ? Vezi ca ai link in prima pagina.

RobertCodescu [15.01.11 18:16:06] »

@webmaster de cand sunt pe AFA au fos 3 regulamente (modificari la cele existente) asa ca am considerat ca regulile sunt facute pentru a fi inalcate!!!

Se anunta un 2011 plin de cartonase!!!

webmaster [15.01.11 18:21:40] »

Am editat eu ecoul tau de mai sus, pentru a nu incepe deja de azi, cu cartonasele. Te rog ai grija la limbaj. Ai plecat de la club, nu? Acum esti pe un sait plin de informatii turistice, unde nu se accepta (in exces) limbajul colorat.

laurentiucapac [16.01.11 10:38:18] »

Robert,

Esti fan Usain Bolt, sa inteleg? P05

RobertCodescu [16.01.11 13:10:34] »

@laurentiucapac de abia acum ca mi-ai atras tu atentia mi-am dat seama!!!

laurentiucapac
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Sărata Monteoru: