ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.01.2011
ÎNSCRIS: 04.07.10
JUL-2010
2 AD. + 2 COPII -- v: 3&7 [ani]

Hotel Fortuna - Tusnad

Anul trecut, in 2010 cautam un loc unde sa fugim de caldurile toride. Voiam sa aiba si aer de munte dar si un loc de facut plaja. Cum anii trecuti fusesem la Sovata, am ales anul acesta Tusnad, care se incadra in ceea ce voiam noi: vezi impresii.

Dupa ce am cautat mai multe cazari, luate de pe site, am decis sa ramanem la Hotel Fortuna.

Este un hotel nou situat chiar la intrarea in statiune dinspre Miercurea Ciuc. Este un hotel micut cu putine camere, dar bine compartimentat si mobilat. Mobilerul este unul rustic facut de niste mesteri locali cred din lemn si crengi de copac. Foarte interesant ca design. Camerele sunt marisoare si au tv cu diagonala de 30, frigider mic, dulap si cuier baie cu cada de dus. Exista cablu tv la care se prind anumite posturi romanesti.

Personalul hotelului este si el restrans dar foarte bine voitor si amabil, ca peste tot in aceasta zona. Noi, doi adulti si doi copii am incaput foate bine in patul matrimonial.

Preturile pentru cazare sunt cam marisoare, adica 180 lei-camera dubla si 280 lei - apartamentul, dar eu sunt de parare ca in vacanta trebuie stat intr-o camera curata, cu mobilier si asternuturi mai noi si curate cu anuimite dotari.

Daca sunteti din cei care nu va intereseaza cum si unde stati precum si daca pretul este principalul criteriu de alegere al hotelului, nu stiu daca acest hotel se incadreaza in ceea ce doriti.

Mai exista si alte lucruri pozitive la acest hotel. In fata exista o parcare destul de mare, In spatele hotelului exista un loc de joaca si un fel de parc, in suprafata de aproximativ 1000 mp cu copac, verdeata, bancute, etc. O sa postez si niste poze in acest sens.

Hotelul este pozitionat bine atat pentru vara cat si pentru iarna, deoarece exact langa el este partia de schi dotatat cu telescaun si nocturna din ce am vazut. Vara este nemaipomenit pentru ca se afla exact la baza muntelui si cand deschizi fereastra simti cum patrunde ozonul. Asta vara de examplu, cand prin marile orase de campie erau peste 35 de grade, acolo, seara temperatura putea sa ajunga si la 20 de grade. Simteai intr-adevar, ca traiesti si ca respiri.

Un alt lucru pozitiv este ca in hotel vin si multi straini si nu gasesti familiile clasice romanesti, zgomotoase care asculta manele. Probabil ca si pretul ajuta la asta.

Un singur lucru, asa zis negativ am remarcat si anume ca la restaurant preturile sunt cam mari si nu prea mananca lumea acolo, dar sunt destule locuri in Tusnad unde se poate manca.

Trimis de tabache in 15.01.11 13:03:24
Validat / Publicat: 15.01.11 13:54:28
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BĂILE TUȘNAD.

VIZUALIZĂRI: 4061 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (tabache); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Vedere din parcul hotelului
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 45.00 EUR pe cameră

RobertCodescu
    [15.01.11 14:30:28]

FELICITARI de review!!! NU m-am putut abtine sa nu apas "F. UTIL/F. BUN" mai ales ca acum se potacorda 900 PMA dintr-o astfel de actiune!!! Mi-era dor de Tusnad si cu reviewul asta mi-ai mai alinat dorul!!!

[15.01.11 15:10:47]

Mutat la rubrica "Fortuna Hotel" (deja existenta pe site); sters rubrica dublura introdusa de autor

• Alte impresii din această RUBRICĂFortuna Hotel: