ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.01.2011
ÎNSCRIS: 29.01.08
SEP-2010

Park&Suite Confort -- Thonon les Bains

Vangelis- w Jon Anderson

Pentru vacanța din toamna anului trecut (sfîrșit de septembrie) am ales zona Lacului Leman (în altă parte se numește Lacul Geneva).

Lacul e cel mai mare lac alpin din Europa și după părerea mea și cel mai frumos. Spun sigur că e cel mai frumos fiinca pot sa fac o comparație fiincă anul trecut tot in septembrie am vazut celălalt mare lac din zonă adică Lacul Bodensee / Constance.

Partea cea mai mare din acest lac aparține de Elveția, și Franța are o parte dar mult mai mică din acest lac.

Am căutat pe net și vroiam cazare undeva in jurul acestui mare lac și am ales din zona ce aparține de Franța orașul stațiune Thonon les Bains.

De Evian les Bains cred că mulți ați auzit dar despre Thonon les Bains mai puțini.

Despre Thonon les Bains am scris ceva acum cîteva luni.

Despre cazare

Am găsit un hotel la un preț zic eu bun (ținînd cont de zonă) și am făcut rezervare pe... Booking.com.

Hotelul se numește Park & Suite Confort

Am rezervat un studio pentru 2 persoane cu bucătarie complet echipată, baie, internet gratuit (cablu) Tv lcd. La Tv erau doar posturi in lb franceza. Există și parcare dar trebuie rezervată de la inceput.

Ceva mai deosebit față de alte hoteluri -- recepția era deschisă doar intre orele 8--18 de luni pînă vineri și sîmbătă și duminică închis. Cei sosiți în afara acestor ore trebuiau să anunțe și primeau un cod ca să intre in hotel și la intrare era un seif cu cheile de la cameră.

În spatele hotelului la 5 min de mers pe jos este un supermarket Carrefour destul de mare cu de toate. Cel mai ieftin era vinul de la 1,4 euro sticla dar vin de foarte bună calitate.

În Franța se mănîncă foarte bine și sănătos, multe salate și legume.

Alt produs cumpărat in supermarket a fost celebra brînză cu mucegai Camembert, un produs tipic franțuzesc, care are un gust specific.

Tariful a fost 38 euro camera dublă fără masa ținînd cont că am rezervat mai multe zile.

Fiind septembrie spre sfîrșit a doua seară s-a făcut frig. Nu se dădea căldură, am zis ăștia ne țin în frig.

Acolo e altfel nu ca la noi.

Am pus mîna pe calorifer... rece tare... pînă la urmă am descoperit în spatele caloriferelor butoanele de reglaj.

Tu pornești căldura și faci cît de cald vrei.

Am stat aici 8 zile și am făcut mai multe vizite în zonă.

- Pe granită la aprox 26 km la Saint-Gingolph un mic orășel împărțit in două de un rîu pe o parte Franța și pe cealaltă parte a rîului Elveția. Despre această vizită am scris recent.

- Evian les Bains, e la aprox 10 km de Thonon les Bains și e renumit pentru celebra apă minerală, se spune că e nr 1 în lume ca și puritate.

Așa o fi? Aici am fost de două ori, nu am scris nimic despre acest loc... poate altădată.

- Amphion les Bains o altă stațiune situată intre Thonon și Evian.

Există și regrete

Nu am reușit sa ajung și să văd

- Yvoire un orășel medieval

- Meillerie un sat tot pe malul lacului. Prin satul ăsta doar am trecut fără să mă opresc.

Dați la google să caute imagini ca să vedeți cum aratâ această zonă.

După zilele petrecute in această zonă a Lacului Leman din Franța am plecat inapoi cu vaporul spre Lausanne in Elveția.

Aici am vrut să văd orașul Vevey și l-am văzut.

Toată această vacanță a fost pe cont propriu fără agenție.

În perioada aia cît am fost pe ambele părți ale lacului din Franța și Elveția nu am întîlnit nici un român.

De ce am mers pînă aici?

Să văd -- altceva, și am văzut.

A meritat? Eu zic că a meritat.

Despre vizita în Elveția... poate altă dată.

Lumea civilizată e... departe!

Trimis de Nicu in 12.01.11 01:11:52
Validat / Publicat: 12.01.11 06:53:55

VIZUALIZĂRI: 2424 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Hotelul e situat chiar in centrul orașului.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 11900 PMA (din 15 voturi)

[12.01.11 08:19:44]

Am atasat aceasta melodie, sper sa placa!

[12.01.11 08:43:05]

Multumesc, Nicu.

Am mutat recomandarile in rubrica hotelului (nou-creata pe site), este mai bine sa figureze aici, pentru documentarea directa de catrecei care cauta o varianta accesibila de cazare in zona

creivean
[12.01.11 22:50:00]

Fain review, Nicu. De curios am făcut o simulare, tot pentru Septembrie, pe saitul lor şi-mi dă camera la 77 Euro/noapte. Chiar că ai avut un preţ super.

Alex_Macedo
[13.01.11 09:56:49]

..... uff, ce de amintiri!! Am trecut, am vazut..... cu ochii tineretii, normal! Un loc care, personal, mi-a tasat ideea ca sunt pe alta planeta..... . un loc de inima si cu inima!

Lumea civilizată e... departe!

... dommage mais, vrai!

NicuAUTOR REVIEW
[13.01.11 11:30:44]

webmaster 13 -multumesc pentru atasarea melodiei

@ Alex Macedo

Am trecut, am vazut dar... nu pot sa uit!

@ Creivean

La mine a iesit 45 euro camera dubla la o simulare facuta pentru mai multe zile pt sfirsitul lui ianuarie.

Am spus mai sus ceva si despre regrete... ca nu am reusit sa vad aia si aia, daca nu mergeam acolo poate nu aveam... regrete!

dorgo
[13.01.11 12:35:06]

@Nicu

"Lumea civilizată e... departe! "

E de filozofat mult pe marginea acestui panseu... in urma cu doua secole si ceva, in anul 1789, in Paris au iesit din case copiii, muncitorii, taranii, "pensionarii" si floraresele, precupetele, chiar si femeile de serviciu, ca sa asiste la ghilotinarea capetelor incoronate din Ile de France, fosta Lutece, dupa ce-au trecut mai intai prin Place de la Bastille unde au facut una cu pamantul o cladire ce le statea de mult in cale. Au fost ei oameni civilizati? Nu! Civilizati au fost pensionarii din intreaga noastra tara care s-au dus si ei la Bucuresti in urma cu doua luni ca sa darame o alta Bastilie dar s-au rezumat la o cafeluta, o barfa si la a privi pe fereastra autocaruluiu peisajul minunatei nostre patrii... un pic de turism gratuit, nu strica... se pare ca avem, ceea ce meritam, adica mamaliga, nu cozonac, ramanem insa un popor civilizat...

NicuAUTOR REVIEW
[13.01.11 16:54:47]

Legat de... Lumea civilizata e... departe!

Eram in un orasel mai mic si vroiam sa caut cazare (Elvetia) si la o trecere de pietoni m-am oprit si nu stiam in ce parte sa merg si eram cu spatele spre trecere, in momentul cind m-am intors si in un sens si in celalalt se formasera cozi cu masini, nimeni nu claxona, am trecut repede pe partea cealalta.

Eu veneam dintro alta... lume...

Cind am ajuns acasa au trebuit citeva zile bune sa reintru in... NORMAL!

Alex_Macedo, dorgo, Nicu

• pagină generată în 0.044471979141235 sec