ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.01.2011
ÎNSCRIS: 16.08.10
AUG-2007

Un all inclusive pe cinste

Experienta traita la acest hotel a fost una pe cinste. Aici am beneficiat de primul meu all inclusive si in asta nu includ doar mancarea ci si distractia si relaxarea.

Hotelul de 3 stele cu plus, desi vechi ca si cladire, cu camere mici si dupa tiparul cladirilor construite intr-o anume epoca, era (la momentul trecerii mele prin el) foarte curat. Lenjerie, proasoape de un alb imaculat; prosoapele schimbate zilnic.

Masa era organizata gen bufet suedez la mic dejun si pranz si a la carte seara. Bufetul suedez era grandios, enorm chiar. Toate felurile si sortimentele de mancaruri. La mic dejun gaseai absolut orice preparat doreai, nu stiu cate feluri de omlete preparate pe loc, tot felul de branzeturi, salate, fructe, sucuri, prajituri, croissante calde. Acolo m-am ingrasat 5 kg. La pranz, la fel, o gramada de preparate, iti alegeai ce doreai, cat doreai, de cate ori doreai. Cina era servita pe terasa unde era organizat program artistic.

Mereu tot felul de concursuri, in special pentru copii, era imposibil sa te plictisesti. Gradina hotelului continea mai multe restaurante cu diverse specificuri, gen vanatoresc, taranesc, pescaresc. Piscina, sauna, sala de fitness, puteau fi folosite oricand si oricat.

Mi-a placut foarte mult si mi-ar parea bine sa aflu ca s-au mentinut in continuare.

Trimis de trigri in 11.01.11 22:20:35
Validat / Publicat: 12.01.11 06:47:16
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAMAIA.

VIZUALIZĂRI: 3435 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (trigri); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 0 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

[12.01.11 07:14:35]

Retras punctele standard, reviewul este prea vechi; e posibil ca multe dintre cele de atunci sa nu mai fie actuale in momentul postarii. Reviewul este bineinteles acceptat pe site, dar este retras astfel din concurs.

[12.01.11 10:23:57]

admin, am scris reviewul pentru impartasirea impresiilor mele de vacanta altora. Nici nu stiam de concurs. Multumesc pentru ca l-ai lasat.

[12.01.11 10:32:46]

Stiu ca ai postat pentru a fi de ajutor altora (si apreciez acest lucru) si nu pentru concurs sau puncte.

Retragerea punctelor standard si, implicit, din concurs a fost facuta din cu totul alte considerente - dintr-un formalism ce incearca sa instituie conditii corecte si echitabile pentru cei care participa la concurs.

[12.01.11 22:22:52]

@trigri

Pe saitul asta lumea mă cunoaşte ca fiind ponderat în aprecieri. De aceea, te rog să priveşti ceea ce voi scrie, ca pe o impresie personală asupra serviciilor acestui hotel şi nu ca pe o remarcă la cele scrise de tine.

De ce nu AmFostAcolo şi nici nu am să merg:

- preţuri mari ( nu vreau să folosesc altă sintagmă la modă azi ) ;

- camerele sunt minuscule, mai ales dacă mergi cu un copil;

- nu au servicii allinclusiv. Doar Modern şi Dorna au astfel de servicii în Mamaia (dar şi ala, unul romanesc);

-mâncarea-i ok. , dar la cazare, se primesc bonuri, din care se achita contravaloarea meselor şi dat fiind preţurile practicate, acestea nu ajung pentru întreg sejurul;

- domeniul hotelului este ok. , dar animaţia de seară, întreţinută de ani mulţi de Anca Ţurcaşiu (karaoke, jocuri pentru copii, etc.) este una foarte slabă;

- în faţa lui, lângă REX, s-a construit o hardughie de bloc cu apartamente vândute potentaţilor acestor vremuri (era gata în Septembrie 2010 când am fost eu acolo) + se mai construieşte unul în prelungire, aşa că, nu numai că s-a pierdut vederea la mare, dar şi accesul pe plajă, deja este destul de greoi.

Cei ce-mi citesc rândurile, să nu uite că, în fond, de gustibus non disputandum est, asta este părerea mea, care nu este obligatoriu să coincidă cu a altcuiva...

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][6 voturi]
[15.01.11 21:20:23]

Ai scris ca nu ai fost acolo, deci, imi pare rau, dar inseamna ca nu stii cum e. Eu am fost in anul 2007 si era all inclusive. Nu stiu cum mai e acum dar la acel moment era. Camerele intr-adevar mici (dar am zis asta!) dar foarte curate.

Animatia de seara (asa cum ai zis) mi se pare OK avand in vedere faptul ca pe litoralul romanesc numai asa ceva gasesti. Altfel cum iti explici faptul ca acolo, seara de seara e plin? In Neptun am fost la vestita terasa Ciresica si tot muzica romaneasca gaseai (Gheorghe Gheorghiu si Doru Tufis). Eu n-am vazut prin Romania DJ care sa mixeze ultimile hituri ca in strainatate; si nici acolo nu-i asa peste tot ci doar prin disco.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
[22.01.11 10:14:37]

@trigri

Pentru a nu rămâne cititorii tăi (şi ai mei) în beznă, hai să lămurim lucrurile:

- ai intitulat review-ul Un all inclusive pe cinste, iar în review ai scris bufet suedez la mic dejun si pranz si a la carte seara. Eu am scris că la Majestic nu este şi nu a fost niciodată AllInclusive. Faptul că oferă trei mese pe zi, în preţul plătit, nu este ALL ci Full-Board. Pentru a fi AllInclusive, mai trebuie ceva. De exemplu băuturi (locale) toată ziua (alcoolice şi non-alcoolice) snacks-uri pe timpul zilei, îngheţată, cina buffet, etc. (allinclusive poate diferi de la un hotel la altul). Te rog să te gândeşti ce ai avut în preţul sejurului. AllInclusive, sau Full-Board. Poate ne spui mai multe despre acest allinclusive pe care l-ai avut. Până atunci, eu îmi susţin afirmaţia. La Majestic nu a fost niciodată AllInclusive;

- am afirmat că preţurile sunt foarte mari pentru ceea ce oferă. De ce nu ne spui şi părerea ta, despre preţuri;

- despre faptul că nu mai are vedere la mare, iar accesul pe plajă este mult îngreunat, nu ai de unde şti, dar eu AmFostAcolo în Septembrie 2010 şi ştiu ce vorbesc.

Suntem pe un sait turistic, pe care, eu cel puţin, doresc să-i informez pe cei ce-l accesează, cu impresii turistice corecte. De aceea, eu cred că trebuie lămurite lucrurile.

În rest, rămâne cum am spus, nu voi merge acolo.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
[23.01.11 00:41:04]

In 2007 era all inclusive si pretul a fost normal pentru mine. Acum, ce inseamna normal pentru cineva, pentru altcineva poate sa insemne exorbitant. Asta depinde de posibilitatile finaciare ale fiecaruia. Nu-ti place Majestic, ok am inteles, asa cum pentru mine Dorna si Modern sunt niste... chestii si nu hoteluri. Iar daca nu-ti place cum scriu, e foarte simplu; nu citi.

Si ca sa inteleaga si cititorii ce fel de hotel caut eu atunci cand plec in vacanta: foarte curat, lenjerie schimbata la max 3 zile (mai ales la mare), prosoape schimbate zilnic, fara praf, halate de baie, de preferat fara harmalaie, mancare proaspata (nu salata de dimineata servita si la pranz ca la hotel Dorna), sauna (dar nu e obligatoriu) si eventual o formatie care sa cante bine (fara manele si alte chestii oribile).

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
[23.01.11 00:46:41]

Ok. , eu mă opresc aici, că tot n-ai de gând să răspunzi. Şi, eu nu recomand nici Dorna, nici Modern, am spus doar că sunt singurele cu ALL.

Seară bună.

trigri